„Dramatyczny spadek”. Raport niemieckiej fundacji: Polska daleko wyprzedza Niemcy w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej

Raport został sporządzony na zlecenie Fundacji Firm Rodzinnych w Monachium. – Niemcy dramatycznie straciły na jakości lokalizacji przemysłowej – skomentował Rainer Kirchdörfer, dyrektor wykonawczy fundacji.
Panorama centrum warszawy od strony Wisły „Dramatyczny spadek”. Raport niemieckiej fundacji: Polska daleko wyprzedza Niemcy w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej
Panorama centrum warszawy od strony Wisły / Pixabay.com

Niemcy spadły na jedno z ostatnich miejsc w rankingu atrakcyjności lokalizacji firm rodzinnych. W nowej edycji „Country Index of Family Businesses zajmują 18. miejsce wśród 21 krajów uprzemysłowionych, czyli znajdują się o cztery miejsca niżej niż w 2020 roku. Prym wiodą Stany Zjednoczone, za nimi Kanada i Szwecja. Za Niemcami są tylko Węgry, Hiszpania i Włochy.

 

„Znaczne powody do obaw”

Obok zbyt dużej biurokracji, wysokich obciążeń podatkowych i powolnej skłonności do innowacji wysokie koszty energii i brak siły roboczej pogarszają obecnie jakość Niemiec jako miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej

opisuje wyniki z badania przeprowadzonego przez instytut badań gospodarczych ZEW „Der Spiegel”.

Badanie ma się opierać na ocenie sześciu kryteriów lokalizacji firm rodzinnych w poszczególnych krajach: obciążenia podatkowe, koszty pracy i wydajność, nakłady i koszty regulacji państwowych, warunki finansowania przedsiębiorstw, jakość infrastruktury i administracji publicznej oraz dostawy i koszty energii.

Według Friedricha Heinemanna, szefa zespołu ekonomistów będących autorami raportu, pozycja Niemiec „daje znaczne powody do obaw”.

 

Awans Polski

Zupełnie inaczej sytuuje się pozycja Polski w rankingu. Obecnie Polska znajduje się na 10. miejscu, uzyskując wynik niewiele gorszy od Holandii i Finlandii. W porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat Polska awansowała o dwa miejsca.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Węgierski generał w Warszawie wspiera Ukrainę z ostatniej chwili
Węgierski generał w Warszawie wspiera Ukrainę

Podczas spotkania państw Bukareszteńskiej Dziewiątki w Warszawie (B9) węgierski generał Jozsef Kovacs, główny doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w Kancelarii Premiera Węgier, wsparł dążenia Ukrainy do NATO. Pokazuje to dwoistość w polityce Budapesztu wobec Kijowa - napisał w środę węgierski portal HVG.

Emerytury
Stażowe