Petycja pracowników DPS Kombatant. „Ludziom pomagamy, a sami biedę mamy”

23 listopada 2022 r. związkowcy z organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” złożyli w trakcie sesji w Radzie Powiatu Lublinieckiego petycję, wzywającą władze Powiatu do zwrócenia większej uwagi na warunki pracy i płacy pracowników Domu Pomocy Społecznej Dom Kombatanta.
 Petycja pracowników DPS Kombatant. „Ludziom pomagamy, a sami biedę mamy”
/ fot. Region Częstochowski NSZZ "Solidarność"

Petycję przedstawiła przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Domu Pomocy Społecznej Joanna Bulik. „Nasz personel poświęca lata ciężkiej pracy na opiekę i zapewnienie komfortowych warunków podopiecznych w zamian za zarobki całkowicie niewspółmierne do narzuconych na nas obowiązków, których lista z miesiąca na miesiąc się wydłuża” - podkreśliła przewodnicząca. Z DPS-u zwalniają się bowiem pracownicy (13 osób w tym roku, nie licząc tych, którzy przeszli na emeryturę lub rentę), niezadowoleni z płac, które nie przekraczają ustawowej płacy minimalnej.

Rada Powiatu, niezależnie od petycji, zdecydowała na sesji o przekazaniu pewnej kwoty na podwyżki płac w DPS-ie, jednak oznacza to tylko, że płaca minimalna ze stycznia 2023 r. zostanie osiągnięta przez pracowników miesiąc wcześniej, w grudniu br.

„Wieloletnie zaniedbania sięgające prawie 20 lat skutkują narastającymi problemami, w tym powiększającą się listą pomieszczeń wymagających remontu, a brak termomodernizacji ma swoje następstwo w postaci temperatur osiągających w ostatnich dniach 15-17 stopni (i to w pokojach podopiecznych!)” - kontynuowała Joanna Bulik. Z informacji przekazanej na sesji przez sekretarz Zarządu Powiatu wynika, iż koszty termomodernizacji przekraczają wysokość środków, które obecnie można otrzymać z budżetu państwa. Radni zadecydowali o przekazaniu związkowej petycji do Komisji Petycji i Wniosków, prawdopodobnie więc wróci ona na sesję Rady Powiatu.

Przewodniczącą KZ na sesji wspierała grupa związkowców z DPS oraz zastępca przewodniczącego ZR Stanisław Kołodziejczyk i kierownik biura ZR Jarosław Bernat. Pikietujący przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: „Ludziom pomagamy, a sami biedę mamy” i „Ciężka praca = godna płaca”. Komisja Zakładowa zdecydowała już o wejściu w spór zbiorowy z pracodawcą; głównym żądaniem są podwyżki płac o 1000 zł brutto dla każdego z pracowników.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W. Wiadomości
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom. Wnioski zostały skierowane w toku śledztwa dotyczącego ujawniania osobom nieuprawnionym  informacji z prowadzonych postępowań karnych. Wnioski dotyczą Ewy W. prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów i Małgorzaty M. – prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Żoliborz w Warszawie.

Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO] Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO]

Wczorajszy mecz Polska – Argentyna był śledzony w wielu miejscach w kraju. Jednym z nich był także… polski Sejm. Jedna z kamer zarejestrowała radość posła Michała Gramatyki po obronionym strzale z rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2 Wiadomości
Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury – poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika „Expressen” oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego Wiadomości
Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego

Gwiazdor Paris Saint Germain po wygranym meczu z Polską udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi spotkania i zmarnowania przez niego rzutu karnego, który brawurowo obronił Wojciech Szczęsny.

Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu” Wiadomości
Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu”

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako „superagresywną” i ostrzegając, że może doprowadzić do „fragmentaryzacji” Zachodu i deindustrializacji Europy.

Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota Wiadomości
Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota

Co najmniej cztery miliony dolarów więcej otrzyma polska federacja za udział reprezentacji w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Jeśli Biało-Czerwoni odpadną w 1/8 finału, na konto PZPN trafi z tego tytułu 13 milionów dolarów.

„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną Wiadomości
„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną

Krzysztof Stanowski bardzo mocno zareagował na wpis Jerzego Dziewulskiego – byłego szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego i uczestnika stłumienia strajku okupacyjnego studentów i pracowników Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku, który za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował awans reprezentacji Polski do kolejnej fazy mundialu.

„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja” Wiadomości
„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja”

Rosyjska strategia niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przynosi mniejszy efekt, niż zakładano, bo Rosja zużyła już znaczną część pocisków manewrujących, a po miesiącach wojny ataki nie osłabiają morale Ukraińców – przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją Wiadomości
Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją

Polska przegrała wczoraj z Argentyną 0:2. Mimo tej porażki Biało-Czerwoni wyszli z grupy C z drugiego miejsca. Niestety jeden z podopiecznych Czesława Michniewicza, będący filarem reprezentacji, doznał kontuzji.

Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił wstępny szacunek PKB za III kwartał tego roku, z którego wynika, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 3,6% w stosunku do III kwartału roku ubiegłego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe