Prof. David Engels: ETPCz przyznał rację feministce, która w kościele symulowała aborcję Jezusa i oddała mocz przed ołtarzem

Niektórzy nadal uważają, że obecna Europa zachowała jeszcze choćby śladowe elementy tych chrześcijańskich wartości, które niegdyś inspirowały ojców założycieli zjednoczonej Europy. Niestety, mylą się dotkliwie, czego niedawno ponownie dowiódł Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Witraż. Rozeta kościoła w Bratysławie Prof. David Engels: ETPCz przyznał rację feministce, która w kościele symulowała aborcję Jezusa  i oddała mocz przed ołtarzem
Witraż. Rozeta kościoła w Bratysławie / Pixabay.com

13 października 2022 r. ETPC uchylił wyrok francuskiego sądu z grudnia 2014 r., który ukarał grzywną i więzieniem radykalną feministkę Eloïse Bouton. W 2013 roku w Paryżu postanowiła ona „skrytykować” chrześcijańską ochronę życia, włamując się do katolickiego kościoła św. Magdaleny i podczas gdy zgromadzeni tam wierni śpiewali kolędy, stanęła przed ołtarzem z obnażonym biustem,  z koroną cierniową na głowie i niebieskim welonem, a następnie za pomocą dwóch kawałków wątroby wołowej zasymulowała aborcję Dzieciątka Jezus. Na koniec zaś oddała mocz na konsekrowaną podłogę.

 

Bouton skazana

Rok później Bouton została skazana przez francuski sąd na miesiąc więzienia (w zawieszeniu) i 2000 euro tytułem odszkodowania dla kościoła za „ekshibicjonizm seksualny”. Bouton zwróciła się więc do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, argumentując, że Republika Francuska naruszyła jej prawo do wolności wypowiedzi, a Trybunał uznał właśnie, że celem powódki nie był żaden tam ekshibicjonizm, lecz „przyczynienie się do publicznej debaty na temat praw kobiet”, czego francuski wymiar sprawiedliwości prawidłowo nie rozpoznał.  Tak więc mając na uwadze charakter i wagę przewinienia, „wyrok nałożony na kobietę był niewspółmierny  do uzasadnionych celów, jakie przyświecały powódce”. Tym sposobem Francja naruszyła wolność wypowiedzi pani Bouton i nakazano francuskiemu wymiarowi sprawiedliwości nie tylko zwrócenie jej grzywny w wysokości 2 000 euro, ale także zasądzono 7 800 euro odszkodowania - na pokrycie kosztów sądowych i inne wydatki.

 

Islam pod ochroną

Co ciekawe, stanowisko Trybunału bywa zupełnie inne, gdy sprawa dotyczy islamu: w 2018 roku ten sam Europejski Trybunał Praw Człowieka utrzymał w mocy wyrok na austriackiego wykładowcę, który podczas seminarium na temat podstaw islamu oskarżył Mahometa o uprawianie seksu z jego dziewięcioletnią wówczas „żoną” Aishą, i nazwał to „pedofilią”. Sąd orzekł, że celem oskarżonego nie było obiektywne poinformowanie słuchaczy, lecz jedynie zasugerowanie, że Prorok Mahomet jest „niegodny czci”. I że może to jednak „spowodować uzasadnione oburzenie” wśród muzułmanów, a także „stanowi złośliwe pogwałcenie ducha tolerancji, który leży u podstaw społeczeństwa demokratycznego”. Ba, może nawet „zagrozić pokojowi religijnemu”.

Wszelkie dalsze komentarze na ten temat wydają się zbędne.

 

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W. Wiadomości
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom. Wnioski zostały skierowane w toku śledztwa dotyczącego ujawniania osobom nieuprawnionym  informacji z prowadzonych postępowań karnych. Wnioski dotyczą Ewy W. prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów i Małgorzaty M. – prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Żoliborz w Warszawie.

Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO] Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO]

Wczorajszy mecz Polska – Argentyna był śledzony w wielu miejscach w kraju. Jednym z nich był także… polski Sejm. Jedna z kamer zarejestrowała radość posła Michała Gramatyki po obronionym strzale z rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2 Wiadomości
Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury – poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika „Expressen” oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego Wiadomości
Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego

Gwiazdor Paris Saint Germain po wygranym meczu z Polską udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi spotkania i zmarnowania przez niego rzutu karnego, który brawurowo obronił Wojciech Szczęsny.

Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu” Wiadomości
Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu”

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako „superagresywną” i ostrzegając, że może doprowadzić do „fragmentaryzacji” Zachodu i deindustrializacji Europy.

Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota Wiadomości
Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota

Co najmniej cztery miliony dolarów więcej otrzyma polska federacja za udział reprezentacji w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Jeśli Biało-Czerwoni odpadną w 1/8 finału, na konto PZPN trafi z tego tytułu 13 milionów dolarów.

„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną Wiadomości
„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną

Krzysztof Stanowski bardzo mocno zareagował na wpis Jerzego Dziewulskiego – byłego szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego i uczestnika stłumienia strajku okupacyjnego studentów i pracowników Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku, który za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował awans reprezentacji Polski do kolejnej fazy mundialu.

„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja” Wiadomości
„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja”

Rosyjska strategia niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przynosi mniejszy efekt, niż zakładano, bo Rosja zużyła już znaczną część pocisków manewrujących, a po miesiącach wojny ataki nie osłabiają morale Ukraińców – przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją Wiadomości
Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją

Polska przegrała wczoraj z Argentyną 0:2. Mimo tej porażki Biało-Czerwoni wyszli z grupy C z drugiego miejsca. Niestety jeden z podopiecznych Czesława Michniewicza, będący filarem reprezentacji, doznał kontuzji.

Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił wstępny szacunek PKB za III kwartał tego roku, z którego wynika, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 3,6% w stosunku do III kwartału roku ubiegłego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe