Stabilny wzrost miedziowego giganta

Grupa KGHM udostępniła wyniki finansowe za III kwartały 2022 roku. Koncern utrzymał produkcję miedzi na zbliżonym do zeszłorocznego poziomie. Wzrosła produkcja srebra. W stosunku do trzech kwartałów ubiegłego roku grupa odnotowała też wzrost przychodów oraz zysku.
 Stabilny wzrost miedziowego giganta

Produkcja srebra zwiększyła się o 1 proc. w stosunku do pierwszych 9 miesięcy zeszłego roku. Wzrost produkcji wynikał m.in. z większej dostępności wsadów obcych np. złomu oraz dyspozycyjności ciągów technologicznych. Łącznie KGHM wyprodukował 1022 ton tego kruszcu. Srebro generuje około 13 proc. przychodów grupy.

Produkcja miedzi płatnej wyniosła 557 tys. ton i była nieznacznie niższa niż w porównywalnym okresie zeszłego roku. Aktywa krajowe pozwoliły na wyprodukowanie odpowiednio 334,4 tys. ton (aktywa górnicze) i 442,5 tys. ton (aktywa hutnicze) miedzi płatnej.

 

Przychody o 18 proc. wyższe

Przychody grupy po trzech kwartałach wyniosły 25,7 mld zł i były o 18 proc. wyższe w stosunku do trzech pierwszych kwartałów roku ubiegłego. Do uzyskania wzrostu przychodów przyczynił się wzmożony popyt na światowym rynku metali nieżelaznych. Eksperci branżowi przewidują, że w kolejnych latach ze względu na elektryfikację przemysłu i transportu popyt na miedź wzrośnie jeszcze bardziej.

W samym III kwartale 2022 roku przychody grupy KGHM wyniosły 7,77 mld zł i były nieznacznie wyższe od przychodów uzyskanych w roku ubiegłym (7,23 mld) oraz... oczekiwanych przez ekspertów rynkowych. Analitycy zakładali, że grupa wypracuje przychody w wysokości 7,551 mld zł (konsensus PAP).

Grupa KGHM wypracowała zysk netto na poziomie 5,267 mld zł. Rok wcześniej w analogicznym okresie zysk wyniósł 4,762 mld zł. Grupa wypracowała zysk pomimo wzrostów cen energii (udział kosztów energii w kosztach rodzajowych wynosił w pierwszych III kwartałach tego roku około 8 proc.) i materiałów. Wpływ na wysokość zysku miały różnice kursowe pomiędzy euro i dolarem a złotówką. Sprzedaż miedzi jest denominowana w dolarach i częściowo w euro, a koszty rozliczane są w większości w złotówkach.

 

Inwestycje niezagrożone

Pomimo trudnej i nieprzewidywalnej sytuacji makroekonomicznej koncern prowadzi inwestycje oraz rozwija prace badawczo-rozwojowe. Planuje, że w przyszłym roku nakłady inwestycyjne nie ulegną obniżeniu i będą na poziomie umożliwiającym wprowadzenie do zakładów hutniczych i górniczych nowych technologii i optymalizację obecnych. Grupa planuje rozwijać m.in. projekty związane z energią odnawialną, w tym budowę tzw. małych elektrowni jądrowych.

 

Artykuł powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź SA.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kanclerz Scholz apeluje o rozwagę ws. dostaw broni dla Ukrainy. Nie pozwolę na eskalację Wiadomości
Kanclerz Scholz apeluje o "rozwagę" ws. dostaw broni dla Ukrainy. "Nie pozwolę na eskalację"

Szef niemieckiego rządu Olaf Scholz w rozmowie z "Tagesspiegel" przestrzegł przed "wchodzeniem w ciągłą rywalizację i przebijanie się nawzajem, jeśli chodzi o systemy broni". Nawiązał przy tym do oczekiwań dotyczących dostarczenia Ukrainie myśliwców odrzutowych. 

Ten sondaż się Tuskowi nie spodoba. Polacy sceptyczni ws. porozumienia opozycji Wiadomości
Ten sondaż się Tuskowi nie spodoba. Polacy sceptyczni ws. porozumienia opozycji

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Polacy w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla portalu rp.pl nie ukrywają, że są sceptyczni ws. zjednoczenia się partii opozycyjnych. Te w ramach ewentualnej współpracy miałyby pokonać PiS i stworzyć wspólny rząd.

Tragiczny wypadek na S8. Wśród ofiar polityk PSL Wiadomości
Tragiczny wypadek na S8. Wśród ofiar polityk PSL

Na drodze S8 nieopodal miejscowości Sikory-Pawłowięta (woj. podlaskie) miał miejsce dramatyczny wypadek. Jak ustaliły służby, w tył ciężarówki uderzyło porsche, którym podróżowały trzy osoby. Niestety wszyscy pasażerowie zginęli na miejscu. Według najnowszych doniesień TVN24, jedna z ofiar to Tomasz Jakacki, który był prezesem PSL na powiat łomżyński.

Jesteśmy dumni. Zrabowane podczas II WŚ dzieła sztuki wracają do Polski Wiadomości
"Jesteśmy dumni". Zrabowane podczas II WŚ dzieła sztuki wracają do Polski

Odzyskanie tych obrazów to przykład jak działa nasz system odzyskiwania dzieł sztuki. Państwo polskie stara się odzyskiwać te dzieła gdziekolwiek można – powiedział szef resortu kultury Piotr Gliński. Zaginione obrazy znajdowały się w zbiorach jednego z muzeów w Hiszpanii.

Dzień Dobry TVN ma problem. Widzowie mają dość nie tylko Małgorzaty Rozenek Wiadomości
Dzień Dobry TVN ma problem. Widzowie mają dość nie tylko Małgorzaty Rozenek

W ostatnim czasie duża krytyka spada na program "Dzień Dobry TVN". W mediach społecznościowych widzowie coraz częściej wyrażają swoje niezadowolenie. Negatywne komentarze dotyczą nie tylko Małgorzaty Rozenek.

Awantura podczas prawyborów Nowej Nadziei. Głosowanie zostało unieważnione [WIDEO] Wiadomości
Awantura podczas prawyborów Nowej Nadziei. Głosowanie zostało unieważnione [WIDEO]

Podczas próby wyboru „jedynki” Konfederacji na liście legnickiej doszło do awantury. Prawybory partii Nowa Nadzieja w Legnicy zostały unieważnione. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania.

Propagandowe cele Kremla. Destabilizacja relacji polsko-ukraińskich priorytetem Wiadomości
Propagandowe cele Kremla. "Destabilizacja relacji polsko-ukraińskich priorytetem"

Destabilizacja relacji polsko-ukraińskich, stosunków między narodami i prezydentami obu krajów są priorytetem dla Rosji – napisał w niedzielę na Twitterze minister Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

Tak Magda Gessler oceniła pracę Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
Tak Magda Gessler oceniła pracę Małgorzaty Rozenek w "Dzień Dobry TVN"

Odkąd Małgorzata Rozenek zadebiutowała w roli prowadzącej program "Dzień Dobry TVN" w sieci regularnie pojawia się lawina negatywnych komentarzy. Wiele osób uważa, że celebrytka nie sprawdza się w nowej pracy. Głos zabrała Magda Gessler.

Żeby zdrowiej nam się żyło w tym coraz bardziej chorym kraju. Kinga Rusin spaceruje po plaży i atakuje PiS [WIDEO] Wiadomości
"Żeby zdrowiej nam się żyło w tym coraz bardziej chorym kraju". Kinga Rusin spaceruje po plaży i atakuje PiS [WIDEO]

Dziś 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji znana celebrytka, Kinga Rusin dodała obszerny wpis na Instagramie, w którym zachęca do wpłacania na rzecz WOŚP. Przy okazji ochoczo atakuje rząd PiS.

Przedstawiciel Dalajlamy odchodzi ze stanowiska. Władze Rosji uznały go za zagranicznego agenta Wiadomości
Przedstawiciel Dalajlamy odchodzi ze stanowiska. Władze Rosji uznały go za "zagranicznego agenta"

Główny lama Kałmucji Telo Tulku Rinpocze (Erdni-Basan Ombadykow) odszedł ze stanowiska po tym, jak władze Rosji uznały go za "zagranicznego agenta" - podała niezależna "Nowaja Gazieta.Jewropa". Duchowny jest przedstawicielem Dalajlamy w Federacji Rosyjskiej.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe