[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wojna w GOP

Poświęciłem już kilka felietonów na analizę tego, co dzieje się z Partią Republikańską (pot. Grand Old Party – GOP). Ważne jest, aby relacjonować istotne fakty i potrafić je odróżnić od emocjonalnych i sensacyjnych teorii spiskowych, których nie brakuje na ten temat w polskich mediach
 [Felieton
/ wikipedia

W Senacie amerykańskim zakończył się proces o odwołanie Donalda Trumpa z funkcji prezydenta państwa. Demokraci nie uzyskali większości i nie usunęli Trumpa z amerykańskiej polityki. Jednakże to, co powiedział Mitch McConnell w Senacie, przejdzie do amerykańskiej historii jako akt oskarżenia pod adresem byłego prezydenta USA. Przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell w procesie o usunięcie Donalda Trumpa z funkcji Prezydenta w ostrych słowach odniósł się do wydarzeń z 6 stycznia 2021 r. Powiedział mianowicie: „Prezydent Trump jest odpowiedzialny praktycznie i moralnie za sprowokowanie wydarzeń z 6 stycznia”. Jednak zagłosował przeciwko impechmentowi Trumpa. Jakie będą konsekwencje tych słów? Dają one nieformalną wykładnię moralną, opartą na słowach najważniejszej postaci w świecie Republikanów, do wszczęcia procesów karnych i cywilnych przeciwko byłemu Prezydentowi. Można się spodziewać, że wiele organizacji prawnych na terenie Stanów Zjednoczonych będzie chciało doprowadzić do wszczęcia spraw podatkowych, wyjaśnienia przepływów finansów, dotacji od firm i osób prywatnych finansujących kampanie, które prowadził były prezydent. Jednego w Stanach Zjednoczonych można być pewnym, że jeśli wymiar sprawiedliwości ma problemy z wyjaśnieniem czyjejś winy, zrobi to na pewno urząd podatkowy. Inną konsekwencją słów Mitcha McConnella jest rozpoczęcie w szeregach Partii Republikańskiej wojny pomiędzy frakcjami trumpizmu i nurtu tradycyjnego Republikanów. W obecnej sytuacji nie ma innego charyzmatycznego lidera Republikanów, który mógłby zagrozić pozycji Trumpa jako lidera partii. Ani Mitt Romney z Utah, ani Ted Cruz z Teksasu nie są w stanie zagrozić pozycji Trumpa, na którego głosowały 74 miliony Amerykanów. Na dziś niekwestionowanym przywódcą Republikanów jest ciągle Donald Trump i Republikanie muszą się z tym liczyć. Trzeba również powiedzieć o nagonce na wszystkie instytucje finansowe, które dawały pieniądze na kampanie Trumpa i jego prywatne inwestycje. Konkurencja zrobi wszystko, aby zminimalizować znaczenie trumpizmu na świecie. Konkurencją tą są niewątpliwie Demokraci, jak i część Republikanów. Tymczasem Chiny prowadzą intensywną kampanię, która polega przede wszystkim na ekspansji gospodarczej na świecie. Po powołaniu największej strefy wolnego handlu w obszarze Pacyfiku, podpisaniu umowy handlowej z Unią Europejską, ekspansji w Afryce i Ameryce Południowej, odbyła się konferencja 17 plus 1, podczas której Prezydent Chin zapewniał swojemu krajowi dostęp do rynków środkowo-europejskich, a Węgry zadeklarowały zakup chińskich szczepionek na COVID-19. Wszystko to dzieje się w czasie małej aktywności amerykańskiej dyplomacji i anemicznych sygnałów wysyłanych z Białego Domu. Czy układ handlowy Chiny – Unia Europejska jest w stanie wykoleić relacje Europy Zachodniej z Joe Bidenem? A może byłby to wymarzony moment dla dyplomatów Trójmorza, aby przeforsować ten pomysł jako lewar amerykańskiej polityki w Europie? Pozdrawiam zza oceanu.
 


 

POLECANE
Niemcy: Kilkudziesięciu Polaków zmuszanych do niewolniczej pracy. Nowe informacje z ostatniej chwili
Niemcy: Kilkudziesięciu Polaków zmuszanych do niewolniczej pracy. Nowe informacje

W sierpniu w Duisburgu w Nadrenii Północnej-Westfalii ruszył proces, w którym czterech mężczyzn i jedna kobieta są oskarżeni o zmuszenie kilkudziesięciu Polaków do niewolniczej pracy.

Nowy sekretarz generalny NATO z wizytą na Ukrainie pilne
Nowy sekretarz generalny NATO z wizytą na Ukrainie

Wizyta Marka Ruttego nowego sekretarza NATO w Kijowie w czwartek pokazuje, gdzie obecnie broni się wspólnych wartości świata euroatlantyckiego - napisał na portalu X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przywódcy rozmawiali m.in. o "planie zwycięstwa Ukrainy", sytuacji na froncie i potrzebach wojska.

Media branżowe: Tragiczny wynik państwowych spółek z ostatniej chwili
Media branżowe: Tragiczny wynik państwowych spółek

Jak donosi portal Bankier.pl, który pokusił się o analizę wyników finansowych spółek Skarbu Państwa, z 22 firm blisko połowa wykazała stratę. Porównanie z ubiegłym rokiem, gdy spółkami zarządzali nominaci poprzedniego rządu, wygląda tragicznie: łączny wynik wszystkich analizowanych firm w drugim kwartale 2024 r. pokazał stratę rzędu 322 mln zł, kiedy rok temu w analogicznym okresie te same firmy zaraportowały 11,5 mld zł zysku.

Pałac Buckingham wydał komunikat z ostatniej chwili
Pałac Buckingham wydał komunikat

Z Pałacu Buckingham popłynęły wyrazy współczucia. Król Karol wraz królową Kamilą złożyli kondolencje ofiarom kataklizmu, który nawiedził Nepal.

Warszawa: Sąd Okręgowy uniewinnił liderki Strajku Kobiet z ostatniej chwili
Warszawa: Sąd Okręgowy uniewinnił liderki Strajku Kobiet

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił w czwartek liderki Strajku Kobiet: Martę Lempart, Klementynę Suchanow i Agnieszkę Czerederecką-Fabin. Chodzi o organizację jesienią i zimą 2020 r. tzw. czarnych protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Wyrok nie jest prawomocny.

Wiadomości
[FILM] „Orędownik Polski” o życiu, świętości i kulcie św. Andrzeja Boboli już dostępny!

Św. Andrzej Bobola, patron Polski, na przestrzeni wieków wielokrotnie skutecznie wstawiał się za naszą Ojczyzną. Dziś Polacy ponownie zwracają się ku niemu, a miejscem szczególnej czci jest sanktuarium w Strachocinie. Zapraszamy na film poświęcony temu niezwykłemu miejscu i historii kultu św. Andrzeja Boboli, dostępny już w serwisie YouTube.

Brygada na Litwie – niemieckie obiecanki cacanki tylko u nas
Brygada na Litwie – niemieckie obiecanki cacanki

Litwa dokonała ratyfikacji umowy litewsko-niemieckiej dotyczącej stacjonowania 5000 niemieckich żołnierzy na Litwie w dniu wizyty niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa w Wilnie 26 września. Wspomniane porozumienie umożliwia Niemcom utworzenie na Litwie niemieckich placówek oświatowych oraz infrastruktury handlowej, które będą objęte zwolnieniami od podatków.

Potężna inwestycja strategiczna przesunięta w czasie pilne
Potężna inwestycja strategiczna "przesunięta w czasie"

Ministerstwo Infrastruktury proponuje zmiany w harmonogramie finansowania programu, dotyczącego budowy i rozbudowy infrastruktury dostępowej do portu w Świnoujściu – wynika z informacji opublikowanych środę na stronach kancelarii premiera.

Szczekaczka POlityczna, promotorzy sutenerek. TVN świętuje, a tu takie komentarze Wiadomości
"Szczekaczka POlityczna, promotorzy sutenerek". TVN świętuje, a tu takie komentarze

Telewizja TVN obchodzi dziś urodziny, czym pochwaliła się m.in. w mediach społecznościowych. Nie wszyscy spieszyli z gratulacjami.

Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE z ostatniej chwili
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE

W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnego podatku minimalnego zaskarżyła Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wojna w GOP

Poświęciłem już kilka felietonów na analizę tego, co dzieje się z Partią Republikańską (pot. Grand Old Party – GOP). Ważne jest, aby relacjonować istotne fakty i potrafić je odróżnić od emocjonalnych i sensacyjnych teorii spiskowych, których nie brakuje na ten temat w polskich mediach
 [Felieton
/ wikipedia

W Senacie amerykańskim zakończył się proces o odwołanie Donalda Trumpa z funkcji prezydenta państwa. Demokraci nie uzyskali większości i nie usunęli Trumpa z amerykańskiej polityki. Jednakże to, co powiedział Mitch McConnell w Senacie, przejdzie do amerykańskiej historii jako akt oskarżenia pod adresem byłego prezydenta USA. Przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell w procesie o usunięcie Donalda Trumpa z funkcji Prezydenta w ostrych słowach odniósł się do wydarzeń z 6 stycznia 2021 r. Powiedział mianowicie: „Prezydent Trump jest odpowiedzialny praktycznie i moralnie za sprowokowanie wydarzeń z 6 stycznia”. Jednak zagłosował przeciwko impechmentowi Trumpa. Jakie będą konsekwencje tych słów? Dają one nieformalną wykładnię moralną, opartą na słowach najważniejszej postaci w świecie Republikanów, do wszczęcia procesów karnych i cywilnych przeciwko byłemu Prezydentowi. Można się spodziewać, że wiele organizacji prawnych na terenie Stanów Zjednoczonych będzie chciało doprowadzić do wszczęcia spraw podatkowych, wyjaśnienia przepływów finansów, dotacji od firm i osób prywatnych finansujących kampanie, które prowadził były prezydent. Jednego w Stanach Zjednoczonych można być pewnym, że jeśli wymiar sprawiedliwości ma problemy z wyjaśnieniem czyjejś winy, zrobi to na pewno urząd podatkowy. Inną konsekwencją słów Mitcha McConnella jest rozpoczęcie w szeregach Partii Republikańskiej wojny pomiędzy frakcjami trumpizmu i nurtu tradycyjnego Republikanów. W obecnej sytuacji nie ma innego charyzmatycznego lidera Republikanów, który mógłby zagrozić pozycji Trumpa jako lidera partii. Ani Mitt Romney z Utah, ani Ted Cruz z Teksasu nie są w stanie zagrozić pozycji Trumpa, na którego głosowały 74 miliony Amerykanów. Na dziś niekwestionowanym przywódcą Republikanów jest ciągle Donald Trump i Republikanie muszą się z tym liczyć. Trzeba również powiedzieć o nagonce na wszystkie instytucje finansowe, które dawały pieniądze na kampanie Trumpa i jego prywatne inwestycje. Konkurencja zrobi wszystko, aby zminimalizować znaczenie trumpizmu na świecie. Konkurencją tą są niewątpliwie Demokraci, jak i część Republikanów. Tymczasem Chiny prowadzą intensywną kampanię, która polega przede wszystkim na ekspansji gospodarczej na świecie. Po powołaniu największej strefy wolnego handlu w obszarze Pacyfiku, podpisaniu umowy handlowej z Unią Europejską, ekspansji w Afryce i Ameryce Południowej, odbyła się konferencja 17 plus 1, podczas której Prezydent Chin zapewniał swojemu krajowi dostęp do rynków środkowo-europejskich, a Węgry zadeklarowały zakup chińskich szczepionek na COVID-19. Wszystko to dzieje się w czasie małej aktywności amerykańskiej dyplomacji i anemicznych sygnałów wysyłanych z Białego Domu. Czy układ handlowy Chiny – Unia Europejska jest w stanie wykoleić relacje Europy Zachodniej z Joe Bidenem? A może byłby to wymarzony moment dla dyplomatów Trójmorza, aby przeforsować ten pomysł jako lewar amerykańskiej polityki w Europie? Pozdrawiam zza oceanu.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe