Piotr Duda: 15 grudnia posiedzenie zespołu rząd – Solidarność. Siadamy do merytorycznych działań

2 grudnia 2022 r. prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wydał Zarządzenie o powołaniu roboczego zespołu do spraw wypracowania porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”. Prace nad takim rozwiązaniem ruszyły po zawieszeniu organizowanego przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” Marszu Godności. Niedawno w Monitorze Polskim ukazało się Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów ze składem osobowym zespołu. O to, czy o składzie delegacji NSZZ „Solidarność” rozmawiano podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Krajowej, pytaliśmy przewodniczącego Piotra Dudę. 
 Piotr Duda: 15 grudnia posiedzenie zespołu rząd – Solidarność. Siadamy do merytorycznych działań
/ Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / foto. Marcin Żegliński

Dyskutowaliśmy o osobach z poszczególnych branż, z konkretnych podstolików. Sam zespół został powołany, współprzewodniczącym jest Henryk Nakonieczny, znajdują się w nim m.in. osoby z Rady Dialogu Społecznego jak Andrzej Kuchta czy Wojciech Ilnicki. Jeśli będą poruszane konkretne tematy, jak np. dotyczące Domów Pomocy Społecznej, to będą w tych zespołach osoby z tych branż, z tych organizacji, które będą prowadziły dialog i rozmowy w podstolikach. W przypadku DPS-ów z panią minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg. Cieszę się, że premier dotrzymał słowa, że w Monitorze Polskim ukazało się zarządzenie w sposób publiczny, możemy teraz przygotowywać się do spotkania plenarnego, które zaplanowane jest na 15 grudnia. Wtedy siądziemy do konkretnych, merytorycznych działań. To dla nas ważne, że pokazaliśmy, że jesteśmy organizacją odpowiedzialną, podjęliśmy jedną z najtrudniejszych decyzji, zawieszając Marsz Godności. Dla mnie osobiście to była najtrudniejsza decyzja, od kiedy jestem przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. Bezpieczeństwo naszego państwa jest dla nas jednak najważniejsze

– usłyszeliśmy. 

To dla nas ważne, że dzisiaj, pierwszy raz od 2019 r., będziemy mogli spotkać się i podzielić opłatkiem. Tego nam brakowało przez lata pandemii koronawirusa. Dzisiaj nie będziemy jednak do końca uśmiechnięci. Agresja zbrodniczego reżimu Putina doprowadziła do tego, że wciąż musimy rozmawiać o naszych gościach z Ukrainy, którzy w dalszym ciągu są w naszych ośrodkach, przede wszystkim w Spale. Myślimy o ich bliskich na Ukrainie. Będziemy starali się im pomóc, nie wykluczamy zorganizowania konwoju, który w pewien sposób pozwoli Ukraińcom przeżyć zimę. Wiemy, jak wielkie problemy są tam z infrastrukturą krytyczną, sam osobiście byłem na Ukrainie po agresji, wiem, jak to wygląda. Dlatego musimy pamiętać o tym, co tam się dzieje

– dodał przewodniczący Piotr Duda. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kanclerz Scholz apeluje o rozwagę ws. dostaw broni dla Ukrainy. Nie pozwolę na eskalację Wiadomości
Kanclerz Scholz apeluje o rozwagę ws. dostaw broni dla Ukrainy. "Nie pozwolę na eskalację"

Szef niemieckiego rządu Olaf Scholz w rozmowie z "Tagesspiegel" przestrzegł przed "wchodzeniem w ciągłą rywalizację i przebijanie się nawzajem, jeśli chodzi o systemy broni". Nawiązał przy tym do oczekiwań dotyczących dostarczenia Ukrainie myśliwców odrzutowych. 

Ten sondaż się Tuskowi nie spodoba. Polacy sceptyczni ws. porozumienia opozycji Wiadomości
Ten sondaż się Tuskowi nie spodoba. Polacy sceptyczni ws. porozumienia opozycji

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Polacy w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla portalu rp.pl nie ukrywają, że są sceptyczni ws. zjednoczenia się partii opozycyjnych. Te w ramach ewentualnej współpracy miałyby pokonać PiS i stworzyć wspólny rząd.

Tragiczny wypadek na S8. Wśród ofiar polityk PSL Wiadomości
Tragiczny wypadek na S8. Wśród ofiar polityk PSL

Na drodze S8 nieopodal miejscowości Sikory-Pawłowięta (woj. podlaskie) miał miejsce dramatyczny wypadek. Jak ustaliły służby, w tył ciężarówki uderzyło porsche, którym podróżowały trzy osoby. Niestety wszyscy pasażerowie zginęli na miejscu. Według najnowszych doniesień TVN24, jedna z ofiar to Tomasz Jakacki, który był prezesem PSL na powiat łomżyński.

Jesteśmy dumni. Zrabowane podczas II WŚ dzieła sztuki wracają do Polski Wiadomości
"Jesteśmy dumni". Zrabowane podczas II WŚ dzieła sztuki wracają do Polski

Odzyskanie tych obrazów to przykład jak działa nasz system odzyskiwania dzieł sztuki. Państwo polskie stara się odzyskiwać te dzieła gdziekolwiek można – powiedział szef resortu kultury Piotr Gliński. Zaginione obrazy znajdowały się w zbiorach jednego z muzeów w Hiszpanii.

Dzień Dobry TVN ma problem. Widzowie mają dość nie tylko Małgorzaty Rozenek Wiadomości
Dzień Dobry TVN ma problem. Widzowie mają dość nie tylko Małgorzaty Rozenek

W ostatnim czasie duża krytyka spada na program "Dzień Dobry TVN". W mediach społecznościowych widzowie coraz częściej wyrażają swoje niezadowolenie. Negatywne komentarze dotyczą nie tylko Małgorzaty Rozenek.

Awantura podczas prawyborów Nowej Nadziei. Głosowanie zostało unieważnione [WIDEO] Wiadomości
Awantura podczas prawyborów Nowej Nadziei. Głosowanie zostało unieważnione [WIDEO]

Podczas próby wyboru „jedynki” Konfederacji na liście legnickiej doszło do awantury. Prawybory partii Nowa Nadzieja w Legnicy zostały unieważnione. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania.

Propagandowe cele Kremla. Destabilizacja relacji polsko-ukraińskich priorytetem Wiadomości
Propagandowe cele Kremla. "Destabilizacja relacji polsko-ukraińskich priorytetem"

Destabilizacja relacji polsko-ukraińskich, stosunków między narodami i prezydentami obu krajów są priorytetem dla Rosji – napisał w niedzielę na Twitterze minister Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

Tak Magda Gessler oceniła pracę Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
Tak Magda Gessler oceniła pracę Małgorzaty Rozenek w "Dzień Dobry TVN"

Odkąd Małgorzata Rozenek zadebiutowała w roli prowadzącej program "Dzień Dobry TVN" w sieci regularnie pojawia się lawina negatywnych komentarzy. Wiele osób uważa, że celebrytka nie sprawdza się w nowej pracy. Głos zabrała Magda Gessler.

Żeby zdrowiej nam się żyło w tym coraz bardziej chorym kraju. Kinga Rusin spaceruje po plaży i atakuje PiS [WIDEO] Wiadomości
"Żeby zdrowiej nam się żyło w tym coraz bardziej chorym kraju". Kinga Rusin spaceruje po plaży i atakuje PiS [WIDEO]

Dziś 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji znana celebrytka, Kinga Rusin dodała obszerny wpis na Instagramie, w którym zachęca do wpłacania na rzecz WOŚP. Przy okazji ochoczo atakuje rząd PiS.

Przedstawiciel Dalajlamy odchodzi ze stanowiska. Władze Rosji uznały go za zagranicznego agenta Wiadomości
Przedstawiciel Dalajlamy odchodzi ze stanowiska. Władze Rosji uznały go za "zagranicznego agenta"

Główny lama Kałmucji Telo Tulku Rinpocze (Erdni-Basan Ombadykow) odszedł ze stanowiska po tym, jak władze Rosji uznały go za "zagranicznego agenta" - podała niezależna "Nowaja Gazieta.Jewropa". Duchowny jest przedstawicielem Dalajlamy w Federacji Rosyjskiej.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe