Walec postępu się nie zatrzymuje. Marvel poprawił rysunki bez wiedzy artysty. Poszło o...

Jak informuje portal NaEkranie.pl Marvel, amerykańskie wydawnictwo komiksowe, bez porozumienia z autorem Gregiem Smallwoodem zdecydował się poprawić jego rysunki w komiksie o Elektrze, tak, aby możliwie najlepiej przedstawiały one azjatyckie postacie.
 Walec postępu się nie zatrzymuje. Marvel poprawił rysunki bez wiedzy artysty. Poszło o...
/ negativespace.co/ CC0

Działanie firmy wywołały oburzenie w środowisku komiksowym. Mowa o rysunkach które pojawiły się w jednej z historii wchodzących w skład zeszytu Elektra: Black, White & Blood #2. Edycja ilustracji miała na celu możliwie najlepsze przedstawienie azjatyckich postaci.

Jak pisze portal NaEkranie.pl:

Artysta po stworzeniu plansz wysłał je do redakcji Marvela, czekając później na uwagi. Rzecz w tym, że pracownicy oddziału norm i praktyk Domu Pomysłów oznaczyli część jego pracy do całkowitej poprawy, tak, aby okazywały one "tolerancję dla najlepszej reprezentacji azjatyckich postaci" - Smallwoodowi polecono narysować plansze jeszcze raz.

Artysta otrzymał od wydawnictwa uwagi po ok. 2 miesiącach. Początkowo odpowiedział on firmie, że nie będzie w stanie stworzyć nowych rysunków, gdyż w tamtym czasie pracował już nad nowym zeszytem Human Target, a w dodatku wraz z żoną czekali na narodziny dziecka - dodał także, że Marvel może po prostu zrezygnować z zamieszczenia współtworzonej przez niego historii, jeśli ta w jakikolwiek sposób mogłaby godzić w czyjąś wrażliwość. Dom Pomysłów odpowiedział jednak, że przy takim obrocie spraw inni redaktorzy poprawią na własną rękę "kontrowersyjne" plansze; chcąc tego uniknąć, Smallwood porzucił wszystkie obowiązki i koniec końców poprawił ilustracje.

Dopiero teraz, po amerykańskiej premierze komiksu, rysownik zdał sobie sprawę, że wydawnictwo zdecydowało się nie tylko nie dać mu szansy na kolejne poprawki, ale również nie wykorzystywać uprzednio poprawionych przez niego ilustracji. Choć różnice są nieznaczne, bohater tekstu jest nimi sfrustrowany - naniesiono je bowiem bez jego zgody.

 

Jak komentuje artystka Jen Bartel sposób, w jaki Marvel "poprawił" oczy azjatyckiej postaci w komiksie o Elektrze, jest bliski ekspozycji stereotypów rasowych. Wg niej osoba, która odesłała pierwsze prace Smallwooda do poprawy, potrzebuje "rozszerzonej lekcji historii".

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Napadał z siekierą na sklepy. Nieoficjalnie: To syn znanej sędzi Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
Napadał z siekierą na sklepy. Nieoficjalnie: To syn znanej sędzi Sądu Najwyższego

17-latek, który trzykrotnie z siekierą w ręku napadł na sklep w Wieliczce to syn sędzi Sądu Najwyższego – informuje „Super Express”.

Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Chodzi o ponad dwa miliardy dolarów z ostatniej chwili
Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Chodzi o ponad dwa miliardy dolarów

Pentagon ogłosił w piątek kolejny pakiet w ramach programu zakupów broni dla ukraińskiej armii. W skład nowej transzy, wartej 2,1 mld dol., wchodzą m.in. rakiety do systemów Patriot i HAWK, drony Puma, i naprowadzane laserem rakiety.

„Do Berlina!”. Protesty na wystawie Ochojskiej [WIDEO] z ostatniej chwili
„Do Berlina!”. Protesty na wystawie Ochojskiej [WIDEO]

Europoseł Janina Ochojska nie ustaje w próbach narzucania narracji, według której to polskie władze źle traktują migrantów chcących nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę.

Greta Thunberg: Skończyłam szkołę i nie będę dłużej strajkować dla klimatu z ostatniej chwili
Greta Thunberg: Skończyłam szkołę i nie będę dłużej strajkować dla klimatu

Szwedka Greta Thunberg, która w 2018 roku zapoczątkowała przed szwedzkim parlamentem strajk szkolny dla klimatu, oświadczyła, że kończy swój udział w tym proteście. Ruch piątkowych manifestacji obiegł świat, ale z czasem osłabł na znaczeniu. W Szwecji młodzi popierają prawicę.

Czy Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? Są wyniki badania z ostatniej chwili
Czy Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? Są wyniki badania

Czy Donald Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? – takie pytanie zadała Polakom pracownia Social Changes.

Prezes PiS: Silna i nowoczesna Polska nie jest w smak Berlinowi z ostatniej chwili
Prezes PiS: Silna i nowoczesna Polska nie jest w smak Berlinowi

Polska silna, aspirująca do odgrywania współmiernej do jej potencjału roli w Europie nie jest w smak Berlinowi i polskim środowiskom kompradorskim – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do Forum Klubów "Gazety Polskiej" woj. podlaskiego cytowanym przez portal niezalezna.pl.

Polska zapłaci miliardy euro kar? „Die Welt”: Niemcy są zwycięzcami unijnego kompromisu azylowego z ostatniej chwili
Polska zapłaci miliardy euro kar? „Die Welt”: Niemcy są zwycięzcami unijnego kompromisu azylowego

Szefowie MSW państw unijnych przyjęli w czwartek stanowisko negocjacyjne, dotyczące reformy regulacji migracyjnych na terenie Unii Europejskiej. Jeśli to rozwiązanie faktycznie wejdzie w życie, presja migracyjna na Niemcy powinna w przyszłości się zmniejszyć, Berlin jest zwycięzcą tego kompromisu - komentuje w piątek portal dziennika "Welt".

Tragiczne wieści. Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej z ostatniej chwili
Tragiczne wieści. Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej

Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej Barbara Borys-Damięcka – przekazała w piątek poseł PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Parlamentarzystka miała 85 lat.

Skandal w Niemczech. Ostra reakcja Beaty Szydło z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech. Ostra reakcja Beaty Szydło

Niemieckie elity zawsze są gotowe do tropienia "łamania praworządności", ale zachowują wymowne milczenie wobec wpisu współprzewodniczącej prawicowej partii AfD Alice Weidel, która sugeruje, że wschodnie Niemcy są tak naprawdę "środkowymi Niemcami" – zwróciła uwagę była szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

Polska zapłaci miliardy euro kar? Czechy będą zwolnione, ponieważ przyjęły dużą liczbę uchodźców z Ukrainy z ostatniej chwili
Polska zapłaci miliardy euro kar? Czechy będą zwolnione, ponieważ przyjęły "dużą liczbę uchodźców z Ukrainy"

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego. Teraz oba kraje są zagrożone karami. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku Czech.

Emerytury
Stażowe