Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Dialog, energetyka, wolne niedziele - żółta kartka od Solidarności

Od dłuższego czasu „Solidarność” skarży się na całkowity brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych, zagrożenie utraty miejsc pracy i suwerenności energetycznej Polski. W tym samym czasie trwa zacięta batalia o przestrzeganie zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Rząd otrzymał od „Solidarności” żółtą kartkę. To poważne ostrzeżenie. W środę, 9 czerwca, w Warszawie odbyła się duża manifestacja zorganizowana przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Więcej w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ foto. Marcin Żegliński

 

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

O problemach w handlu pisze Marcin Koziestański 

Jak wskazuje Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, feralnego zapisu o placówkach pocztowych nie było w obywatelskim projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele przygotowanym przez Solidarność. – To zostało wprowadzone podczas prac parlamentarnych nad ustawą. Od początku ostrzegaliśmy, że to jest furtka do obchodzenia przepisów i niestety mieliśmy rację. Dlatego teraz chcemy, żeby rządzący jak najszybciej naprawili to, co wcześniej sami zepsuli – mówi przewodniczący.

Zapis w ustawie dotyczący usług pocztowych od dawna wykorzystuje sieć Żabka. W ostatnim czasie status placówki pocztowej zyskała również sieć Kaufland, choć na razie nie podjęła decyzji o otwarciu swoich sklepów w niedziele. Niedawno część supermarketów otworzyła w niedziele niehandlowe sieć Polomarket. Zyskały one taką możliwość dzięki podpisaniu ze spółką Ruch umowy dotyczącej obsługi paczek. Co warte podkreślenia, Ruch należy do Orlenu, czyli koncernu kontrolowanego przez Skarb Państwa

W ocenie handlowej Solidarności fakt, że państwowe firmy pomagają sieciom handlowym otwierać sklepy w niedziele, jest bulwersujący. – Jak mamy oczekiwać od zagranicznych sieci przestrzegania jakichkolwiek standardów, skoro państwowe firmy określane mianem „narodowych czempionów” tego nie robią? – pyta Alfred Bujara. – Im dłużej rządzący będą tę sytuację tolerować, tym gorzej. Tu chodzi już nie tylko o pracowników handlu, ale też o powagę państwa polskiego – wskazuje szef handlowej Solidarności.

Marcin Krzesowiec relacjonuje zeszłotygodniową manifestację 

Od dłuższego czasu Solidarność skarży się na całkowity brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych, zagrożenie utraty miejsc pracy i suwerenności energetycznej Polski. Powodem konfliktu jest także rządowy projekt przeniesienia aktywów węglowych, jeśli chodzi o wytwarzanie energii, do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Z tych powodów protestujący przybyli do stolicy, gdzie przy dźwięku bębnów, trąbek oraz mocą własnych gardeł domagali się sprawiedliwej transformacji energetycznej. Na transparentach widniały hasła: „Łapy precz od Turowa” czy „NIE dla transformacji energetyki bez Umowy Społecznej”. Niesiona była także trumna „energetyki polskiej po transformacji”. We wspólnym proteście wzięli udział szefowie trzech central związkowych: Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”, Barbara Popielarz, wiceprzewodnicząca OPZZ, i Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych. Według rzecznika „S” Marka Lewandowskiego w stolicy protestowało od 7 do 10 tys. związkowców.

„Nowy ład, nowa aksjologia” twierdzi Jakub Pacan 

W Polskim Ładzie – technokratycznym projekcie na następne lata, a pewnie i dekady – zagadnienia aksjologiczne są wyczuwalne dość delikatnie. Dziwne, że o ten wkład nikt się nie upominał. Bo za pieniędzmi i programami ekonomicznymi zawsze idzie polityka i ideologie. 

Wydaje się, że PiS-owi z Polskim Ładem uda się wyjść na prostą po czasie pandemii i zamrożonej gospodarki. W sensie psychologicznym ten program już zaczyna działać w ten sposób, że dobre prognozy gospodarcze i program Ładu przekierowują złość i złe wspomnienia z „czasu zarazy” na lepszą zaplanowaną przez rząd przyszłość. Politycy partii rządzącej jak ognia bali się powtórki scenariusza z Winstonem Churchillem, który wprawdzie obronił kraj przed Niemcami, ale kosztem tak dużych wyrzeczeń, że źle się Brytyjczykom kojarzył, stąd po wojnie przegrał wybory. Polski Ład ma na nowo wlać w serca Polaków uczucia pozytywne, zneutralizować zniechęcenie i skłonić do utożsamiania się z planem powracania do normalności realizowanym w ramach wielkich inwestycji publicznych.  

O problemach czeskich linii lotniczych pisze Aleksander Żywczyk 

Od przynajmniej roku na korytarzach w Brukseli toczyła się dyskusja o pomocy publicznej dla narodowych linii lotniczych krajów członkowskich. 
Komisja Europejska mówiła twarde „nie”. Większość krajów mimo to zdecydowała się wspierać swoje lotnictwo pasażerskie. Tylko Czesi posłuchali KE i uwierzyli w europejską „solidarność”. Niedługo później dostali z Europy rachunek – kropkę nad i w postępowaniu upadłościowym.
Linie lotnicze České aerolinie to jedne z pierwszych w Europie linii lotniczych – i jedne z najstarszych w świecie. Od dekad Czesi mówili, że to ich klejnot koronny. Latające po całym świecie cieszyły się zaufaniem klientów, również dlatego że były – w porównaniu z innymi – wyjątkowo bezpieczne.

 

W numerze również m.in.:

  • "Mentalność wywodząca się z myślenia kolonialnego" Mateusz Kosiński o atakach na wolne niedziele rozmawia z dr. hab. Zbigniewem Krysiakiem 
  • "Wsiąść do pociągu…" Aleksander Żywczyk o paszportach covidowych 
  • "Mieć miedź" Teresa Wójcik o potędze miedzi 
  • "Myszy, nietoperze i NS2" - Teresa Wójcik o gazociągu Baltic Pipe 
  • "Trwa bitwa o Turów" Andrzej Berezowski 
  • "Rosyjscy hakerzy grożą dostawom żywności. Wysoki alert w USA" Aleksander Żywczyk 
  • "Koniec z masowym mordowaniem dzieci w Chinach" tego samego autora 
  • "Życzliwość jest niedoceniona" z Anną Guzik rozmawia Bartosz Boruciak 
  • "Nie my przeciągniemy strunę" Barbara Michałowska o strajkach łódzkich studentów 
  • "Tikkun olam a rewolucja" prof. Marka Jana Chodakiewicza 
  • "Pomnik z kradzionym logo" Marcin Koziestański o kradzieży logo "Solidarności"
  • "Realna rola i znaczenie Europejskiej Rady Zakładowej"
  • W dziale sport: "Jak Polacy zaczynali wielkie turnieje" Łukasza Bobruka i "Tenisowa zmiana pokoleń" Barbary Michałowskiej 


 

POLECANE
Od lat 90' wokół Auschwitz dzieją się dziwne rzeczy gorące
Od lat 90' wokół Auschwitz dzieją się dziwne rzeczy

Już za miesiąc 14 czerwca mamy 85 rocznicę I-go Transportu Polaków do tworzonego właśnie KL Auschwitz w polskim, ale włączonym w 1939 r. do III Rzeszy Oświęcimiu.

Odkryto potężne złoża gazu na Morzu Czarnym z ostatniej chwili
Odkryto potężne złoża gazu na Morzu Czarnym

Odkryliśmy na Morzu Czarnym złoża gazu wynoszące 75 mld metrów sześciennych - poinformował w sobotę w Stambule prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Nie żyje wybitna polska śpiewaczka Wiadomości
Nie żyje wybitna polska śpiewaczka

Zmarła prof. Jadwiga Rappé - jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, której niezwykły głos i charyzma uczyniły ją legendą scen muzycznych. Informację o śmierci artystki przekazała rodzina, podkreślając: „Pozostawiła po sobie bogate dziedzictwo - zarówno to muzyczne, jak i osobiste: męża, dzieci, wnuki oraz przyjaciół.”

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie

Sobota i niedziela będą pochmurne i deszczowe, lokalnie mogą pojawić się burze z opadami drobnego gradu. W nocy z soboty na niedzielę na wschodzie i południu kraju wystąpią przymrozki - poinformował synoptyk IMGW Wiesław Winnicki.

Sprawa B’nai B’rith przeciwko ks. prof. Janowi Guzowi umorzona. Stowarzyszenie ma zwrócić koszty postępowania Wiadomości
Sprawa B’nai B’rith przeciwko ks. prof. Janowi Guzowi umorzona. Stowarzyszenie ma zwrócić koszty postępowania

Tuż przed ciszą wyborczą zapadła decyzja, która odbiła się szerokim echem. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zdecydował o umorzeniu sprawy karnej przeciwko ks. prof. Tadeuszowi Guzowi. Sprawa została wniesiona przez Żydowskie Stowarzyszenie B’nai B’rith w formie subsydiarnego aktu oskarżenia, jednak sąd nie tylko odmówił przeprowadzenia postępowania dowodowego, ale także nałożył na oskarżycieli obowiązek zwrotu kosztów postępowania.

Popularny program znika z anteny Polsatu Wiadomości
Popularny program znika z anteny Polsatu

Widzowie porannego programu „Halo tu Polsat” będą musieli zrobić sobie przerwę od codziennych spotkań z ulubionymi prowadzącymi. Telewizja Polsat poinformowała, że śniadaniówka znika z anteny na kilka tygodni. Powodem są zaplanowane urlopy ekipy odpowiedzialnej za produkcję.

Trump zapowiedział rozmowy z Putinem i Zełenskim. Padła data z ostatniej chwili
Trump zapowiedział rozmowy z Putinem i Zełenskim. Padła data

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę, że w poniedziałek będzie rozmawiał przez telefon z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, a następnie z szefem ukraińskiego państwa Wołodymyrem Zełenskim.

Tęsknimy bardzo. Justyna Kowalczyk-Tekieli opublikowała poruszający wpis Wiadomości
"Tęsknimy bardzo". Justyna Kowalczyk-Tekieli opublikowała poruszający wpis

17 maja 2025 roku mijają dokładnie dwa lata od śmierci Kacpra Tekielego, znanego alpinisty i prywatnie męża Justyny Kowalczyk-Tekieli. Tego dnia w mediach społecznościowych biegaczka opublikowała poruszający wpis, w którym upamiętniła swojego ukochanego.

Sprawa zaginionej 11-latki z Żor. Znamy zarzuty wobec podejrzanego mężczyzny pilne
Sprawa zaginionej 11-latki z Żor. Znamy zarzuty wobec podejrzanego mężczyzny

W piątek prokuratura przedstawiła 24-latkowi z Żor dwa zarzuty: zatrzymania, wbrew woli prawnego opiekuna, osoby małoletniej oraz dopuszczenia wobec pokrzywdzonej innej czynności seksualnej, za co grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie Wiadomości
Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie

James Middleton, brat księżnej Kate, po raz pierwszy publicznie odniósł się do trudnych chwil, jakie przeżyła jego siostra, gdy walczyła z nowotworem. W rozmowie z The Times opowiedział o emocjach, jakie towarzyszyły jego rodzinie w czasie choroby księżnej Walii.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Dialog, energetyka, wolne niedziele - żółta kartka od Solidarności

Od dłuższego czasu „Solidarność” skarży się na całkowity brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych, zagrożenie utraty miejsc pracy i suwerenności energetycznej Polski. W tym samym czasie trwa zacięta batalia o przestrzeganie zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Rząd otrzymał od „Solidarności” żółtą kartkę. To poważne ostrzeżenie. W środę, 9 czerwca, w Warszawie odbyła się duża manifestacja zorganizowana przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Więcej w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ foto. Marcin Żegliński

 

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

O problemach w handlu pisze Marcin Koziestański 

Jak wskazuje Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, feralnego zapisu o placówkach pocztowych nie było w obywatelskim projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele przygotowanym przez Solidarność. – To zostało wprowadzone podczas prac parlamentarnych nad ustawą. Od początku ostrzegaliśmy, że to jest furtka do obchodzenia przepisów i niestety mieliśmy rację. Dlatego teraz chcemy, żeby rządzący jak najszybciej naprawili to, co wcześniej sami zepsuli – mówi przewodniczący.

Zapis w ustawie dotyczący usług pocztowych od dawna wykorzystuje sieć Żabka. W ostatnim czasie status placówki pocztowej zyskała również sieć Kaufland, choć na razie nie podjęła decyzji o otwarciu swoich sklepów w niedziele. Niedawno część supermarketów otworzyła w niedziele niehandlowe sieć Polomarket. Zyskały one taką możliwość dzięki podpisaniu ze spółką Ruch umowy dotyczącej obsługi paczek. Co warte podkreślenia, Ruch należy do Orlenu, czyli koncernu kontrolowanego przez Skarb Państwa

W ocenie handlowej Solidarności fakt, że państwowe firmy pomagają sieciom handlowym otwierać sklepy w niedziele, jest bulwersujący. – Jak mamy oczekiwać od zagranicznych sieci przestrzegania jakichkolwiek standardów, skoro państwowe firmy określane mianem „narodowych czempionów” tego nie robią? – pyta Alfred Bujara. – Im dłużej rządzący będą tę sytuację tolerować, tym gorzej. Tu chodzi już nie tylko o pracowników handlu, ale też o powagę państwa polskiego – wskazuje szef handlowej Solidarności.

Marcin Krzesowiec relacjonuje zeszłotygodniową manifestację 

Od dłuższego czasu Solidarność skarży się na całkowity brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych, zagrożenie utraty miejsc pracy i suwerenności energetycznej Polski. Powodem konfliktu jest także rządowy projekt przeniesienia aktywów węglowych, jeśli chodzi o wytwarzanie energii, do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Z tych powodów protestujący przybyli do stolicy, gdzie przy dźwięku bębnów, trąbek oraz mocą własnych gardeł domagali się sprawiedliwej transformacji energetycznej. Na transparentach widniały hasła: „Łapy precz od Turowa” czy „NIE dla transformacji energetyki bez Umowy Społecznej”. Niesiona była także trumna „energetyki polskiej po transformacji”. We wspólnym proteście wzięli udział szefowie trzech central związkowych: Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”, Barbara Popielarz, wiceprzewodnicząca OPZZ, i Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych. Według rzecznika „S” Marka Lewandowskiego w stolicy protestowało od 7 do 10 tys. związkowców.

„Nowy ład, nowa aksjologia” twierdzi Jakub Pacan 

W Polskim Ładzie – technokratycznym projekcie na następne lata, a pewnie i dekady – zagadnienia aksjologiczne są wyczuwalne dość delikatnie. Dziwne, że o ten wkład nikt się nie upominał. Bo za pieniędzmi i programami ekonomicznymi zawsze idzie polityka i ideologie. 

Wydaje się, że PiS-owi z Polskim Ładem uda się wyjść na prostą po czasie pandemii i zamrożonej gospodarki. W sensie psychologicznym ten program już zaczyna działać w ten sposób, że dobre prognozy gospodarcze i program Ładu przekierowują złość i złe wspomnienia z „czasu zarazy” na lepszą zaplanowaną przez rząd przyszłość. Politycy partii rządzącej jak ognia bali się powtórki scenariusza z Winstonem Churchillem, który wprawdzie obronił kraj przed Niemcami, ale kosztem tak dużych wyrzeczeń, że źle się Brytyjczykom kojarzył, stąd po wojnie przegrał wybory. Polski Ład ma na nowo wlać w serca Polaków uczucia pozytywne, zneutralizować zniechęcenie i skłonić do utożsamiania się z planem powracania do normalności realizowanym w ramach wielkich inwestycji publicznych.  

O problemach czeskich linii lotniczych pisze Aleksander Żywczyk 

Od przynajmniej roku na korytarzach w Brukseli toczyła się dyskusja o pomocy publicznej dla narodowych linii lotniczych krajów członkowskich. 
Komisja Europejska mówiła twarde „nie”. Większość krajów mimo to zdecydowała się wspierać swoje lotnictwo pasażerskie. Tylko Czesi posłuchali KE i uwierzyli w europejską „solidarność”. Niedługo później dostali z Europy rachunek – kropkę nad i w postępowaniu upadłościowym.
Linie lotnicze České aerolinie to jedne z pierwszych w Europie linii lotniczych – i jedne z najstarszych w świecie. Od dekad Czesi mówili, że to ich klejnot koronny. Latające po całym świecie cieszyły się zaufaniem klientów, również dlatego że były – w porównaniu z innymi – wyjątkowo bezpieczne.

 

W numerze również m.in.:

  • "Mentalność wywodząca się z myślenia kolonialnego" Mateusz Kosiński o atakach na wolne niedziele rozmawia z dr. hab. Zbigniewem Krysiakiem 
  • "Wsiąść do pociągu…" Aleksander Żywczyk o paszportach covidowych 
  • "Mieć miedź" Teresa Wójcik o potędze miedzi 
  • "Myszy, nietoperze i NS2" - Teresa Wójcik o gazociągu Baltic Pipe 
  • "Trwa bitwa o Turów" Andrzej Berezowski 
  • "Rosyjscy hakerzy grożą dostawom żywności. Wysoki alert w USA" Aleksander Żywczyk 
  • "Koniec z masowym mordowaniem dzieci w Chinach" tego samego autora 
  • "Życzliwość jest niedoceniona" z Anną Guzik rozmawia Bartosz Boruciak 
  • "Nie my przeciągniemy strunę" Barbara Michałowska o strajkach łódzkich studentów 
  • "Tikkun olam a rewolucja" prof. Marka Jana Chodakiewicza 
  • "Pomnik z kradzionym logo" Marcin Koziestański o kradzieży logo "Solidarności"
  • "Realna rola i znaczenie Europejskiej Rady Zakładowej"
  • W dziale sport: "Jak Polacy zaczynali wielkie turnieje" Łukasza Bobruka i "Tenisowa zmiana pokoleń" Barbary Michałowskiej 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe