„Prace mają być zdynamizowane”. Minister Buda o postępach ws. ustawy wiatrakowej

Czy Prawo i Sprawiedliwość przyjmie tzw. ustawę wiatrakową, która dotyczy liberalizacji zasady 10H? O odblokowaniu energetyki wiatrowej wypowiedział się minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Minister poinformował, że projektem ustawy wiatrakowej Sejm mógłby się zająć na najbliższym albo kolejnym posiedzeniu (30 listopada – 1 grudnia, a kolejne na 13 – 15 grudnia).
minister Waldemar Buda  „Prace mają być zdynamizowane”. Minister Buda o postępach ws. ustawy wiatrakowej
minister Waldemar Buda / PAP/Roman Zawistowski

Rząd od kilku miesięcy zajmuje się projektem ustawy liberalizującej tzw. ustawę odległościową z 2016 roku. Obecnie obowiązująca zasada 10H w dużym stopniu ogranicza budowę nowych farm wiatrowych. Określa ona minimalną odległość między budynkiem mieszkalnym a elektrownią wiatrową jako dziesięciokrotność wysokości instalacji.

– Przyjęliśmy ten projekt przez Radę Ministrów. Słyszałem również o tym, że prace mają być zdynamizowane nad tym projektem. Słyszałem albo o najbliższym, albo o kolejnym posiedzeniu. Ma trafić do komisji projekt, ma być poddany też ocenie – stwierdził niedawno minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w rozmowie z Polskim Radiem 24.

– To budujące, bo to rzeczywiście jest jedna z przeszkód dzisiaj do finalizacji tego procesu o płatność w ramach KPO. W gronie naszego środowiska zdaje się, że te uzgodnienia są już bardzo bliskie – dodał szef resortu, odnosząc się do konieczności spełnienia przez Polskę tzw. kamieni milowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Nowelizacja ustawy

Nowelizacja ustawy odległościowej zakłada liberalizację zasady 10H do 500 metrów. Taki zapis ma pozwolić na zwiększenie dostępności terenów pod nowe inwestycje wiatrowe oraz kontynuację projektów rozpoczętych przed 2016 rokiem. Odległość 500 metrów została zaakceptowana przez stronę rządową oraz samorządy w ramach konsultacji społecznych, ponieważ przyjęcie większych odległości mogłoby w praktyce niewiele zmienić.

Energia z wiatru zalicza się do tzw. Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), jest bezemisyjna i może przyczynić się do zażegnania trwającego kryzysu, składając się na polski miks energetyczny. Ponadto farmy wiatrowe mają zapewnić samorządom dodatkowe fundusze oraz przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy.

Ustawa wiatrakowa

Ustawa wiatrakowa, inaczej 10H, to jeden z 37 kamieni milowych, które nasz kraj ma zrealizować, by spełnić wymogi, jakie potrzebne są do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy.

– Będziemy popierać propozycje dotyczące partycypacji inwestora w rozwoju sieci lokalnej i możliwość nabycia przez mieszkańców energii w formie prosumenta wirtualnego w zw. z projektem ustawy wiatrakowej – powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

– Po ustawie o wsparciu odbiorców gazu w Sejmie 10 h. Pojawiły się pomysły partycypacji inwestora w rozwoju sieci lokalnej i możliwość nabycia przez mieszkańców energii w formie prosumenta wirtualnego. Będziemy popierać te propozycje. Energia z wiatru musi wspierać rozwój lokalny – dodała szefowa MKiŚ.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. Był gol? [VIDEO] Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. "Był gol?" [VIDEO]

Wczorajszy mecz Polska-Argentyna był śledzony w wielu miejscach w kraju. Jednym z nich był także...polski Sejm. Jedna z kamer zarejestrowała radość posła Michała Gramatyki po obronionym strzale z rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2 Wiadomości
Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury - poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika "Expressen" oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego Wiadomości
Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego

Gwiazdor Paris Saint Germain po wygranym meczu z Polską udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi spotkania i zmarnowania przez niego rzutu karnego, który brawurowo obronił Wojciech Szczęsny.

Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. Grozi podziałem Zachodu Wiadomości
Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. "Grozi podziałem Zachodu"

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuela Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako "superagresywną" i ostrzegając, że może doprowadzić do "fragmentaryzacji" Zachodu i deindustrializacji Europy.

Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota Wiadomości
Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota

Co najmniej cztery miliony dolarów więcej otrzyma polska federacja za udział reprezentacji w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Jeśli Biało-Czerwoni odpadną w 1/8 finału, na konto PZPN trafi z tego tytułu 13 milionów dolarów.

„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną Wiadomości
„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną

Krzysztof Stanowski bardzo mocno zareagował na wpis Jerzego Dziewulskiego – byłego szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego i uczestnika stłumienia strajku okupacyjnego studentów i pracowników Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku, który za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował awans reprezentacji Polski do kolejnej fazy mundialu.

„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja” Wiadomości
„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja”

Rosyjska strategia niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przynosi mniejszy efekt, niż zakładano, bo Rosja zużyła już znaczną część pocisków manewrujących, a po miesiącach wojny ataki nie osłabiają morale Ukraińców – przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją Wiadomości
Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją

Polska przegrała wczoraj z Argentyną 0:2. Mimo tej porażki Biało-Czerwoni wyszli z grupy C z drugiego miejsca. Niestety jeden z podopiecznych Czesława Michniewicza, będący filarem reprezentacji, doznał kontuzji.

Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił wstępny szacunek PKB za III kwartał tego roku, z którego wynika, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 3,6% w stosunku do III kwartału roku ubiegłego.

Skandal w Brukseli. KE urządziła „imprezę”, na którą wydano 387 tys. euro. Zjawiło się 5 osób Wiadomości
Skandal w Brukseli. KE urządziła „imprezę”, na którą wydano 387 tys. euro. Zjawiło się 5 osób

Tylko pięć osób pojawiło się we wtorek wieczorem na wirtualnym przyjęciu zorganizowanym przez departament pomocy zagranicznej Komisji Europejskiej na platformie internetowej, której stworzenie kosztowało prawie 400 tys. euro – poinformował w czwartek brukselski portal Politico.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe