Obrady Warmińsko-Mazurskiej „S”: Trudna sytuacja związkowców w Ikea Industry Lubawa i Browar Braniewo

W piątek 25 listopada odbyły się obrady Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiej Solidarności. Najważniejszym tematem spotkania była sytuacja związkowców w spółkach Ikea Industry Lubawa i Browar Braniewo.
 Obrady Warmińsko-Mazurskiej „S”: Trudna sytuacja związkowców w Ikea Industry Lubawa i Browar Braniewo
/ fot. Region Warmińsko-Mazurski NSZZ "S"

Po odczytaniu protokołu z ostatnich obrad przez sekretarza ZR Wojciecha Kowalskiego przewodniczący Józef Dziki przedstawił program obchodów rocznicy stanu wojennego. W tym roku rocznicę uświetni projekcja 40-minutowego filmu stworzonego z udziałem środków ministerialnych z programu „Niepodległa”. Autorem filmu „Atak na Region” jest Zenon Złakowski, a będzie on wyświetlany w Urzędzie Wojewódzkim – będzie to jego premiera. Patronami medialnymi filmu są: „Tygodnik Solidarność”, TVP Historia, TVP 3, Radio Olsztyn i „Gazeta Olsztyńska”. Ponadto Jan Hernat przypomniał o zaproszeniu i uczestnictwie członków związku w Głotowie pod obeliskiem Solidarności.

Kolega Witold Darski opisał działania Oddziału Bartoszyce, gdzie jako przewodniczący planuje Pokaz Filmów Prawdziwych, wystawę Instytutu Pamięci Narodowej o stanie wojennym oraz występy artystyczne. Ustalono również termin spotkania opłatkowego na 19 grudnia.

„Zarząd Regionu najszerzej zajął się tematem ataków na Przewodniczących organizacji zakładowych w Browarze Braniewo i Ikea Lubawa, gdzie doszło do zwolnień liderów związkowych. W Braniewie Państwowa Inspekcja Pracy potwierdziła przekroczenia prawa pracy. W tej sprawie toczy się postępowanie prokuratury w sprawie utrudniania działalności związkowej oraz sprawa sądowa o przywrócenie Przewodniczącego do pracy. Pracodawca mimo pism z Zarządu Regionu, Sekretariatu Spożywców i Sekcji Krajowej Przemysłu Piwowarskiego NSZZ „Solidarność” unika dialogu ze Związkiem. Po akcji mailowej zainicjowanej przez Region kilku Przewodniczących dostało zastraszające pisma z kancelarii obsługującej firmę Van Pur. Zarząd Regionu wkrótce planuje pikietę pod siedzibą firmy z pomocą Sekretariatu Spożywców, Sekcji i Regionu Elbląskiego. W tym temacie zwróciliśmy się do Krajowego Funduszu Strajkowego i Prezydium Komisji Krajowej” – czytamy na stronie Regionu Warmińsko-Mazurskiej „S”.

„W Ikei Lubawa pracodawca dąży do zwolnienia Przewodniczącego, na co zgodę wyrazili ostatnio lubawscy radni, gdyż kolega Darek jest radnym miasta Lubawa. Doszło wtedy do pikiety pod siedzibą firmy. Członkowie Zarządu Regionu proponowali pisemne protesty do ambasady Szwecji, Europejskiej Rady Zakładowej Ikea. W tej chwili Przewodniczący MKK w Ikea Michał Kukuła dąży do spotkania z władzami firmy, możliwe są szeroko zakrojone protesty struktur regionalnych i branżowych Solidarności w obronie Przewodniczącego” – poinformowali związkowcy.

Wojciech Kowalski opisał aktualne kwestie związane z wyborami w organizacjach. 

Poruszono problemy Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników i Funkcjonariuszy Policji Regionu Warmińsko-Mazurskiego i brak współpracy ze strony niektórych komendantów ze związkiem.

Zastępca przewodniczącego Krzysztof Krzyżaniak opisał negocjacje z jego udziałem w organizacji „S” w Naprzód Hospital, firmie zajmującej się sprzątaniem w szpitalach w całej Polsce. Organizacja spotkała się z dyrektorem, który reprezentuje sieć firm będących we władaniu firmy Rekeep. Wkrótce zarząd spółki ma odnieść się do postulatów związkowców, którzy zażądali podwyżek płac, dodatkowego wynagrodzenia za niedziele i święta oraz poprawy jakości ubrań służbowych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kanclerz Scholz apeluje o rozwagę ws. dostaw broni dla Ukrainy. Nie pozwolę na eskalację Wiadomości
Kanclerz Scholz apeluje o "rozwagę" ws. dostaw broni dla Ukrainy. "Nie pozwolę na eskalację"

Szef niemieckiego rządu Olaf Scholz w rozmowie z "Tagesspiegel" przestrzegł przed "wchodzeniem w ciągłą rywalizację i przebijanie się nawzajem, jeśli chodzi o systemy broni". Nawiązał przy tym do oczekiwań dotyczących dostarczenia Ukrainie myśliwców odrzutowych. 

Ten sondaż się Tuskowi nie spodoba. Polacy sceptyczni ws. porozumienia opozycji Wiadomości
Ten sondaż się Tuskowi nie spodoba. Polacy sceptyczni ws. porozumienia opozycji

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Polacy w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla portalu rp.pl nie ukrywają, że są sceptyczni ws. zjednoczenia się partii opozycyjnych. Te w ramach ewentualnej współpracy miałyby pokonać PiS i stworzyć wspólny rząd.

Tragiczny wypadek na S8. Wśród ofiar polityk PSL Wiadomości
Tragiczny wypadek na S8. Wśród ofiar polityk PSL

Na drodze S8 nieopodal miejscowości Sikory-Pawłowięta (woj. podlaskie) miał miejsce dramatyczny wypadek. Jak ustaliły służby, w tył ciężarówki uderzyło porsche, którym podróżowały trzy osoby. Niestety wszyscy pasażerowie zginęli na miejscu. Według najnowszych doniesień TVN24, jedna z ofiar to Tomasz Jakacki, który był prezesem PSL na powiat łomżyński.

Jesteśmy dumni. Zrabowane podczas II WŚ dzieła sztuki wracają do Polski Wiadomości
"Jesteśmy dumni". Zrabowane podczas II WŚ dzieła sztuki wracają do Polski

Odzyskanie tych obrazów to przykład jak działa nasz system odzyskiwania dzieł sztuki. Państwo polskie stara się odzyskiwać te dzieła gdziekolwiek można – powiedział szef resortu kultury Piotr Gliński. Zaginione obrazy znajdowały się w zbiorach jednego z muzeów w Hiszpanii.

Dzień Dobry TVN ma problem. Widzowie mają dość nie tylko Małgorzaty Rozenek Wiadomości
Dzień Dobry TVN ma problem. Widzowie mają dość nie tylko Małgorzaty Rozenek

W ostatnim czasie duża krytyka spada na program "Dzień Dobry TVN". W mediach społecznościowych widzowie coraz częściej wyrażają swoje niezadowolenie. Negatywne komentarze dotyczą nie tylko Małgorzaty Rozenek.

Awantura podczas prawyborów Nowej Nadziei. Głosowanie zostało unieważnione [WIDEO] Wiadomości
Awantura podczas prawyborów Nowej Nadziei. Głosowanie zostało unieważnione [WIDEO]

Podczas próby wyboru „jedynki” Konfederacji na liście legnickiej doszło do awantury. Prawybory partii Nowa Nadzieja w Legnicy zostały unieważnione. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania.

Propagandowe cele Kremla. Destabilizacja relacji polsko-ukraińskich priorytetem Wiadomości
Propagandowe cele Kremla. "Destabilizacja relacji polsko-ukraińskich priorytetem"

Destabilizacja relacji polsko-ukraińskich, stosunków między narodami i prezydentami obu krajów są priorytetem dla Rosji – napisał w niedzielę na Twitterze minister Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

Tak Magda Gessler oceniła pracę Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
Tak Magda Gessler oceniła pracę Małgorzaty Rozenek w "Dzień Dobry TVN"

Odkąd Małgorzata Rozenek zadebiutowała w roli prowadzącej program "Dzień Dobry TVN" w sieci regularnie pojawia się lawina negatywnych komentarzy. Wiele osób uważa, że celebrytka nie sprawdza się w nowej pracy. Głos zabrała Magda Gessler.

Żeby zdrowiej nam się żyło w tym coraz bardziej chorym kraju. Kinga Rusin spaceruje po plaży i atakuje PiS [WIDEO] Wiadomości
"Żeby zdrowiej nam się żyło w tym coraz bardziej chorym kraju". Kinga Rusin spaceruje po plaży i atakuje PiS [WIDEO]

Dziś 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji znana celebrytka, Kinga Rusin dodała obszerny wpis na Instagramie, w którym zachęca do wpłacania na rzecz WOŚP. Przy okazji ochoczo atakuje rząd PiS.

Przedstawiciel Dalajlamy odchodzi ze stanowiska. Władze Rosji uznały go za zagranicznego agenta Wiadomości
Przedstawiciel Dalajlamy odchodzi ze stanowiska. Władze Rosji uznały go za "zagranicznego agenta"

Główny lama Kałmucji Telo Tulku Rinpocze (Erdni-Basan Ombadykow) odszedł ze stanowiska po tym, jak władze Rosji uznały go za "zagranicznego agenta" - podała niezależna "Nowaja Gazieta.Jewropa". Duchowny jest przedstawicielem Dalajlamy w Federacji Rosyjskiej.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe