Świąteczne życzenia władz Zabrza bez żadnego nawiązania do narodzin Jezusa

Czy zabrzański samorząd celowo poszedł śladem lewicowej poprawności Brukseli i władz Warszawy, wyrzucając z oficjalnych życzeń świątecznych jakiekolwiek odniesienia słowne i graficzne do tradycji chrześcijańskiej i narodzin Dziecięcia Jezus?
Bożonarodzeniowe życzenia zabrzańskich władz Świąteczne życzenia władz Zabrza bez żadnego nawiązania do narodzin Jezusa
Bożonarodzeniowe życzenia zabrzańskich władz / zbiory Przemysława Jarasza

Takie pytania zadają sobie mieszkańcy – wierni z Zabrza, spoglądając na widniejące na ulicznych bilbordach oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta życzenia podpisane przez prezydent Małgorzatę Mańkę-Szulik oraz przewodniczącą Rady Miasta Łucję Chrzęstek-Bar wraz z radnymi. To kompletnie zaskakująca sytuacja, bo przez kilkanaście lat swej prezydentury bezpartyjna Mańka-Szulik wielokrotnie odwoływała się do tradycji Kościoła katolickiego, a nawet zainicjowała wspólnie ze śląskimi diecezjami Metropolitalne Święto Rodziny, nawiązujące wprost do spuścizny św. Jana Pawła II. Co więcej, miastem współrządzi Prawo i Sprawiedliwość, mając swego wiceprezydenta. Co się więc stało, że zamiast odniesień do Chrystusa nawiązano w życzeniach do komercyjnego „Parku Miliona Świateł", uruchomionego w Zabrzu?

Według ustaleń projekt kompletnie ateistycznych życzeń przygotował Wydział Promocji Miasta UM bez dokładnego konsultowania się w tej sprawie z władzą prezydencką. W powadze sytuacji zorientowano się dopiero dzisiaj, po naszych zapytaniach do miejskich notabli. 

Jak brzmią dokładnie życzenia zabrzańskiego samorządu kierowane do mieszkańców z okazji narodzin Pana Jezusa?

„Drodzy mieszkańcy Zabrza. W ten świąteczny czas niech miłość i radość rozbłysną milionem świateł”

Zaś graficznie zamiast stajenki widzimy zarys Ratusza miejskiego i błyskającą światełkami choinkę. Nie ma nawet wspomnienia, że chodzi o Boże Narodzenie!

O komentarz poprosiliśmy podpisane pod życzeniami najważniejsze osoby w zabrzańskim samorządzie.

– Muszę przyznać, że jestem zaskoczona. Życzenia przygotowywał Wydział Promocji oraz Wydział Kontaktów Społecznych. Zostało to zaakceptowane ale – jak widać – nieprzeanalizowane dogłębnie. Zgadzam się z panem, że narodziny Chrystusa są absolutnym fundamentem chrześcijaństwa. Najpewniej twórcy tego projektu skupili się na otwarciu Parku Miliona Świateł, które było ostatnio dużym wydarzeniem w mieście i tak to poszło w tę stronę. Uwaga redakcji TS jest jednak cenna i słuszna, będę na tę kwestię baczniej zwracała uwagę podczas kolejnych świąt. Jestem bowiem osobą wierzącą, podobnie jak pani prezydent, i dla mnie osobiście są to sprawy ważne. Z mojej strony zawiniło zagonienie za wieloma różnymi sprawami 
– wyjaśnia Łucja Chrzęstek-Bar.

W imieniu prezydent Zabrza sprawę skomentował natomiast Dariusz Krawczyk, naczelnik Wydziału Kontaktów Społecznych.

– Życzenia składane na Boże Narodzenie zawierają zwykle odniesienia do radości, ciepła rodzinnego i błogosławieństwa Bożego. Opublikowane w prasie lokalnej ze słowami „niech miłość i radość rozbłysną milionem świateł” nawiązują do popularnej wśród najmłodszych tegorocznej atrakcji zimowej w Zabrzu, czyli „Parku miliona świateł” utworzonego na Kąpielisku Leśnym. Do systemu chrześcijańskich wartości bezpośrednio nawiązują natomiast wszystkie inne przekazy z życzeniami na święta Bożego Narodzenia. Od zamieszczonych w czasopiśmie „Nasze Zabrze Samorządowe”, poprzez upowszechnione w radiu i telewizji regionalnej, po dostępne w internecie lub w siedzibie Urzędu Miejskiego
– podkreśla Krawczyk.

Jak zwraca on uwagę, uczniowie miejscowego Liceum Plastycznego przygotowali i postawili przy głównym wejściu do zabrzańskiego Ratusza specjalną instalację tradycyjnej stajenki z odręczną refleksją bożonarodzeniową samej pani prezydent (zdjęcie powyżej). Brzmi ona: 

„Święta Bożego Narodzenia to czas radości, nadziei i pokoju. Niepowtarzalną atmosferę świąt pięknie oddają słowa poety: Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie. Chciejmy ten świąteczny klimat zachować w naszych sercach. Dzielić się miłością i pomnażać dobro. W myśl przesłania, że „zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze kiedy milkniesz, aby wysłuchać jest Boże Narodzenie”. Niech więc trwa ono przez cały rok”.

- Tak więc używając różnych słów składamy sobie życzenia na czas świąt radości i pojednania, chociaż faktycznie nie zawsze odnosimy się wprost do ich istoty, czyli tajemnicy narodzin Jezusa Chrystusa 
– kończy Dariusz Krawczyk.

foto: Przemysław Jarasz
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu

Fundacja Olgi Tokarczuk wydała oświadczenie, w którym znalazł się następujący fragment: „Nie zgadzamy się na krępowanie wolności wypowiedzi artystycznej i jakiekolwiek formy nacisku na artystki i artystów oraz odbiorczynie i odbiorców ich dzieł”.

Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech z ostatniej chwili
Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech

„Tymczasem na aukcji w Niemczech znowu artefakty husarskie – szyszaki i buławy. I jak zawsze – obrazy i srebra. Te są praktycznie zawsze” – czytamy we wpisie jednej z użytkowniczek Facebooka.

Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego” z ostatniej chwili
Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego”

– Jeśli raz się otworzymy, to będziemy mieli powtórkę z tego, co jest na Zachodzie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w TVP Info. – My powinniśmy różne rzeczy z Zachodu sprowadzać do Polski, ale nie powinniśmy sprowadzać z Zachodu błędów i to bardzo ciężkich błędów – ocenił.

„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie” z ostatniej chwili
„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie”

Maciej Fijak jest krakowskim aktywistą miejskim działającym w ramach Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Twierdzi, że nachodzą go politycy Platformy Obywatelskiej.

Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy z ostatniej chwili
Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy

Pod pretekstem wakacji pilot lotniczej Rosgwardii, posługujący się nazwiskiem Gawryczenko, udał się wraz z rodziną na wakacje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie zdecydował poddać się ambasadzie USA w Dubaju.

Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby” z ostatniej chwili
Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby”

– Tusk posłuchał jednej osoby. Konkretnie Niemki. Konkretnie Angeli Merkel. Ona mu doradzała podczas rozmowy, żeby podniósł wiek emerytalny. On jej posłuchał. To jest dowód na to, że w referendum musimy pójść i odpowiedzieć jednoznacznie. Czy jest zgoda Polaków na podniesienie wieku emerytalnego – mówił w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki.

Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto z ostatniej chwili
Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto

W środę w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata w sprawie tzw. paktu migracyjnego. Do sprawy odniósł się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.

Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz musi sprostować wypowiedź o polityku Koalicji Obywatelskiej Andrzeju Rozenku (byłym współpracowniku Jerzego Urbana i uczestniku tzw. Klubu Wałdajskiego, w spotkaniach którego uczestniczył również Władimir Putin) – orzekł prawomocnie sąd apelacyjny. Nie utrzymał jednak orzeczonego wcześniej zakazu rozpowszechniania przez Sakiewicza informacji, jakoby m.in. „Rozenek dopuszczał się prób tłumienia krytyki prasowej”.

„Prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej”. 7 postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE z ostatniej chwili
„Prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej”. 7 postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE

„7 głównych postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE na temat zmiany Traktatów UE. Tę Rezolucję i Raport PE popiera opozycja” – pisze w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Sikorski o końcu Unii Europejskiej. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Sikorski o końcu Unii Europejskiej. Padły mocne słowa

Były szef MSZ Radosław Sikorski jest zaniepokojony przyszłością Unii Europejskiej. Polityk na antenie Polsat News skomentował m.in. wyniki wyborów na Słowacji, gdzie zwyciężyła partia Smer (partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym). Uważa, że sytuacja w innych krajach może być dużo gorsza.

REKLAMA

Świąteczne życzenia władz Zabrza bez żadnego nawiązania do narodzin Jezusa

Czy zabrzański samorząd celowo poszedł śladem lewicowej poprawności Brukseli i władz Warszawy, wyrzucając z oficjalnych życzeń świątecznych jakiekolwiek odniesienia słowne i graficzne do tradycji chrześcijańskiej i narodzin Dziecięcia Jezus?
Bożonarodzeniowe życzenia zabrzańskich władz Świąteczne życzenia władz Zabrza bez żadnego nawiązania do narodzin Jezusa
Bożonarodzeniowe życzenia zabrzańskich władz / zbiory Przemysława Jarasza

Takie pytania zadają sobie mieszkańcy – wierni z Zabrza, spoglądając na widniejące na ulicznych bilbordach oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta życzenia podpisane przez prezydent Małgorzatę Mańkę-Szulik oraz przewodniczącą Rady Miasta Łucję Chrzęstek-Bar wraz z radnymi. To kompletnie zaskakująca sytuacja, bo przez kilkanaście lat swej prezydentury bezpartyjna Mańka-Szulik wielokrotnie odwoływała się do tradycji Kościoła katolickiego, a nawet zainicjowała wspólnie ze śląskimi diecezjami Metropolitalne Święto Rodziny, nawiązujące wprost do spuścizny św. Jana Pawła II. Co więcej, miastem współrządzi Prawo i Sprawiedliwość, mając swego wiceprezydenta. Co się więc stało, że zamiast odniesień do Chrystusa nawiązano w życzeniach do komercyjnego „Parku Miliona Świateł", uruchomionego w Zabrzu?

Według ustaleń projekt kompletnie ateistycznych życzeń przygotował Wydział Promocji Miasta UM bez dokładnego konsultowania się w tej sprawie z władzą prezydencką. W powadze sytuacji zorientowano się dopiero dzisiaj, po naszych zapytaniach do miejskich notabli. 

Jak brzmią dokładnie życzenia zabrzańskiego samorządu kierowane do mieszkańców z okazji narodzin Pana Jezusa?

„Drodzy mieszkańcy Zabrza. W ten świąteczny czas niech miłość i radość rozbłysną milionem świateł”

Zaś graficznie zamiast stajenki widzimy zarys Ratusza miejskiego i błyskającą światełkami choinkę. Nie ma nawet wspomnienia, że chodzi o Boże Narodzenie!

O komentarz poprosiliśmy podpisane pod życzeniami najważniejsze osoby w zabrzańskim samorządzie.

– Muszę przyznać, że jestem zaskoczona. Życzenia przygotowywał Wydział Promocji oraz Wydział Kontaktów Społecznych. Zostało to zaakceptowane ale – jak widać – nieprzeanalizowane dogłębnie. Zgadzam się z panem, że narodziny Chrystusa są absolutnym fundamentem chrześcijaństwa. Najpewniej twórcy tego projektu skupili się na otwarciu Parku Miliona Świateł, które było ostatnio dużym wydarzeniem w mieście i tak to poszło w tę stronę. Uwaga redakcji TS jest jednak cenna i słuszna, będę na tę kwestię baczniej zwracała uwagę podczas kolejnych świąt. Jestem bowiem osobą wierzącą, podobnie jak pani prezydent, i dla mnie osobiście są to sprawy ważne. Z mojej strony zawiniło zagonienie za wieloma różnymi sprawami 
– wyjaśnia Łucja Chrzęstek-Bar.

W imieniu prezydent Zabrza sprawę skomentował natomiast Dariusz Krawczyk, naczelnik Wydziału Kontaktów Społecznych.

– Życzenia składane na Boże Narodzenie zawierają zwykle odniesienia do radości, ciepła rodzinnego i błogosławieństwa Bożego. Opublikowane w prasie lokalnej ze słowami „niech miłość i radość rozbłysną milionem świateł” nawiązują do popularnej wśród najmłodszych tegorocznej atrakcji zimowej w Zabrzu, czyli „Parku miliona świateł” utworzonego na Kąpielisku Leśnym. Do systemu chrześcijańskich wartości bezpośrednio nawiązują natomiast wszystkie inne przekazy z życzeniami na święta Bożego Narodzenia. Od zamieszczonych w czasopiśmie „Nasze Zabrze Samorządowe”, poprzez upowszechnione w radiu i telewizji regionalnej, po dostępne w internecie lub w siedzibie Urzędu Miejskiego
– podkreśla Krawczyk.

Jak zwraca on uwagę, uczniowie miejscowego Liceum Plastycznego przygotowali i postawili przy głównym wejściu do zabrzańskiego Ratusza specjalną instalację tradycyjnej stajenki z odręczną refleksją bożonarodzeniową samej pani prezydent (zdjęcie powyżej). Brzmi ona: 

„Święta Bożego Narodzenia to czas radości, nadziei i pokoju. Niepowtarzalną atmosferę świąt pięknie oddają słowa poety: Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie. Chciejmy ten świąteczny klimat zachować w naszych sercach. Dzielić się miłością i pomnażać dobro. W myśl przesłania, że „zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze kiedy milkniesz, aby wysłuchać jest Boże Narodzenie”. Niech więc trwa ono przez cały rok”.

- Tak więc używając różnych słów składamy sobie życzenia na czas świąt radości i pojednania, chociaż faktycznie nie zawsze odnosimy się wprost do ich istoty, czyli tajemnicy narodzin Jezusa Chrystusa 
– kończy Dariusz Krawczyk.

foto: Przemysław Jarasz
 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe