Debata Wolnych i Solidarnych poświęcona tematowi Trójmorza

W sobotę, 10 maja, w Poznaniu odbyła się Debata Wolnych i Solidarnych poświęcona tematowi: ,,Trójmorze a Unia Europejska: wartości, gospodarka i geopolityka”. W dyskusji udział wzięli: prof. UAM Cezary Kościelniak, prof. Sławomir Magala i red. Piotr Semka.
debta Debata Wolnych i Solidarnych poświęcona tematowi Trójmorza
debta / fot. Tysol.pl

Spotkanie zostało zorganizowane w kontekście niedawno zakończonego 10 Szczytu Inicjatywy Trójmorza, którego gospodarzem był prezydent Andrzej Duda. Poruszane podczas debaty zagadnienia korespondowały z tematyką omawianą na szczycie i dotyczyły m.in. przyszłych inwestycji, rozwoju infrastruktury energetycznej i transportowej, a także kwestii bezpieczeństwa państw regionu.

Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 13 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W skład grupy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry i Grecja. Obszar obejmujący państwa należące do Inicjatywy Trójmorza stanowi prawie jedną trzecią całkowitej powierzchni Unii Europejskiej, zamieszkałą przez ponad 112 milionów ludzi

Uwarunkowania regionalne i historyczne

Debatę otwarto krótkim omówieniem uwarunkowań geograficznych regionu oraz prezentacją historycznych map Europy. Uczestnicy zgodnie wyrazili przekonanie, że to Polska powinna przyjąć funkcję lidera inicjatywy, a w przyszłości- przywódcy sojuszu Trójmorza. Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał red. Piotr Semka, który nakreślił dzieje regionu, zwracając uwagę na problem występujący na płaszczyźnie ,,dialogu” między krajami Trójmorza. Redaktor swoją część wypowiedzi zatytułował: ,,Dlaczego narody Trójmorza nie potrafiły ze sobą rozmawiać”. Semka źródeł tego problemu doszukiwał się w okresie tworzenia się pierwszych bytów państwowych w regionie. Wskazał na wielowiekową walkę państw Trójmorza (Czechy, Węgry, Polska) z próbami objęcia regionu niemiecką strefą wpływów oraz na problem związany z brakiem porozumienia między sąsiadami, uniemożliwiającym zawarcie naturalnych, korzystnych sojuszy. Semka stwierdził, że wczesnośredniowiecze ambicje Niemiec dotyczące dominacji w regionie są wciąż aktualne, a postawa uległości wobec Berlina jest reprezentowana w Polsce przez obóz Platformy Obywatelskiej.

27 państw, które stanowią UE to w dużej mierze państwa małe, które nie mają nawyku współpracy między sobą, a Polska propozycja żeby razem wystąpić przeciwko niemieckiemu dyktatowi budzi autentyczne przerażenie. Tak było kiedy Prezydent Lech Kaczyński zapytał Słowenię czy ona ma ochotę być pod wpływem niemieckiej dyplomacji. [...] Jeśli prezydenturę wygra Pan Trzaskowski to mam obawy, że temat Trójmorza uschnie bardzo szybko.

- zauważył Piotr Semka.


-Projekt, którego patronem jest Prezydent Duda to jest projekt przejścia z półperyferii do nowego centrum, które miałoby się wydarzyć w tej części Europy.

- zauważył

 

Trendy w postrzeganiu Europy Środkowej

Istotnym elementem wystąpienia Kościelniaka była próba ukazania źródeł podziału Europy na zachód i wschodnie peryferie, a także pewnej (cyt.) zachodniości Europy Środkowej. Profesor zaznaczył ograniczenia wynikające z tego podziału, który swoją prostą geograficzną dwubiegunowością spłyca złożoność historyczno- kulturową regionu. Jest wynikiem zachodniej narracji dotyczącej traktowania krajów satelickich ZSRR oraz tych bezpośrednio włączonych do jego terytorium jako byty tożsame. Podkreślił także konieczność wzbogacenia perspektywy o dodatkowe strefy/osie- północ (kraje bałtyckie) i południe (Bałkany), co stanowi integralny element paradygmatu Trójmorza.
Zaznaczył również, że zasadniczą cechą Europy Środkowej jest jej przynależność do cywilizacji Zachodu, utożsamianej z takimi wartościami jak prawa człowieka, istotna rola prywatnej własności czy tradycja prawa rzymskiego. Idee te ugruntowane w XXI wieku i poprzedzone zostały polityką pontyfikatu prowadzoną przez Jana Pawła II. Tę część wypowiedzi zakończył słowami dotyczącymi polityki międzynarodowej Stanów Zjednoczonych i potencjalnego zainteresowania Trumpa Trójmorzem:

Do Trójmorza chętnie wróciłby Donald Trump. Fort Trump to transmisja bezpieczeństwa z Ramstein i dodatkowy element rozwojowy, który buduje stabilizację regionu, nikt o zdrowych zmysłach, nawet Putin, nie zaatakuje głównych sił Stanów Zjednoczonych w tej części Europy.

- zauważył prof. Kościelniak:
 

Zachodnia „zaćma”

Prof. Sławomir Magala, skupił się w swoim wystąpieniu na przyczynach drugorzędnego traktowania Europy Środkowo-Wschodniej przez Zachód. Na podstawie własnych badań wskazał na zjawisko, które określił mianem „zaćmy” – symbolicznej ślepoty Zachodu na rzeczywistość państw postkomunistycznych. Ta wada percepcyjna, jak wskazywał Magala, uniemożliwia dostrzeżenie bardziej ludzkich, autentycznych cech mieszkańców regionu, takich jak Polacy, redukując ich do uproszczonych i stereotypowych wyobrażeń i taniej siły roboczej.

Gdyby to od Niemców zależało to nasze szkoły i media powinny jeszcze dokładniej prać mózgi po to żeby wszyscy wiedzieli, że komunizm upadł bo Niemcy przekroczyli Mur Berliński; a to, że przedtem wyrabiano coś w Stoczni Gdańskiej gdzie biegali chłopcy z Matką Boską w klapie to oczywiście niszowy folklor.

- zauważył prof.Magala.
 

Profesor wyraził głębokie wątpliwości co do możliwości skutecznej realizacji projektu z powodu braku współpracy między państwami mającymi wejść w skład Trójmorza, jak i ze względu na priorytety obecnego rządu oraz przywiązanie części europejskich społeczeństw do utrzymania niemieckiej hegemonii.

 

USA są cennym sojusznikiem

W drugiej części debaty najistotniejszy wydawał się głos Prof. Kościelniaka, który zwrócił uwagę, że Trójmorze stanowi istotną część walki o podmiotowość regionu na arenie międzynarodowej. Jego zdaniem antyamerykańskie nastawienie państw Starego Zachodu sprawia, że Europa Środkowa i Wschodnia stają się cennym partnerem politycznym USA: z punktu widzenia Donalda Trumpa niezbędny będzie lewar, który pozwoli zabezpieczyć interesy Stanów Zjednoczonych. Gdy dodamy do tego pontyfikat Leona XIV, który może być absolutnie nowatorski jeśli chodzi o perspektywę geopolityczną i geokulturową.

Innym ważnym wątkiem tej części dyskusji był problem dotyczący ograniczania wolności słowa. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że zachód trawi polityka cenzury obejmującej media i media społecznościowe, co stanowi naruszenie podstawowych wartości zachodniej cywilizacji. Kolejnym niebezpieczeństwem jest postępująca islamizacja Europy, odbywająca się m.in. poprzez wykorzenianie autochtonów europejskich z ich osiedli, zaznaczono także fakt niemożności porozumienia między Europejczykami a muzułmanami wynikający z różnic kulturowych.

 

Wyzwania przed inicjatywą Trójmorza

Debata w Poznaniu ukazała złożoność wyzwań, przed którymi stoi Inicjatywa Trójmorza- od geopolityki i historii po wartości kulturowe i przyszłość współpracy transatlantyckiej. Wypowiedzi uczestników wskazały na głęboko zakorzenione różnice interpretacyjne oraz brak jednoznacznego konsensusu co do kierunku, w jakim projekt ten powinien zmierzać. Jedno jednak pozostaje pewne: inicjatywa musi być stale obecna w świadomości polityków i społeczeństw regionu Trójmorza. Konieczne jest podjęcie działań nadających państwom większą podmiotowość na arenie międzynarodowej a dyskusje takie jak ta są niezbędne, by określić rolę Europy Środkowo-Wschodniej w zmieniającym się układzie sił oraz zaznaczyć niezwykle istotne kwestie w społecznej świadomości.
 


 

POLECANE
Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie Wiadomości
Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie

James Middleton, brat księżnej Kate, po raz pierwszy publicznie odniósł się do trudnych chwil, jakie przeżyła jego siostra, gdy walczyła z nowotworem. W rozmowie z The Times opowiedział o emocjach, jakie towarzyszyły jego rodzinie w czasie choroby księżnej Walii.

Spuścili wodę z Jeziora Maltańskiego i od dwóch miesięcy nie mogą go napełnić Wiadomości
Spuścili wodę z Jeziora Maltańskiego i od dwóch miesięcy nie mogą go napełnić

Jak informuje TVN24, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji borykają się z problemem napełnienia Jeziora Maltańskiego, które po czyszczeniu dna pozostaje wciąż zbyt płytkie, by w pełni powrócić do swojej funkcji.

Awantura w szpitalu w Otwocku. Agresywny pacjent zdemolował recepcję Wiadomości
Awantura w szpitalu w Otwocku. Agresywny pacjent zdemolował recepcję

W jednym z otwockich szpitali doszło do niebezpiecznej sytuacji. W nocy z piątku na sobotę (16/17 maja) 56-letni mężczyzna, który zgłosił się z urazem nogi, zaczął grozić personelowi, niszczyć mienie i zachowywać się agresywnie.

Fatima bije rekordy popularności. Wśród pielgrzymów najwięcej Polaków pilne
Fatima bije rekordy popularności. Wśród pielgrzymów najwięcej Polaków

Jak wynika z szacunków Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) w Lizbonie, w 2024 r. nastąpił w hotelach Fatimy ponad 73-procentowy wzrost liczby nocujących tam turystów w porównaniu do wcześniejszego roku.

Problemy Justyny Steczkowskiej podczas próby.. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Problemy Justyny Steczkowskiej podczas próby.. Sieć obiegło nagranie

Justyna Steczkowska z piosenką „Gaja” awansowała do finału 69. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w sobotę 17 maja. W finałowym starciu wystąpi razem z reprezentantami 25 innych krajów. Emocje rosną, ale podczas ostatniej próby jurorskiej wydarzyło się coś niespodziewanego.

Zderzenie dwóch śmigłowców. Trwa akcja ratunkowa pilne
Zderzenie dwóch śmigłowców. Trwa akcja ratunkowa

Jak poinformował Departament Ratownictwa regionu Satakunta w Finlandii, dwa cywilne śmigłowce zderzyły się w powietrzu i runęły na ziemię. Obie maszyny były w drodze na lotnisko.

Najmniejsze schronisko w Tatrach wraca w nowej odsłonie Wiadomości
Najmniejsze schronisko w Tatrach wraca w nowej odsłonie

Po latach ciszy Schronisko na Hali Kondratowej znów otworzy się dla turystów. Ten mały, ale kultowy budynek położony u stóp Giewontu, przeszedł prawdziwą rewolucję - dosłownie od fundamentów. Otwarcie planowane jest już na czerwiec 2025 roku, a prace dobiegają końca.

Komunikat dla mieszkańców Poznania Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Poznania

MPK Poznań dołącza do Nocy Muzeów 17 maja. Będą dodatkowe kursy linii turystycznych oraz specjalne atrakcje w Izbie Pamięci i Tradycji.

Polska w centrum anomalii. W kraju będzie najzimniej w Europie Wiadomości
Polska w centrum anomalii. W kraju będzie najzimniej w Europie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy informuje o wyjątkowo zimnej pierwszej połowie maja. W najbliższych godzinach Polska znajdzie się w centrum anomalii zimna i miejscami będzie aż o ok. 15 st. C zimniej niż zwykle o tej porze roku.

Nie żyje znany raper. Miał zaledwie 31 lat Wiadomości
Nie żyje znany raper. Miał zaledwie 31 lat

Francuski świat muzyki pogrążył się w smutku. Werenoi, jeden z najpopularniejszych raperów ostatnich lat, zmarł w wieku zaledwie 31 lat. Informację potwierdził jego producent oraz wytwórnia płytowa w sobotę, 17 maja.

REKLAMA

Debata Wolnych i Solidarnych poświęcona tematowi Trójmorza

W sobotę, 10 maja, w Poznaniu odbyła się Debata Wolnych i Solidarnych poświęcona tematowi: ,,Trójmorze a Unia Europejska: wartości, gospodarka i geopolityka”. W dyskusji udział wzięli: prof. UAM Cezary Kościelniak, prof. Sławomir Magala i red. Piotr Semka.
debta Debata Wolnych i Solidarnych poświęcona tematowi Trójmorza
debta / fot. Tysol.pl

Spotkanie zostało zorganizowane w kontekście niedawno zakończonego 10 Szczytu Inicjatywy Trójmorza, którego gospodarzem był prezydent Andrzej Duda. Poruszane podczas debaty zagadnienia korespondowały z tematyką omawianą na szczycie i dotyczyły m.in. przyszłych inwestycji, rozwoju infrastruktury energetycznej i transportowej, a także kwestii bezpieczeństwa państw regionu.

Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 13 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W skład grupy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry i Grecja. Obszar obejmujący państwa należące do Inicjatywy Trójmorza stanowi prawie jedną trzecią całkowitej powierzchni Unii Europejskiej, zamieszkałą przez ponad 112 milionów ludzi

Uwarunkowania regionalne i historyczne

Debatę otwarto krótkim omówieniem uwarunkowań geograficznych regionu oraz prezentacją historycznych map Europy. Uczestnicy zgodnie wyrazili przekonanie, że to Polska powinna przyjąć funkcję lidera inicjatywy, a w przyszłości- przywódcy sojuszu Trójmorza. Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał red. Piotr Semka, który nakreślił dzieje regionu, zwracając uwagę na problem występujący na płaszczyźnie ,,dialogu” między krajami Trójmorza. Redaktor swoją część wypowiedzi zatytułował: ,,Dlaczego narody Trójmorza nie potrafiły ze sobą rozmawiać”. Semka źródeł tego problemu doszukiwał się w okresie tworzenia się pierwszych bytów państwowych w regionie. Wskazał na wielowiekową walkę państw Trójmorza (Czechy, Węgry, Polska) z próbami objęcia regionu niemiecką strefą wpływów oraz na problem związany z brakiem porozumienia między sąsiadami, uniemożliwiającym zawarcie naturalnych, korzystnych sojuszy. Semka stwierdził, że wczesnośredniowiecze ambicje Niemiec dotyczące dominacji w regionie są wciąż aktualne, a postawa uległości wobec Berlina jest reprezentowana w Polsce przez obóz Platformy Obywatelskiej.

27 państw, które stanowią UE to w dużej mierze państwa małe, które nie mają nawyku współpracy między sobą, a Polska propozycja żeby razem wystąpić przeciwko niemieckiemu dyktatowi budzi autentyczne przerażenie. Tak było kiedy Prezydent Lech Kaczyński zapytał Słowenię czy ona ma ochotę być pod wpływem niemieckiej dyplomacji. [...] Jeśli prezydenturę wygra Pan Trzaskowski to mam obawy, że temat Trójmorza uschnie bardzo szybko.

- zauważył Piotr Semka.


-Projekt, którego patronem jest Prezydent Duda to jest projekt przejścia z półperyferii do nowego centrum, które miałoby się wydarzyć w tej części Europy.

- zauważył

 

Trendy w postrzeganiu Europy Środkowej

Istotnym elementem wystąpienia Kościelniaka była próba ukazania źródeł podziału Europy na zachód i wschodnie peryferie, a także pewnej (cyt.) zachodniości Europy Środkowej. Profesor zaznaczył ograniczenia wynikające z tego podziału, który swoją prostą geograficzną dwubiegunowością spłyca złożoność historyczno- kulturową regionu. Jest wynikiem zachodniej narracji dotyczącej traktowania krajów satelickich ZSRR oraz tych bezpośrednio włączonych do jego terytorium jako byty tożsame. Podkreślił także konieczność wzbogacenia perspektywy o dodatkowe strefy/osie- północ (kraje bałtyckie) i południe (Bałkany), co stanowi integralny element paradygmatu Trójmorza.
Zaznaczył również, że zasadniczą cechą Europy Środkowej jest jej przynależność do cywilizacji Zachodu, utożsamianej z takimi wartościami jak prawa człowieka, istotna rola prywatnej własności czy tradycja prawa rzymskiego. Idee te ugruntowane w XXI wieku i poprzedzone zostały polityką pontyfikatu prowadzoną przez Jana Pawła II. Tę część wypowiedzi zakończył słowami dotyczącymi polityki międzynarodowej Stanów Zjednoczonych i potencjalnego zainteresowania Trumpa Trójmorzem:

Do Trójmorza chętnie wróciłby Donald Trump. Fort Trump to transmisja bezpieczeństwa z Ramstein i dodatkowy element rozwojowy, który buduje stabilizację regionu, nikt o zdrowych zmysłach, nawet Putin, nie zaatakuje głównych sił Stanów Zjednoczonych w tej części Europy.

- zauważył prof. Kościelniak:
 

Zachodnia „zaćma”

Prof. Sławomir Magala, skupił się w swoim wystąpieniu na przyczynach drugorzędnego traktowania Europy Środkowo-Wschodniej przez Zachód. Na podstawie własnych badań wskazał na zjawisko, które określił mianem „zaćmy” – symbolicznej ślepoty Zachodu na rzeczywistość państw postkomunistycznych. Ta wada percepcyjna, jak wskazywał Magala, uniemożliwia dostrzeżenie bardziej ludzkich, autentycznych cech mieszkańców regionu, takich jak Polacy, redukując ich do uproszczonych i stereotypowych wyobrażeń i taniej siły roboczej.

Gdyby to od Niemców zależało to nasze szkoły i media powinny jeszcze dokładniej prać mózgi po to żeby wszyscy wiedzieli, że komunizm upadł bo Niemcy przekroczyli Mur Berliński; a to, że przedtem wyrabiano coś w Stoczni Gdańskiej gdzie biegali chłopcy z Matką Boską w klapie to oczywiście niszowy folklor.

- zauważył prof.Magala.
 

Profesor wyraził głębokie wątpliwości co do możliwości skutecznej realizacji projektu z powodu braku współpracy między państwami mającymi wejść w skład Trójmorza, jak i ze względu na priorytety obecnego rządu oraz przywiązanie części europejskich społeczeństw do utrzymania niemieckiej hegemonii.

 

USA są cennym sojusznikiem

W drugiej części debaty najistotniejszy wydawał się głos Prof. Kościelniaka, który zwrócił uwagę, że Trójmorze stanowi istotną część walki o podmiotowość regionu na arenie międzynarodowej. Jego zdaniem antyamerykańskie nastawienie państw Starego Zachodu sprawia, że Europa Środkowa i Wschodnia stają się cennym partnerem politycznym USA: z punktu widzenia Donalda Trumpa niezbędny będzie lewar, który pozwoli zabezpieczyć interesy Stanów Zjednoczonych. Gdy dodamy do tego pontyfikat Leona XIV, który może być absolutnie nowatorski jeśli chodzi o perspektywę geopolityczną i geokulturową.

Innym ważnym wątkiem tej części dyskusji był problem dotyczący ograniczania wolności słowa. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że zachód trawi polityka cenzury obejmującej media i media społecznościowe, co stanowi naruszenie podstawowych wartości zachodniej cywilizacji. Kolejnym niebezpieczeństwem jest postępująca islamizacja Europy, odbywająca się m.in. poprzez wykorzenianie autochtonów europejskich z ich osiedli, zaznaczono także fakt niemożności porozumienia między Europejczykami a muzułmanami wynikający z różnic kulturowych.

 

Wyzwania przed inicjatywą Trójmorza

Debata w Poznaniu ukazała złożoność wyzwań, przed którymi stoi Inicjatywa Trójmorza- od geopolityki i historii po wartości kulturowe i przyszłość współpracy transatlantyckiej. Wypowiedzi uczestników wskazały na głęboko zakorzenione różnice interpretacyjne oraz brak jednoznacznego konsensusu co do kierunku, w jakim projekt ten powinien zmierzać. Jedno jednak pozostaje pewne: inicjatywa musi być stale obecna w świadomości polityków i społeczeństw regionu Trójmorza. Konieczne jest podjęcie działań nadających państwom większą podmiotowość na arenie międzynarodowej a dyskusje takie jak ta są niezbędne, by określić rolę Europy Środkowo-Wschodniej w zmieniającym się układzie sił oraz zaznaczyć niezwykle istotne kwestie w społecznej świadomości.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe