Potężne nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali tysiące razy

Co musisz wiedzieć:
- Strażacy interweniowali ponad 2200 razy – najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach: podkarpackim (1200), małopolskim (500) i lubelskim (300). Działania dotyczyły głównie podtopień, powalonych drzew i uszkodzonych dachów.
- W wyniku burz cztery osoby zostały ranne, m.in. przez uderzenia pioruna, porażenie prądem oraz spadające konary.
- W samej Małopolsce uszkodzonych zostało około 100 dachów. W powiecie bocheńskim ewakuowano dzieci z obozu harcerskiego. W Tarnowie wiatr zerwał połowę dachu budynku mieszkalnego.
- Straż pożarna ostrzega przed burzami i silnym wiatrem, wzywając do śledzenia komunikatów IMGW i RCB oraz zachowania szczególnej ostrożności.
Najgorzej w woj. podkarpackim
Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwie podkarpackim – 1200 zdarzeń, małopolskim – 500 zdarzeń, lubelskim – 300 zdarzeń – podał rzecznik.
Kierzkowski przekazał, że strażacy prowadzili działania w całym kraju, koncentrując się na usuwaniu podtopień ulic, piwnic oraz budynków mieszkalnych, usuwaniu przewróconych drzew z jezdni, budynków i pojazdów, a także zabezpieczaniu miejsc zdarzeń oraz zagrożonych obiektów.
W województwie podkarpackim najwięcej zdarzeń miało miejsce w powiatach: łańcuckim, krośnieńskim i przeworskim – w każdym z nich odnotowano ich ponad 150; poszkodowane zostały cztery osoby.
W Bratkówce (pow. krośnieński) piorun uderzył w drzewo, które spadło na budynek, a osoba znajdująca się wewnątrz doznała urazu głowy i została przetransportowana do szpitala. W Dobryninie (pow. mielecki) w wyniku zerwania linii energetycznych jedna osoba uległa porażeniu prądem, a w powiatach leżajskim i przemyskim konary spadające na samochody spowodowały obrażenia u dwóch osób.
Kierzkowski poinformował, że w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie działał sztab akcji dowodzony przez zastępcę komendanta głównego PSP nadbryg. Pawła Frysztaka, który koordynował działania ratownicze na terenie województwa. W działania zaangażowanych było blisko 800 strażaków PSP i OSP z terenu Podkarpacia; stan osobowy PSP został wzmocniony o dodatkowych 60 strażaków. – Aktualnie nie ma potrzeby angażowania sił spoza województwa – przekazał Kierzkowski.
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- "Co to za chory pomysł?" Burza po programie TVN
Małopolska
W woj. małopolskim najwięcej interwencji miało miejsce w powiecie brzeskim (218), bocheńskim (185) i tarnowskim (49). – Działania dotyczą głównie uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych oraz gospodarczych, powalonych drzew blokujących przejazd oraz stwarzających zagrożenie – zaznaczył.
Dodał, że w Brzeźnicy (pow. bocheński) kierownik obozu harcerskiego podjął decyzję o przemieszczeniu dwanaściorga dzieci i trzech osób dorosłych na plebanię do Poręby Sypytkowskiej.
Łącznie w Małopolsce odnotowano około 100 uszkodzonych dachów, w tym: kościoła w Brzesku, gdzie uszkodzeniu uległo 60 m kwadratowych poszycia, szkoły w powiecie bocheńskim (uszkodzone około 100 m kwadratowych dachu), natomiast w powiecie tarnowskim doszło do zerwania połowy dachu budynku mieszkalnego. Jak czytamy w komunikacie, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zakazał użytkowania obiektu, a dwie rodziny (5 osób) zostały objęte opieką.
Lubelskie
Burza nie oszczędziła także województwa lubelskiego. Tam, zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika prasowego Komendanta Głównego PSP, w powiecie hrubieszowskim odnotowano 81 zdarzeń, w tym 8 uszkodzonych dachów, w powiecie biłgorajskim 41 zdarzeń, w tym 14 uszkodzonych dachów, a w powiecie zamojskim 33 zdarzenia, w tym 6 uszkodzonych dachów.
Podsumowując szkody, podano, że w woj. małopolskim zostało uszkodzonych około 100 dachów, w woj. podkarpackim 195, a w woj. lubelskim 28 dachów.
Państwowa Straż Pożarna apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie burz i silnych wiatrów i śledzenie na bieżąco komunikatów meteorologicznych oraz ostrzeżeń Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
– zaznaczył Karol Kierzkowski. (PAP)