Oszczędne pieczenie. Jak ograniczyć zużycie prądu?

Wiele osób rezygnuje z domowych wypieków w obawie o zbyt wysokie rachunki za prąd. Warto szukać oszczędności, jednak wcale nie trzeba decydować się na tak restrykcyjne kroki. Pieczenie może być oszczędne. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze.  
 Oszczędne pieczenie. Jak ograniczyć zużycie prądu?

Przede wszystkim jakościowy sprzęt  

Osoby, którym zależy na niższym zużyciu prądu, powinny zainwestować przede wszystkim w jakościowy sprzęt. Warto pamiętać, że wciąż działający, jednak już stary i wysłużony piekarnik, może pobierać ogromne ilości prądu. W takim przypadku, największą oszczędnością okaże się nic innego, jak zakup nowego piekarnika.  

Sprzęt nowej generacji pozwala nie tylko na ograniczenie zużycia prądu, ale i zaoszczędzenie czasu, jaki przeznaczamy na pieczenie. Na co zwracać uwagę podczas zakupu nowego piekarnika? Po pierwsze na klasę energetyczną. Za najbardziej energooszczędną uważa się klasę A++ oraz A+. Warto unikać sprzętu poniżej tej klasy.  

Piekarnik z funkcją pary  

Dobrym rozwiązaniem mogą być także piekarniki elektryczne z funkcją pary, czyli piekarniki parowe z funkcją pary. Szacuje się, że para pozwala skrócić całkowity czas pieczenia nawet o 20 proc. Ich obsługa jest bardzo prosta. Dla przykładu, piekarniki marki Electrolux posiadają funkcję Steamify®, która praktycznie sama zajmuje się ustawieniami piekarnika parowego. Wystarczy tylko wybrać temperaturę pieczenia, a reszta ustawień automatycznie dobierze się sama. Chodzi o uzyskanie możliwie jak najlepszego efektu pieczenia w jak najkrótszym czasie. W przypadku pieczenia mięs, niezwykle przydatna może być także funkcja pieczenia metodą SousVide. To metoda, która zachowuje możliwie jak najwięcej wartości odżywczych dania oraz wydobywa z niego niesamowity smak. Dzięki temu przygotowane w domu dania smakują jak z restauracji.  

Sposób pieczenia  

Należy pamiętać także o tym, że podczas pieczenia możemy jednocześnie przygotować kilka potraw. Większość piekarników posiada kilka półek, co pozwala na jednoczesne pieczenie np. mięsa, ziemniaków czy warzyw. Metoda ta sprawdza się jednak głównie w przypadku wytrawnych obiadów. Inną przydatną wskazówką, która pozwala na ograniczenie zużycia prądu, jest wyłączenie piekarnika na kilka minut przed wyjęciem potrawy z piekarnika. Rozgrzany piekarnik, nawet po wyłączeniu, jeszcze przez kilkanaście minut jest bowiem gorący. Wyżej wymienione automatyczne programy ustalające długość pieczenia są świetnym rozwiązaniem, jednak nie zawsze najlepszym. Czasami warto postawić na własną intuicję i samodzielnie skrócić czas pieczenia potrawy. Dotyczy to zwłaszcza potraw, które dobrze już znamy i przygotowujemy po raz kolejny. Dużą czujność zależy zachować także podczas odtwarzania przepisów z książek kucharskich czy internetu. Nie zawsze bowiem zaproponowane tam wysokie temperatury pieczenia czy długi czas, będą odpowiednie dla naszego sprzętu. Zwłaszcza w przypadku, gdy dysponujemy kuchenką nowej generacji.  


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Atak na policjantów w Tarnowie. Padły strzały Wiadomości
Atak na policjantów w Tarnowie. Padły strzały

Przerażające sceny w centrum Tarnowa. 20-latek próbował zaatakować policjantów maczetą, a ci byli zmuszeni oddać strzał z broni palnej. Mężczyzna trafił do szpitala.

Ewa Wrzosek tłumaczy się po oświadczeniu prokuratury. Odrzuca oskarżenia i zasłania się… Pegasusem Wiadomości
Ewa Wrzosek tłumaczy się po oświadczeniu prokuratury. Odrzuca oskarżenia i zasłania się… Pegasusem

Warszawska prokurator Ewa Wrzosek zaprzecza treściom opublikowanym przez szczecińską prokuraturę, która chce uchylenia śledczej immunitetu i zarzuca jej m.in. zaangażowanie się w działalność polityczną. – To jest próba wyeliminowania mnie i zamknięcia mi ust. Nie dam się zastraszyć – mówi Wrzosek.

Unia chce rozliczyć Rosjan. Jest reakcja Kremla Wiadomości
Unia chce rozliczyć Rosjan. Jest reakcja Kremla

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała powołanie komisji, której zadaniem byłoby rozliczenie zbrodni popełnionych przez Rosjan na terytorium Ukrainy w trakcie trwającej wojny. Na ten pomysł prędko zaregował Kreml.

Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W. Wiadomości
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom. Wnioski zostały skierowane w toku śledztwa dotyczącego ujawniania osobom nieuprawnionym  informacji z prowadzonych postępowań karnych. Wnioski dotyczą Ewy W., prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów, i Małgorzaty M., prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Żoliborz w Warszawie.

Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO] Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO]

Wczorajszy mecz Polska – Argentyna był śledzony w wielu miejscach w kraju. Jednym z nich był także… polski Sejm. Jedna z kamer zarejestrowała radość posła Michała Gramatyki po obronionym strzale z rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2 Wiadomości
Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury – poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika „Expressen” oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego Wiadomości
Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego

Gwiazdor Paris Saint Germain po wygranym meczu z Polską udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi spotkania i zmarnowania przez niego rzutu karnego, który brawurowo obronił Wojciech Szczęsny.

Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu” Wiadomości
Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu”

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako „superagresywną” i ostrzegając, że może doprowadzić do „fragmentaryzacji” Zachodu i deindustrializacji Europy.

Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota Wiadomości
Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota

Co najmniej cztery miliony dolarów więcej otrzyma polska federacja za udział reprezentacji w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Jeśli Biało-Czerwoni odpadną w 1/8 finału, na konto PZPN trafi z tego tytułu 13 milionów dolarów.

„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną Wiadomości
„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną

Krzysztof Stanowski bardzo mocno zareagował na wpis Jerzego Dziewulskiego – byłego szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego i uczestnika stłumienia strajku okupacyjnego studentów i pracowników Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku, który za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował awans reprezentacji Polski do kolejnej fazy mundialu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe