Ordo Iuris: ONZ. Próba włączenia postulatów ideologii gender do porozumienia w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego

Komitet ds. Światowego Bezpieczeństwa Żywnościowego pracuje nad „Dobrowolnymi wytycznymi dotyczącymi równości genderowej oraz upodmiotowienia kobiet i dziewcząt w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia”. USA i Unia Europejska zablokowały porozumienie żądając zawarcia w dokumencie terminów odnoszących się do ideologii gender, w tym m.in. „praw reprodukcyjnych i seksualnych”. Część państw ONZ odmówiła podpisania porozumienia w tej formie. USA i UE poparł Komisarz ds. Praw Człowieka ONZ, który powołując się na rezolucję wzbudzającą liczne kontrowersje wśród państw ONZ oraz niewiążące opinie ekspertów ONZ, uznał sporne kwestie za już „uregulowane”. W rzeczywistości tematyka „tożsamości genderowej” i „praw seksualnych i reprodukcyjnych” to jedne z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, wywołujących poruszenie podczas debat na forum ONZ. Komitet ds. Światowego Bezpieczeństwa Żywnościowego planuje powrócić do negocjacji porozumienia w 2023 r.
 Ordo Iuris: ONZ. Próba włączenia postulatów ideologii gender do porozumienia w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego
/ pixabay.com

Komitet ds. Światowego Bezpieczeństwa Żywnościowego (Comittee on World Food Security - CFS) powstał w 1974 r. jako organ międzyrządowy mający służyć jako forum w ramach systemu Narodów Zjednoczonych do przeglądu i śledzenia polityk dotyczących światowego bezpieczeństwa żywnościowego, w tym produkcji oraz fizycznego i ekonomicznego dostępu do żywności.

Październikowe prace Komitetu skupiały się na wypracowaniu porozumienia ONZ w sprawie zestawu międzynarodowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa żywieniowego. Opracowywane porozumienie ma nosić tytuł „Dobrowolne wytyczne dotyczące równości genderowej oraz upodmiotowienia kobiet i dziewcząt w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia”. Prace nad dokumentem zostały wstrzymane, gdyż biorące udział w pracach Stany Zjednoczone i Unia Europejska nalegały, aby w treści porozumienia znalazły się także kwestie odnoszące się m.in. do transseksualizmu i aborcji.

USA i UE zablokowały porozumienie zaznaczając, że zaakceptują jedynie umowę zawierającą takie terminy jak „różne i krzyżujące się formy dyskryminacji”, „kobiety w całej ich różnorodności” oraz „zdrowie i prawa seksualne i reprodukcyjne”. Choć terminy te nie posiadają jednolitej i precyzyjnej definicji, to od lat konsekwentnie wprowadzane są do różnych dokumentów międzynarodowych - porozumień rezolucji, stanowisk. Następnie agencje ONZ, organizacje międzynarodowe, w tym UE oraz duże organizacje pozarządowe promują je poprzez odniesienia do akceptacji transseksualizmu, ideologii gender czy aborcji. Takiej formie porozumienia ws. bezpieczeństwa żywieniowego sprzeciwiła się część państw ONZ, m.in. Indonezja, Chiny, Rosja, Sudan, Kamerun, Malezja oraz Stolica Apostolska.

Zamieszanie wokół włączenia ideologicznych pojęć do dokumentu spowodowało, że głos w sprawie zabrał Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka ONZ. W swoim oświadczeniu poparł stanowisko USA i UE, twierdząc, że sporne kwestie „co do treści zasady niedyskryminacji” i tak są już zaakceptowane przez wszystkie państwa w ramach rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Przytoczył też rezolucję 67/168 w której uznało orientację seksualną i tożsamość genderową za zakazane podstawy dyskryminacji. Komisarz nie wspomniał jednak w ramach swej interwencji, że ponad 50 państw ONZ konsekwentnie sprzeciwia się językowi zawartemu w tej rezolucji, a aż 58 krajów głosowało przeciwko włączeniu „orientacji seksualnej i tożsamości genderowej” do jej treści. Każdorazowo, gdy na forum ONZ pojawiają się tematy związane z ideologią gender, kwestionowaniem płci, czy rzekomymi „prawami reprodukcyjnymi i seksualnymi”, wywołują one znaczne poruszenie wśród delegacji ONZ, co potwierdza, że, wbrew życzeniom Komisarza, kwestii tych nie można uznać za „uregulowane”. Wręcz przeciwnie, są to tematy budzące jedne z największych kontrowersji w debatach toczonych na forum ONZ.

„Urząd chciałby podkreślić, że organy traktatowe ONZ o prawach człowieka interpretują zasadę niedyskryminacji i równości jako obejmującą dyskryminację ze względu na orientację seksualną, tożsamość genderową i status interpłciowy”

– czytamy w oświadczeniu Komisarza, który powołuje opinie ekspertów ONZ w sposób bezpodstawnie sugerujący, że są one wiążące dla państw. Tymczasem konwencje dotyczące praw człowieka nie odnoszą się nigdzie wprost do „orientacji seksualnej” czy tym bardziej „tożsamości genderowej”. Eksperci ONZ ds. praw człowieka twierdzą, że te pojęcia powinny być mimo to akceptowane jako kategorie praw człowieka obok powszechnie akceptowanych kategorii niedyskryminacji, takich jak rasa, płeć czy religia.

„Sprzeciwu nie budzi sam fakt chęci uchronienia pewnych specyficznych grup przed dyskryminacją, lecz próba zmuszenia państw ONZ do uznania ideologicznej koncepcji gender. Należy pamiętać, że zasada niedyskryminacji działa w swojej najszerszej formule i obejmuje zakaz dyskryminacji kogokolwiek z jakiegokolwiek powodu. Enumeratywnie wymieniane rasa, płeć itd., które pojawiają się w różnych aktach prawnych to jedynie przykłady, które nigdy nie stanowią katalogu zamkniętego”

– podkreśla Anna Kubacka z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Komitet ds. Światowego Bezpieczeństwa Żywnościowego zgodził się kontynuować negocjacje w sprawie „Dobrowolnych wytycznych w sprawie równości genderowej oraz upodmiotowienia kobiet i dziewcząt w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia” w nadchodzących miesiącach, w nadziei osiągnięcia porozumienia na następnej sesji w 2023 r.


 

POLECANE
Gwałtowna ulewa sparaliżowała Kielce. Są nagrania z ostatniej chwili
Gwałtowna ulewa sparaliżowała Kielce. Są nagrania

W niedzielę około godz. 17 przez Kielce przeszła ogromna ulewa. Ulice błyskawicznie zamieniły się w rwące potoki – informuje serwis Kielce Nasze Miasto.

Ulewy nad Polską. IMGW wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
Ulewy nad Polską. IMGW wydał pilny komunikat

IMiGW podnosi stopień alertów związanych z intensywnymi opadami deszczu i burzami. Ostrzeżenia III stopnia zostały wydane dla południowej części woj. łódzkiego i zachodniej części woj. małopolskiego oraz świętokrzyskiego. Do II stopnia wzrosły ostrzeżenia dla woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Ulewa nad Polską. Burmistrz Nysy uderza w Wody Polskie z ostatniej chwili
Ulewa nad Polską. Burmistrz Nysy uderza w Wody Polskie

– Niestety, większość przepustów, rowów jest w stanie nieruszonym od czasu powodzi, są zarośnięte, niedrożne i o tym cały czas informujemy Wody Polskie: mieszkańcy, sołtysi, strażacy, natomiast efekt jest dosyć mizerny – mówi w niedzielę burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.

Komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dokładnie 2 306 644 pasażerów obsłużył Port Lotniczy Wrocław w pierwszym półroczu 2025 roku – to o 15% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – informuje lotnisko we Wrocławiu.

Hołownia mówił o zamachu stanu. Prezydent reaguje z ostatniej chwili
Hołownia mówił o zamachu stanu. Prezydent reaguje

Szefowa KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała w niedzielę, że na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy, rozmawiała w piątek z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią na temat jego wypowiedzi o nakłanianiu do "zamachu stanu".

Żurek po wyjściu z toalety wpadł pod przemysłowy odkurzacz. 5 lat procesował się o odszkodowanie Wiadomości
Żurek po wyjściu z toalety wpadł pod przemysłowy odkurzacz. 5 lat procesował się o odszkodowanie

Wczoraj wieczorem internauci przypomnieli zdarzenie sprzed lat z udziałem Waldemara Żurka. W 2018 roku sędzia znany z otwartej krytyki ówczesnego rządu PiS miał w pracy ulec wyjątkowemu wypadkowi. Gdy wychodził z toalety, rozmawiając jednocześnie przez telefon, został potrącony przez automatyczną maszynę do czyszczenia podłóg.

Nitras traci wpływy w PO? Jest przetrącony. Nikt go nie zna z ostatniej chwili
Nitras traci wpływy w PO? "Jest przetrącony. Nikt go nie zna"

Sławomir Nitras po porażce Rafała Trzaskowskiego w wyborach traci wpływy w Platformie Obywatelskiej – informuje dziennikarz Onetu Andrzej Stankiewicz.

Źródłem destabilizacji państwa - filmiki z TikToka. Diagnoza poseł Polski 2050 Wiadomości
Źródłem destabilizacji państwa - filmiki z TikToka. Diagnoza poseł Polski 2050

Barbara Oliwiecka z Polski 2050 zaskoczyła widzów niedzielnego programu Bogdana Rymanowskiego swoją teorią na temat zagrożeń płynących z mediów społecznościowych. Jej zdaniem to właśnie TikTok może dziś destabilizować państwo bardziej niż tradycyjne kanały informacyjne.

Zatopione samochody na drogach. Do akcji przystępuje wojsko z ostatniej chwili
Zatopione samochody na drogach. Do akcji przystępuje wojsko

Do godziny 15:00 strażacy w całym kraju interweniowali 183 razy w związku z trudnymi warunkami pogodowymi. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z województw podkarpackiego, opolskiego i mazowieckiego - poinformował serwis remiza.pl. Na nagraniach umieszczonych w sieci widać samochody na drogą pod wodą. Do akcji przystępują żołnierze m.in. z Wojsk Obrony Terytorialnej.

W wyścigu zbrojeń z Chinami Wlk. Brytania stawia na flotę balonów szpiegowskich Wiadomości
W wyścigu zbrojeń z Chinami Wlk. Brytania stawia na flotę balonów szpiegowskich

Wielka Brytania wkracza w nową erę wywiadu – rozwija flotę nowoczesnych balonów szpiegowskich, zdolnych do pokonywania tysięcy kilometrów i operowania na wysokości nawet 26 km. Jak donosi „The Telegraph”, prototypy testowano na początku roku w Dakocie Południowej, a ich zasięg pozwala na lot z Londynu do Timbuktu.

REKLAMA

Ordo Iuris: ONZ. Próba włączenia postulatów ideologii gender do porozumienia w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego

Komitet ds. Światowego Bezpieczeństwa Żywnościowego pracuje nad „Dobrowolnymi wytycznymi dotyczącymi równości genderowej oraz upodmiotowienia kobiet i dziewcząt w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia”. USA i Unia Europejska zablokowały porozumienie żądając zawarcia w dokumencie terminów odnoszących się do ideologii gender, w tym m.in. „praw reprodukcyjnych i seksualnych”. Część państw ONZ odmówiła podpisania porozumienia w tej formie. USA i UE poparł Komisarz ds. Praw Człowieka ONZ, który powołując się na rezolucję wzbudzającą liczne kontrowersje wśród państw ONZ oraz niewiążące opinie ekspertów ONZ, uznał sporne kwestie za już „uregulowane”. W rzeczywistości tematyka „tożsamości genderowej” i „praw seksualnych i reprodukcyjnych” to jedne z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, wywołujących poruszenie podczas debat na forum ONZ. Komitet ds. Światowego Bezpieczeństwa Żywnościowego planuje powrócić do negocjacji porozumienia w 2023 r.
 Ordo Iuris: ONZ. Próba włączenia postulatów ideologii gender do porozumienia w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego
/ pixabay.com

Komitet ds. Światowego Bezpieczeństwa Żywnościowego (Comittee on World Food Security - CFS) powstał w 1974 r. jako organ międzyrządowy mający służyć jako forum w ramach systemu Narodów Zjednoczonych do przeglądu i śledzenia polityk dotyczących światowego bezpieczeństwa żywnościowego, w tym produkcji oraz fizycznego i ekonomicznego dostępu do żywności.

Październikowe prace Komitetu skupiały się na wypracowaniu porozumienia ONZ w sprawie zestawu międzynarodowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa żywieniowego. Opracowywane porozumienie ma nosić tytuł „Dobrowolne wytyczne dotyczące równości genderowej oraz upodmiotowienia kobiet i dziewcząt w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia”. Prace nad dokumentem zostały wstrzymane, gdyż biorące udział w pracach Stany Zjednoczone i Unia Europejska nalegały, aby w treści porozumienia znalazły się także kwestie odnoszące się m.in. do transseksualizmu i aborcji.

USA i UE zablokowały porozumienie zaznaczając, że zaakceptują jedynie umowę zawierającą takie terminy jak „różne i krzyżujące się formy dyskryminacji”, „kobiety w całej ich różnorodności” oraz „zdrowie i prawa seksualne i reprodukcyjne”. Choć terminy te nie posiadają jednolitej i precyzyjnej definicji, to od lat konsekwentnie wprowadzane są do różnych dokumentów międzynarodowych - porozumień rezolucji, stanowisk. Następnie agencje ONZ, organizacje międzynarodowe, w tym UE oraz duże organizacje pozarządowe promują je poprzez odniesienia do akceptacji transseksualizmu, ideologii gender czy aborcji. Takiej formie porozumienia ws. bezpieczeństwa żywieniowego sprzeciwiła się część państw ONZ, m.in. Indonezja, Chiny, Rosja, Sudan, Kamerun, Malezja oraz Stolica Apostolska.

Zamieszanie wokół włączenia ideologicznych pojęć do dokumentu spowodowało, że głos w sprawie zabrał Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka ONZ. W swoim oświadczeniu poparł stanowisko USA i UE, twierdząc, że sporne kwestie „co do treści zasady niedyskryminacji” i tak są już zaakceptowane przez wszystkie państwa w ramach rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Przytoczył też rezolucję 67/168 w której uznało orientację seksualną i tożsamość genderową za zakazane podstawy dyskryminacji. Komisarz nie wspomniał jednak w ramach swej interwencji, że ponad 50 państw ONZ konsekwentnie sprzeciwia się językowi zawartemu w tej rezolucji, a aż 58 krajów głosowało przeciwko włączeniu „orientacji seksualnej i tożsamości genderowej” do jej treści. Każdorazowo, gdy na forum ONZ pojawiają się tematy związane z ideologią gender, kwestionowaniem płci, czy rzekomymi „prawami reprodukcyjnymi i seksualnymi”, wywołują one znaczne poruszenie wśród delegacji ONZ, co potwierdza, że, wbrew życzeniom Komisarza, kwestii tych nie można uznać za „uregulowane”. Wręcz przeciwnie, są to tematy budzące jedne z największych kontrowersji w debatach toczonych na forum ONZ.

„Urząd chciałby podkreślić, że organy traktatowe ONZ o prawach człowieka interpretują zasadę niedyskryminacji i równości jako obejmującą dyskryminację ze względu na orientację seksualną, tożsamość genderową i status interpłciowy”

– czytamy w oświadczeniu Komisarza, który powołuje opinie ekspertów ONZ w sposób bezpodstawnie sugerujący, że są one wiążące dla państw. Tymczasem konwencje dotyczące praw człowieka nie odnoszą się nigdzie wprost do „orientacji seksualnej” czy tym bardziej „tożsamości genderowej”. Eksperci ONZ ds. praw człowieka twierdzą, że te pojęcia powinny być mimo to akceptowane jako kategorie praw człowieka obok powszechnie akceptowanych kategorii niedyskryminacji, takich jak rasa, płeć czy religia.

„Sprzeciwu nie budzi sam fakt chęci uchronienia pewnych specyficznych grup przed dyskryminacją, lecz próba zmuszenia państw ONZ do uznania ideologicznej koncepcji gender. Należy pamiętać, że zasada niedyskryminacji działa w swojej najszerszej formule i obejmuje zakaz dyskryminacji kogokolwiek z jakiegokolwiek powodu. Enumeratywnie wymieniane rasa, płeć itd., które pojawiają się w różnych aktach prawnych to jedynie przykłady, które nigdy nie stanowią katalogu zamkniętego”

– podkreśla Anna Kubacka z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Komitet ds. Światowego Bezpieczeństwa Żywnościowego zgodził się kontynuować negocjacje w sprawie „Dobrowolnych wytycznych w sprawie równości genderowej oraz upodmiotowienia kobiet i dziewcząt w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia” w nadchodzących miesiącach, w nadziei osiągnięcia porozumienia na następnej sesji w 2023 r.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe