Marek Lewandowski dla Interia.pl: Jeżeli do firm energetycznych szybko nie trafią pieniądze, za chwilę będziemy mieli milionowe bezrobocie

O pomocy dla firm energochłonnych, ale także o siedmiu innych obszarach, w jakich pracować będzie powoływany właśnie zespół rząd – Solidarność, mówił na łamach portalu Interia.pl rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski.
 Marek Lewandowski dla Interia.pl: Jeżeli do firm energetycznych szybko nie trafią pieniądze, za chwilę będziemy mieli milionowe bezrobocie
/ fot. screen interia.pl

Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, 25 listopada był gościem podcastu „Interview” na portalu Interia.pl. Mówił o postulatach wysuniętych przez Solidarność, a także o pracach nad powołaniem specjalnego zespołu roboczego rząd – Solidarność.

Rzecznik KK NSZZ „S” wyrażał nadzieję, że dla problemów, z jakimi Solidarność zwróciła się do rządu, uda się wypracować rozwiązania właśnie podczas prac tego zespołu. Jak mówił, zakres tematyczny problemów, nad jakimi zespół będzie pracował, jest ogromny.

– To jest kwestia cen energii, wsparcie przedsiębiorstw energochłonnych, to jest kwestia zmian energochłonnych w Polsce, bo za szybko zaczęliśmy odchodzić od węgla (…). Będziemy mówić o wzroście wynagrodzeń w sferze finansów publicznych, będziemy mówić o odmrożeniu odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, bo to też jest bardzo ważnych fundusz z pieniędzmi, z którego udziela się wsparcia w przypadkach losowych. Jeżeli mówimy o kwestiach związanych z ubóstwem energetycznym, jeżeli mówimy o zagrożeniu związanym z wysoką inflacją, to przypominam, że w ZFŚS jest możliwość udzielania wsparcia na te rzeczy. I te pieniądze też tam powinny trafić. Mówimy również o wyłączeniu z płacy minimalnej dodatku szkodliwego – wymienił Marek Lewandowski.

Zaznaczył, że Solidarność walczy także o zmiany systemowe w wynagradzaniu personelu Domów Pomocy Społecznej. – Sytuacja tam jest dramatyczna – podkreślił Lewandowski. Powiedział też, że zespół ma zająć się rozwiązaniami, które lepiej chroniłyby działaczy związkowych i pracowników samorządowych.

– Ostatnia rzecz to emerytury stażowe i zatrzymanie wygaszania emerytur pomostowych – przekonywał Marek Lewandowski. Podkreślał także, że rząd powinien jak najszybciej wdrożyć rozwiązania, które wypracuje zespół. – W przypadku firm energochłonnych, jeżeli szybko nie trafią tam pieniądze, to za chwilę będziemy mieli milionowe bezrobocie.

Marek Lewandowski mówił także o podwyżkach dla szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Propozycje, jakie wysunął rząd w tym zakresie (podwyżki na poziomie 7,8 proc.), określił zaś jako „dalece oderwane od realiów, w których dzisiaj funkcjonujemy”. Według rzecznika KK NSZZ „S” jest odpływ specjalistów z jednostek finansowanych z budżetu państwa i duża ilość wakatów w zakładach znajdujących się w sferze finansów publicznych.
– Jeśli tego nie przerwiemy, to sytuacja będzie się pogłębiać, a my jako społeczeństwo będziemy coraz bardziej zagrożeni – ostrzegał Marek Lewandowski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tragiczny wypadek na S8. Wśród ofiar polityk PSL Wiadomości
Tragiczny wypadek na S8. Wśród ofiar polityk PSL

Na drodze S8 nieopodal miejscowości Sikory-Pawłowięta (woj. podlaskie) miał miejsce dramatyczny wypadek. Jak ustaliły służby, w tył ciężarówki uderzyło porsche, którym podróżowały trzy osoby. Niestety wszyscy pasażerowie zginęli na miejscu. Według doniesień TVN24, jedna z ofiar to Tomasz Jakacki, który był prezesem PSL na powiat łomżyński.

Jesteśmy dumni. Zrabowane podczas II WŚ dzieła sztuki wracają do Polski Wiadomości
"Jesteśmy dumni". Zrabowane podczas II WŚ dzieła sztuki wracają do Polski

Odzyskanie tych obrazów to przykład jak działa nasz system odzyskiwania dzieł sztuki. Państwo polskie stara się odzyskiwać te dzieła gdziekolwiek można – powiedział szef resortu kultury Piotr Gliński. Zaginione obrazy znajdowały się w zbiorach jednego z muzeów w Hiszpanii.

Dzień Dobry TVN ma problem. Widzowie mają dość nie tylko Małgorzaty Rozenek Wiadomości
Dzień Dobry TVN ma problem. Widzowie mają dość nie tylko Małgorzaty Rozenek

W ostatnim czasie duża krytyka spada na program "Dzień Dobry TVN". W mediach społecznościowych widzowie coraz częściej wyrażają swoje niezadowolenie. Negatywne komentarze dotyczą nie tylko Małgorzaty Rozenek.

Awantura podczas prawyborów Nowej Nadziei. Głosowanie zostało unieważnione [WIDEO] Wiadomości
Awantura podczas prawyborów Nowej Nadziei. Głosowanie zostało unieważnione [WIDEO]

Podczas próby wyboru „jedynki” Konfederacji na liście legnickiej doszło do awantury. Prawybory partii Nowa Nadzieja w Legnicy zostały unieważnione. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania.

Propagandowe cele Kremla. Destabilizacja relacji polsko-ukraińskich priorytetem Wiadomości
Propagandowe cele Kremla. "Destabilizacja relacji polsko-ukraińskich priorytetem"

Destabilizacja relacji polsko-ukraińskich, stosunków między narodami i prezydentami obu krajów są priorytetem dla Rosji – napisał w niedzielę na Twitterze minister Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

Tak Magda Gessler oceniła pracę Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
Tak Magda Gessler oceniła pracę Małgorzaty Rozenek w "Dzień Dobry TVN"

Odkąd Małgorzata Rozenek zadebiutowała w roli prowadzącej program "Dzień Dobry TVN" w sieci regularnie pojawia się lawina negatywnych komentarzy. Wiele osób uważa, że celebrytka nie sprawdza się w nowej pracy. Głos zabrała Magda Gessler.

Żeby zdrowiej nam się żyło w tym coraz bardziej chorym kraju. Kinga Rusin spaceruje po plaży i atakuje PiS [WIDEO] Wiadomości
"Żeby zdrowiej nam się żyło w tym coraz bardziej chorym kraju". Kinga Rusin spaceruje po plaży i atakuje PiS [WIDEO]

Dziś 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji znana celebrytka, Kinga Rusin dodała obszerny wpis na Instagramie, w którym zachęca do wpłacania na rzecz WOŚP. Przy okazji ochoczo atakuje rząd PiS.

Przedstawiciel Dalajlamy odchodzi ze stanowiska. Władze Rosji uznały go za zagranicznego agenta Wiadomości
Przedstawiciel Dalajlamy odchodzi ze stanowiska. Władze Rosji uznały go za "zagranicznego agenta"

Główny lama Kałmucji Telo Tulku Rinpocze (Erdni-Basan Ombadykow) odszedł ze stanowiska po tym, jak władze Rosji uznały go za "zagranicznego agenta" - podała niezależna "Nowaja Gazieta.Jewropa". Duchowny jest przedstawicielem Dalajlamy w Federacji Rosyjskiej.

Dziś 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Wiadomości
Dziś 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Ponad 120 tys. wolontariuszy, tysiące aukcji oraz wydarzeń – tak w liczbach wygląda odbywający się w niedzielę 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku orkiestra zbiera na wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń.

Novak Djoković mistrzem Australian Open Wiadomości
Novak Djoković mistrzem Australian Open

Novak Djokovic wygrał z greckim tenisistą Stefanosem Tsitsipasem 6:3, 7:6 (7-4), 7:6 (7-5) w finale wielkoszlemowego Australian Open. To dziesiąty triumf 35-letniego Serba w Melbourne, który śrubuje rekord. Spotkanie trwało blisko trzy godziny.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe