Ks. Lo Deserto o koszmarnej sytuacji w Mołdawii: Panuje chaos; nie jesteśmy przygotowani na taki blackout

- Rosjanie zbombardowali granicę między Mołdawią a Ukrainą i zniszczyli wszystkie elektrownie. W tej chwili Mołdawia jest całkowicie pozbawiona światła – powiedział włoskiej agencji katolickiej SIR wikariusz generalny diecezji kiszyniowskiej, ks. prał. Cesare Lo Deserto.
zdjęcie poglądowe Ks. Lo Deserto o koszmarnej sytuacji w Mołdawii: Panuje chaos; nie jesteśmy przygotowani na taki blackout
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/tookapic

Mołdawię dotknęły masowe wyłączenia elektryczności spowodowane rosyjskim bombardowaniem infrastruktury energetycznej na sąsiedniej Ukrainie. Prał Lo Deserto potwierdził stan chaosu w tym kraju i w stolicy Kiszyniowie.

Relacja wikariusza generalnego

- Nie działa sieć telefonii komórkowej, a z internetu korzysta się tylko ze światłowodów. Miasto jest całkowicie sparaliżowane. Osiemdziesiąt procent transportu publicznego działa na sieci elektrycznej, zatem autobusy elektryczne blokują ulice. Sygnalizacja świetlna nie działa. Nawet szpitale zawiesiły dziś wszystkie operacje i wszelkie działania ratunkowe. Tam naprawdę panuje chaos. - relacjonuje duchowny.

Nie działa również sieć grzewcza, zatem jest zupełnie zimno. Nie jesteśmy krajem przygotowanym na taki blackout – powiedział włoski kapłan.

- Kościół katolicki w Kiszyniowie - zapewnia wikariusz generalny - będzie nadal pozostawał blisko tego ludu, zwłaszcza najuboższych, w nadziei, że sytuacja nie pogorszy się jeszcze bardziej. Z drugiej strony, nie możemy zrobić nic innego. Instrumentem, który mamy, jest dobroczynność - dodał. 

Reakcja polityczna

Minister spraw zagranicznych Nicu Popescu potępił i zaprotestował przeciwko rosyjskim atakom, które ponownie pozostawiły Mołdawię w ciemności. Popescu poinformował również, że ambasador Federacji Rosyjskiej w Kiszyniowie Oleg Wasniecow został wezwany do MSZ w celu złożenia „wyjaśnień” w związku z masowymi wyłączeniami prądu w Republice Mołdawii.

st (KAI) / Kiszyniów


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. Był gol? [VIDEO] Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. "Był gol?" [VIDEO]

Wczorajszy mecz Polska-Argentyna był śledzony w wielu miejscach w kraju. Jednym z nich był także...polski Sejm. Jedna z kamer zarejestrowała radość posła Michała Gramatyki po obronionym strzale z rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2 Wiadomości
Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury – poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika „Expressen” oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego Wiadomości
Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego

Gwiazdor Paris Saint Germain po wygranym meczu z Polską udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi spotkania i zmarnowania przez niego rzutu karnego, który brawurowo obronił Wojciech Szczęsny.

Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu” Wiadomości
Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu”

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako „superagresywną” i ostrzegając, że może doprowadzić do „fragmentaryzacji” Zachodu i deindustrializacji Europy.

Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota Wiadomości
Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota

Co najmniej cztery miliony dolarów więcej otrzyma polska federacja za udział reprezentacji w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Jeśli Biało-Czerwoni odpadną w 1/8 finału, na konto PZPN trafi z tego tytułu 13 milionów dolarów.

„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną Wiadomości
„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną

Krzysztof Stanowski bardzo mocno zareagował na wpis Jerzego Dziewulskiego – byłego szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego i uczestnika stłumienia strajku okupacyjnego studentów i pracowników Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku, który za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował awans reprezentacji Polski do kolejnej fazy mundialu.

„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja” Wiadomości
„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja”

Rosyjska strategia niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przynosi mniejszy efekt, niż zakładano, bo Rosja zużyła już znaczną część pocisków manewrujących, a po miesiącach wojny ataki nie osłabiają morale Ukraińców – przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją Wiadomości
Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją

Polska przegrała wczoraj z Argentyną 0:2. Mimo tej porażki Biało-Czerwoni wyszli z grupy C z drugiego miejsca. Niestety jeden z podopiecznych Czesława Michniewicza, będący filarem reprezentacji, doznał kontuzji.

Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił wstępny szacunek PKB za III kwartał tego roku, z którego wynika, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 3,6% w stosunku do III kwartału roku ubiegłego.

Skandal w Brukseli. KE urządziła „imprezę”, na którą wydano 387 tys. euro. Zjawiło się 5 osób Wiadomości
Skandal w Brukseli. KE urządziła „imprezę”, na którą wydano 387 tys. euro. Zjawiło się 5 osób

Tylko pięć osób pojawiło się we wtorek wieczorem na wirtualnym przyjęciu zorganizowanym przez departament pomocy zagranicznej Komisji Europejskiej na platformie internetowej, której stworzenie kosztowało prawie 400 tys. euro – poinformował w czwartek brukselski portal Politico.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe