Powrót trzech Prezydentów RP na uchodźctwie do Polski

Szczątki trzech Prezydentów na uchodźstwie – Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, które były w ubiegły czwartek ekshumowane na cmentarzu Newark–on–Trent w Anglii, w sobotę będą sprowadzone do Polski. Tego samego dnia zostaną uroczyście złożone w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.
Źródło: Kancelaria Prezydenta/ prezydent.pl Powrót trzech Prezydentów RP na uchodźctwie do Polski
Źródło: Kancelaria Prezydenta/ prezydent.pl

W niedzielę polska delegacja złożyła wieńce na grobach polskich lotników oraz grobach, w których do niedawna spoczywali polscy Prezydenci na uchodźstwie. W uroczystościach pożegnania trzech Prezydentów RP na uchodźstwie w Newark–on–Trend uczestniczył Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, który odczytał list Andrzeja Dudy.

Źródło: Kancelaria Prezydenta/ prezydent.pl 

W doniosłych słowach Prezydent podkreślił, jak ważna była działalność Prezydentów na uchodźctwie: 

"Oddajemy cześć Prezydentom RP na uchodźstwie, którzy działając tutaj, na ziemi brytyjskiej, reprezentowali majestat niepodległej Rzeczypospolitej i zapewniali ciągłość polskiej władzy państwowej. Składamy hołd Ich patriotycznemu poświęceniu, z wdzięcznością wspominamy Ich wielkie zasługi dla Ojczyzny. 
Trzej wybitni polscy politycy, sprawujący urząd Prezydenta RP na emigracji – Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski – powracają dziś do rodzinnego kraju. Odprowadzamy Ich z Cmentarza Lotników Polskich w Newark. W wyjątkowym czasie obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pochowamy prochy naszych Prezydentów w specjalnie dla Nich ustanowionym Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Ze wzruszeniem i wdzięcznością powitamy Ich w niepodległej Ojczyźnie."

Prezydent Andrzej Duda w liście podziękował brytyjskim władzom i wszystkim Brytyjczykom za to, że przyjęli przedstawicieli polskiego państwa w tamtym trudnym czasie wojny oraz za pamięć i cześć jaką byli do tej pory otaczani. Podkreślił także, że Polska i Wielka Brytania należą dziś do tych państw, które w największym stopniu wspierają Ukrainę broniącą się przed rosyjską agresją. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W. Wiadomości
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom. Wnioski zostały skierowane w toku śledztwa dotyczącego ujawniania osobom nieuprawnionym  informacji z prowadzonych postępowań karnych. Wnioski dotyczą Ewy W. prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów i Małgorzaty M. – prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Żoliborz w Warszawie.

Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO] Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO]

Wczorajszy mecz Polska – Argentyna był śledzony w wielu miejscach w kraju. Jednym z nich był także… polski Sejm. Jedna z kamer zarejestrowała radość posła Michała Gramatyki po obronionym strzale z rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2 Wiadomości
Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury – poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika „Expressen” oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego Wiadomości
Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego

Gwiazdor Paris Saint Germain po wygranym meczu z Polską udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi spotkania i zmarnowania przez niego rzutu karnego, który brawurowo obronił Wojciech Szczęsny.

Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu” Wiadomości
Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu”

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako „superagresywną” i ostrzegając, że może doprowadzić do „fragmentaryzacji” Zachodu i deindustrializacji Europy.

Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota Wiadomości
Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota

Co najmniej cztery miliony dolarów więcej otrzyma polska federacja za udział reprezentacji w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Jeśli Biało-Czerwoni odpadną w 1/8 finału, na konto PZPN trafi z tego tytułu 13 milionów dolarów.

„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną Wiadomości
„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną

Krzysztof Stanowski bardzo mocno zareagował na wpis Jerzego Dziewulskiego – byłego szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego i uczestnika stłumienia strajku okupacyjnego studentów i pracowników Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku, który za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował awans reprezentacji Polski do kolejnej fazy mundialu.

„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja” Wiadomości
„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja”

Rosyjska strategia niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przynosi mniejszy efekt, niż zakładano, bo Rosja zużyła już znaczną część pocisków manewrujących, a po miesiącach wojny ataki nie osłabiają morale Ukraińców – przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją Wiadomości
Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją

Polska przegrała wczoraj z Argentyną 0:2. Mimo tej porażki Biało-Czerwoni wyszli z grupy C z drugiego miejsca. Niestety jeden z podopiecznych Czesława Michniewicza, będący filarem reprezentacji, doznał kontuzji.

Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił wstępny szacunek PKB za III kwartał tego roku, z którego wynika, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 3,6% w stosunku do III kwartału roku ubiegłego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe