Ponownie nad Bałtykiem. Niezwykły Koncert na Westerplatte

W nocy z 31 sierpnia na 1 września 2018 roku – na styku dwóch niezwykle ważnych rocznic w historii Polski, odbędzie się specjalna, III edycja Koncertu Niepodległości „Westerplatte”. Będzie to łącznie 18 edycja Koncertu Niepodległości od 10 lat cyklicznie organizowanego w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie i na Westerplatte. Tegoroczny jubileuszowy, X Koncert Niepodległości „Punkty Zwrotne”, który odbędzie się w dniu 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego, wyróżniony został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
 Ponownie nad Bałtykiem. Niezwykły Koncert na Westerplatte
/ Materiały prasowe
Opowieść o czynie niepodległościowym kobiet

Tegoroczna edycja Koncertu Niepodległości na Westerplatte w całości poświęcona zostanie działalności niepodległościowej kobiet w 1050 letniej historii Polski. Koncert będzie także hołdem złożonym trzem postaciom związanym z Gdańskiem: Annie Walentynowicz (działaczce Wolnych Związków Zawodowych i Solidarności), Danucie Siedzikównie „Ince” oraz Erwinie Barzychowskiej, dziecięcej ofierze obrony Poczty Gdańskiej w 1939 r. Narracja wydarzenia rozpocznie się w 965 roku opowieścią o Dobrawie, żonie Mieszka I. Ukazana zostanie rola Polek z dynastii Piastów i Jagiellonów zasiadających na europejskich tronach. Upamiętnione zostaną nazwiska dziesiątek bohaterek jak m.in. Jadwiga Andegaweńska (Król Polski), Joanna Żubr (sierżant Armii Księstwa Warszawskiego, pierwsza kobieta odznaczoną krzyżem Virtuti Militari), Emilia Plater (powstaniec listopadowy), Anna Pustowójtówna (powstaniec styczniowy), Aleksandra Zagórska (komendantka Ochotniczej Legii Kobiet), Jadwiga Piłsudska (pilot Royal Air Force), gen. Elżbieta Zawacka „Zo” (cichociemna), Krystyna Krahelska (powstaniec warszawski) i kpt. Weronika Sebastianowicz (żołnierz wyklęty), Irena Sendlerowa (ratująca żydowskie dzieci członkini konspiracyjnej „Żegoty”). Przywołana będzie też pamięć dziesiątek kobiet praktycznie zapomnianych jak m.in. Anna Dorota vel Zofia Chrzanowska (obrończyni twierdzy Trembowla w czasie wojny tureckiej 1672 roku), Helena Grabowska (Orlę Lwowskie), gen. Maria Wittek (żołnierka POW, OLK i szefowa Wojskowej Służby Kobiet), Zofia Rapp (kurierka wywiadu Armii Krajowej), Wanda Gertz „Lena” (dowódca kobiecego batalionu AK), Janina Lewandowska (lotniczka zamordowana w Katyniu), Zofia Franio „Doktor” (dowódca Kobiecych Patroli Minerskich w Powstaniu Warszawskim) czy Halina Sosnowska „Łuna” (działaczka POW, AK i WiN). Oprócz losów tysięcy polskich kobiet czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niezwykła, postawa matek, żon i córek, które zostając w domu były ostoją polskiej rodziny i patriotycznego wychowania.

Hybrydowe aranżacje pieśni patriotycznych i kompozycje współczesne

III Koncert Niepodległości „Westerplatte”, otworzy współczesna kompozycja Dobrawa (1109/2017), powstała do łacińskiego tekstu Galla Anonima. Chwilę później, za sprawą pieśni Miał król stary córki dwie (XVII w.) narracja przeniesie się w czasy wojen polsko-tureckich. Z tego okresu pochodzi także stara pieśń ludowo-żołnierska Pożegnanie (XVI-XVII w). Opowieść o niezwykłej roli kultu maryjnego w dziejach Polski i Polaków, zilustruje pieśń Pod twoją obronę.  XIX wiek ukazany zostanie przez pryzmat wielkich nadziei wiązanych z Napoleonem oraz tragedii powstań narodowych. Zaprezentowane zostaną utwory Chorągiewka (1808), Bywaj dziewczę zdrowa (1830), Biała chorągiewka (1830) oraz elektroniczna kompozycja do wiersza Wincentego Pola Bracia! Rocznica! (1831). Z okresu pierwszej wojny pochodzą kolejne piosenki, tym razem żołnierskie – Matka (1914) i Hymn pierwszej OLK (Ochotnicza Legia Kobiet, 1918). Zapowiedzią do kolejnych utworów: Kołysanka leśna (1942), Kujawiak akowski z Wileńszczyzny (1944) i Mała dziewczynka z AK (1944) będzie narracja poświęcona żołnierkom Armii Krajowej i Żołnierkom Wyklętym. Przypomniana zostanie też piosenka Trzynastego grudnia (1981), śpiewana przez Polki internowane w stanie wojennym. Koncert zakończy współczesna, tytułowa kompozycja instrumentalna Niepokorne (2017) oraz Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Muzyka hybrydowa

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reage, punka, rapu, techno-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.
 
Ekipa Koncertu Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Zespół Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz, Kasia Jankowska, Grzegorz Wilk oraz Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho”. Wokalistom towarzyszyć będą: An On Bast | Anna Suda (elektronika live), Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Jacek Pietrzak (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja), Paulina Kusa (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce); Magdalena Małecka-Wippich (altówka) i Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela).

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej Muzeum II Wojny Światowej
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Interwencje
Sponsorzy:  LOTOS  S.A. │  GAZ SYSTEM S.A.
Dofinansowanie: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Partnerzy: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej
Wsparcie: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk │ AMW REWITA | PKS POLONUS | eBilet Polska Sp. z o.o. Falck Medycyna Sp. z o.o. Patronat Medialny: Polskie Radio S.A.

 

POLECANE
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

Warszawa: Wypadek z udziałem motocyklisty. Są nowe informacje Wiadomości
Warszawa: Wypadek z udziałem motocyklisty. Są nowe informacje

W Wielką Sobotę w Warszawie przy ul. Korkowej 152 doszło do wypadku z udziałem motocyklisty, który potrącił dwie starsze osoby. 68-letni mężczyzna potrącony przez motocyklistę, zmarł na miejscu zdarzenia, z kolei 63-letnia kobieta i sprawca trafili do szpitala. W niedzielę, asp. Kamil Sobótka ze stołecznej policji przekazał, że zmarł 36-latek, który kierował motocyklem.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W poniedziałek 21 kwietnia ulicami Warszawy będą kursować zabytkowe tramwaje. Wielkanocną atrakcję dla mieszkańców stolicy przygotowały Tramwaje Warszawskie wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Strzelanina w Niemczech. Policja poszukuje sprawcy Wiadomości
Strzelanina w Niemczech. Policja poszukuje sprawcy

W sobotę w miejscowości Bad Nauheim w Hesji w zachodniej części Niemiec zostały zastrzelone dwie osoby. Policja prowadzi poszukiwania sprawcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia.

Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem. Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc Wiadomości
"Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem". Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc

- Niech ten świąteczny czas będzie wypełniony spokojem i radością. Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem, którą przynosi Chrystus - powiedział prezydent Andrzej Duda z okazji Świąt Wielkanocnych. Para prezydencka złożyła także życzenia rodakom w Polsce i przebywającym za granicą.

Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni Wiadomości
Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarzucił w niedzielę Rosji łamanie ogłoszonego dzień wcześniej przez Władimira Putina rozejmu wielkanocnego, który Ukraina zobowiązała się respektować.

IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja! Wiadomości
Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia”, która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie (ul. Plac Powstańców Warszawy 2).

Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu z ostatniej chwili
Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu

Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, by trwał nie tylko do niedzieli, a został przedłużony – napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Rosję rozejmu z okazji Wielkanocy, który ma obowiązywać przez 30 godzin od sobotniego popołudnia.

Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o ciemnych chmurach nad Polską Wiadomości
Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o "ciemnych chmurach nad Polską"

Wesołych świąt, wielkiego szczęścia, wszystkiego co dobre – życzył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że obecnie nad Polską mamy ciemne chmury i trudny czas, dlatego życzy każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył.

REKLAMA

Ponownie nad Bałtykiem. Niezwykły Koncert na Westerplatte

W nocy z 31 sierpnia na 1 września 2018 roku – na styku dwóch niezwykle ważnych rocznic w historii Polski, odbędzie się specjalna, III edycja Koncertu Niepodległości „Westerplatte”. Będzie to łącznie 18 edycja Koncertu Niepodległości od 10 lat cyklicznie organizowanego w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie i na Westerplatte. Tegoroczny jubileuszowy, X Koncert Niepodległości „Punkty Zwrotne”, który odbędzie się w dniu 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego, wyróżniony został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
 Ponownie nad Bałtykiem. Niezwykły Koncert na Westerplatte
/ Materiały prasowe
Opowieść o czynie niepodległościowym kobiet

Tegoroczna edycja Koncertu Niepodległości na Westerplatte w całości poświęcona zostanie działalności niepodległościowej kobiet w 1050 letniej historii Polski. Koncert będzie także hołdem złożonym trzem postaciom związanym z Gdańskiem: Annie Walentynowicz (działaczce Wolnych Związków Zawodowych i Solidarności), Danucie Siedzikównie „Ince” oraz Erwinie Barzychowskiej, dziecięcej ofierze obrony Poczty Gdańskiej w 1939 r. Narracja wydarzenia rozpocznie się w 965 roku opowieścią o Dobrawie, żonie Mieszka I. Ukazana zostanie rola Polek z dynastii Piastów i Jagiellonów zasiadających na europejskich tronach. Upamiętnione zostaną nazwiska dziesiątek bohaterek jak m.in. Jadwiga Andegaweńska (Król Polski), Joanna Żubr (sierżant Armii Księstwa Warszawskiego, pierwsza kobieta odznaczoną krzyżem Virtuti Militari), Emilia Plater (powstaniec listopadowy), Anna Pustowójtówna (powstaniec styczniowy), Aleksandra Zagórska (komendantka Ochotniczej Legii Kobiet), Jadwiga Piłsudska (pilot Royal Air Force), gen. Elżbieta Zawacka „Zo” (cichociemna), Krystyna Krahelska (powstaniec warszawski) i kpt. Weronika Sebastianowicz (żołnierz wyklęty), Irena Sendlerowa (ratująca żydowskie dzieci członkini konspiracyjnej „Żegoty”). Przywołana będzie też pamięć dziesiątek kobiet praktycznie zapomnianych jak m.in. Anna Dorota vel Zofia Chrzanowska (obrończyni twierdzy Trembowla w czasie wojny tureckiej 1672 roku), Helena Grabowska (Orlę Lwowskie), gen. Maria Wittek (żołnierka POW, OLK i szefowa Wojskowej Służby Kobiet), Zofia Rapp (kurierka wywiadu Armii Krajowej), Wanda Gertz „Lena” (dowódca kobiecego batalionu AK), Janina Lewandowska (lotniczka zamordowana w Katyniu), Zofia Franio „Doktor” (dowódca Kobiecych Patroli Minerskich w Powstaniu Warszawskim) czy Halina Sosnowska „Łuna” (działaczka POW, AK i WiN). Oprócz losów tysięcy polskich kobiet czynnie zaangażowanych w walkę o Niepodległą, ukazana zostanie niezwykła, postawa matek, żon i córek, które zostając w domu były ostoją polskiej rodziny i patriotycznego wychowania.

Hybrydowe aranżacje pieśni patriotycznych i kompozycje współczesne

III Koncert Niepodległości „Westerplatte”, otworzy współczesna kompozycja Dobrawa (1109/2017), powstała do łacińskiego tekstu Galla Anonima. Chwilę później, za sprawą pieśni Miał król stary córki dwie (XVII w.) narracja przeniesie się w czasy wojen polsko-tureckich. Z tego okresu pochodzi także stara pieśń ludowo-żołnierska Pożegnanie (XVI-XVII w). Opowieść o niezwykłej roli kultu maryjnego w dziejach Polski i Polaków, zilustruje pieśń Pod twoją obronę.  XIX wiek ukazany zostanie przez pryzmat wielkich nadziei wiązanych z Napoleonem oraz tragedii powstań narodowych. Zaprezentowane zostaną utwory Chorągiewka (1808), Bywaj dziewczę zdrowa (1830), Biała chorągiewka (1830) oraz elektroniczna kompozycja do wiersza Wincentego Pola Bracia! Rocznica! (1831). Z okresu pierwszej wojny pochodzą kolejne piosenki, tym razem żołnierskie – Matka (1914) i Hymn pierwszej OLK (Ochotnicza Legia Kobiet, 1918). Zapowiedzią do kolejnych utworów: Kołysanka leśna (1942), Kujawiak akowski z Wileńszczyzny (1944) i Mała dziewczynka z AK (1944) będzie narracja poświęcona żołnierkom Armii Krajowej i Żołnierkom Wyklętym. Przypomniana zostanie też piosenka Trzynastego grudnia (1981), śpiewana przez Polki internowane w stanie wojennym. Koncert zakończy współczesna, tytułowa kompozycja instrumentalna Niepokorne (2017) oraz Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Muzyka hybrydowa

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reage, punka, rapu, techno-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.
 
Ekipa Koncertu Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Zespół Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz, Kasia Jankowska, Grzegorz Wilk oraz Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho”. Wokalistom towarzyszyć będą: An On Bast | Anna Suda (elektronika live), Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Jacek Pietrzak (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja), Paulina Kusa (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce); Magdalena Małecka-Wippich (altówka) i Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela).

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej Muzeum II Wojny Światowej
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Interwencje
Sponsorzy:  LOTOS  S.A. │  GAZ SYSTEM S.A.
Dofinansowanie: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Partnerzy: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej
Wsparcie: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk │ AMW REWITA | PKS POLONUS | eBilet Polska Sp. z o.o. Falck Medycyna Sp. z o.o. Patronat Medialny: Polskie Radio S.A.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe