Troje dziennikarzy „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl z nagrodą i wyróżnieniami SDP!

Dziennikarka portalu Tysol.pl oraz TV Republika Monika Rutke otrzymała nagrodę im. Stefana Żeromskiego za reportaż „Zakaz wstępu” opublikowany na portalu tysol.pl. Krzysztof Karnkowski oraz Marcin Krzeszowiec zostali wyróżnieni w konkursie SDP odpowiednio za opublikowane na łamach „Tygodnika Solidarność” teksty: „J. D. Vance. Z pasa rdzy na sam szczyt?” oraz „Stalowa agonia”. 
Monika Rutke i Anita Gargas Troje dziennikarzy „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl z nagrodą i wyróżnieniami SDP!
Monika Rutke i Anita Gargas / Marcin Żegliński

Wyróżnienie otrzymał także Dariusz Brożyniak za artykuł „Tu jest Polska. Pomnik Rzeź Wołyńska w Domostawie” opublikowany na łamach portalu tysol.pl. W gali wręczenia nagród w siedzibie SDP uczestniczyli redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski oraz redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa.

Dramat powodzian

Monika Rutke została nagrodzona wspólnie z Anitą Gargas, reporterką programu "Magazyn Anity Gargas" za reportaż ukazujący dramatyczną sytuację powodzian oraz zaniechania rządu w aspekcie świadczeniu pomocy poszkodowanym, jak również arogancję rządzących.

Prawie trzy miesiące po powodzi. Lądek-Zdrój zasypany już śniegiem, temperatury spadają poniżej zera. Większość mieszkańców wciąż nie wróciła do swoich domów. Nie zdążyli ich wyremontować, bo wsparcie od państwa dotarło zbyt późno. A w wielu przypadkach nie dotarło lub nie dotrze wcale

– opisywała w swoim reportażu Monika Rutke. Dziennikarka ujawniła absurdy urzędnicze, chaos i brak skoordynowanych i skutecznych działań ze strony rządu, który doprowadził do tragedii wielu rodzin poszkodowanych w powodzi. 

Krzysztof Karnkowski otrzymał wyróżnienie za przedstawienie sylwetki nowego wiceprezydenta USA, J.D. Vance’a. Opisuje w swoim tekście zarówno rodzinne środowisko Vance’a znane z jego „Elegii dla bidoków”, rysując tym samym potret tej części Stanów Zjednoczonych, z której wywodzi się Vance, a która pod wieloma względami przypomina niektóre rejony polskiego Śląska czy innych terenów poprzemysłowych. Karnkowski opisuje także nieoczywistą drogę polityczną obecnej prawej ręki Donalda Trumpa, który wcześniej znany był z ostrej krytyki 45. i 47 prezydenta USA. 

Polskie hutnictwo a unijny klimatyzm

Marcin Krzeszowiec został wyróżniony za tekst opisujący zapaść polskiego hutnictwa.

Z całego kraju napływają niepokojące informacje o likwidacji kolejnych zakładów hutniczych. Przemysł stalowy znalazł się w głębokim kryzysie, a hutnicy muszą wykazać się nomen omen stalowymi nerwami, by nie stracić nadziei na utrzymanie miejsc pracy

– pisze w swoim reportażu nasz dziennikarz. Przytaczając słowa szefa hutniczej „Solidarności” Andrzeja Karola wskazuje na kluczowe pytanie o to, czy Europa chce „zachować europejskie hutnictwo czy myśli wyłącznie o przetwórstwie wsadu dostarczanego z zewnątrz, czyli krajów mających za nic unijną politykę klimatyczną”.

Wyróżnienie SDP odebrał w imieniu Marcina Krzeszowca redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa.

Laur SDP otrzymał za całokształt działalności na niwie medialnej twórca Radia Maryja i Telewizji Trwam, ks. dr Tadeusz Rydzyk, redemptorysta. W swoim przemówieniu wskazał on na konieczność niezłomnej obrony prawdy w życiu publicznym, ale także na głoszenie jej z miłością, "w poszanowaniu dla godności dziecka Bożego, którą posiadają niezbywalnie także nasi nieprzyjaciele."

Główną Nagrodę Wolności Słowa „za publikacje w obronie prawdy i sprawiedliwości” otrzymała Danuta Holecka z TV Republika za wywiady telewizyjne w TV z Grażyną Olszewską, mamą ks. Olszewskiego, z Urszulą Dubejko i Karoliną Kucharską po opuszczeniu aresztu oraz z posłami Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem po opuszczeniu aresztu.

Główna Nagroda Wolności Słowa dotyczy publikacji w obronie prawdy i sprawiedliwości, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka. Nagroda Watergate przyznawana jest za dziennikarstwo śledcze, nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie, nagroda im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy, nagroda im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej, nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne, a nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznaje również nagrodę dla młodych dziennikarzy oraz nagrodę im. Erazma Ciołka za fotografię prasową.

Konkurs obejmował prace dziennikarskie opublikowane w 2024 r.  Wpłynęły 202 publikacje – filmy dokumentalne, reportaże radiowe i telewizyjne, artykuły i ich cykle oraz książki pisane przez dziennikarzy. Laureaci nagród w poszczególnych kategoriach otrzymają nagrody pieniężne, vouchery na weekendowe pobyty w Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym, książki ufundowane przez wydawnictwo „Biały Kruk” oraz pamiątkowe dyplomy.

Konkurs Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs dziennikarski w naszym kraju. Organizowany jest od 1992 r. Nagrody przyznawane są coroczne w kilku kategoriach autorom tekstów prasowych, audycji radiowych, programów telewizyjnych oraz fotografii prasowych wyróżniających się rzetelnością, wartością informacyjną i jakością realizacji materiału.  Laureaci otrzymują dyplomy honorowe oraz nagrody pieniężne fundowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i prywatnych sponsorów. W każdej kategorii przyznawane są także honorowe wyróżnienia.
 


 

POLECANE
Open’er 2025: Burzowy alert IMGW i pierwszy odwołany koncert z ostatniej chwili
Open’er 2025: Burzowy alert IMGW i pierwszy odwołany koncert

Upały, burze i pierwszy odwołany koncert – tak rozpoczął się Open’er Festival 2025. IMGW wydał alerty pogodowe dla Gdyni, a organizatorzy już wprowadzają zmiany w line-upie. Czy powtórzy się scenariusz sprzed trzech lat z ewakuacją festiwalu? Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim ruszysz na teren imprezy.

Komunikat dla mieszkańców i turystów w Szczecinie z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców i turystów w Szczecinie

Począwszy od piątku 4 lipca sezonowe  linie autobusowe nr 198 i 199 będą kursować w wakacyjne weekendy w Szczecinie. Linia tramwajowa nr 7 została wydłużona do pętli Głębokie. W szczecińskiej komunikacji obowiązuje już letni rozkład jazdy.

Niemcy przyłapani na gorącym uczynku. Jest komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niemcy przyłapani na gorącym uczynku. Jest komunikat Straży Granicznej

"Niemiecka Policja nie czekając na przybycie patrolu polskiej Straży Granicznej pozostawiła na granicy obywatela Afganistanu (...) Takie działania służb niemieckich są niedopuszczalne" – przekazała w czwartek polska Straż Graniczna. To reakcja na nagranie z Gubina opublikowane przez Roberta Bąkiewicza, lidera Ruchu Obrony Granic.

Ruch Obrony Granic  – Konstytucyjny Obowiązek czy Przestępstwo? Analiza eksperta tylko u nas
Ruch Obrony Granic  – Konstytucyjny Obowiązek czy Przestępstwo? Analiza eksperta

W dniu 2 lipca 2025 roku Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim ogłosiła rozpoczęcie śledztwa wobec członków Ruchu Obrony Granic innych obywateli, którzy zaangażowali się w działania mające na celu ochronę granic Rzeczypospolitej Polskiej. W zawiadomieniu przywołano m.in. na art. 227 Kodeksu karnego, mówiący o podawaniu się za funkcjonariusza publicznego. Sam fakt użycia tego przepisu w stosunku do osób wykonujących konstytucyjny obowiązek obrony Ojczyzny wymaga jednoznacznej reakcji – prawnej, obywatelskiej i moralnej.

Afgańczycy, którzy nielegalnie dostali się do Polski chcą zadośćuczynienie. Ogromna kwota z ostatniej chwili
Afgańczycy, którzy nielegalnie dostali się do Polski chcą zadośćuczynienie. Ogromna kwota

Afgańczycy domagają się od polskiego państwa po 80 tys. zł za "zatrzymanie" przez Straż Graniczną po nielegalnym przekroczeniu granicy. Wyrok w lipcu.

Andrzej Duda zaprosił papieża Leona XIV do Polski z ostatniej chwili
Andrzej Duda zaprosił papieża Leona XIV do Polski

Prezydent Andrzej Duda powiedział dziennikarzom po audiencji u papieża Leona XIV w czwartek, że poprosił go, aby przyjął Karola Nawrockiego, gdy obejmie on urząd Prezydenta RP. Dodał, że zaprosił też nowego biskupa Rzymu do Polski.

PKP Intercity wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKP Intercity wydał pilny komunikat

Zmiany w sprzedaży biletów PKP. Publikujemy listę pociągów ze wstrzymaną sprzedażą i terminy odstępstw od rozkładu jazdy w lipcu–sierpniu 2025.

Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów musiało zmienić wakacyjne plany. Odwołane setki lotów z ostatniej chwili
Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów musiało zmienić wakacyjne plany. Odwołane setki lotów

Tanie linie lotnicze Ryanair musiały odwołać ponad 170 lotów. Tym samym wakacyjne plany ponad 30 tysięcy podróżnych uległy zmianie. Wszystko to efekt strajku francuskich kontrolerów ruchu lotniczego.  

Prof. Sławomir Cenckiewicz szefem BBN przy prezydencie Karolu Nawrockim. Jest oświadczenie historyka z ostatniej chwili
Prof. Sławomir Cenckiewicz szefem BBN przy prezydencie Karolu Nawrockim. Jest oświadczenie historyka

- To zaszczyt służyć Polsce u Twego boku! - pisze w mediach społecznościowych prof. Sławomir Cenckiewicz.

Ograniczenie migracji przez Trumpa zwiększa presję na Europę. Wielka Brytania chce deportować migrantów do Rwandy tylko u nas
Ograniczenie migracji przez Trumpa zwiększa presję na Europę. Wielka Brytania chce deportować migrantów do Rwandy

Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA była zdaniem wiodącego amerykańskiego dziennika New York Times czymś w rodzaju turbo napędu dla europejskiej polityki migracyjnej.

REKLAMA

Troje dziennikarzy „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl z nagrodą i wyróżnieniami SDP!

Dziennikarka portalu Tysol.pl oraz TV Republika Monika Rutke otrzymała nagrodę im. Stefana Żeromskiego za reportaż „Zakaz wstępu” opublikowany na portalu tysol.pl. Krzysztof Karnkowski oraz Marcin Krzeszowiec zostali wyróżnieni w konkursie SDP odpowiednio za opublikowane na łamach „Tygodnika Solidarność” teksty: „J. D. Vance. Z pasa rdzy na sam szczyt?” oraz „Stalowa agonia”. 
Monika Rutke i Anita Gargas Troje dziennikarzy „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl z nagrodą i wyróżnieniami SDP!
Monika Rutke i Anita Gargas / Marcin Żegliński

Wyróżnienie otrzymał także Dariusz Brożyniak za artykuł „Tu jest Polska. Pomnik Rzeź Wołyńska w Domostawie” opublikowany na łamach portalu tysol.pl. W gali wręczenia nagród w siedzibie SDP uczestniczyli redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski oraz redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa.

Dramat powodzian

Monika Rutke została nagrodzona wspólnie z Anitą Gargas, reporterką programu "Magazyn Anity Gargas" za reportaż ukazujący dramatyczną sytuację powodzian oraz zaniechania rządu w aspekcie świadczeniu pomocy poszkodowanym, jak również arogancję rządzących.

Prawie trzy miesiące po powodzi. Lądek-Zdrój zasypany już śniegiem, temperatury spadają poniżej zera. Większość mieszkańców wciąż nie wróciła do swoich domów. Nie zdążyli ich wyremontować, bo wsparcie od państwa dotarło zbyt późno. A w wielu przypadkach nie dotarło lub nie dotrze wcale

– opisywała w swoim reportażu Monika Rutke. Dziennikarka ujawniła absurdy urzędnicze, chaos i brak skoordynowanych i skutecznych działań ze strony rządu, który doprowadził do tragedii wielu rodzin poszkodowanych w powodzi. 

Krzysztof Karnkowski otrzymał wyróżnienie za przedstawienie sylwetki nowego wiceprezydenta USA, J.D. Vance’a. Opisuje w swoim tekście zarówno rodzinne środowisko Vance’a znane z jego „Elegii dla bidoków”, rysując tym samym potret tej części Stanów Zjednoczonych, z której wywodzi się Vance, a która pod wieloma względami przypomina niektóre rejony polskiego Śląska czy innych terenów poprzemysłowych. Karnkowski opisuje także nieoczywistą drogę polityczną obecnej prawej ręki Donalda Trumpa, który wcześniej znany był z ostrej krytyki 45. i 47 prezydenta USA. 

Polskie hutnictwo a unijny klimatyzm

Marcin Krzeszowiec został wyróżniony za tekst opisujący zapaść polskiego hutnictwa.

Z całego kraju napływają niepokojące informacje o likwidacji kolejnych zakładów hutniczych. Przemysł stalowy znalazł się w głębokim kryzysie, a hutnicy muszą wykazać się nomen omen stalowymi nerwami, by nie stracić nadziei na utrzymanie miejsc pracy

– pisze w swoim reportażu nasz dziennikarz. Przytaczając słowa szefa hutniczej „Solidarności” Andrzeja Karola wskazuje na kluczowe pytanie o to, czy Europa chce „zachować europejskie hutnictwo czy myśli wyłącznie o przetwórstwie wsadu dostarczanego z zewnątrz, czyli krajów mających za nic unijną politykę klimatyczną”.

Wyróżnienie SDP odebrał w imieniu Marcina Krzeszowca redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa.

Laur SDP otrzymał za całokształt działalności na niwie medialnej twórca Radia Maryja i Telewizji Trwam, ks. dr Tadeusz Rydzyk, redemptorysta. W swoim przemówieniu wskazał on na konieczność niezłomnej obrony prawdy w życiu publicznym, ale także na głoszenie jej z miłością, "w poszanowaniu dla godności dziecka Bożego, którą posiadają niezbywalnie także nasi nieprzyjaciele."

Główną Nagrodę Wolności Słowa „za publikacje w obronie prawdy i sprawiedliwości” otrzymała Danuta Holecka z TV Republika za wywiady telewizyjne w TV z Grażyną Olszewską, mamą ks. Olszewskiego, z Urszulą Dubejko i Karoliną Kucharską po opuszczeniu aresztu oraz z posłami Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem po opuszczeniu aresztu.

Główna Nagroda Wolności Słowa dotyczy publikacji w obronie prawdy i sprawiedliwości, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka. Nagroda Watergate przyznawana jest za dziennikarstwo śledcze, nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie, nagroda im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy, nagroda im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej, nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne, a nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznaje również nagrodę dla młodych dziennikarzy oraz nagrodę im. Erazma Ciołka za fotografię prasową.

Konkurs obejmował prace dziennikarskie opublikowane w 2024 r.  Wpłynęły 202 publikacje – filmy dokumentalne, reportaże radiowe i telewizyjne, artykuły i ich cykle oraz książki pisane przez dziennikarzy. Laureaci nagród w poszczególnych kategoriach otrzymają nagrody pieniężne, vouchery na weekendowe pobyty w Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym, książki ufundowane przez wydawnictwo „Biały Kruk” oraz pamiątkowe dyplomy.

Konkurs Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs dziennikarski w naszym kraju. Organizowany jest od 1992 r. Nagrody przyznawane są coroczne w kilku kategoriach autorom tekstów prasowych, audycji radiowych, programów telewizyjnych oraz fotografii prasowych wyróżniających się rzetelnością, wartością informacyjną i jakością realizacji materiału.  Laureaci otrzymują dyplomy honorowe oraz nagrody pieniężne fundowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i prywatnych sponsorów. W każdej kategorii przyznawane są także honorowe wyróżnienia.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe
-->