Kongres MKZZ zakończony!

Nowe władze MKZZ, stanowiska i rezolucje w najbardziej palących kwestiach. Kongres Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych zakończony.
 Kongres MKZZ zakończony!
/ fot. www.ituc-csi.org

Doświadczenie kryzysu we wszystkich regionach świata było jednym z najszerzej omawianych problemów podczas kongresu. Także kryzys wojenny na Ukrainie, po agresji Rosji stał się przedmiotem debaty i rezolucji. Potępiono Rosję jak i Białoruś za jej wsparcie dla działań Rosji. Wezwano agresora do całkowitego wycofania się z terenów Ukrainy. Potępiano również ataki na cele cywilne i infrastrukturę krytyczną. Kongres odnotował w rezolucji antyzwiązkowe i antyspołeczne działania reżimu Łukaszenki i przyjął z zadowoleniem decyzję o uruchomieniu procedury wynikającej z art. 33 Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy.

W dyskusji podkreślano, że zgodnie z danymi MOP, pracę na Ukrainie straciło już prawie 5 mln ludzi, a według prognoz liczba ta ma wzrosnąć do nawet 7 mln. Zauważano, że pomimo tak drastycznej sytuacji, parlament na Ukrainie przegłosował ustawę, która zabiera pracownikom prawo do rokowań zbiorowych. Ponadto ustawa zakłada konfiskatę nieruchomości związkowych, w których schronienie znalazło około 300 tysięcy przesiedleńców w wyniku trwającej wojny. MKZZ jednoznacznie potępił nowe regulacje i wezwał prezydenta Zełenskiego do odrzucenia jej.

Na kongresie poruszane były również tematy gospodarcze. W raporcie ekonomicznym zaprezentowanym podczas kongresu możemy przeczytać o wielu kryzysach jakie się jednocześnie na siebie nałożyły i o ich niszczących konsekwencjach na całym świecie. W briefingu stwierdzono: "W 2022 roku jesteśmy świadkami spirali spadku gospodarczego, jednocześnie z dynamicznym wzrostem cen towarów i usług, które stanowią podstawowe kosztów utrzymania pracowników". Zaprezentowano też raport działaniach związków zawodowych w rozwiązywaniu konfliktów na całym świecie.

Przyznano również niechlubną nagrodę za najgorszego szefa na świecie. Tym razem wygrał Peter Hebblethwaite, który wyrzucił 786 pracowników na nagraniu poprzez aplikacje Zoom, łamiąc tym samym prawo brytyjskie mówiące o wcześniejszym powiadomieniu i konsultacji. Miejsce drugie zajął znany na całym świece z wyzyskiwania pracowników za minimalne stawki Jeff Bezos z Amazona. Na trzecim miejscu uplasował się Alan Joyce z Quantas.

Na kongresie w Australii odbyły się wybory, w wyniku których nowym sekretarzem generalnym został Luca Visentini zdecydowanie pokonując Kemala Ozkana. Zastępcami Sekretarza Generalnego zostali Eric Mwezi Manzi, Jordania Ureña Lora oraz Owen Tudor. Przewodniczącą MKZZ została Akiko Gono, wiceprzewodniczącymi zaś Cathy Feingold i Antonio Lisboa.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Eksplozja w wieżowcu w Kijowie Wiadomości
Eksplozja w wieżowcu w Kijowie

W wieżowcu w Kijowie doszło do wybuchu. W wyniku wybuchu doszło do pożaru

Największa od lat demonstracja na Malcie. Przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego Wiadomości
Największa od lat demonstracja na Malcie. Przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego

Kilka tysięcy osób, w tym przedstawiciele konserwatywnej opozycji i Kościoła katolickiego, zebrało się w niedzielę w stolicy Malty, Valetcie, w proteście przeciwko planom zliberalizowania prawa aborcyjnego - podała agencja Reutera, podkreślając, że był to największy protest od lat w tym kraju. Obecnie zabieg przerwania ciąży jest na Malcie całkowicie zakazany.

Niemieckie media o podłym faulu niemieckiej MON Christine Lambrecht w negocjacjach z Polską ws. Patriotów Wiadomości
Niemieckie media o "podłym faulu" niemieckiej MON Christine Lambrecht w negocjacjach z Polską ws. Patriotów

Niemiecki Bild am Sonntag nie pozostawia na niemieckiej minister obrony suchej nitki.

Zamiast Norymbergi uściski dłoni?. Ukraiński polityk nie zostawił na Macronie suchej nitki Wiadomości
"Zamiast Norymbergi uściski dłoni?". Ukraiński polityk nie zostawił na Macronie suchej nitki

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony – Ołeksij Daniłow, bardzo mocno wypowiedział się na temat ostatniej propozycji złożonej przez prezydenta Francji – Emmanuela Macrona.

Patryk Jaki: Jeśli tę walkę wygramy, to pozwoli Polsce zbudować coś wielkiego Wiadomości
Patryk Jaki: Jeśli tę walkę wygramy, to pozwoli Polsce zbudować coś wielkiego

Europoseł solidarnej Polski Patryk Jaki był gościem programu "Polski punkt widzenia" w Telewizji Trwam.

Polacy odpadli z mundialu w Katarze. Tak Szczęsny pocieszał zapłakanego syna [VIDEO] Wiadomości
Polacy odpadli z mundialu w Katarze. Tak Szczęsny pocieszał zapłakanego syna [VIDEO]

Kamery uchwyciły Wojciecha Szczęsnego po meczu z Francją. Bramkarz reprezentacji Polski pocieszał swojego płaczącego syna.

Piotr Duda wziął udział w uroczystościach Dnia Górnika w kopalni Bogdanka Wiadomości
Piotr Duda wziął udział w uroczystościach Dnia Górnika w kopalni Bogdanka

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda – uczestniczył w uroczystościach z okazji Dnia Górnika, które zostały połączone z 40. rocznicą rozpoczęcia wydobycia węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

[Nasz Patronat] Koncert Niepodległości Silesia. Transmisja online 20.00 Wiadomości
[Nasz Patronat] Koncert Niepodległości "Silesia". Transmisja online 20.00

Koncert Niepodległości „Silesia” to 46 edycja projektu realizowanego od 15 lat w Polsce i za granicą, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie wydarzenie zainaugurowało w 2009 roku.

Robert Lewandowski wykorzystał rzut karny! Francja przechodzi dalej Wiadomości
Robert Lewandowski wykorzystał rzut karny! Francja przechodzi dalej

Zakończył się mecz 1/8 finałów MŚ w Katarze. Reprezentacja Polski ostatecznie przegrała z Francją 1-3. Dla biało-czerwonych jedynego gola zdobył Robert Lewandowski.

Andrzej Duda w KWK Pniówek: Musimy realizować zmiany, aby ich koszt był do udźwignięcia dla ludzi Wiadomości
Andrzej Duda w KWK Pniówek: "Musimy realizować zmiany, aby ich koszt był do udźwignięcia dla ludzi"

Musimy realizować zmiany zgodnie z zasadą sprawiedliwej transformacji, aby ich koszt był do udźwigniecie dla ludzi – powiedział w niedzielę w KWK Pniówek w woj. śląskim prezydent Andrzej Duda. W wydarzeniu wziął udział również Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe