Robert Zawadzki: Dlaczego lewicowo-liberalny salon opluwa Geotermię Toruń?

W połowie października w Toruniu została otwarta niezwykle nowoczesna elektrownia geotermalna. Najwyraźniej lewicowo-liberalny mainstream poczuł się w obowiązku, aby zaatakować tę inicjatywę, ponieważ jest związana z Radiem Maryja i o. Tadeuszem Rydzykiem. O korzyściach, jakie w perspektywie lat może przynieść cały projekt, rzecz jasna nikt się nie zająknął.
Geotermia Toruń Robert Zawadzki: Dlaczego lewicowo-liberalny salon opluwa Geotermię Toruń?
Geotermia Toruń / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Mateuszgdynia

Dopiero co udało się uruchomić elektrownię geotermalną, która zaczęła dostarczać ciepło do toruńskiej sieci PGE, a już doskonale wszystkim znana stacja TVN24 wydała na nią wyrok. Otóż telewizja reprezentująca opozycję (nie jest to żadna wiedza tajemna) podała, jakoby mieszkańcy mieli teraz płacić za ciepło pięć razy więcej niż dotychczas. Jak zwykle przekaz, który trafił do odbiorców, okazał się zmanipulowany i pełen niedopowiedzeń.

O czym nie powiedziano widzom i czytelnikom? Otóż PGE Toruń dwukrotnie wprowadziła w tym roku podwyżkę swojej taryfy, a wszystko to miało miejsce, zanim Geotermia Toruń rozpoczęła pracę. W końcu wojna na Ukrainie, która wstrząsnęła światową energetyką, wciąż trwa, odnotowujemy ogromną inflację, a Unia Europejska jedynie pogarsza sprawę, utrzymując patologiczny system sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

– Gdyby nie to, że włączyliśmy się do systemu ciepłowniczego i podajemy ciepło ze źródła geotermalnego, to przy obecnych cenach gazu system w kogeneracji z energią elektryczną, który ma PGE, musiałby zabezpieczyć większe ilości gazu i cena ciepła dla Torunia byłaby wyższa

–zauważyła Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

Warto podkreślić, że Geotermia Toruń wpisuje się w strategię rozwoju odnawialnych źródeł energii, które są nie tylko bezpieczne, ale i efektywne. Geotermia cechuje się bezemisyjnością – nie ma tu mowy o żadnych odpadach, które szkodziłyby przyrodzie czy okolicznym mieszkańcom. Do tej pory w Polsce powstało już kilkanaście takich elektrowni, a będzie ich jeszcze więcej. W mojej ocenie jest to bardzo dobry kierunek.

 

Oskarżenia TVN

Politycy opozycji bardzo chętnie podchwycili oskarżenia TVN i zaczęli atakować środowisko Radia Maryja. Do tej pory wydawało mi się, że zwolennicy tzw. postępu będą pierwsi do zachwalania nowych projektów OZE. W tym przypadku jest jednak inaczej, bo to nie „jakaś tam geotermia”, a „geotermia Rydzyka” – czyli już zła. Podwójne standardy w pełnej okazałości. Jak widać, dla ich narracji fakty nie mają żadnego znaczenia.

To jednak nie koniec. Radni Koalicji Obywatelskiej Bartosz Szymański i Maciej Krużewski poinformowali na konferencji prasowej, jakoby Geotermia Toruń miała zrzucać solankę do Wisły, co może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Co ciekawe, zgodę miało wydać PGW Wody Polskie. Na szczęście rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku już zaprzeczył tym doniesieniom i uznał je za zwykłą plotkę.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W. Wiadomości
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom. Wnioski zostały skierowane w toku śledztwa dotyczącego ujawniania osobom nieuprawnionym  informacji z prowadzonych postępowań karnych. Wnioski dotyczą Ewy W. prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów i Małgorzaty M. – prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Żoliborz w Warszawie.

Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO] Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO]

Wczorajszy mecz Polska – Argentyna był śledzony w wielu miejscach w kraju. Jednym z nich był także… polski Sejm. Jedna z kamer zarejestrowała radość posła Michała Gramatyki po obronionym strzale z rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2 Wiadomości
Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury – poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika „Expressen” oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego Wiadomości
Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego

Gwiazdor Paris Saint Germain po wygranym meczu z Polską udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi spotkania i zmarnowania przez niego rzutu karnego, który brawurowo obronił Wojciech Szczęsny.

Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu” Wiadomości
Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu”

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako „superagresywną” i ostrzegając, że może doprowadzić do „fragmentaryzacji” Zachodu i deindustrializacji Europy.

Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota Wiadomości
Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota

Co najmniej cztery miliony dolarów więcej otrzyma polska federacja za udział reprezentacji w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Jeśli Biało-Czerwoni odpadną w 1/8 finału, na konto PZPN trafi z tego tytułu 13 milionów dolarów.

„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną Wiadomości
„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną

Krzysztof Stanowski bardzo mocno zareagował na wpis Jerzego Dziewulskiego – byłego szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego i uczestnika stłumienia strajku okupacyjnego studentów i pracowników Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku, który za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował awans reprezentacji Polski do kolejnej fazy mundialu.

„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja” Wiadomości
„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja”

Rosyjska strategia niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przynosi mniejszy efekt, niż zakładano, bo Rosja zużyła już znaczną część pocisków manewrujących, a po miesiącach wojny ataki nie osłabiają morale Ukraińców – przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją Wiadomości
Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją

Polska przegrała wczoraj z Argentyną 0:2. Mimo tej porażki Biało-Czerwoni wyszli z grupy C z drugiego miejsca. Niestety jeden z podopiecznych Czesława Michniewicza, będący filarem reprezentacji, doznał kontuzji.

Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił wstępny szacunek PKB za III kwartał tego roku, z którego wynika, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 3,6% w stosunku do III kwartału roku ubiegłego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe