Piotr Ikonowicz: Zbyt wiele osób zmarło przez presję czyścicieli kamienic

- Zbyt wiele było krzywd, zbyt wiele ludzi wylądowało na ulicach, zbyt wiele przedwcześnie zmarło w wyniku presji czyścicieli kamienic. Krzyczeliśmy, bo nie mogliśmy przemawiać. To bardzo zła sytuacja, zresztą apelowałem, żeby sesja była przeprowadzana w sposób bardziej demokratyczny – mówił Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej w programie „Republika na Żywo” TV Republika.
Tomasz Gutry
Tomasz Gutry / Tygodnik Solidarność
– W maju radni Platformy Obywatelskiej nie chcieli brać udziału w nadzwyczajnej sesji rady miasta dotyczącej reprywatyzacji. Przejęliśmy wtedy salę i wraz z radnymi PiS prowadziliśmy dyskusję. Wysunęliśmy wtedy 11 postulatów w sprawach lokatorskich, w tym powołanie specjalnej komisji z udziałem strony społecznej. Ostatnia sesja przebiegła w sposób nie taki jak powinna. Staliśmy przez 6,5 godziny stłoczeni na galerii, nie dopuszczeni do głosu. Wiele osób twierdziło, że tam były okrzyki, dużo gniewu, trudno się dziwić. Zbyt wiele było krzywd, zbyt wiele ludzi wylądowało na ulicach, zbyt wiele przedwcześnie zmarło w wyniku presji czyścicieli kamienic. Krzyczeliśmy, bo nie mogliśmy przemawiać. To bardzo zła sytuacja, zresztą apelowałem, żeby sesja była przeprowadzana w sposób bardziej demokratyczny – mówił Piotr Ikonowicz.
 
– To trochę przepychanka między PiS-em a PO. PiS działa po dobrej stronie, zamierza rozliczyć ratusz z tych nadużyć, które wołają o pomstę do nieba. Z drugiej jednak strony, polem do nadużyć i tu muszę przyznać rację pani prezydent, jest fakt, że wciąż nie ma ustawy reprywatyzacyjnej. To problem ogólnopolski, PiS ma większość w parlamencie i powinien taką ustawę uchwalić, żeby przeciąć te wszystkie historie, które kończą się dramatami. My przyszliśmy na sesję, żeby upomnieć się o ofiary. Dla nas ta komisja jest o tyle ważna, bo powinna dotrzeć do wszystkich ofiar reprywatyzacji. Nie wierzymy, żeby komisja dokonała wyjaśnienia w kwestii nadużyć. Od tego jest prokuratura i nie ma co jej wchodzić w paradę – dodał gość programu.
 
telewizjarepublika.pl

 

POLECANE
Biały Dom: Trump nie weźmie udziału w tegorocznej konferencji CPAC z ostatniej chwili
Biały Dom: Trump nie weźmie udziału w tegorocznej konferencji CPAC

Prezydent USA Donald Trump nie weźmie udziału w tegorocznej konferencji środowisk konserwatywnych CPAC w Teksasie – przekazał w środę Biały Dom. Oznacza to, że Trump nie spotka się w Dallas z prezydentem RP Karolem Nawrockim, który w sobotę wystąpi na konferencji.

Samuel Pereira: Ten proces, to Wasz proces, Koalicjo Obywatelska tylko u nas
Samuel Pereira: Ten proces, to Wasz proces, Koalicjo Obywatelska

Mężczyzna spotykał się z dziewczynkami pod pretekstem badań nad wadami postawy. Miał im kazać się rozbierać, dotykać je oraz fotografować. Twierdził, że zdjęcia są po prostu elementem dokumentacji medycznej. Śledczy zajęli się sprawą po tym, jak matka jednej z ofiar złożyła zawiadomienie. Szefa złotowskiej Platformy Obywatelskiej i działacza sportowego Piotra P. zatrzymano pod zarzutem pedofilii 1 grudnia 2023 roku.

Copa-Cogeca: Ustępstwa poczynione przez KE wobec Australii są nie do przyjęcia z ostatniej chwili
Copa-Cogeca: Ustępstwa poczynione przez KE wobec Australii są nie do przyjęcia

„Ogłoszenie zawarcia umowy o wolnym handlu między UE a Australią w Canberze przez przewodniczącą Komisji Europejskiej von der Leyen i premiera Australii Albanese budzi liczne i poważne obawy dotyczące europejskiego rolnictwa, które jest wyraźnie i po raz kolejny kartą przetargową strategii UE mającej na celu zabezpieczenie szerszych celów handlowych i politycznych” – stwierdzają Copa-Cogeca.

Uzależniła się od mediów internetowych. Meta i YouTube mają jej wypłacić 3 mln dol. z ostatniej chwili
Uzależniła się od mediów internetowych. Meta i YouTube mają jej wypłacić 3 mln dol.

Ława przysięgłych w sądzie w Los Angeles uznała, że Meta i YouTube są odpowiedzialne za szkody dla zdrowia psychicznego 20-letniej kobiety, która oskarżyła je o przyczynienie się do uzależnienia, kiedy była dzieckiem. Firmy mają wypłacić kobiecie 3 mln dol. odszkodowania.

Biały Dom: Trump rozpęta piekło, jeśli Iran nie zawrze porozumienia z ostatniej chwili
Biały Dom: Trump "rozpęta piekło", jeśli Iran nie zawrze porozumienia

– Jeśli Iran nie zawrze porozumienia i nie zrozumie, że został pokonany, prezydent Donald Trump gotowy jest rozpętać piekło – zapowiedziała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Potwierdziła, że doniesienia o 15-punktowej propozycji USA są tylko częściowo prawdziwe.

Warszawa przegrała konkurs na siedzibę Urzędu Celnego UE z ostatniej chwili
Warszawa przegrała konkurs na siedzibę Urzędu Celnego UE

W środę Parlament Europejski i Rada UE podjęły decyzję o utworzeniu przyszłego Urzędu Celnego UE w Lille we Francji. O lokalizację unijnej instytucji ubiegała się Warszawa.

Nawrocki odpowiedział Tuskowi zdjęciem. W sieci zawrzało z ostatniej chwili
Nawrocki odpowiedział Tuskowi zdjęciem. W sieci zawrzało

Węgry zapowiadają zakręcanie kurka z gazem dla Ukrainy. Donald Tusk postanowił powiązać tę decyzję z niedawną wizytą Karola Nawrockiego na Węgrzech. Polski prezydent odpowiedział mu zdjęciem.

Sławomir Nowak złożył zawiadomienie na prokuratora, który wcześniej stawiał mu zarzuty z ostatniej chwili
Sławomir Nowak złożył zawiadomienie na prokuratora, który wcześniej stawiał mu zarzuty

Jak poinformował TVN24, Sławomir Nowak złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia serii przestępstw przez prokuratora Jana Drelewskiego, który prowadził śledztwa przeciwko niemu.

ZUS wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
ZUS wydał pilny komunikat

ZUS zapowiada poradnik dla kobiet w ciąży i uruchamia specjalny adres mailowy dla przyszłych mam. Instytucja podkreśla też, że nadal prowadzi kontrole zgodnie z obowiązującymi przepisami.

ONZ: Konflikt USA i Izraela z Iranem wymyka się spod kontroli z ostatniej chwili
ONZ: Konflikt USA i Izraela z Iranem wymyka się spod kontroli

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył w środę, że konflikt na Bliskim Wschodzie wymyka się spod kontroli i może się rozwinąć w jeszcze większą wojnę. Wezwał też USA i Izrael do zakończenia tego konfliktu zbrojnego, a Iran - do zaprzestania ataków na inne kraje.

REKLAMA

Piotr Ikonowicz: Zbyt wiele osób zmarło przez presję czyścicieli kamienic

- Zbyt wiele było krzywd, zbyt wiele ludzi wylądowało na ulicach, zbyt wiele przedwcześnie zmarło w wyniku presji czyścicieli kamienic. Krzyczeliśmy, bo nie mogliśmy przemawiać. To bardzo zła sytuacja, zresztą apelowałem, żeby sesja była przeprowadzana w sposób bardziej demokratyczny – mówił Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej w programie „Republika na Żywo” TV Republika.
Tomasz Gutry
Tomasz Gutry / Tygodnik Solidarność
– W maju radni Platformy Obywatelskiej nie chcieli brać udziału w nadzwyczajnej sesji rady miasta dotyczącej reprywatyzacji. Przejęliśmy wtedy salę i wraz z radnymi PiS prowadziliśmy dyskusję. Wysunęliśmy wtedy 11 postulatów w sprawach lokatorskich, w tym powołanie specjalnej komisji z udziałem strony społecznej. Ostatnia sesja przebiegła w sposób nie taki jak powinna. Staliśmy przez 6,5 godziny stłoczeni na galerii, nie dopuszczeni do głosu. Wiele osób twierdziło, że tam były okrzyki, dużo gniewu, trudno się dziwić. Zbyt wiele było krzywd, zbyt wiele ludzi wylądowało na ulicach, zbyt wiele przedwcześnie zmarło w wyniku presji czyścicieli kamienic. Krzyczeliśmy, bo nie mogliśmy przemawiać. To bardzo zła sytuacja, zresztą apelowałem, żeby sesja była przeprowadzana w sposób bardziej demokratyczny – mówił Piotr Ikonowicz.
 
– To trochę przepychanka między PiS-em a PO. PiS działa po dobrej stronie, zamierza rozliczyć ratusz z tych nadużyć, które wołają o pomstę do nieba. Z drugiej jednak strony, polem do nadużyć i tu muszę przyznać rację pani prezydent, jest fakt, że wciąż nie ma ustawy reprywatyzacyjnej. To problem ogólnopolski, PiS ma większość w parlamencie i powinien taką ustawę uchwalić, żeby przeciąć te wszystkie historie, które kończą się dramatami. My przyszliśmy na sesję, żeby upomnieć się o ofiary. Dla nas ta komisja jest o tyle ważna, bo powinna dotrzeć do wszystkich ofiar reprywatyzacji. Nie wierzymy, żeby komisja dokonała wyjaśnienia w kwestii nadużyć. Od tego jest prokuratura i nie ma co jej wchodzić w paradę – dodał gość programu.
 
telewizjarepublika.pl


 

Polecane