[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena?

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau udzielił ostatnio wywiadu, w którym opisał, jak obecnie wyglądają relacje Polski z administracją Joe Bidena. Z jego słów wynika, że amerykański prezydent nie konsultuje się z sojusznikami w ważnych dla nich sprawach. Nie będzie spotkania Biden-Duda przed spotkaniem z Putinem.
 [Felieton
/ PAP/EPA/SARAH SILBIGER / POOL

Wydaje się, że po słowach Joe Bidena, który zrezygnował z nałożenia sankcji na budowę Nord Stream 2, należałoby zacząć wyciągać wnioski z efektywności naszych działań. Mieszkając w Stanach Zjednoczonych od wielu lat, przyglądam się temu problemowi. Moja publicystyka wielokrotnie dotyka tego tematu. Od kilku miesięcy publikuję na łamach „Tygodnika Solidarność” w Polsce i „Kuryera Polskiego” w USA w obu wersjach językowych teksty zachęcające polską diasporę i media do aktywności w popularyzacji tematu inicjatywy Trójmorza i wschodniej flanki NATO. Spotykam się z amerykańskimi politykami szczebla stanowego, którzy absolutnie nic nie wiedzą na temat Trójmorza ani tego, co się dzieje na wschodniej flance NATO. Z drugiej strony dostaję e-maile zapraszające mnie na koncerty polskiej muzyki poważnej. Otrzymuję także e-maile o debatach przygotowywanych przez organizacje ukraińskie w USA na szczeblu Waszyngtonu w celu zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo krajów Trójmorza i zagrożenia ciągle powodowane przez Rosję. Pisaliśmy o tym wielokrotnie w „Kuryerze Polskim”. Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena? Jest to pytanie, które powinna sobie zadawać codziennie polska klasa polityczna od lewa do prawa. Pomóc mogą tylko międzynarodowe debaty i cykle wykładów przybliżające amerykańskiej klasie politycznej idee Trójmorza jako gwarancji dla USA przeciw polityce wypchnięcia Stanów Zjednoczonych z Europy. Można tego dokonać tylko w oparciu o współpracę z amerykańskimi organizacjami zajmującymi się polityką zagraniczną, innymi placówkami dyplomatycznymi krajów Trójmorza oraz organizacjami diaspor tych krajów. Działania te powinny posiadać angielskojęzyczną oprawę medialną, która dotrze do amerykańskiej elity. Przestańmy zajmować się sprawami nieistotnymi, bo liczy się tutaj bezpieczeństwo Polski i krajów Europy Wschodniej, które po 1944 roku nie są istotnym priorytetem Zachodu. Czas, aby polska elita polityczna zaczęła traktować polską diasporę jako ważny czynnik w tej grze. Może nastał czas, aby po spotkaniu Putin-Biden ambasady krajów Trójmorza urządziły w Waszyngtonie wielką debatę na temat zagrożeń na wschodniej flance NATO? Oglądam amerykańskie media prawie codziennie i temat ten nigdy nie przebija się do amerykańskiej publiczności. Mamy ciągle wielu sympatyków w samych Stanach Zjednoczonych i na pewno należą do nich środowiska wojskowe. Debata, która toczy się w środowiskach geopolityków w Polsce, musi zaistnieć również w USA. Dlaczego polskie placówki dyplomatyczne nie zorganizują na którymś z amerykańskich uniwersytetów debaty Friedman-Bartosiak? Potrzebujemy takiego głosu tutaj, w Ameryce, aby w końcu zacząć mówić głośno o Trójmorzu w Ameryce. Czas, aby skupić się na narracji podkreślającej nasze interesy, interesy krajów Trójmorza i Europy Wschodniej, które tak jak po 1939 roku zostały pozostawione na pastwę agresorów.


 

POLECANE
Kobieta spadła w jaskini z 6 metrów. Ratownicy wydobywali ją 72 godziny Wiadomości
Kobieta spadła w jaskini z 6 metrów. Ratownicy wydobywali ją 72 godziny

W jaskini Bueno Fonteno niedaleko Bergamo utknęła 32-latka. Jej wydobycie trwało 3 dni i konieczne było użycie ładunków wybuchowych, by poszerzyć przejście. W akcji brało udział 60 osób. Jak się okazuje, kobieta utknęła w tej jaskini nie pierwszy raz.

Andrzej Duda: Donald Trump nie zostawi Ukrainy na lodzie z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie"

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Neue Zuercher Zeitung” powiedział, że nie obawia się, iż prezydent USA Donald Trump zostawi Ukrainę "na lodzie". Podkreślił, że kraje NATO muszą zwiększyć do 3 proc. PKB wydatki na obronę, aby powstrzymać Rosję.

Śmigłowiec ratownictwa uderzył w ścianę szpitala. Są ofiary śmiertelne pilne
Śmigłowiec ratownictwa uderzył w ścianę szpitala. Są ofiary śmiertelne

Cztery osoby zginęły w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji, gdy śmigłowiec pogotowia ratunkowego uderzył w budynek szpitala.

Długa kolejka na przejściu granicznym. Niemal dwie doby czekania pilne
Długa kolejka na przejściu granicznym. Niemal dwie doby czekania

47 godzin czekać muszą na odprawę na granicy z Białorusią w Terespolu podróżujący samochodami osobowymi. Na przejściach z Ukrainą w kolejkach stoją ciężarówki – m.in. w Dorohusku 34 godziny, a w Korczowej 39 godzin.

Tragedia w Przemyślu. Mężczyzna postrzelił znajomą w głowę Wiadomości
Tragedia w Przemyślu. Mężczyzna postrzelił znajomą w głowę

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej, siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla. Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala.

Popularny serial zniknie z anteny TVN Wiadomości
Popularny serial zniknie z anteny TVN

Nadchodzące dni przyniosą zmiany w emisji popularnego serialu. Sympatycy "Na Wspólnej" będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Znany polski piłkarz w szpitalu. Są nowe informacje o jego stanie zdrowia Wiadomości
Znany polski piłkarz w szpitalu. Są nowe informacje o jego stanie zdrowia

Piłkarz Torino Sebastian Walukiewicz, który trafił do szpitala po tym, jak źle się poczuł w trakcie meczu włoskiej ekstraklasy z Bologną (0:2), nie doznał udaru, ani nie stwierdzono u niego żadnych poważnych dolegliwości - poinformował portal torinogranata.it. Przyczyną kłopotów z oddychaniem była grypa.

Sondaż: Polacy nie wierzą Ukrainie gorące
Sondaż: Polacy nie wierzą Ukrainie

Ponad 67 proc. ankietowanych nie wierzy w ukraińskie deklaracje dotyczące ekshumacji i upamiętnienia ofiar zbrodni wołyńskiej oraz rozliczenia historycznych wydarzeń - wynika z sondażu, przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski.

Litwini czekają, a niemiecka brygada na Litwie odjeżdża w siną dal polityka
Litwini czekają, a "niemiecka brygada na Litwie" odjeżdża w siną dal

Sojusz SPD i BSW w Brandenburgii jest jeszcze młody, jednak już po pierwszym głosowaniu w Radzie Federalnej doszło do rozłamu pomiędzy koalicjantami. SPD krytycznie odnosi się do zapowiedzi BSW dotyczącej stacjonowania brygady Bundeswehry na Litwie - donosi dziennik Tageschau.

Morze łez. Słowa gwiazdy Polsatu łamią serce Wiadomości
"Morze łez". Słowa gwiazdy Polsatu łamią serce

Marta Lech-Maciejewska, popularna prezenterka Polsatu i autorka bloga „SuperStyler”, podzieliła się niezwykle trudnym wyznaniem. W sierpniu tego roku usłyszała diagnozę, która przewróciła jej świat do góry nogami. O swojej walce z chorobą nowotworową opowiedziała w programie „Halo, tu Polsat”.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena?

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau udzielił ostatnio wywiadu, w którym opisał, jak obecnie wyglądają relacje Polski z administracją Joe Bidena. Z jego słów wynika, że amerykański prezydent nie konsultuje się z sojusznikami w ważnych dla nich sprawach. Nie będzie spotkania Biden-Duda przed spotkaniem z Putinem.
 [Felieton
/ PAP/EPA/SARAH SILBIGER / POOL

Wydaje się, że po słowach Joe Bidena, który zrezygnował z nałożenia sankcji na budowę Nord Stream 2, należałoby zacząć wyciągać wnioski z efektywności naszych działań. Mieszkając w Stanach Zjednoczonych od wielu lat, przyglądam się temu problemowi. Moja publicystyka wielokrotnie dotyka tego tematu. Od kilku miesięcy publikuję na łamach „Tygodnika Solidarność” w Polsce i „Kuryera Polskiego” w USA w obu wersjach językowych teksty zachęcające polską diasporę i media do aktywności w popularyzacji tematu inicjatywy Trójmorza i wschodniej flanki NATO. Spotykam się z amerykańskimi politykami szczebla stanowego, którzy absolutnie nic nie wiedzą na temat Trójmorza ani tego, co się dzieje na wschodniej flance NATO. Z drugiej strony dostaję e-maile zapraszające mnie na koncerty polskiej muzyki poważnej. Otrzymuję także e-maile o debatach przygotowywanych przez organizacje ukraińskie w USA na szczeblu Waszyngtonu w celu zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo krajów Trójmorza i zagrożenia ciągle powodowane przez Rosję. Pisaliśmy o tym wielokrotnie w „Kuryerze Polskim”. Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena? Jest to pytanie, które powinna sobie zadawać codziennie polska klasa polityczna od lewa do prawa. Pomóc mogą tylko międzynarodowe debaty i cykle wykładów przybliżające amerykańskiej klasie politycznej idee Trójmorza jako gwarancji dla USA przeciw polityce wypchnięcia Stanów Zjednoczonych z Europy. Można tego dokonać tylko w oparciu o współpracę z amerykańskimi organizacjami zajmującymi się polityką zagraniczną, innymi placówkami dyplomatycznymi krajów Trójmorza oraz organizacjami diaspor tych krajów. Działania te powinny posiadać angielskojęzyczną oprawę medialną, która dotrze do amerykańskiej elity. Przestańmy zajmować się sprawami nieistotnymi, bo liczy się tutaj bezpieczeństwo Polski i krajów Europy Wschodniej, które po 1944 roku nie są istotnym priorytetem Zachodu. Czas, aby polska elita polityczna zaczęła traktować polską diasporę jako ważny czynnik w tej grze. Może nastał czas, aby po spotkaniu Putin-Biden ambasady krajów Trójmorza urządziły w Waszyngtonie wielką debatę na temat zagrożeń na wschodniej flance NATO? Oglądam amerykańskie media prawie codziennie i temat ten nigdy nie przebija się do amerykańskiej publiczności. Mamy ciągle wielu sympatyków w samych Stanach Zjednoczonych i na pewno należą do nich środowiska wojskowe. Debata, która toczy się w środowiskach geopolityków w Polsce, musi zaistnieć również w USA. Dlaczego polskie placówki dyplomatyczne nie zorganizują na którymś z amerykańskich uniwersytetów debaty Friedman-Bartosiak? Potrzebujemy takiego głosu tutaj, w Ameryce, aby w końcu zacząć mówić głośno o Trójmorzu w Ameryce. Czas, aby skupić się na narracji podkreślającej nasze interesy, interesy krajów Trójmorza i Europy Wschodniej, które tak jak po 1939 roku zostały pozostawione na pastwę agresorów.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe