L4 przez Internet — gdzie sprawdzić, kiedy kończy się zwolnienie lekarskie?

L4 przez Internet jest w dzisiejszych czasach respektowane przez pracodawców tak samo jak klasyczne zwolnienie lekarskie. Jak działa i kto może się ubiegać o zwolnienie online? Gdzie można sprawdzić, do kiedy przysługuje urlop chorobowy? Odpowiadamy na wszystkie pytania w niniejszym artykule.
 L4 przez Internet — gdzie sprawdzić, kiedy kończy się zwolnienie lekarskie?
/ freepik.com

Czym jest L4 przez Internet, czyli inaczej zwolnienie online?

L4 przez Internet, czyli inaczej zwolnienie online, to dokument wystawiony przez lekarza, który potwierdza tymczasową niezdolność do pracy oraz uzasadnia nieobecność w miejscu pracy. Aby uzyskać zwolnienie lekarskie przez Internet, nie trzeba się udawać osobiście na wizytę do lekarza, wystarczy skorzystać z oferty podmiotu medycznego, który oferuje tego typu usługi zdalnie. W wielu przypadkach wystarczy kilka kliknięć, aby uzyskać dokument, co jest bardzo wygodne, gdy nie ma fizycznej możliwości pojechania do przychodni.

Jak uzyskać zwolnienie online? Kto może się o nie ubiegać?

Zwolnienie online można uzyskać podczas teleporady lub w trakcie wizyty u lekarza przeprowadzanej za pośrednictwem czatu. Wiele podmiotów medycznych oferuje tego typu usługi, np. tutaj: https://l4online.pl. Na portalu można zamówić potrzebne zaświadczenie w zaledwie kilka minut — w tym celu wystarczy wypełnić ankietę medyczną oraz opłacić koszt prywatnej e-wizyty lekarskiej. Lekarze różnych specjalności są dostępni na portalu przez 24 godziny na dobę.

Zwolnienie online jest przeznaczone głównie dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że tylko ta grupa jest uprzywilejowana do tego, aby skorzystać z L4 przez Internet. Zaświadczenie wystawione podczas e-wizyty lekarskiej może otrzymać każda osoba posiadająca ubezpieczenie chorobowe, a więc również przedsiębiorca lub przedstawiciel wolnego zawodu, pracujący na podstawie umowy zlecenie/o dzieło. Jedynym warunkiem jest dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe.

Jak wygląda L4 elektroniczne?

Jak wygląda L4 wystawione przez Internet? W dokumencie można znaleźć jedynie informacje niezbędne do rozliczeń kadrowych, pozostałe dane są poufne. Pracodawca nie może zatem sprawdzić, jaka jest przyczyna nieobecności pracownika, nie ma również dostępu do kodów chorobowych używanych przez lekarzy. Wyjątek stanowi ciąża u kobiety — jeśli zwolnienie online zostało wystawione z tego powodu, można zadecydować o ujawnieniu przyczyny nieobecności w pracy, co będzie się wiązało z korzyścią w postaci wyższego zasiłku chorobowego.

Na ile dni jest wystawiane zwolnienie online?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie obowiązuje zazwyczaj przez 7 dni. Po jego wystawieniu dokument jest przesyłany automatycznie do ZUS i pracodawcy, można go podejrzeć z poziomu platformy ZUS PUE. W sytuacji gdy chory potrzebuje uzasadnienia dłuższej nieobecności w pracy, powinien ponownie skontaktować się z lekarzem lub zaznaczyć taką konieczność podczas ubiegania się o L4 przez Internet po raz pierwszy. Decyzja lekarza będzie zależeć od stanu zdrowia pacjenta — jeśli zdiagnozowano choroby przewlekłe lub konieczne jest długotrwałe leczenie, nie będzie problemu z wydłużeniem zwolnienia lekarskiego.

Jak sprawdzić, do kiedy zwolnienie lekarskie?

Pracodawca, ZUS, inni lekarze, a także sam zainteresowany mają wgląd w wystawione zwolnienie online. Jak sprawdzić, do kiedy zwolnienie lekarskie obejmuje pracownika? Pracodawca musi w takim przypadku skorzystać z konta PUE ZUS. Natomiast chory może sprawdzić stan zwolnienia lekarskiego z poziomu konta IKP (Internetowe Konto Pacjenta). W tym celu trzeba odwiedzić stronę internetową IKP lub skorzystać z bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia na smartfony. Po zalogowaniu się na konto (np. przy pomocy Profilu Zaufanego) wystarczy kliknąć zakładkę „Historia leczenia” i tam poszukać ostatnio wystawianych zwolnień lekarskich.

 

Artykuł Sponsorowany


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. Był gol? [VIDEO] Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. "Był gol?" [VIDEO]

Wczorajszy mecz Polska-Argentyna był śledzony w wielu miejscach w kraju. Jednym z nich był także...polski Sejm. Jedna z kamer zarejestrowała radość posła Michała Gramatyki po obronionym strzale z rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2 Wiadomości
Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury - poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika "Expressen" oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego Wiadomości
Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego

Gwiazdor Paris Saint Germain po wygranym meczu z Polską udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi spotkania i zmarnowania przez niego rzutu karnego, który brawurowo obronił Wojciech Szczęsny.

Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu” Wiadomości
Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu”

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako „superagresywną” i ostrzegając, że może doprowadzić do „fragmentaryzacji” Zachodu i deindustrializacji Europy.

Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota Wiadomości
Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota

Co najmniej cztery miliony dolarów więcej otrzyma polska federacja za udział reprezentacji w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Jeśli Biało-Czerwoni odpadną w 1/8 finału, na konto PZPN trafi z tego tytułu 13 milionów dolarów.

„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną Wiadomości
„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną

Krzysztof Stanowski bardzo mocno zareagował na wpis Jerzego Dziewulskiego – byłego szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego i uczestnika stłumienia strajku okupacyjnego studentów i pracowników Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku, który za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował awans reprezentacji Polski do kolejnej fazy mundialu.

„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja” Wiadomości
„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja”

Rosyjska strategia niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przynosi mniejszy efekt, niż zakładano, bo Rosja zużyła już znaczną część pocisków manewrujących, a po miesiącach wojny ataki nie osłabiają morale Ukraińców – przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją Wiadomości
Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją

Polska przegrała wczoraj z Argentyną 0:2. Mimo tej porażki Biało-Czerwoni wyszli z grupy C z drugiego miejsca. Niestety jeden z podopiecznych Czesława Michniewicza, będący filarem reprezentacji, doznał kontuzji.

Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił wstępny szacunek PKB za III kwartał tego roku, z którego wynika, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 3,6% w stosunku do III kwartału roku ubiegłego.

Skandal w Brukseli. KE urządziła „imprezę”, na którą wydano 387 tys. euro. Zjawiło się 5 osób Wiadomości
Skandal w Brukseli. KE urządziła „imprezę”, na którą wydano 387 tys. euro. Zjawiło się 5 osób

Tylko pięć osób pojawiło się we wtorek wieczorem na wirtualnym przyjęciu zorganizowanym przez departament pomocy zagranicznej Komisji Europejskiej na platformie internetowej, której stworzenie kosztowało prawie 400 tys. euro – poinformował w czwartek brukselski portal Politico.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe