Szukasz najskuteczniejszego systemu ochrony? Sprawdź monitoring wizyjny

Liczba kradzieży odnotowywanych w Polsce wciąż rośnie — zarówno w sklepach, jak i w działalnościach gospodarczych. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej firm przekonuje się do monitoringu wizyjnego, czyli świetnego narzędzia, które pod wieloma względami zapewnia nam o wiele bardziej kompleksową ochronę, niż tradycyjne firmy ochroniarskie.
 Szukasz najskuteczniejszego systemu ochrony? Sprawdź monitoring wizyjny
/ grafika: freepik.com

Kradzieże w Polsce — co warto wiedzieć?

 

Galopująca inflacja i rosnąca drożyzna to ogromne wyzwanie dla milionów Polek i Polaków. Coraz wyższe ceny popychają sporo osób do ostateczności, czyli do kradzieży np. w marketach spożywczych. Liczba ujawnionych wykroczeń w 2021 roku to niemal 107 tysięcy, co stanowi wzrost o 12,7% względem poprzedniego roku kalendarzowego.

 

Właściciele sklepów to niejedyna grupa, która musi mierzyć się z tego typu wykroczeniami. Ciekawych danych dostarcza badanie przeprowadzone przez Euler Hermes i Uniwersytet Szczeciński. W toku analizy danych okazało się, że aż w 77% badanych firm ujawniono nadużycia pracowników.

 

43% zdarzeń dotyczyło tzw. ewidentnych kradzieży, a w 23% dochodziło do nieuprawnionego korzystania z mienia firmy, np. samochodu czy telefonu. Firmy biorące udział w badaniu poniosły z tego tytułu znaczące straty finansowe. W 80% przypadków ich wartość nie przekroczyła 50 tysięcy złotych, ale aż w 15% strat oszacowano na 50-100 tys. PLN. Jak bronić się przed kradzieżami? Nieoceniony może być monitoring wizyjny oferowany przez DeltaPrime.

 

Na czym polega monitoring wizyjny?

 

W pewnym uproszczeniu jest to sieć składająca się z kamer, które łączą się (drogą bezprzewodową lub kablową) z rejestratorem, na którym zapisywane są nagrania, czyli obraz z poszczególnych urządzeń. Integralną częścią całego systemu jest też stanowisko operatora w Centrum Monitorowania.

 

Ten ma do swojej dyspozycji dedykowane oprogramowanie oraz narzędzia, dzięki którym może szybko włączyć podgląd z wybranej kamery, wyeksportować plik lub przejąć kontrolę nad urządzeniem, by z poziomu konsoli sterowania podążać za wybraną osobą, która wzbudza jego obawy. Dodatkowo operator powinien być wspierany sztuczną inteligencją, która każdorazowo będzie podnosić alarm przy wykryciu niebezpiecznego zdarzenia jak np. wtargnięcie na chroniony teren, w celu podjęcia natychmiastowej interwencji.

 

Takie rozwiązanie to nie tylko domena firm. Monitoring wizyjny w szkole, sklepie, czy na strzeżonym osiedlu, nie dziwi dziś praktycznie nikogo. Wszyscy docenili atuty, jakie zapewnia to rozwiązanie. Jednym z największych jest to, że dane, które zarejestruje kamera, są automatycznie utrwalane, czyli zapisywane na dysku twardym.

 

Dzięki temu, np. w razie kradzieży, można łatwo wrócić do zdarzenia. Nagranie można też wyeksportować, dzięki czemu może ono pełnić rolę dowodu, w razie, gdyby sprawa trafiła na policję lub do Sądu. To jednak nie wszystko. Nowoczesny monitoring musi pozwalać na jak najszybsze podjęcie interwencji.

 

-W razie zagrożenia, każda sekunda jest niezwykle ważna. Nasz operator, już w sekundę po zaistnieniu takiej sytuacji, dostaje klatkę referencyjną. W czwartej-piątej sekundzie dysponuje plikiem wideo, który pozwala szybko przeanalizować, co dokładnie się wydarzyło. W praktyce oznacza to, że w kilka-kilkanaście sekund, ma rzetelną, sprawdzoną i utrwaloną na dysku wiedzę o zdarzeniu — mówi Michał Bogdał, CEO DeltaPrime.

 

Czy monitoring jest zgodny z RODO?

 

Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych nie wyklucza możliwości utrwalania i zapisywania danych np. w sklepach, szkołach, czy zakładach pracy. Można odwołać się tutaj do artykułu 6 RODO, które mówi o tzw. uzasadnionym interesie.

 

W praktyce oznacza to, że firma, chcąc chronić swoje mienie, może zainstalować monitoring na terenie zakładu. Należy jednak pamiętać o konieczności wywiązania się z tzw. obowiązku informacyjnego, a także wskazać zarządcę danych oraz jasno określić zasady ich przetwarzania.

 

Artykuł Sponsorowany


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Atak na policjantów w Tarnowie. Padły strzały Wiadomości
Atak na policjantów w Tarnowie. Padły strzały

Przerażające sceny w centrum Tarnowa. 20-latek próbował zaatakować policjantów maczetą, a ci byli zmuszeni oddać strzał z broni palnej. Mężczyzna trafił do szpitala.

Ewa Wrzosek tłumaczy się po oświadczeniu prokuratury. Odrzuca oskarżenia i zasłania się… Pegasusem Wiadomości
Ewa Wrzosek tłumaczy się po oświadczeniu prokuratury. Odrzuca oskarżenia i zasłania się… Pegasusem

Warszawska prokurator Ewa Wrzosek zaprzecza treściom opublikowanym przez szczecińską prokuraturę, która chce uchylenia śledczej immunitetu i zarzuca jej m.in. zaangażowanie się w działalność polityczną. – To jest próba wyeliminowania mnie i zamknięcia mi ust. Nie dam się zastraszyć – mówi Wrzosek.

Unia chce rozliczyć Rosjan. Jest reakcja Kremla Wiadomości
Unia chce rozliczyć Rosjan. Jest reakcja Kremla

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała powołanie komisji, której zadaniem byłoby rozliczenie zbrodni popełnionych przez Rosjan na terytorium Ukrainy w trakcie trwającej wojny. Na ten pomysł prędko zaregował Kreml.

Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W. Wiadomości
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom. Wnioski zostały skierowane w toku śledztwa dotyczącego ujawniania osobom nieuprawnionym  informacji z prowadzonych postępowań karnych. Wnioski dotyczą Ewy W., prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów, i Małgorzaty M., prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Żoliborz w Warszawie.

Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO] Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO]

Wczorajszy mecz Polska – Argentyna był śledzony w wielu miejscach w kraju. Jednym z nich był także… polski Sejm. Jedna z kamer zarejestrowała radość posła Michała Gramatyki po obronionym strzale z rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2 Wiadomości
Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury – poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika „Expressen” oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego Wiadomości
Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego

Gwiazdor Paris Saint Germain po wygranym meczu z Polską udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi spotkania i zmarnowania przez niego rzutu karnego, który brawurowo obronił Wojciech Szczęsny.

Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu” Wiadomości
Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu”

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako „superagresywną” i ostrzegając, że może doprowadzić do „fragmentaryzacji” Zachodu i deindustrializacji Europy.

Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota Wiadomości
Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota

Co najmniej cztery miliony dolarów więcej otrzyma polska federacja za udział reprezentacji w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Jeśli Biało-Czerwoni odpadną w 1/8 finału, na konto PZPN trafi z tego tytułu 13 milionów dolarów.

„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną Wiadomości
„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną

Krzysztof Stanowski bardzo mocno zareagował na wpis Jerzego Dziewulskiego – byłego szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego i uczestnika stłumienia strajku okupacyjnego studentów i pracowników Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku, który za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował awans reprezentacji Polski do kolejnej fazy mundialu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe