„Walczymy o Polską Niezależność”. PKEE wypowiada wojnę rosyjskiej dezinformacji

Na początku października wystartowała ogólnopolska kampania informacyjna Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej pt. „Walczymy o Polską Niezależność”, której celem jest przygotowanie polskiego społeczeństwa na falę rosyjskiej dezinformacji w sferze energetyki.
 „Walczymy o Polską Niezależność”. PKEE wypowiada wojnę rosyjskiej dezinformacji
/ grafika PKEE

Nadchodzący sezon zimowy to dla Rosji wyjątkowo dogodny czas, by zintensyfikować działania propagandowe i pokazać światu, jak bardzo europejskie gospodarki potrzebują rosyjskich surowców. Ten szantaż energetyczny, który ma doprowadzić do poluźnienia reżimu sankcyjnego nie może się udać!

Dlatego PKEE rozpoczęło kampanię edukacyjno-informacyjną, która ma uświadomić obywatelom Polski jakimi kłamstwami posługuje się putinowska propaganda, by zafałszowując rzeczywiste przyczyny kryzysu energetycznego: rosyjska agresja na Ukrainę, szantaż energetyczny, windowanie cen energii przez Moskwę. Celem kampanii jest wyjaśnienie w przystępny sposób tego, jak doszło do wzrostu cen na świecie i kto za nie odpowiada. Ponadto kampania ma zadanie pokazać wysiłki, jakie podejmuje Polska w obliczu ogólnoeuropejskiego kryzysu energetycznego.

– Naszą odpowiedzią wobec propagandy Kremla jest merytoryczna wiedza o energii, o przyczynach wzrostu cen oraz o tym co robi Polska, rząd i sektor energetyczny by chronić Polaków przed wysokimi cenami – zaznaczył Wojciech Dąbrowski, prezes Rady Zarządzającej PKEE.

Na powstałych w ramach kampanii billboardach można zobaczyć słup elektryczny, który rzuca cień w kształcie karabinu. Ma on symbolizować, że energia również stanowi rodzaj broni, a obecnie korzysta z niej przedstawiony na grafice Władimir Putin. Na jego czole widnieje potwierdzający to napis: “Wysokie ceny energii to też jego broń”.

Polska od lat stara się uniezależnić od rosyjskich surowców energetycznych poprzez takie inwestycje jak terminal LNG w Świnoujściu, gazociąg Baltic Pipe, gazowe połączenia transgraniczne z Litwą i Słowacją czy inwestycje w OZE, w tym dopłaty do fotowoltaiki i budowa farm wiatrowych na Bałtyku.

– Agresja Rosji na Ukrainę pokazuje, jak ważne jest budowanie systemu bezpieczeństwa własnego kraju, poczynając od kwestii militarnych, po gospodarcze i energetyczne. Wojna na Ukrainie zmienia priorytety polityki międzynarodowej, w tym te dotyczące energetyki. Polska musi dążyć do utrzymania silnej i niezależnej branży energetycznej – podkreślił Wojciech Dąbrowski.

Z kolei rząd stara się łagodzić skutki kryzysu energetycznego poprzez tarcze antyinflacyjną, tarcze solidarnościową, dodatek węglowy i inne działania mające na celu ograniczenie wzrostu cen energii dla firm i gospodarstw domowych.

PKEE przypomina jednocześnie, że tego kryzysu można było uniknąć, gdyby Zachodni przywódcy prowadzili bardziej rozważną politykę energetyczną i mocniej wsłuchiwali się w głos państw Europy Środkowo-Wschodniej. Świadczą o tym słowa szefowej Komisji Europejskiej, które wypowiedziała w czasie debaty o stanie UE w Parlamencie Europejskim.

– Mamy nauczkę z tej wojny; trzeba było wsłuchać się w głosy wewnątrz UE, w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej; oni od lat nam mówili, że Putin się nie zatrzyma.” – stwierdziła Ursula von der Leyen.

Warto nadmienić, że to nie pierwsza tego typu inicjatywa Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, który w sposób kompleksowy stara się przedstawiać prawdziwe źródła trwającego kryzysu energetycznego. Obecnie Komitet prowadzi działania zachęcające do oszczędzania energii poprzez kampanię „Liczy się energia” (liczysieenergia.pl), a także stara się wyjaśnić mechanizmy kształtowana cen energii w Polsce i Europie w ramach kampanii „Ceny energii” (Co wpływa na ceny energii?). Najnowsza kampania „Walczymy o Polską Niezależność” stanowi dopełnienie tych działań poprzez obnażanie rosyjskiej propagandy, której celem jest sianie zamętu i niepewności wśród obywateli naszego kraju.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Atak na policjantów w Tarnowie. Padły strzały Wiadomości
Atak na policjantów w Tarnowie. Padły strzały

Przerażające sceny w centrum Tarnowa. 20-latek próbował zaatakować policjantów maczetą, a ci byli zmuszeni oddać strzał z broni palnej. Mężczyzna trafił do szpitala.

Ewa Wrzosek tłumaczy się po oświadczeniu prokuratury. Odrzuca oskarżenia i zasłania się… Pegasusem Wiadomości
Ewa Wrzosek tłumaczy się po oświadczeniu prokuratury. Odrzuca oskarżenia i zasłania się… Pegasusem

Warszawska prokurator Ewa Wrzosek zaprzecza treściom opublikowanym przez szczecińską prokuraturę, która chce uchylenia śledczej immunitetu i zarzuca jej m.in. zaangażowanie się w działalność polityczną. – To jest próba wyeliminowania mnie i zamknięcia mi ust. Nie dam się zastraszyć – mówi Wrzosek.

Unia chce rozliczyć Rosjan. Jest reakcja Kremla Wiadomości
Unia chce rozliczyć Rosjan. Jest reakcja Kremla

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała powołanie komisji, której zadaniem byłoby rozliczenie zbrodni popełnionych przez Rosjan na terytorium Ukrainy w trakcie trwającej wojny. Na ten pomysł prędko zaregował Kreml.

Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W. Wiadomości
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom. Wnioski zostały skierowane w toku śledztwa dotyczącego ujawniania osobom nieuprawnionym  informacji z prowadzonych postępowań karnych. Wnioski dotyczą Ewy W., prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów, i Małgorzaty M., prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Żoliborz w Warszawie.

Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO] Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO]

Wczorajszy mecz Polska – Argentyna był śledzony w wielu miejscach w kraju. Jednym z nich był także… polski Sejm. Jedna z kamer zarejestrowała radość posła Michała Gramatyki po obronionym strzale z rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2 Wiadomości
Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury – poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika „Expressen” oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego Wiadomości
Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego

Gwiazdor Paris Saint Germain po wygranym meczu z Polską udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi spotkania i zmarnowania przez niego rzutu karnego, który brawurowo obronił Wojciech Szczęsny.

Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu” Wiadomości
Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu”

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako „superagresywną” i ostrzegając, że może doprowadzić do „fragmentaryzacji” Zachodu i deindustrializacji Europy.

Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota Wiadomości
Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota

Co najmniej cztery miliony dolarów więcej otrzyma polska federacja za udział reprezentacji w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Jeśli Biało-Czerwoni odpadną w 1/8 finału, na konto PZPN trafi z tego tytułu 13 milionów dolarów.

„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną Wiadomości
„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną

Krzysztof Stanowski bardzo mocno zareagował na wpis Jerzego Dziewulskiego – byłego szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego i uczestnika stłumienia strajku okupacyjnego studentów i pracowników Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku, który za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował awans reprezentacji Polski do kolejnej fazy mundialu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe