Nie żyje Jadwiga Kiszczak - Prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Lublinie

12 listopada zmarła Jadwiga Kiszczak, od 1980 należąca do Solidarności, a od ponad dwudziestu lat zaangażowana w działania Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Lublinie. W ostatnim czasie była prezesem tego stowarzyszenia.
 Nie żyje Jadwiga Kiszczak - Prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Lublinie

Jadwiga Kiszczak urodziła się 15 października 1947 r. w Lublinie. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. Jako nauczycielka pracowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej I stopnia w Świdniku, w Szkole Muzycznej st. Podstawowego i Licealnego im. K Lipińskiego w Lublinie, w Szkole Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie i Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Od 1980 r. była członkiem „Solidarności”, delegatem na Zjazd Regionalny Sekcji Oświaty oraz delegatem szkół artystycznych na Ogólnopolskie Zjazd tych szkół w Poznaniu i Warszawie w 1981 r.

Od 1982 r. wraz z siostrą Małgorzatą, we współpracy z Seminarium Duchownym w Lublinie i Solidarnością Rodzin, organizowała obozy dla dzieci osób represjonowanych i internowanych – „Wakacje z Bogiem”. Uczestniczyła także w obozach sportowo-obronnych dla młodzieży w Lasach Janowskich.

Zajmowała się kolportażem wydawnictw niezależnych, zorganizowała bibliotekę dla nauczycieli oraz lokal dla drukarzy. Przewoziła matryce biuletynów ze Świdnika do Lublina. Współorganizowała „Jasełka”, które odbywały się w prywatnych domach.

Od 4 września 1982 r. do 12 lipca 1989 r. była rozpracowywana przez Wydz. III WUSW w Lublinie. Dwukrotnie zatrzymywana powyżej 48 godz. przez SB (1986 r. i 1987 r.) po rewizji w mieszkaniu, wzywana na rozmowy ostrzegawcze do prokuratury. „Nieznani sprawcy” włamali się także do jej samochodu.

Po reaktywowaniu „Solidarności” została przewodniczącą Organizacji Zakładowej w Szkole Muzycznej st. Podstawowego I Licealnego w Lublinie.

W latach 1990-2012 wizytatorka Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie na Region Lubelski.

Od 2000 r. aktywnie pracowała w Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, w ostatnim czasie jako prezes stowarzyszenia.

Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP na Uchodźctwie „Za zasługi w działalności niepodległościowej”, Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Prezydenta Lublina, Odznaką „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Semper Fidelis Gdańsk, Bene Merendi Civitati Świdnik, Krzyżem Wolności i Solidarności, Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarła 12 listopada 2022 r.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 18 listopada 2022 roku (piątek) o godz. 11.00 w kościele św. Jadwigi w Lublinie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. Był gol? [VIDEO] Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. "Był gol?" [VIDEO]

Wczorajszy mecz Polska-Argentyna był śledzony w wielu miejscach w kraju. Jednym z nich był także...polski Sejm. Jedna z kamer zarejestrowała radość posła Michała Gramatyki po obronionym strzale z rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2 Wiadomości
Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury - poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika "Expressen" oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego Wiadomości
Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego

Gwiazdor Paris Saint Germain po wygranym meczu z Polską udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi spotkania i zmarnowania przez niego rzutu karnego, który brawurowo obronił Wojciech Szczęsny.

Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. Grozi podziałem Zachodu Wiadomości
Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. "Grozi podziałem Zachodu"

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuela Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako "superagresywną" i ostrzegając, że może doprowadzić do "fragmentaryzacji" Zachodu i deindustrializacji Europy.

Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota Wiadomości
Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota

Co najmniej cztery miliony dolarów więcej otrzyma polska federacja za udział reprezentacji w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Jeśli Biało-Czerwoni odpadną w 1/8 finału, na konto PZPN trafi z tego tytułu 13 milionów dolarów.

Co za pi*******e. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną Wiadomości
"Co za pi*******e". Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną

Krzysztof Stanowski bardzo mocno zaregował na wpis Jerzego Dziewulskiego – byłego szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego i uczestnika stłumienia strajku okupacyjnego studentów i pracowników Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku, który za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował awans reprezentacji Polski do kolejnej fazy mundialu.

„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja” Wiadomości
„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja”

Rosyjska strategia niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przynosi mniejszy efekt, niż zakładano, bo Rosja zużyła już znaczną część pocisków manewrujących, a po miesiącach wojny ataki nie osłabiają morale Ukraińców – przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją Wiadomości
Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją

Polska przegrała wczoraj z Argentyną 0:2. Mimo tej porażki Biało-Czerwoni wyszli z grupy C z drugiego miejsca. Niestety jeden z podopiecznych Czesława Michniewicza, będący filarem reprezentacji, doznał kontuzji.

Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił wstępny szacunek PKB za III kwartał tego roku, z którego wynika, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 3,6% w stosunku do III kwartału roku ubiegłego.

Skandal w Brukseli. KE urządziła „imprezę”, na którą wydano 387 tys. euro. Zjawiło się 5 osób Wiadomości
Skandal w Brukseli. KE urządziła „imprezę”, na którą wydano 387 tys. euro. Zjawiło się 5 osób

Tylko pięć osób pojawiło się we wtorek wieczorem na wirtualnym przyjęciu zorganizowanym przez departament pomocy zagranicznej Komisji Europejskiej na platformie internetowej, której stworzenie kosztowało prawie 400 tys. euro – poinformował w czwartek brukselski portal Politico.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe