[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wszystkie kłopoty Ameryki

Nigdy jeszcze społeczeństwo amerykańskie nie było tak spolaryzowane jak w trakcie listopadowych wyborów. Elementy wojny hybrydowej są bardzo mocno widoczne. Debata polityczna zamiast skoncentrować się na istotnych problemach zagrożenia chińską ekspansją, odbija się od najbardziej absurdalnych teorii spiskowych, typu jak to „izraelskie satelity podpalają Kalifornię”, i to w wykonaniu ważnych amerykańskich kongresmenów.
 [Felieton
/ pixnio.com/ CC0

Można powiedzieć, że w Ameryce przestano rozmawiać o poważnych i istotnych problemach i uprawia się doskonale znaną w Polsce politykę: „im gorzej – tym lepiej”. A tymczasem są państwa, które odnoszą wyraźne korzyści z chaosu informacyjnego na świecie, ponieważ cicho, prawie bezszelestnie przechodzą bez reakcji mediów mainstreamowych wydarzenia, które powinny zwracać uwagę amerykańskich think tanków, wywiadu i dużych korporacji. 15 listopada 2020 r. podpisano Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP). Jest to umowa o wolnym handlu (Free Trade Agreement, FTA), która stworzyła największy na świecie blok handlowy i jest znaczącym osiągnięciem Chin, które walczą z USA o wpływy i dominację gospodarczą zarówno w tym regionie, jak i na świecie. Umowę podpisało po ośmioletnich negocjacjach 15 krajów Azji i Pacyfiku, reprezentujących razem prawie jedną trzecią światowego produktu krajowego brutto (PKB). Wśród sygnatariuszy tej umowy są następujące kraje: Brunei, Laos, Wietnam, Chiny, Kambodża, Myanmar (Birma), Japonia, Korea Południowa, Tajlandia, Malezja, Singapur, Indonezja, Filipiny, Australia i Nowa Zelandia, a więc wszyscy członkowie bloku ASEAN (Association of Southeast Asian Nations), plus dodatkowo kilka znaczących krajów regionu. Pisał o tym „Kuryer Polski” 30 listopada 2020 r. Miesiąc później, czyli 30 grudnia 2020 r., Unia Europejska i Chiny sfinalizowały siedmioletnie negocjacje umowy Comprehensive Agreement on Investment (CAI). Pozostaje jeszcze ratyfikacja tej umowy. To nie koniec kłopotów Ameryki. 29 marca 2021 r. Chiny podpisały warty 400 miliardów dolarów układ z Iranem, polegający na wymianie chińskich inwestycji za irańską ropę. Znając rozmach Chińczyków, są oni w stanie zainwestować w irańską infrastrukturę, nie wyłączając programu atomowego. Do tego należy wspomnieć o przerzucaniu w okolice Donbasu wojsk rosyjskich, wystrzeleniu północnokoreańskich rakiet i totalnym zagrożeniu chińską inwazją Tajwanowi. Spięcie amerykańskiej polityki w relacjach z Chinami osiągnęło swoje apogeum w Anchorage na Alasce, gdzie wysocy dyplomaci z USA i Chin spotkali się twarzą w twarz po raz pierwszy, odkąd władzę w Waszyngtonie objęła administracja prezydenta Joe Bidena. Spotkanie przekształciło się w ponad godzinną wymianę publicznych potyczek słownych, potwierdzając oczekiwany konfrontacyjny ton między geopolitycznymi rywalami. W ocenie „NYT” sekretarz stanu Antony Blinken „był wyraźnie zaskoczony”. Yang Jiechi oskarżył Stany Zjednoczone o protekcjonalne podejście do rozmów i ocenił, że delegacja amerykańska nie ma prawa oskarżać Pekinu o łamanie praw człowieka ani wygłaszać wykładów na temat zalet demokracji – przekazuje „NYT”. Stwierdził, że Stany Zjednoczone powinny naprawić własne, głęboko zakorzenione problemy, wskazując na położenie Afroamerykanów. Tak więc chińska polityka stała się asertywna, wyszła już z konfucjańskiego cienia budowania siły i celnie atakuje rywali. 
Pozdrawiam zza oceanu.


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Ścigany przez NKWD i UB Zapora: Amnestia to jest dla złodziei, a my jesteśmy Wojsko Polskie tylko u nas
Tadeusz Płużański: Ścigany przez NKWD i UB "Zapora": Amnestia to jest dla złodziei, a my jesteśmy Wojsko Polskie

„A co, jeśli wszyscy zapomną, że to my walczyliśmy o wolność?” – mówił major Hieronim Dekutowski "Zapora". Gdy ginął z rąk komunistów, zaznaczał: „Nic nas nie złamie”. Te słowa mjr „Zapory” wybrzmiały ostatnio w przestrzeni publicznej.

Dr Piotr Łysakowski: niemieckie plany wobec Polski tylko u nas
Dr Piotr Łysakowski: niemieckie plany wobec Polski

Niemieckie media informują „…Gotowy, ale czeka na odsłonięcie … W pierwszych 48 godzinach istnienia nowego rządu nie mogło być mowy o wspólnym odsłanianiu pomnika. Rząd nie miałby na to czasu, dlatego przesunęliśmy termin – mówi…prof. Peter Oliver Loew, dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (DPI) - … ma nadzieję, że do odsłonięcia dojdzie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, choć żadna data jeszcze nie padła….Realizacja tak dużego projektu, zwanego Domem Polsko-Niemieckim, zajmie jednak lata. Dlatego ostatnio zdecydowano się na utworzenie tymczasowego miejsca pamięci o polskich ofiarach. Właśnie w formie >>Kamienia Pamięci dla Polski<<. Na razie wokół pomnika stoi jeszcze prowizoryczne ogrodzenie budowlane, dlatego nie ma dostępu do samego głazu. Jak przekazała DW Ambasada RP w Berlinie, przy kamieniu widnieje napis: >>Polskim ofiarom nazizmu i ofiarom niemieckiej okupacji i terroru w Polsce 1939 -1945<<….”.

Niemcy: FDP wybrała nowego lidera partii polityka
Niemcy: FDP wybrała nowego lidera partii

Christian Duerr został nowym przewodniczącym niemieckiej FDP, zastępując Christiana Lindnera po porażce w wyborach parlamentarnych.

Tȟašúŋke Witkó: Niemiecki rząd rozpaczliwie szuka pieniędzy tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Niemiecki rząd rozpaczliwie szuka pieniędzy

Kiedy patrzę na zdeterminowaną twarz Frau Bärbel Bas, minister pracy i spraw społecznych Niemiec, wówczas jestem pewien, że wszystkie postawione przed nią zadania zostaną zrealizowane z najwyższą teutońską precyzją, czego też naszym sąsiadom zza Odry szczerze życzę.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Nie żyje Emmanuel Kunde, legenda futbolu kameruńskiego - poinformowała w piątek tamtejsza federacja. Według mediów zmarł nagle w nocy z czwartku na piątek w swoim domu na przedmieściach stolicy kraju Jaunde. Miał 68 lat.

Karol Nawrocki: To jest marsz o przyszłość Polski polityka
Karol Nawrocki: To jest marsz o przyszłość Polski

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, podczas wiecu w Lublinie obiecał bezpieczną, ambitną Polskę oraz silne relacje transatlantyckie.

Dziewczynka wracała ze świetlicy. Próbowała porwać ją para z busa Wiadomości
Dziewczynka wracała ze świetlicy. Próbowała porwać ją para z busa

W miejscowości Czyrna w województwie małopolskim doszło do niepokojącej sytuacji - para jadąca białym busem próbowała porwać 9-letnią dziewczynkę wracającą ze szkolnej świetlicy.

George Simion o wyborach prezydenckich w Rumunii: Jeśli będą sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów polityka
George Simion o wyborach prezydenckich w Rumunii: Jeśli będą sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów

- Jeśli wybory będą wolne i sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów - przekonywał w Paryżu kandydat na prezydenta Rumunii George Simion.

Rekordowy majątek Karola III. Lista najbogatszych Brytyjczyków ujawniona z ostatniej chwili
Rekordowy majątek Karola III. Lista najbogatszych Brytyjczyków ujawniona

Z najnowszego zestawienia opublikowanego przez brytyjski „Sunday Times” wynika, że liczba miliarderów w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w ciągu ostatniego roku - to największy spadek w historii publikacji tego rankingu. Jednocześnie majątek króla Karola III poszybował w górę o 30 milionów funtów, co uplasowało go wyżej w zestawieniu niż kiedykolwiek wcześniej.

Komunikat dla mieszkańców Gołdapi Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gołdapi

8 mln zł będzie kosztowała budowa amfiteatru w Gołdapi, który pomieści ok. 500 osób. Burmistrz Konrad Kazanecki podpisał w piątek umowę na realizację tej inwestycji.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wszystkie kłopoty Ameryki

Nigdy jeszcze społeczeństwo amerykańskie nie było tak spolaryzowane jak w trakcie listopadowych wyborów. Elementy wojny hybrydowej są bardzo mocno widoczne. Debata polityczna zamiast skoncentrować się na istotnych problemach zagrożenia chińską ekspansją, odbija się od najbardziej absurdalnych teorii spiskowych, typu jak to „izraelskie satelity podpalają Kalifornię”, i to w wykonaniu ważnych amerykańskich kongresmenów.
 [Felieton
/ pixnio.com/ CC0

Można powiedzieć, że w Ameryce przestano rozmawiać o poważnych i istotnych problemach i uprawia się doskonale znaną w Polsce politykę: „im gorzej – tym lepiej”. A tymczasem są państwa, które odnoszą wyraźne korzyści z chaosu informacyjnego na świecie, ponieważ cicho, prawie bezszelestnie przechodzą bez reakcji mediów mainstreamowych wydarzenia, które powinny zwracać uwagę amerykańskich think tanków, wywiadu i dużych korporacji. 15 listopada 2020 r. podpisano Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP). Jest to umowa o wolnym handlu (Free Trade Agreement, FTA), która stworzyła największy na świecie blok handlowy i jest znaczącym osiągnięciem Chin, które walczą z USA o wpływy i dominację gospodarczą zarówno w tym regionie, jak i na świecie. Umowę podpisało po ośmioletnich negocjacjach 15 krajów Azji i Pacyfiku, reprezentujących razem prawie jedną trzecią światowego produktu krajowego brutto (PKB). Wśród sygnatariuszy tej umowy są następujące kraje: Brunei, Laos, Wietnam, Chiny, Kambodża, Myanmar (Birma), Japonia, Korea Południowa, Tajlandia, Malezja, Singapur, Indonezja, Filipiny, Australia i Nowa Zelandia, a więc wszyscy członkowie bloku ASEAN (Association of Southeast Asian Nations), plus dodatkowo kilka znaczących krajów regionu. Pisał o tym „Kuryer Polski” 30 listopada 2020 r. Miesiąc później, czyli 30 grudnia 2020 r., Unia Europejska i Chiny sfinalizowały siedmioletnie negocjacje umowy Comprehensive Agreement on Investment (CAI). Pozostaje jeszcze ratyfikacja tej umowy. To nie koniec kłopotów Ameryki. 29 marca 2021 r. Chiny podpisały warty 400 miliardów dolarów układ z Iranem, polegający na wymianie chińskich inwestycji za irańską ropę. Znając rozmach Chińczyków, są oni w stanie zainwestować w irańską infrastrukturę, nie wyłączając programu atomowego. Do tego należy wspomnieć o przerzucaniu w okolice Donbasu wojsk rosyjskich, wystrzeleniu północnokoreańskich rakiet i totalnym zagrożeniu chińską inwazją Tajwanowi. Spięcie amerykańskiej polityki w relacjach z Chinami osiągnęło swoje apogeum w Anchorage na Alasce, gdzie wysocy dyplomaci z USA i Chin spotkali się twarzą w twarz po raz pierwszy, odkąd władzę w Waszyngtonie objęła administracja prezydenta Joe Bidena. Spotkanie przekształciło się w ponad godzinną wymianę publicznych potyczek słownych, potwierdzając oczekiwany konfrontacyjny ton między geopolitycznymi rywalami. W ocenie „NYT” sekretarz stanu Antony Blinken „był wyraźnie zaskoczony”. Yang Jiechi oskarżył Stany Zjednoczone o protekcjonalne podejście do rozmów i ocenił, że delegacja amerykańska nie ma prawa oskarżać Pekinu o łamanie praw człowieka ani wygłaszać wykładów na temat zalet demokracji – przekazuje „NYT”. Stwierdził, że Stany Zjednoczone powinny naprawić własne, głęboko zakorzenione problemy, wskazując na położenie Afroamerykanów. Tak więc chińska polityka stała się asertywna, wyszła już z konfucjańskiego cienia budowania siły i celnie atakuje rywali. 
Pozdrawiam zza oceanu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe