Solidarność w Valeo wywalczyła podwyżki dla pracowników

Wynagrodzenia zasadnicze pracowników produkcyjnych wzrosły od 1 listopada o 500 zł brutto – to najważniejszy zapis porozumienia podpisanego 18 listopada w znajdujących się w Polsce zakładach wchodzących w skład koncernu Valeo. Zakończone sukcesem negocjacje zostały rozpoczęte z inicjatywy „Solidarności” działającej w Valeo Lighting Systems w Chrzanowie.
 Solidarność w Valeo wywalczyła podwyżki dla pracowników
/ pixabay.com

Od listopada podwyżkami wynoszącymi 500 zł brutto objęci zostali pracownicy produkcyjni, czyli zdecydowana większość osób zatrudnionych w zakładach Valeo. Zgodnie z zapisami porozumienia w lipcu przyszłego roku stawki zasadnicze tej grupy pracowników wzrosną o kolejne 150 zł brutto.

Dzięki staraniom związkowców pracownicy biurowi również będą zarabiać więcej, ale podwyżki zostaną im przyznane na nieco innych zasadach. – Osoby zatrudnione w biurach dostaną podwyżki od 1 stycznia przyszłego roku na podstawie ocen rocznych. Pracownik, który uzyska ocenę zgodną z oczekiwaniami, będzie zarabiał co najmniej o 500 zł brutto więcej. W praktyce z uzyskaniem takiej oceny, a co za tym idzie podwyżki, nie powinno być problemów – mówi Sebastian Pająk, przewodniczący „Solidarności” w Valeo Lighting Systems w Chrzanowie. Zaznacza, że wraz z wynagrodzeniem za listopad i w grudzień na konta pracowników biurowych wpłyną nagrody wynoszące po 500 zł brutto każda.

Związkowcom udało się doprowadzić do podpisania porozumienia, mimo że żadne rozmowy płacowe w koncernie w 2022 roku nie były już planowane. – Ze względu na inflację i rosnące koszty utrzymania wystąpiliśmy do pracodawcy o rozpoczęcie negocjacji. Równocześnie zwróciliśmy się do organizacji związkowych działających w pozostałych zakładach Valeo i zachęciliśmy je do podobnego działania. W efekcie naszych starań doszło do wspólnych rozmów, które udało się zakończyć sukcesem – mówi Sebastian Pająk.

Grupa Valeo produkuje podzespoły dla branży motoryzacyjnej m.in. lampy samochodowe, chłodnice i wycieraczki. Porozumienia płacowe będą obowiązywały w zakładach produkcyjnych w Chrzanowie, Skawinie i Czechowicach-Dziedzicach. W sumie jest w nich zatrudnionych ok. 7,5 tys. osób.

aga
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in znanej prokurator Ewie W. Wiadomości
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in znanej prokurator Ewie W.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom. Wnioski zostały skierowane w toku śledztwa dotyczącego ujawniania osobom nieuprawnionym  informacji z prowadzonych postępowań karnych. Wnioski dotyczą Ewy W. prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów i Małgorzaty M. – prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Żoliborz w Warszawie.

Zaskakująca sytuacja w Sejmie. Był gol? [VIDEO] Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. "Był gol?" [VIDEO]

Wczorajszy mecz Polska-Argentyna był śledzony w wielu miejscach w kraju. Jednym z nich był także...polski Sejm. Jedna z kamer zarejestrowała radość posła Michała Gramatyki po obronionym strzale z rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2 Wiadomości
Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury – poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika „Expressen” oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego Wiadomości
Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego

Gwiazdor Paris Saint Germain po wygranym meczu z Polską udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi spotkania i zmarnowania przez niego rzutu karnego, który brawurowo obronił Wojciech Szczęsny.

Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu” Wiadomości
Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu”

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako „superagresywną” i ostrzegając, że może doprowadzić do „fragmentaryzacji” Zachodu i deindustrializacji Europy.

Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota Wiadomości
Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota

Co najmniej cztery miliony dolarów więcej otrzyma polska federacja za udział reprezentacji w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Jeśli Biało-Czerwoni odpadną w 1/8 finału, na konto PZPN trafi z tego tytułu 13 milionów dolarów.

„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną Wiadomości
„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną

Krzysztof Stanowski bardzo mocno zareagował na wpis Jerzego Dziewulskiego – byłego szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego i uczestnika stłumienia strajku okupacyjnego studentów i pracowników Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku, który za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował awans reprezentacji Polski do kolejnej fazy mundialu.

„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja” Wiadomości
„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja”

Rosyjska strategia niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przynosi mniejszy efekt, niż zakładano, bo Rosja zużyła już znaczną część pocisków manewrujących, a po miesiącach wojny ataki nie osłabiają morale Ukraińców – przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją Wiadomości
Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją

Polska przegrała wczoraj z Argentyną 0:2. Mimo tej porażki Biało-Czerwoni wyszli z grupy C z drugiego miejsca. Niestety jeden z podopiecznych Czesława Michniewicza, będący filarem reprezentacji, doznał kontuzji.

Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił wstępny szacunek PKB za III kwartał tego roku, z którego wynika, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 3,6% w stosunku do III kwartału roku ubiegłego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe