Związkowcy z Solidarności domagają się natychmiastowego spotkania z Zarządem JSW

Zakładowa Organizacja Koordynacyjna (ZOK) NSZZ „Solidarność” Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) chce, by Zarząd Spółki odniósł się do trzech kwestii poruszonych w pismach złożonych pod koniec października przez reprezentatywne organizacje związkowe JSW SA.
 Związkowcy z Solidarności domagają się natychmiastowego spotkania z Zarządem JSW
/ pixabay.com

Chodzi o „ujednolicenie umów o pracę i wynagrodzeń na tych samych stanowiskach pracy w całej Spółce”, „ustalenie ekwiwalentu za deputat węglowy w oparciu o rzeczywiste ceny węgla w spółkach branży górniczej” oraz „realizację posiłków profilaktycznych w oparciu o zasady stosowane w innych spółkach branży górniczej”. Nowe pismo w tej sprawie skierowano na ręce prezesa JSW Tomasza Cudnego.

Związkowcy z Solidarności domagają się „natychmiastowego spotkania z Zarządem JSW S.A. w celu uzyskania precyzyjnego stanowiska w przedstawionych sprawach” – czytamy na portalu Solidarności Górniczej.

Podczas spotkania miałaby zostać poruszona także kwestia przyszłorocznych podwyżek.

– Tak jak wielokrotnie informowaliśmy Zarząd w kwestii wynagrodzeń pracowników podtrzymujemy nasze stanowisko, że wykorzystamy wszystkie możliwe środki, aby nie dopuścić do spadku płacy realnej pracowników naszej Spółki – podkreślają przedstawiciele ZOK NSZZ „Solidarność” JSW SA.

Największa organizacja zrzeszająca pracowników JSW krytykuje kierownictwo Spółki za brak reakcji na związkowe wnioski dotyczące nawarstwiających się problemów załóg jastrzębskich kopalń. Zdaniem strony społecznej, dotychczasowa postawa pracodawcy „stanowi wyraz bagatelizowania (…) pracowników oraz lekceważenie Reprezentatywnych Organizacji Związkowych JSW S.A.”.

„Dalsze takie działania Zarządu JSW S.A. spotkają się z naszą zdecydowaną reakcją” – ostrzegają związkowcy, którzy wydali oświadczenie uzasadniające ich stanowisko.

„W związku z brakiem postępu w prowadzonych negocjacjach dotyczących spraw pracowniczych JSW S.A. zarówno na szczeblu Ministerstwa Aktywów Państwowych jak i Zarządu JSW S.A. oraz niemocy czy wręcz ucieczki osób odpowiedzialnych od podejmowania decyzji dotyczących przyszłości pracowników JSW S.A wystosowaliśmy pismo do Zarządu JSW S.A. w celu rozstrzygnięcia (…) dotąd niezałatwionych spraw, które będą miały wpływ na przyszłość pracowników naszej Spółki” – piszą przedstawiciele ZOK.

„Uważamy, że nadszedł najwyższy czas na podjęcie ważnych decyzji i rozstrzygnięcia w sposób zdecydowany przyszłych wynagrodzeń naszych pracowników w 2023 r., jak również realizacji pozostałych postulatów, które zostały zgłoszone w pismach z dnia 25 października 2022 r. Z okazji Barbórki pracownicy naszej Spółki usłyszeli miłe słowa w związku z ciężką, odpowiedzialną i ważną dla kraju pracą więc najwyższy czas te słowa zamienić w konkretne rozwiązania służące pracownikom kopalń i zakładów naszej Spółki. Nie tylko dobra koniunktura na węgiel ale również ciężka praca pracowników Spółki zbudowała tak silną pozycję finansową JSW S.A. Czyżby właściciel i Zarząd o tym nie wiedzieli?” – wskazują związkowcy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tragedia pod Pszczyną. Nastolatek rzucił się z nożem na matkę Wiadomości
Tragedia pod Pszczyną. Nastolatek rzucił się z nożem na matkę

30 stycznia w miejscowości Pawłowice w powiecie pszczyńskim rozegrał się rodzinny dramat. 16-latek rzucił się z nożem na swoją matkę. Do tragedii doszło w mieszkaniu przy ul. Kruczej.

Poseł mniejszości niemieckiej twierdzi, że „reparacje to temat zamknięty”. Powołuje się na słowa polityka KO Wiadomości
Poseł mniejszości niemieckiej twierdzi, że „reparacje to temat zamknięty”. Powołuje się na słowa polityka KO

– Uważam, że temat reparacji jest tematem zamkniętym – stwierdził w rozmowie na antenie RMF FM przedstawiciel mniejszości niemieckiej poseł Ryszard Galla

Kozidrak skarży się na to, jak mówili o niej ludzie. „Co trzeba zrobić? Jak to zrównoważyć?” Wiadomości
Kozidrak skarży się na to, jak mówili o niej ludzie. „Co trzeba zrobić? Jak to zrównoważyć?”

Beata Kozidrak, która we wrześniu 2021 roku dopuściła się prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, wydała singiel o tytule „Panama”. Czy jest to muzyczna reakcja na krytykę wokalistki?

Prezydent Chorwacji atakuje Zachód. „To szaleństwo. Jestem przeciwny” Wiadomości
Prezydent Chorwacji atakuje Zachód. „To szaleństwo. Jestem przeciwny”

Jestem przeciwny wysyłaniu tam jakiejkolwiek śmiercionośnej broni. To przedłuża wojnę – twierdzi prezydent Chorwacji Zoran Milanović.

Makabryczny wypadek na autostradzie A4. Są ofiary Wiadomości
Makabryczny wypadek na autostradzie A4. Są ofiary

Na autostradzie A4 między węzłami Jadwisin i Chojnów w kierunku Zgorzelca zderzyły się trzy busy. W wyniku wypadku śmierć poniosła jedna osoba, a dwie kolejne zostały ciężko ranne.

Myśliwiec NATO F-4 Phantom rozbił się u wybrzeży Grecji. Trwają poszukiwania pilota Wiadomości
Myśliwiec NATO F-4 Phantom rozbił się u wybrzeży Grecji. Trwają poszukiwania pilota

Greckie siły powietrzne przekazały informację o rozbiciu się dwuosobowego samolotu bojowego typu F-4 Phantom na Morzu Jońskim u wybrzeży Peloponezu. Jeden z pilotów poniósł śmierć, drugi jest poszukiwany.

Holenderski kolarz znów o krok od tragedii. Został uderzony przez kibica telefonem [WIDEO] Wiadomości
Holenderski kolarz znów o krok od tragedii. Został uderzony przez kibica telefonem [WIDEO]

Holender Fabio Jacobsen, który podczas Tour de Pologne w 2020 uległ groźnemu wypadkowi, po raz kolejny był o krok od katastrofy, gdy na ostatnim odcinku wyścigu Vuelta a San Juan w Argentynie kibic uderzył go w twarz telefonem. Tym razem kolarz uniknął tragedii.

Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe