Wybitni przedstawiciele Kościoła, którzy odeszli w 2021 roku

W 2021 roku odeszli wybitni przedstawiciele Kościoła powszechnego, z których wielu ukształtowało całą epokę lub stworzyło dzieło swojego życia.
 Wybitni przedstawiciele Kościoła, którzy odeszli w 2021 roku
/ pixabay.com/Myriams-Fotos

 

Wspominając ludzi Kościoła, którzy odeszli w mijającym roku, często w szczególny sposób honoruje się zmarłych kardynałów i biskupów Kościoła katolickiego. Niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała zmarłych w 2021 roku również „cichych robotników w winnicy Pańskiej”. 

Był wśród nich, na przykład, ostatni z trapistów z Tibhirine w Algierii, brat Jean-Pierre Schumacher. Zmarł 22 listopada w wieku 97 lat w swoim klasztorze Notre Dame de l’Atlas w Midelt w Maroku. W 2019 roku papież Franciszek przywitał się z nim i ucałował jego dłoń podczas wizyty w Maroku. W grudniu 2020 roku zakonnik przeżył infekcję koronawirusa. 

Więcej:  Zmarł ostatni zakonnik z Tibhirine. Cudem uniknął porwania i śmierci wraz z innymi

Kolejnym jest twórca „katedry ze śmieci” w Madrycie, Don Justo Gallego Martínez. Ten niedoszły zakonnik od 1961 roku w znacznej części własnymi rękami budował z odpadków własny kościół w Mejorada del Campo pod Madrytem. Zmarł 28 listopada w wieku 96 lat. Budynek liczący 55 metrów długości, 25 m szerokości i 35 m wysokości, którego dwie zachodnie wieże miały osiągnąć wysokość 58 metrów, nie miał pozwolenia na budowę. Na krótko przed śmiercią swoją ogromną budowlę, popularnie zwaną „katedrą Justo”, Gallego przekazał katolickiej organizacji pomocowej Mensajeros de la Paz, która podjęła się dokończenia dzieła jego życia, a biuro architektoniczne chce uzyskać legalizację i statykę. 

10 października w Rosemont (Pensylwania) zmarła w wieku 91 lat amerykańska zakonnica i działaczka na rzecz pokoju s. Megan Gillespie Rice z Towarzystwa Świętego Dzieciątka Jezus. W 2014 roku została skazana na trzy lata więzienia za to, że w 2012 roku w wieku 82 lat weszła z grupą aktywistów antynuklearnych na teren Kompleksu Bezpieczeństwa Narodowego w Oak Ridge w stanie Tennessee; pomalowała sprayem magazyn uranu wersetami biblijnymi i ludzką krwią. Kilkakrotnie s. Rice była aresztowana i więziona za nieposłuszeństwo obywatelskie. Przez długi czas w Waszyngtonie kontynuowała cotygodniowe demonstracje przed Białym Domem.

5 lipca w Bandrze w pobliżu Bombaju zmarł w wieku 84 lat znany obrońca praw człowieka i ludności tubylczych Indii, ks. Stan Swamy SJ. W więzieniu zachorował na koronawirusa i chorobę Parkinsona. Przez cztery dekady walczył o konstytucyjne prawa ubogich plemion w indyjskim stanie Jharkhand. Pozostał w pamięci jako „męczennik zepchniętych na margines” i „współczesny święty ubogich Indii”.

Szwajcaria straciła w 2021 roku dwóch znanych teologów. Hans Küng, urodzony w Szwajcarii teolog soborowy, krytyk Kościoła i założyciel Fundacji Weltethos zmarł 6 kwietnia w Tybindze w wieku 93 lat. W 1979 roku Konferencja Episkopatu Niemiec odebrała mu licencję nauczyciela kościelnego. W 1980 roku został samodzielnym profesorem teologii ekumenicznej i dyrektorem Instytutu Badań Ekumenicznych na Uniwersytecie w Tybindze.

8 stycznia zmarł w wieku 83 lat szwajcarski teolog pastoralny Leo Karrer. W latach 2000-2004 był prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Teologii Katolickiej (ESTK). Jako profesor teologii pastoralnej na Uniwersytecie we Fryburgu był znany w całej Europie jako promotor teologów świeckich.

18 stycznia w wieku 76 lat zmarł w Wiedniu Erich Leitenberger, wieloletni rzecznik prasowy archidiecezji wiedeńskiej (1974-2011) i redaktor naczelny austriackiej agencji katolickiej Kathpress (1981-2009). Był powszechnie szanowanym autorytetem w zakresie problematyki religijnej. Kardynał Christoph Schönborn powiedział, że stracił dobrego przyjaciela. Leitenberger był przez wiele lat „głosem Kościoła katolickiego w Austrii”. Przez ostatnie lata – do chwili swej nieoczekiwanej śmierci – był honorowo rzecznikiem Ekumenicznej Rady Kościołów Austrii i katolickiej ekumenicznej fundacji Pro Oriente.

Były biskup belgijskiego Liège, Aloys Jousten, zmarł niespodziewanie 20 września podczas wizyty u przyjaciół w Kolonii. Nieco wcześniej wziął udział w Światowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie. Urodzony w 1937 r. jako syn rolnika w Sankt Vith we wschodniej Belgii, był biskupem Walonii w latach 2001-2013 i cieszył się wielką popularnością.

Najstarszy kardynał Kościoła powszechnego, francuski teolog i jezuita Albert Vanhoye zmarł 29 lipca w wieku 98 lat. Był wykładowcą Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie i jego rektorem. Był też sekretarzem Papieskiej Komisji Biblijnej. W 2006 r. biblista otrzymał godność kardynała z rąk papieża Benedykta XVI, jako jeden z niewielu nie-biskupów, „ze względu na zasługi oddane Kościołowi z przykładną wiernością i godnym podziwu poświęceniem”.

W wieku 94 lat zmarł 10 sierpnia w Watykanie hiszpański kardynał Eduardo Martinez Somalo. Przez dziesiątki lat pełnił w Watykanie ważne zadania, był m.in. bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II i kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego. W tym charakterze zarządzał Kościołem katolickim po śmierci Jana Pawła II – 2 kwietnia 2005 roku do wyboru Benedykta XVI. Ustąpił z tej funkcji po ukończeniu 80. roku życia – 4 kwietnia 2007 roku.

W wieku 81 lat zmarł 11 lipca w Wersalu kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy w latach 2007-2018. Był jednym z najwybitniejszych afrykańskich zwierzchników kościelnych. Elokwentny i obeznany zarówno teologicznie, jak i politycznie, Monsengwo został wybrany przez papieża Franciszka w 2013 roku do reprezentowania Afryki w Radzie Kardynałów, zajmującej się reformą Kurii Rzymskiej; pełnił tę funkcję do końca 2018 r. 

Australijski kardynał i wieloletni watykański „minister ds. ekumenizmu” Edward Idris Cassidy zmarł 10 kwietnia w Sydney w wieku 96 lat. Przez trzy dekady był najważniejszym Australijczykiem w Watykanie, najpierw jako dyplomata, potem krótko jako zastępca sekretarza stanu, a w końcu jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności (minister ds. ekumenizmu), aż do przejścia na emeryturę w 2001 roku. 

Fra’ Matthew Festing, zdymisjonowany Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego, zmarł w Valletcie w wieku 71 lat. Festing podał się do dymisji w 2017 roku pod naciskiem papieża Franciszka. Decyzję poprzedziły poważne zawirowania wewnętrzne we władzach Zakonu. Powodem interwencji Watykanu był spór wokół odwołania w grudniu 2016 roku z funkcji wielkiego kanclerza Zakonu Maltańskiego, 72-letniego Niemca Albrechta von Boeselagera. Ten ostatni został jednak zrehabilitowany wkrótce po rezygnacji Festinga. 

W Boxing Day zamilkł jeden z najważniejszych głosów w światowej wspólnocie anglikańskiej. 26 grudnia w wieku 90 lat zmarł abp Desmond Tutu, zwierzchnik Kościoła Anglikańskiego Republiki Południowej Afryki w latach 1986-1996 i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, przyznanej mu w 1984 roku w uznaniu za „walkę bez przemocy” z apartheidem i wysiłki na rzecz pojednania narodowego w RPA. O jego śmierci poinformował prezydent RPA Cyril Ramaphosa. Kraj stracił swoją moralną gwiazdę przewodnią i kompas, głosiły pierwsze reakcje. Kondolencje napłynęły z całego świata.

Przypomnijmy także, że 13 sierpnia 2021 zmarł w Warszawie emerytowany ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser.

Więcej: Papież Franciszek napisał o abp. Hoserze: Z odwagą szedł w świat, ufając, że Bóg jest większy...

 


 

POLECANE
Decyzje PKW ws. sprawozdań finansowych partii. Nowe informacje z ostatniej chwili
Decyzje PKW ws. sprawozdań finansowych partii. Nowe informacje

Sędzia Sylwester Marciniak poinformował PAP, że wyznaczył termin posiedzenia Państwowej Komisji Wyborczej na poniedziałek 28 października. PKW będzie dyskutować o sprawozdaniach partii za 2023 r., jednak nie jest przesądzone, że zapadną ostateczne decyzje ws. największych ugrupowań, w tym PiS.

Nieoficjalnie: Tak doszło do tragicznego karambolu na S7 z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tak doszło do tragicznego karambolu na S7

W nocy z piątku na sobotę na trasie S7 pod Gdańskiem doszło do tragicznego karambolu. 4 osoby nie żyją (w tym dzieci), a kilkanaście zostało rannych. Radio Gdańsk zdradziło nieoficjalne, pierwsze ustalenia po wypadku. 

Polska nie została poinformowana o tajnych aspektach planu Zełenskiego z ostatniej chwili
Polska nie została poinformowana o tajnych aspektach planu Zełenskiego

Trwają dyskusje w związku z przedstawieniem przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego "planu zwycięstwa" w wojnie z Rosją. Niejawne załączniki do planu przedstawione zostały tylko niektórym partnerom Kijowa. Polska nie znalazła się w tym gronie.

Karambol na S7. Cztery osoby nie żyją, 12 zostało rannych z ostatniej chwili
Karambol na S7. Cztery osoby nie żyją, 12 zostało rannych

Po zderzeniu 18 samochodów osobowych i trzech ciężarowych na S7 w kierunku Gdyni został zatrzymany kierujący pojazdem ciężarowym, który najechał na tył poprzedzających pojazdów. W karambolu, do którego doszło między wjazdem Lipce a Gdańsk Południe, zginęły cztery osoby, a 12 zostało rannych.

Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków tylko u nas
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków

Do ofiar strzelano z bliskiej odległości, nakazując im stawać nad wykopanym grobem. Nie dobitych zasypywano ziemią, dzieci rozbijano o drzewa” – napisała Barbara Bojarska w książce „Piaśnica”. Tu jesienią 1939 r., krótko po agresji na Polskę, Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje ludności cywilnej.

Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie Wiadomości
Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie

UFO a nauka. Z dużym lękiem udostępniałem ten materiał. Materiał o UFO to bardzo trudna sprawa. Czy naukowcy powinni w ogóle uczestniczyć w dyskusji na takie tematy? - 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie - mówi w rozmowie prof. Michio Kaku.

Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował z ostatniej chwili
Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powołał w piątek europosła Jacka Ozdobę oraz wicedyrektora klubu PiS Mateusza Kurzejewskiego na wicerzeczników Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja jest konsekwencją połączenia ugrupowania z Suwerenną Polską - powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.

GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek z ostatniej chwili
GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) opublikował pilny komunikat. Chodzi o popularny lek - BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril. Decyzja została podjęta z uwagi na poważne wątpliwości dotyczące jakości preparatu.

Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie z ostatniej chwili
Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie

Przywódca Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że nie pojedzie na szczyt państw grupy G20, który w dniach 18-19 listopada odbędzie się w Brazylii. Wyjaśnił, że Rosję będzie tam reprezentował ktoś inny.

Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle z ostatniej chwili
Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle

Niepokojące doniesienia ws. Kamila Glika. Znany piłkarz nabawił się poważnej kontuzji.

REKLAMA

Wybitni przedstawiciele Kościoła, którzy odeszli w 2021 roku

W 2021 roku odeszli wybitni przedstawiciele Kościoła powszechnego, z których wielu ukształtowało całą epokę lub stworzyło dzieło swojego życia.
 Wybitni przedstawiciele Kościoła, którzy odeszli w 2021 roku
/ pixabay.com/Myriams-Fotos

 

Wspominając ludzi Kościoła, którzy odeszli w mijającym roku, często w szczególny sposób honoruje się zmarłych kardynałów i biskupów Kościoła katolickiego. Niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała zmarłych w 2021 roku również „cichych robotników w winnicy Pańskiej”. 

Był wśród nich, na przykład, ostatni z trapistów z Tibhirine w Algierii, brat Jean-Pierre Schumacher. Zmarł 22 listopada w wieku 97 lat w swoim klasztorze Notre Dame de l’Atlas w Midelt w Maroku. W 2019 roku papież Franciszek przywitał się z nim i ucałował jego dłoń podczas wizyty w Maroku. W grudniu 2020 roku zakonnik przeżył infekcję koronawirusa. 

Więcej:  Zmarł ostatni zakonnik z Tibhirine. Cudem uniknął porwania i śmierci wraz z innymi

Kolejnym jest twórca „katedry ze śmieci” w Madrycie, Don Justo Gallego Martínez. Ten niedoszły zakonnik od 1961 roku w znacznej części własnymi rękami budował z odpadków własny kościół w Mejorada del Campo pod Madrytem. Zmarł 28 listopada w wieku 96 lat. Budynek liczący 55 metrów długości, 25 m szerokości i 35 m wysokości, którego dwie zachodnie wieże miały osiągnąć wysokość 58 metrów, nie miał pozwolenia na budowę. Na krótko przed śmiercią swoją ogromną budowlę, popularnie zwaną „katedrą Justo”, Gallego przekazał katolickiej organizacji pomocowej Mensajeros de la Paz, która podjęła się dokończenia dzieła jego życia, a biuro architektoniczne chce uzyskać legalizację i statykę. 

10 października w Rosemont (Pensylwania) zmarła w wieku 91 lat amerykańska zakonnica i działaczka na rzecz pokoju s. Megan Gillespie Rice z Towarzystwa Świętego Dzieciątka Jezus. W 2014 roku została skazana na trzy lata więzienia za to, że w 2012 roku w wieku 82 lat weszła z grupą aktywistów antynuklearnych na teren Kompleksu Bezpieczeństwa Narodowego w Oak Ridge w stanie Tennessee; pomalowała sprayem magazyn uranu wersetami biblijnymi i ludzką krwią. Kilkakrotnie s. Rice była aresztowana i więziona za nieposłuszeństwo obywatelskie. Przez długi czas w Waszyngtonie kontynuowała cotygodniowe demonstracje przed Białym Domem.

5 lipca w Bandrze w pobliżu Bombaju zmarł w wieku 84 lat znany obrońca praw człowieka i ludności tubylczych Indii, ks. Stan Swamy SJ. W więzieniu zachorował na koronawirusa i chorobę Parkinsona. Przez cztery dekady walczył o konstytucyjne prawa ubogich plemion w indyjskim stanie Jharkhand. Pozostał w pamięci jako „męczennik zepchniętych na margines” i „współczesny święty ubogich Indii”.

Szwajcaria straciła w 2021 roku dwóch znanych teologów. Hans Küng, urodzony w Szwajcarii teolog soborowy, krytyk Kościoła i założyciel Fundacji Weltethos zmarł 6 kwietnia w Tybindze w wieku 93 lat. W 1979 roku Konferencja Episkopatu Niemiec odebrała mu licencję nauczyciela kościelnego. W 1980 roku został samodzielnym profesorem teologii ekumenicznej i dyrektorem Instytutu Badań Ekumenicznych na Uniwersytecie w Tybindze.

8 stycznia zmarł w wieku 83 lat szwajcarski teolog pastoralny Leo Karrer. W latach 2000-2004 był prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Teologii Katolickiej (ESTK). Jako profesor teologii pastoralnej na Uniwersytecie we Fryburgu był znany w całej Europie jako promotor teologów świeckich.

18 stycznia w wieku 76 lat zmarł w Wiedniu Erich Leitenberger, wieloletni rzecznik prasowy archidiecezji wiedeńskiej (1974-2011) i redaktor naczelny austriackiej agencji katolickiej Kathpress (1981-2009). Był powszechnie szanowanym autorytetem w zakresie problematyki religijnej. Kardynał Christoph Schönborn powiedział, że stracił dobrego przyjaciela. Leitenberger był przez wiele lat „głosem Kościoła katolickiego w Austrii”. Przez ostatnie lata – do chwili swej nieoczekiwanej śmierci – był honorowo rzecznikiem Ekumenicznej Rady Kościołów Austrii i katolickiej ekumenicznej fundacji Pro Oriente.

Były biskup belgijskiego Liège, Aloys Jousten, zmarł niespodziewanie 20 września podczas wizyty u przyjaciół w Kolonii. Nieco wcześniej wziął udział w Światowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie. Urodzony w 1937 r. jako syn rolnika w Sankt Vith we wschodniej Belgii, był biskupem Walonii w latach 2001-2013 i cieszył się wielką popularnością.

Najstarszy kardynał Kościoła powszechnego, francuski teolog i jezuita Albert Vanhoye zmarł 29 lipca w wieku 98 lat. Był wykładowcą Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie i jego rektorem. Był też sekretarzem Papieskiej Komisji Biblijnej. W 2006 r. biblista otrzymał godność kardynała z rąk papieża Benedykta XVI, jako jeden z niewielu nie-biskupów, „ze względu na zasługi oddane Kościołowi z przykładną wiernością i godnym podziwu poświęceniem”.

W wieku 94 lat zmarł 10 sierpnia w Watykanie hiszpański kardynał Eduardo Martinez Somalo. Przez dziesiątki lat pełnił w Watykanie ważne zadania, był m.in. bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II i kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego. W tym charakterze zarządzał Kościołem katolickim po śmierci Jana Pawła II – 2 kwietnia 2005 roku do wyboru Benedykta XVI. Ustąpił z tej funkcji po ukończeniu 80. roku życia – 4 kwietnia 2007 roku.

W wieku 81 lat zmarł 11 lipca w Wersalu kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy w latach 2007-2018. Był jednym z najwybitniejszych afrykańskich zwierzchników kościelnych. Elokwentny i obeznany zarówno teologicznie, jak i politycznie, Monsengwo został wybrany przez papieża Franciszka w 2013 roku do reprezentowania Afryki w Radzie Kardynałów, zajmującej się reformą Kurii Rzymskiej; pełnił tę funkcję do końca 2018 r. 

Australijski kardynał i wieloletni watykański „minister ds. ekumenizmu” Edward Idris Cassidy zmarł 10 kwietnia w Sydney w wieku 96 lat. Przez trzy dekady był najważniejszym Australijczykiem w Watykanie, najpierw jako dyplomata, potem krótko jako zastępca sekretarza stanu, a w końcu jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności (minister ds. ekumenizmu), aż do przejścia na emeryturę w 2001 roku. 

Fra’ Matthew Festing, zdymisjonowany Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego, zmarł w Valletcie w wieku 71 lat. Festing podał się do dymisji w 2017 roku pod naciskiem papieża Franciszka. Decyzję poprzedziły poważne zawirowania wewnętrzne we władzach Zakonu. Powodem interwencji Watykanu był spór wokół odwołania w grudniu 2016 roku z funkcji wielkiego kanclerza Zakonu Maltańskiego, 72-letniego Niemca Albrechta von Boeselagera. Ten ostatni został jednak zrehabilitowany wkrótce po rezygnacji Festinga. 

W Boxing Day zamilkł jeden z najważniejszych głosów w światowej wspólnocie anglikańskiej. 26 grudnia w wieku 90 lat zmarł abp Desmond Tutu, zwierzchnik Kościoła Anglikańskiego Republiki Południowej Afryki w latach 1986-1996 i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, przyznanej mu w 1984 roku w uznaniu za „walkę bez przemocy” z apartheidem i wysiłki na rzecz pojednania narodowego w RPA. O jego śmierci poinformował prezydent RPA Cyril Ramaphosa. Kraj stracił swoją moralną gwiazdę przewodnią i kompas, głosiły pierwsze reakcje. Kondolencje napłynęły z całego świata.

Przypomnijmy także, że 13 sierpnia 2021 zmarł w Warszawie emerytowany ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser.

Więcej: Papież Franciszek napisał o abp. Hoserze: Z odwagą szedł w świat, ufając, że Bóg jest większy...

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe