"Rz": Miała być ''wielka, piękna'' strategia dla AI. Polski rząd odstawił fuszerkę

Co musisz wiedzieć?
- Ministerstwo Cyfryzacji złożyło do konsultacji społecznych projekt nowej ''Polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce do 2030 roku''.
- Eksperci z branży nie pozostawili na nim suchej nitki.
- Zdaniem specjalistów należy wstrzymać prace nad tą wersją strategii i usiąść do niej na nowo.
"Rządowy dokument zbyt ogólnikowy"
Projekt Ministerstwa Cyfryzacji analizuje dziennik "Rzeczpospolita". Jak czytam na wstępie, po zakończonych konsultacjach społecznych nad projektem nowej ''Polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce do 2030 roku'' w żadnym wypadku rząd nie może mówić o sukcesie.
Dziennik podkreśla, że zdaniem ekspertów dokument jest zbyt ogólnikowy. Specjaliści podkreślają też, że resort cyfryzacji "zamiast odgórnego programowania efektów innowacji powinien skupić się na tworzeniu warunków dla ich rozwoju".
Fundacja Instrat, think tank specjalizujący się w cyfrowej gospodarce, wręcz domaga się przeprowadzenia ponownej analizy 'stanu wyjściowego' i przeformułowania dokumentu, by wskazywał konkretne działania i wykorzystał mocne strony polskiego ekosystemu AI
– czytamy.
- "Oby tylko kultury po Pani nie odziedziczyli". Burza po programie TVN
- Komunikat dla mieszkańców Wrocławia
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Nagranie ze zwłokami Tadeusza Dudy. Jest reakcja policji
- Ważny komunikat dla województwa kujawsko-pomorskiego
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
- Szaleństwo postępuje. KE przedstawiła nowy cel klimatyczny dla UE
- Atak nożownika w Warszawie
- Niemcy podali, ilu imigrantów odesłali do Polski
"Brak rzetelnej bazy analitycznej"
Według dr. Jarosława Kopcia, kierownika zespołu Data & Intelligence w Fundacji Instrat, w obecnej formie dokumentu wskaźniki mierzą raczej działania administracji, liczbę wykonywanych czynności urzędniczych, a nie ich skutki. Zdaniem fundacji wśród licznych wad projektu jest "brak rzetelnej bazy analitycznej", a za dużo jest "ogólnikowych prognoz".
Fundacja krytykuje też ''odgórne programowania efektów innowacji'' i zaznacza, że "należałoby skupić się raczej na tworzeniu warunków dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań, a także odpowiednim wsparciu przez administrację".
Dr Kopeć odwołał się przy tym do przykładu niedawnej współpracy Ministerstwa Cyfryzacji z InPostem i jak pisze "Rz", sytuację, "gdy resort udostępnił interfejs umożliwiający weryfikację ważności prawa jazdy".
"Według Fundacji Instrat to działanie było właśnie odpowiedzią na istotne, konkretne zapotrzebowanie ze strony biznesu, umożliwiło przy tym wygenerowanie oszczędności i zwiększenie bezpieczeństwa świadczonych usług" – czytamy. ''Chcielibyśmy, by więcej podmiotów, mniejszych i większych, mogło poprzez prostą, szybką ścieżkę uzyskać podobne wsparcie dla budowy swoich narzędzi i rozwiązań także w obszarze AI'' – pisze fundacja, cytowana przez dziennik.
Branża: Wstrzymać prace i zacząć od nowa
W tej sytuacji branża postuluje, by wstrzymać prace nad tą wersją strategii i usiąść do niej na nowo. Sprawa wymaga szybkich działań, bo jak donosi Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), w ub.r. zaledwie niecałe 6 proc. przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 pracowników korzystało z narzędzi AI. Nasz kraj jest zatem na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej, przed Rumunią.