Wszystkich nas łączy prąd. Wystawa obrazująca historię legnickiej energetyki

Wystawa obrazującą 125-letnią historię legnickiej energetyki od piątku 20 stycznia można oglądać w Muzeum Miedzi. Wśród kilkuset eksponatów znaleźć można prawdziwe unikaty.
 Wszystkich nas łączy prąd. Wystawa obrazująca historię legnickiej energetyki
/ fot. NSZZ "S" Region Zagłębie Miedziowe

– Dokładnie 25 stycznia mija 125 lat od uruchomienia w Legnicy pierwszych linii tramwajowych, które oczywiście musiały być zasilane prądem. Po to powołano 11 stycznia spółkę Electricitäts Werke Liegnitz, czyli Legnickie Zakłady Elektryczne, która miała utrzymywać tę linię a oprócz tego doprowadzić prąd do mieszkań legniczan, zakładów pracy, fabryk, sklepów, i tak się rozpoczęła historia energetyki w naszym mieście. Początek miała w budynku przy ulicy Wrocławskiej, przy dawnej zajezdni tramwajowej. W 1914 roku elektrownia już na tyle się rozbudowała, że potrzebowała nowej siedziby, którą wybudowano przy ulicy Wałbrzyskiej, a dyrekcja mieściła się tu, gdzie obecnie, przy ulicy Partyzantów – opowiada Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi.

– Na naszej wystawie pokazujemy urządzenia, których na co dzień nie można zobaczyć. Staramy się też opowiedzieć historię zakładu poprzez ludzi. Wspólnie z Zespołem Szkół Elektryczno-Mechanicznych będziemy edukować młodzież, opowiadać o zaletach, zagrożeniach związanych z prądem. Myślę, że przebywając na wystawie, będzie można pożytecznie spędzić czas

– dodaje Marcin Makuch.

Wielowątkowa historia

Ekspozycja obrazująca ponad wiek legnickiej energetyki podzielona jest na trzy części. Oprócz obiektów pochodzących ze zbiorów legnickiego SEP-u, lokalnego oddziału Tauron, OP NSZZ „Solidarność” Tauron Kraków Oddział w Legnicy,z kolekcji Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej w Szklarskiej Porębie, Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Legnicy, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu oraz Muzeum Miedzi, a także wielu osób prywatnych.

– Jest wielowątkowa, gdyż wielowątkowa jest też historia legnickiej energetyki. To historia niemiecka, po wojnie polska. W międzyczasie mamy także historię bytności radzieckiej, bo należy pamiętać, że przez pierwsze dwa lata po wojnie to armia radziecka zarządzała legnicką energetyką. Następnie przez kilkadziesiąt lat korzystała z prądu wytworzonego przez legnicki zakład. Wszystkie te wątki znajdziemy na wystawie

– podsumowuje Marek Żak, kurator wystawy.

Ekspozycję, znajdującą się w gmachu głównym muzeum, na pierwszym piętrze pałacowej części muzeum od ulicy Partyzantów. Dostępna będzie do kwietnia 2023 roku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Abp Jędraszewski: Wezwaniem Jana Pawła II było Nie bójcie się #SolidarnizJPII Wiadomości
Abp Jędraszewski: Wezwaniem Jana Pawła II było "Nie bójcie się" #SolidarnizJPII

Jan Paweł II, rozpoczynając swój pontyfikat i kiedy kończyły się dni jego posługiwania Piotrowego, wzywał: "Nie bójcie się" – przypomniał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w kazaniu wygłoszonym w Niedzielę Palmową w katedrze wawelskiej.

Premier: Dzisiaj zdajemy egzamin z tych wartości, których nas uczył Jan Paweł II Wiadomości
Premier: Dzisiaj zdajemy egzamin z tych wartości, których nas uczył Jan Paweł II

Dzisiaj zdajemy egzamin z tych wartości, których nas uczył. Zdajemy egzamin z człowieczeństwa i wartości, które są jego częścią. Zdajemy egzamin z niesienia prawdy, która musi przeciwstawić się fałszom, potwarzy, obelgom – napisał premier Mateusz Morawiecki w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II.

Dawid Kubacki udzielił wywiadu. Sport zszedł na drugi albo nawet trzeci plan Wiadomości
Dawid Kubacki udzielił wywiadu. "Sport zszedł na drugi albo nawet trzeci plan"

Dawid Kubacki udzielił pierwszego wywiadu od czasu rezygnacji ze startów w sezonie 2022/23 Pucharu Świata w skokach narciarskich.

I Marsz Papieski w Warszawie #SolidarnizJPII Wiadomości
I Marsz Papieski w Warszawie #SolidarnizJPII

W Warszawie o godz. 11:00 rozpoczął się I Marsz Papieski.

Rosja przejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jest reakcja Ukrainy Wiadomości
Rosja przejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jest reakcja Ukrainy

Rosja przejmuje przewodnictwo w ONZ. – Istnienie tej organizacji mija się z sensem – ocenia Wołodymyr Jelczenko, były ambasador Ukrainy przy ONZ.

Łódź: W nocy zniszczono pomnik Jana Pawła II #SolidarnizJPII Wiadomości
Łódź: W nocy zniszczono pomnik Jana Pawła II #SolidarnizJPII

Stojący przed bazyliką archikatedralną w Łodzi pomnik Jana Pawła II został w nocy oblany farbą. Na cokole nieznany sprawca, którego szuka policja, napisał "maxima culpa". Pomnik ma być oczyszczony przed marszem papieskim zapowiadanym na niedzielne popołudnie.

Premier Włoch o św. Janie Pawle II: Wiele nauczył i dał naszemu krajowi i całemu światu Wiadomości
Premier Włoch o św. Janie Pawle II: Wiele nauczył i dał naszemu krajowi i całemu światu

Premier Włoch Giorgia Meloni napisała na Twitterze w przypadającą w niedzielę 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II, że wiele nauczył i wiele dał jej krajowi oraz całemu światu. Przypomniała też słowa papieża Polaka o wolności jako prawie do czynienia tego, co trzeba.

Co dalej z Kamilem Stochem? Thurnbichler odpowiedział na trudne pytanie Wiadomości
Co dalej z Kamilem Stochem? Thurnbichler odpowiedział na trudne pytanie

Co dalej z Kamilem Stochem? O przyszłość wybitnego polskiego skoczka został zapytany trener Thomas Thurnbichler.

Rosyjska ofensywa nie zrealizowała do końca marca zadań stawianych przez Kreml Wiadomości
"Rosyjska ofensywa nie zrealizowała do końca marca zadań stawianych przez Kreml"

Rosyjska ofensywa zimowa nie doprowadziła do postawionego przez Kreml celu zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego do końca marca – pisze w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Trzaskowski za Tuska? Jest komentarz z Platformy Obywatelskiej Wiadomości
Trzaskowski za Tuska? Jest komentarz z Platformy Obywatelskiej

Politycy z PO pytani o pogłoskę, że Rafał Trzaskowski mógłby zastąpić Donalda Tuska jako kandydat na premiera przekonują, że to narracja narzucana przez rywali.

Emerytury
Stażowe