GDOŚ przekazał skargę do WSA na decyzję środowiskową ws. elektrowni jądrowej

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska poinformował w poniedziałek o przekazaniu do WSA w Warszawie skargi na decyzję środowiskową GDOŚ ze stycznia br. Resort klimatu zapewnił, że nie wstrzymuje to inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową. Skarga została wniesiona przez Stowarzyszenie Obrony Naturalnych Obszarów Nadmorskich „Bałtyckie S.O.S.”
Elektrownia jądrowa, zdjęcie poglądowe GDOŚ przekazał skargę do WSA na decyzję środowiskową ws. elektrowni jądrowej
Elektrownia jądrowa, zdjęcie poglądowe / pixabay.com

GDOŚ nie podał żadnych szczegółów

Chodzi o skargę na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, w której częściowo uchylił on, częściowo utrzymał w mocy decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej. GDOŚ nie podał żadnych szczegółów, nie poinformował kto złożył skargę, ani czego ona dotyczy.

W styczniu 2025 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska częściowo zmienił, a częściowo utrzymał własną decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej. GDOŚ zakończył w ten sposób ponowne rozpatrywanie elementów własnej decyzji w ramach postępowania odwoławczego.

Chodzi o decyzję z 2023 r.

Decyzja środowiskowa z 2023 r. dla pierwszej elektrowni jądrowej liczy wraz z załącznikami ponad 550 stron. GDOŚ uznał w niej, że budowa i eksploatacja elektrowni - przy zachowaniu wskazanych w raporcie środowiskowym rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, a także przy spełnieniu wskazanych w decyzji działań nie będzie wiązała się z wystąpieniem znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko.

GDOŚ ocenił w swojej pierwotnej decyzji, że inwestycja nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na obszary Natura 2000, nie pogorszy też stanu siedlisk przyrodniczych, siedlisk gatunków roślin i zwierząt oraz nie pogorszy integralności obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Ponadto przedsięwzięcie nie wpłynie znacząco negatywnie na wody podziemne i powierzchniowe, w tym wody Morza Bałtyckiego. Dodatkowo eksploatacja elektrowni nie spowoduje ponadnormatywnych emisji gazów i pyłów do środowiska, ani nie będzie wiązała się z wprowadzaniem ponadnormatywnych dawek substancji promieniotwórczych do gleby i ziemi, wód oraz powietrza.

Komentarz ministerstwa klimatu

Resort klimatu doprecyzował w odpowiedzi na pytanie PAP Biznes, że GDOŚ 11 kwietnia 2025 r. przekazał do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję z 16 stycznia 2025 r. "Przekazanie skargi do sądu jest standardową procedurą i wynika z przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Co więcej przekazanie skargi do sądu nie wstrzymuje wykonania zaskarżonej decyzji ani nie wstrzymuje możliwości kontynuowania przez inwestora procesu inwestycyjnego" - podkreśliło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa

Inwestorem i przyszłym operatorem tej elektrowni jest państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Zgodnie z ostatnimi deklaracjami Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r., początek komercyjnej eksploatacji pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej to 2036 r., a kolejnych dwóch bloków to lata 2037-2038. (PAP)

Sprostowanie

Po publikacji artykułu, który w całości jest depeszą PAP, otrzymaliśmy poniższe sprostowanie GDOŚ. Publikujemy je w całości:

Nie jest prawdziwą informacją, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wniósł skargę na własną decyzję z 16 stycznia 2025 r. dotyczącą przedsięwzięcia polegającego na: „Budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa”. 

Skarga została wniesiona przez Stowarzyszenie Obrony Naturalnych Obszarów Nadmorskich „Bałtyckie S.O.S.”. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, zgodnie z art. 54 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, przekazał skargę wraz z odpowiedzią na skargę i aktami sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie celem jej rozpatrzenia.


 

POLECANE
Były szef BBN Jacek Siewiera społecznym doradcą Rafała Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Były szef BBN Jacek Siewiera społecznym doradcą Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski poinformował w środę, że były szef BBN Jacek Siewiera pozytywnie odpowiedział na jego zaproszenie do współpracy jako społeczny doradca. Kandydat KO na prezydenta ocenił, że w sprawach najważniejszych - jak bezpieczeństwo - warto sięgać po wsparcie ekspertów z różnych środowisk.

W Anglii najwięcej zakażeń rzeżączką od ponad 100 lat. Szczepionki najpierw dla mężczyzn homoseksualnych z ostatniej chwili
W Anglii najwięcej zakażeń rzeżączką od ponad 100 lat. Szczepionki najpierw dla mężczyzn homoseksualnych

Anglia ma być pierwszym krajem na świecie, gdzie rozpocznie się szczepienie ludzi przeciwko rzeżączce, groźnej chorobie wenerycznej, przenoszonej drogą płciową. Szczepionki nie będą dostępne dla każdego. Jak donosi BBC, brytyjska służba zdrowia skupi się na mężczyznach homoseksualnych i biseksualnych z historią wielu partnerów seksualnych. 

Europosłowie PiS ostrzegają przed planami KE. Chodzi o bezcłowy handel z Ukrainą Wiadomości
Europosłowie PiS ostrzegają przed planami KE. Chodzi o bezcłowy handel z Ukrainą

Europosłowie PiS ostrzegają, że Komisja Europejska planuje przedłużenie bezcłowego importu towarów z Ukrainy po 5 czerwca 2025 roku.

Projekt polsko-japońskiego reaktora wysokotemperaturowego poważnie zagrożony z ostatniej chwili
Projekt polsko-japońskiego reaktora wysokotemperaturowego poważnie zagrożony

Projekt budowy przemysłowego reaktora wysokotemperaturowego (HTGR), rozwijanego we współpracy Polski i Japonii, utknął w martwym punkcie. Choć jeszcze niedawno uznawany był za jeden z ważnych elementów transformacji energetycznej i sposób na uniezależnienie się od gazu, dziś wiemy – według oficjalnych informacji – że od pół roku nie podjęto żadnych działań.

Komunikat dla pasażerów tanich linii lotniczych. Zmieniają się ceny biletów z ostatniej chwili
Komunikat dla pasażerów tanich linii lotniczych. Zmieniają się ceny biletów

Pasażerowie tanich linii lotniczych Ryanair muszą się przygotować na wzrost cen biletów i to w najgorętszym okresie turystycznym. To skutek spadku rocznych zysków, które irlandzka spółka chce sobie powetować latem. 

Jak wzmocnić polską gospodarkę? Spotkanie z Danielem Obajtkiem i Piotrem Müllerem w Sali BHP w Gdańsku tylko u nas
Jak wzmocnić polską gospodarkę? Spotkanie z Danielem Obajtkiem i Piotrem Müllerem w Sali BHP w Gdańsku

Wyjątkowe spotkanie o przyszłości Europy Środkowej i roli Polski w promowaniu współpracy gospodarczej i solidarności w regionie już w najbliższy piątek w historycznej Salo BHP w Gdańsku. Gośćmi będą europosłowie Daniel Obajtek i Piotr Müller.

Podejrzane manewry rosyjskiego statku z floty cieni na Morzu Bałtyckim. Interweniowała polska Marynarka Wojenna Wiadomości
Podejrzane manewry rosyjskiego statku z "floty cieni" na Morzu Bałtyckim. Interweniowała polska Marynarka Wojenna

Rosyjski statek z "floty cieni" wykonywał podejrzane manewry przy kablu energetycznym Polska–Szwecja. Po interwencji Marynarki Wojennej jednostka odpłynęła.

Podejrzane manewry rosyjskiego statku na Bałtyku. Jest reakcja Kosiniaka-Kamysza z ostatniej chwili
Podejrzane manewry rosyjskiego statku na Bałtyku. Jest reakcja Kosiniaka-Kamysza

Po tym, gdy statek z rosyjskiej "floty cieni" wykonywał na Bałtyku podejrzane manewry w pobliżu kabla energetycznego PSE, w czwartek odbędzie się specjalna narada w Centrum Operacji Morskich w Gdyni - zapowiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany proponowane przez KE nie są wystarczające wobec napływu produktów rolnych z Ukrainy gorące
Zmiany proponowane przez KE nie są wystarczające wobec napływu produktów rolnych z Ukrainy

Przedstawiciele państw członkowskich w Specjalnym Komitecie ds. Rolnictwa (SCA) zatwierdzili mandat negocjacyjny Rady w sprawie ukierunkowanej zmiany rozporządzenia w sprawie wspólnej organizacji rynku produktów rolnych (CMO) i dwóch innych aktów regulujących wspólną politykę rolną. Zmiany te mają na celu stawienie czoła rosnącym wyzwaniom, przed którymi stoją rolnicy, i wzmocnienie ich pozycji w łańcuchu dostaw żywności. Są jednak niewystarczające, aby zapewnić rolnikom konkurencyjność i dobrą pozycję na rynku w sytuacji napływu produktów rolnych z Ukrainy.

Telewizja Republika: Trzaskowski kryje swojego zastępcę, oskarżonego ws. śmierci nastolatki z ostatniej chwili
Telewizja Republika: "Trzaskowski kryje swojego zastępcę, oskarżonego ws. śmierci nastolatki"

"Rafał Trzaskowski kryje szkolnego kolegę, który jest oskarżonym w procesie dotyczącym śmierci nastolatki" – twierdzi w środowej publikacji dziennikarz śledczy red. Marcin Dobski na łamach serwisu internetowego Telewizji Republika. 

REKLAMA

GDOŚ przekazał skargę do WSA na decyzję środowiskową ws. elektrowni jądrowej

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska poinformował w poniedziałek o przekazaniu do WSA w Warszawie skargi na decyzję środowiskową GDOŚ ze stycznia br. Resort klimatu zapewnił, że nie wstrzymuje to inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową. Skarga została wniesiona przez Stowarzyszenie Obrony Naturalnych Obszarów Nadmorskich „Bałtyckie S.O.S.”
Elektrownia jądrowa, zdjęcie poglądowe GDOŚ przekazał skargę do WSA na decyzję środowiskową ws. elektrowni jądrowej
Elektrownia jądrowa, zdjęcie poglądowe / pixabay.com

GDOŚ nie podał żadnych szczegółów

Chodzi o skargę na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, w której częściowo uchylił on, częściowo utrzymał w mocy decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej. GDOŚ nie podał żadnych szczegółów, nie poinformował kto złożył skargę, ani czego ona dotyczy.

W styczniu 2025 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska częściowo zmienił, a częściowo utrzymał własną decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej. GDOŚ zakończył w ten sposób ponowne rozpatrywanie elementów własnej decyzji w ramach postępowania odwoławczego.

Chodzi o decyzję z 2023 r.

Decyzja środowiskowa z 2023 r. dla pierwszej elektrowni jądrowej liczy wraz z załącznikami ponad 550 stron. GDOŚ uznał w niej, że budowa i eksploatacja elektrowni - przy zachowaniu wskazanych w raporcie środowiskowym rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, a także przy spełnieniu wskazanych w decyzji działań nie będzie wiązała się z wystąpieniem znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko.

GDOŚ ocenił w swojej pierwotnej decyzji, że inwestycja nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na obszary Natura 2000, nie pogorszy też stanu siedlisk przyrodniczych, siedlisk gatunków roślin i zwierząt oraz nie pogorszy integralności obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Ponadto przedsięwzięcie nie wpłynie znacząco negatywnie na wody podziemne i powierzchniowe, w tym wody Morza Bałtyckiego. Dodatkowo eksploatacja elektrowni nie spowoduje ponadnormatywnych emisji gazów i pyłów do środowiska, ani nie będzie wiązała się z wprowadzaniem ponadnormatywnych dawek substancji promieniotwórczych do gleby i ziemi, wód oraz powietrza.

Komentarz ministerstwa klimatu

Resort klimatu doprecyzował w odpowiedzi na pytanie PAP Biznes, że GDOŚ 11 kwietnia 2025 r. przekazał do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję z 16 stycznia 2025 r. "Przekazanie skargi do sądu jest standardową procedurą i wynika z przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Co więcej przekazanie skargi do sądu nie wstrzymuje wykonania zaskarżonej decyzji ani nie wstrzymuje możliwości kontynuowania przez inwestora procesu inwestycyjnego" - podkreśliło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa

Inwestorem i przyszłym operatorem tej elektrowni jest państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Zgodnie z ostatnimi deklaracjami Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r., początek komercyjnej eksploatacji pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej to 2036 r., a kolejnych dwóch bloków to lata 2037-2038. (PAP)

Sprostowanie

Po publikacji artykułu, który w całości jest depeszą PAP, otrzymaliśmy poniższe sprostowanie GDOŚ. Publikujemy je w całości:

Nie jest prawdziwą informacją, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wniósł skargę na własną decyzję z 16 stycznia 2025 r. dotyczącą przedsięwzięcia polegającego na: „Budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej, o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa”. 

Skarga została wniesiona przez Stowarzyszenie Obrony Naturalnych Obszarów Nadmorskich „Bałtyckie S.O.S.”. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, zgodnie z art. 54 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, przekazał skargę wraz z odpowiedzią na skargę i aktami sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie celem jej rozpatrzenia.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe