Najnowszy numer "TS": Polska energetyka - "Solidarność" nie odpuści

– Wyrok TSUE to skandal, rozbój w biały dzień, akt bandycki. Nie wiem nawet, jakich jeszcze użyć określeń, bo ta decyzja to coś, co myślę, że zbulwersowało całe społeczeństwo. Nie wyobrażam sobie, żeby polski rząd zastosował się do tej decyzji Trybunału – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim. To właśnie energetyce, której „Solidarność” nie odpuści, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ własne

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

 

A co jeszcze w rozmowie z Jarosławem Grzesikiem? 

Projekt rządowy, którego nikt jeszcze nie widział, to zapowiedź transformacji energetycznej w naszym kraju. Jest pomysł przeniesienia aktywów węglowych, jeśli chodzi o wytwarzanie energii, do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Tylko że nikt z nas nie ma wiedzy na ten temat, kiedy to nastąpi, w jaki sposób to nastąpi, jak ci pracownicy zostaną przekazani, które konkretnie elektrownie nie zostaną przekazane, nie mamy żadnych gwarancji pracowniczych, totalnie nie wiemy nic. I to jest jedna z przyczyn konfliktów w energetyce. Jest jeszcze jednak szereg innych ognisk zapalnych i one są różne w różnych grupach energetycznych. W PGE, szczególnie w dwóch spółkach: PGE Dystrybucja i PGE Obrót, dochodzi do ewidentnego bezprawia, łamania prawa pracy, wypowiadania umów, wypowiadania wcześniej zawartych porozumień. Z kolei w Tauronie sytuacja jest nabrzmiała ze względu na to, że nasi koledzy z Tauronu obawiają się, że spółka po prostu przestanie istnieć, zostanie rozczłonkowana. Wiemy, że są plany rządu, żeby skonsolidować tę energetykę w kontekście przesyłu i obrotu. 

W numerze również relacja z utworzenia komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych. 

Na samym początku należy zebrać minimum 1000 podpisów, jednak Piotr Duda podkreślił, że komitet chciałaby zebrać ok. 2000 podpisów. Później ustawa wymaga zebrania przynajmniej 100 tys. podpisów. – Mamy lipiec, sierpień i wrzesień na zebranie 100 tys. podpisów, to minimum dla nas, uważamy, że jest duże zainteresowanie emeryturami stażowymi, to przecież dotyczy każdego pracującego, nie tylko pracownika, który już dobiega swoich lat pracy i ma uzbierany staż, ale każdego, szczególnie tego młodego, ponieważ powinien widzieć w perspektywie, że za kilkadziesiąt lat, jeśli będzie miał odprowadzane składki co miesiąc na ubezpieczenie społeczne, to będzie mógł skorzystać z emerytury stażowej – podkreślił w rozmowie z Tysol.pl przewodniczący Piotr Duda. 

Z Wandą Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, o ustawie reprograficznej rozmawia Mateusz Kosiński. 

Opłata, którą trafniej należałoby określić mianem rekompensaty, stanowi zadośćuczynienie należne twórcom i wykonawcom utworów, których wynagrodzenie za pracę z mocy prawa zostało znacząco uszczuplone. W trosce o swobodny i powszechny dostęp do dóbr kultury wiele państw dopuszcza bezpłatną eksploatację utworów artystycznych w ramach tzw. dozwolonego użytku prywatnego. Dzięki temu możemy na własne potrzeby np. kopiować i odtwarzać filmy, nagrania muzyczne, książki, grafiki, fotografie itd. Czynimy to powszechnie, a więc masowo, a jednocześnie nie płacimy za to – tym samym artyści i twórcy tracą dochody, które uzyskaliby ze sprzedaży biletów, płyt czy książek pozwalających obcować z ich twórczością. Państwo, które dopuszcza taką praktykę, zobowiązane jest tę szkodę naprawić.

O możliwości wprowadzenia dochodu gwarantowanego pisze Aleksander Żywczyk. 

Na korytarzach banków centralnych oraz w siedzibach rządów niemal całego zachodniego świata od dekady mówi się o wprowadzeniu powszechnego systemu dochodu podstawowego. Temat głośno pojawia się w mediach raz na kilka lat – kiedy kolejny rząd decyduje się na pilotażowe wprowadzenie narzędzia. Tym razem informacja o takiej możliwości płynie z walijskiego parlamentu.
Parlament Walii – niewielkiej części Królestwa Brytyjskiego – jest zdeterminowany, żeby wprowadzić system jak najszybciej. Tylko że zapłacą za to wszyscy podatnicy królowej Elżbiety II. Pomysł rozważają również państwa europejskie.

A co jeszcze w numerze:

  • "Solidarność" nie będzie o nic prosić - Mateusz Kosiński relacjonuje zeszłotygodniową konferencję prasową "Solidarności" 
  • "Bitwa o Turów" Marcin Krzesowiec przedstawia na czym polega spór w sprawie Turowa
  • "Misja Radia Gdańsk" z dr Adamem Chmieleckim, prezezem Radia Gdańsk rozmawia Robert Wąsik 
  • "Rosyjska wojna o internet" Aleksander Żywczyk o spowolnieniu Twittera w Rosji 
  • "Podarunek dla Putina" Teresa Wójcik o Nord Stream 2 
  • "Dlaczego znów atakują" Barbara Michałowska śmierci Sebastiana ze Śląska 
  • W dziale kutlrura z Olgą Bończyk rozmawia Bartosz Boruciak 
  • Z Piotrem Łopuszańskim o Bolesławie Leśmianie rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Cause célèbre Izaaka Deutschera" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Anatomia Nocnej Zmiany" Piotr Łysakowski 
  • Marcin Koziestański relacjonuje międzynarodową konferencję dotyczącą się starzenia pracowników 
  • W dziale sport: Łubasz Bobruk o złym sezonie Napoli i Barbara Michałowska o starcie na mistrzostwach świata 91-letniego Sobiesława Zawady 

 

POLECANE
Premier Słowacji spotkał się na Kremlu z Putinem z ostatniej chwili
Premier Słowacji spotkał się na Kremlu z Putinem

Słowackie media źródła podały w niedzielę wieczorem, że premier Robert Fico rozmawia na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw gazu.

Zamach w Magdeburgu: wstyd niemieckich służb, rozgoryczenie Niemców tylko u nas
Zamach w Magdeburgu: wstyd niemieckich służb, rozgoryczenie Niemców

W 2023 r. pod obserwacją niemieckiego kontrwywiadu znajdowało się 27,2 tys. osób stanowiących potencjalne zagrożenie islamskim terroryzmem. Od lutego 2016 r. w Niemczech dokonano oficjalnie dwunastu ataków terrorystycznych, ten z Magdeburga jest zatem trzynasty. A ile zamachów udaremniono? W latach 2014-2021 było dziesięć takich przypadków. W Magdeburgu mimo ostrzeżeń ze strony służb Arabii Saudyjskiej system nie zadziałał.

Puchar Świata w Engelbergu. Tak skakali Polacy z ostatniej chwili
Puchar Świata w Engelbergu. Tak skakali Polacy

Aleksander Zniszczoł zajął 14. miejsce, Piotr Żyła był 17., Paweł Wąsek - 20., Jakub Wolny - 27., a Kamil Stoch - 37. w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Wygrał Austriak Daniel Tschofenig, przed swoimi rodakami Janem Hoerlem i Stefanem Kraftem.

Nowe informacje z frontu wojny na wschodzie. Putin w desperacji z ostatniej chwili
Nowe informacje z frontu wojny na wschodzie. "Putin w desperacji"

Pięć miesięcy po ataku Ukrainy na obwód kurski, Rosja wciąż nie jest w stanie odzyskać całego swojego terytorium. Oddziały ukraińskie zaciekle trzymają się rosyjskich ziem w nadziei na wykorzystanie ich jako karty przetargowej w przyszłych negocjacjach.

Ukraińcy również zostaną uhonorowani. Ambasador Ukrainy w Polsce o Rzezi wołyńskiej z ostatniej chwili
"Ukraińcy również zostaną uhonorowani". Ambasador Ukrainy w Polsce o Rzezi wołyńskiej

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w niedzielę w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Suspilne, że Ukraińcy, którzy stali się ofiarami tragedii wołyńskiej w Polsce, również zostaną uhonorowani.

Skandal w Niemczech: Samochody BMW sprzedawane w Rosji mimo sankcji z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech: Samochody BMW sprzedawane w Rosji mimo sankcji

Niemieckie media donoszą, że mimo sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę, ponad sto samochodów wysokiej jakości marki BMW z zakładu w Hanowerze trafiło do klientów w Rosji. 

Zełenski oczekuje, że polska i duńska prezydencja w UE w 2025 roku będzie historyczna dla Ukrainy z ostatniej chwili
Zełenski oczekuje, że polska i duńska prezydencja w UE w 2025 roku będzie "historyczna dla Ukrainy"

Prezydent Wołodymyr Zełenski oznajmił w niedzielę, że w 2025 roku Ukraina musi poczynić jak największe postępy drodze do Unii Europejskiej i oczekuje, że polska i duńska prezydencja w tym okresie będzie historyczna dla jego kraju.

Po 3 latach Policja kończy operację zabezpieczania granicy polsko-białoruskiej pilne
Po 3 latach Policja kończy operację zabezpieczania granicy polsko-białoruskiej

Działania policjantów podczas operacji "Zapora" to przede wszystkim patrole skierowane całodobowo do nadzorowania punktów w odległości kilkudziesięciu/kilkuset metrów od pasa granicznego.

Co Polacy sądzą nt. działań PKW? [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Co Polacy sądzą nt. działań PKW? [SONDAŻ]

Zdaniem większości ankietowanych, Państwowa Komisja Wyborcza powinna uwzględnić orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ws. odrzucenia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego PiS. 

Kobieta spadła w jaskini z 6 metrów. Ratownicy wydobywali ją 72 godziny Wiadomości
Kobieta spadła w jaskini z 6 metrów. Ratownicy wydobywali ją 72 godziny

W jaskini Bueno Fonteno niedaleko Bergamo utknęła 32-latka. Jej wydobycie trwało 3 dni i konieczne było użycie ładunków wybuchowych, by poszerzyć przejście. W akcji brało udział 60 osób. Jak się okazuje, kobieta utknęła w tej jaskini nie pierwszy raz.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Polska energetyka - "Solidarność" nie odpuści

– Wyrok TSUE to skandal, rozbój w biały dzień, akt bandycki. Nie wiem nawet, jakich jeszcze użyć określeń, bo ta decyzja to coś, co myślę, że zbulwersowało całe społeczeństwo. Nie wyobrażam sobie, żeby polski rząd zastosował się do tej decyzji Trybunału – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim. To właśnie energetyce, której „Solidarność” nie odpuści, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ własne

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

 

A co jeszcze w rozmowie z Jarosławem Grzesikiem? 

Projekt rządowy, którego nikt jeszcze nie widział, to zapowiedź transformacji energetycznej w naszym kraju. Jest pomysł przeniesienia aktywów węglowych, jeśli chodzi o wytwarzanie energii, do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Tylko że nikt z nas nie ma wiedzy na ten temat, kiedy to nastąpi, w jaki sposób to nastąpi, jak ci pracownicy zostaną przekazani, które konkretnie elektrownie nie zostaną przekazane, nie mamy żadnych gwarancji pracowniczych, totalnie nie wiemy nic. I to jest jedna z przyczyn konfliktów w energetyce. Jest jeszcze jednak szereg innych ognisk zapalnych i one są różne w różnych grupach energetycznych. W PGE, szczególnie w dwóch spółkach: PGE Dystrybucja i PGE Obrót, dochodzi do ewidentnego bezprawia, łamania prawa pracy, wypowiadania umów, wypowiadania wcześniej zawartych porozumień. Z kolei w Tauronie sytuacja jest nabrzmiała ze względu na to, że nasi koledzy z Tauronu obawiają się, że spółka po prostu przestanie istnieć, zostanie rozczłonkowana. Wiemy, że są plany rządu, żeby skonsolidować tę energetykę w kontekście przesyłu i obrotu. 

W numerze również relacja z utworzenia komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych. 

Na samym początku należy zebrać minimum 1000 podpisów, jednak Piotr Duda podkreślił, że komitet chciałaby zebrać ok. 2000 podpisów. Później ustawa wymaga zebrania przynajmniej 100 tys. podpisów. – Mamy lipiec, sierpień i wrzesień na zebranie 100 tys. podpisów, to minimum dla nas, uważamy, że jest duże zainteresowanie emeryturami stażowymi, to przecież dotyczy każdego pracującego, nie tylko pracownika, który już dobiega swoich lat pracy i ma uzbierany staż, ale każdego, szczególnie tego młodego, ponieważ powinien widzieć w perspektywie, że za kilkadziesiąt lat, jeśli będzie miał odprowadzane składki co miesiąc na ubezpieczenie społeczne, to będzie mógł skorzystać z emerytury stażowej – podkreślił w rozmowie z Tysol.pl przewodniczący Piotr Duda. 

Z Wandą Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, o ustawie reprograficznej rozmawia Mateusz Kosiński. 

Opłata, którą trafniej należałoby określić mianem rekompensaty, stanowi zadośćuczynienie należne twórcom i wykonawcom utworów, których wynagrodzenie za pracę z mocy prawa zostało znacząco uszczuplone. W trosce o swobodny i powszechny dostęp do dóbr kultury wiele państw dopuszcza bezpłatną eksploatację utworów artystycznych w ramach tzw. dozwolonego użytku prywatnego. Dzięki temu możemy na własne potrzeby np. kopiować i odtwarzać filmy, nagrania muzyczne, książki, grafiki, fotografie itd. Czynimy to powszechnie, a więc masowo, a jednocześnie nie płacimy za to – tym samym artyści i twórcy tracą dochody, które uzyskaliby ze sprzedaży biletów, płyt czy książek pozwalających obcować z ich twórczością. Państwo, które dopuszcza taką praktykę, zobowiązane jest tę szkodę naprawić.

O możliwości wprowadzenia dochodu gwarantowanego pisze Aleksander Żywczyk. 

Na korytarzach banków centralnych oraz w siedzibach rządów niemal całego zachodniego świata od dekady mówi się o wprowadzeniu powszechnego systemu dochodu podstawowego. Temat głośno pojawia się w mediach raz na kilka lat – kiedy kolejny rząd decyduje się na pilotażowe wprowadzenie narzędzia. Tym razem informacja o takiej możliwości płynie z walijskiego parlamentu.
Parlament Walii – niewielkiej części Królestwa Brytyjskiego – jest zdeterminowany, żeby wprowadzić system jak najszybciej. Tylko że zapłacą za to wszyscy podatnicy królowej Elżbiety II. Pomysł rozważają również państwa europejskie.

A co jeszcze w numerze:

  • "Solidarność" nie będzie o nic prosić - Mateusz Kosiński relacjonuje zeszłotygodniową konferencję prasową "Solidarności" 
  • "Bitwa o Turów" Marcin Krzesowiec przedstawia na czym polega spór w sprawie Turowa
  • "Misja Radia Gdańsk" z dr Adamem Chmieleckim, prezezem Radia Gdańsk rozmawia Robert Wąsik 
  • "Rosyjska wojna o internet" Aleksander Żywczyk o spowolnieniu Twittera w Rosji 
  • "Podarunek dla Putina" Teresa Wójcik o Nord Stream 2 
  • "Dlaczego znów atakują" Barbara Michałowska śmierci Sebastiana ze Śląska 
  • W dziale kutlrura z Olgą Bończyk rozmawia Bartosz Boruciak 
  • Z Piotrem Łopuszańskim o Bolesławie Leśmianie rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Cause célèbre Izaaka Deutschera" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Anatomia Nocnej Zmiany" Piotr Łysakowski 
  • Marcin Koziestański relacjonuje międzynarodową konferencję dotyczącą się starzenia pracowników 
  • W dziale sport: Łubasz Bobruk o złym sezonie Napoli i Barbara Michałowska o starcie na mistrzostwach świata 91-letniego Sobiesława Zawady 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe