[Felieton „TS”] Tomasz P. Terlikowski: Głęboki problem rosyjskiego prawosławia

 „Rosyjskie prawosławie pięknie wygląda tylko z daleka” ‒ powiedział mi kiedyś znajomy ksiądz, znawca prawosławia i Rosji. Im jest bliżej, tym robi się gorzej.
 [Felieton „TS”] Tomasz P. Terlikowski: Głęboki problem rosyjskiego prawosławia
/ Zrzut z ekranu salve.net

Wojna w Ukrainie pozwala tę myśl (a jako człowiek, który przez lata zajmował się tłumaczeniem teologii rosyjskiej i studiował rosyjską filozofię, muszę się z nią zgodzić) uczynić jeszcze bardziej zrozumiałą. Od jakiegoś czasu doskonale widać, że za piękną mistyką i piękną teologią, a także głębokim humanizmem (pomieszanym z imperialną ideologią) Dostojewskiego kryje się ponura twarz Cyryla i jego kompanów, którzy w miejsce Ewangelii głoszą dość ordynarny rosyjski faszyzm.

I niestety nie jest tak, że to właśnie patriarcha jest głównym problemem Cerkwi w Rosji. Tak samo jak on myślą inni, a ich słowa brzmią niekiedy jeszcze bardziej kuriozalnie. I tak metropolita pskowski i porchowski Tichon zapewnia, że dowodem odrodzenia rosyjskiego prawosławia nie są nowe świątynie, ale to, z jakimi uczuciami wracają do domów uczestnicy specjalnej operacji wojskowej. „Często nas, Rosyjską Cerkiew Prawosławną, krytykują: a gdzie są te dowody duchowego odrodzenia? Świątynie? To tylko budynki” ‒ mówił metropolita i dodawał, że prawdziwymi owocami owego odrodzenia są „te dzieciaki, które wracają ze specjalnej operacji wojskowej”. „Bez nienawiści, ale z żalem, ze smutkiem, opowiadali o żołnierskiej pracy, którą musieli dźwigać. Nigdy nie widziałem nienawiści – tutaj świadczę o tym moim kapłańskim sumieniem. To mnie po prostu inspiruje!” – powiedział metropolita Tichon na antenie programu „Kościół i Świat” na kanale telewizyjnym Rossija-24. Jego zdaniem ludzie ci staną się „przyszłą elitą, wyjdą stamtąd jako nowi ludzie, którzy zrobią wiele dla Rosji, bez względu na to, jak trudna może być dla nich przyszłość”.


Niestety prowadząca z nim rozmowę rosyjska dziennikarka nie dopytała, czy tą nową elitą mają być osobnicy gwałcący Ukrainki w Buczy i Irpieniu? Czy będą nią zbrodniarze mordujący Ukraińców i zrzucający ich do nieoznaczonych grobów? Czy będą nimi ci, którzy wynosili pralki i lodówki z ukraińskich domów? Czy oni także są dowodem odrodzenia duchowego w Rosji? Czy to oni będą budować tę nową, lepszą Rosję i w nich nie ma nienawiści? Metropolita Tichon podkreślał także, że zwycięstwo Rosji w Ukrainie oznaczałoby „zniszczenie ziaren nazizmu, ziaren nienawiści, które wciąż obiektywnie widzimy, czasem drzew, czasem tylko koszmarnych zarośli”. „To będzie zwycięstwo. Zło zostanie zniszczone, nie ludzie. Zło w duszach zostanie zniszczone. I to jest wspólna sprawa zarówno Rosji, jak i Ukrainy” – mówił metropolita Tichon. A ja dopowiem: zniszczenie zła nastąpi, gdy Rosja zostanie pokonana, i gdy jej elity (także te kościelne) zostaną wyleczone z herezji pseudoteologii „ruskiego świata”.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Atak na policjantów w Tarnowie. Padły strzały Wiadomości
Atak na policjantów w Tarnowie. Padły strzały

Przerażające sceny w centrum Tarnowa. 20-latek próbował zaatakować policjantów maczetą, a ci byli zmuszeni oddać strzał z broni palnej. Mężczyzna trafił do szpitala.

Ewa Wrzosek tłumaczy się po oświadczeniu prokuratury. Odrzuca oskarżenia i zasłania się… Pegasusem Wiadomości
Ewa Wrzosek tłumaczy się po oświadczeniu prokuratury. Odrzuca oskarżenia i zasłania się… Pegasusem

Warszawska prokurator Ewa Wrzosek zaprzecza treściom opublikowanym przez szczecińską prokuraturę, która chce uchylenia śledczej immunitetu i zarzuca jej m.in. zaangażowanie się w działalność polityczną. – To jest próba wyeliminowania mnie i zamknięcia mi ust. Nie dam się zastraszyć – mówi Wrzosek.

Unia chce rozliczyć Rosjan. Jest reakcja Kremla Wiadomości
Unia chce rozliczyć Rosjan. Jest reakcja Kremla

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała powołanie komisji, której zadaniem byłoby rozliczenie zbrodni popełnionych przez Rosjan na terytorium Ukrainy w trakcie trwającej wojny. Na ten pomysł prędko zaregował Kreml.

Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W. Wiadomości
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom. Wnioski zostały skierowane w toku śledztwa dotyczącego ujawniania osobom nieuprawnionym  informacji z prowadzonych postępowań karnych. Wnioski dotyczą Ewy W., prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów, i Małgorzaty M., prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Żoliborz w Warszawie.

Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO] Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO]

Wczorajszy mecz Polska – Argentyna był śledzony w wielu miejscach w kraju. Jednym z nich był także… polski Sejm. Jedna z kamer zarejestrowała radość posła Michała Gramatyki po obronionym strzale z rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2 Wiadomości
Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury – poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika „Expressen” oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego Wiadomości
Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego

Gwiazdor Paris Saint Germain po wygranym meczu z Polską udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi spotkania i zmarnowania przez niego rzutu karnego, który brawurowo obronił Wojciech Szczęsny.

Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu” Wiadomości
Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu”

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako „superagresywną” i ostrzegając, że może doprowadzić do „fragmentaryzacji” Zachodu i deindustrializacji Europy.

Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota Wiadomości
Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota

Co najmniej cztery miliony dolarów więcej otrzyma polska federacja za udział reprezentacji w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Jeśli Biało-Czerwoni odpadną w 1/8 finału, na konto PZPN trafi z tego tytułu 13 milionów dolarów.

„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną Wiadomości
„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną

Krzysztof Stanowski bardzo mocno zareagował na wpis Jerzego Dziewulskiego – byłego szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego i uczestnika stłumienia strajku okupacyjnego studentów i pracowników Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku, który za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował awans reprezentacji Polski do kolejnej fazy mundialu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe