Marek Lewandowski w Radiu Wnet: Dążymy do tego, by wycofać państwo z dialogu między nami a pracodawcami

– Największe napięcia powstają pomiędzy pracownikami a pracodawcami. To, do czego dążymy przede wszystkim, to żeby jak najwięcej spraw sprowadzić do dialogu z pracodawcami, do dialogu z przedsiębiorcami, a jak najbardziej wycofać z tego dialogu państwo – mówił dziś na antenie Radia Wnet rzecznik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski.
Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej NSZZ
Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / fot. screen youtube/Radio Wnet

Marek Lewandowski był dziś gościem red. Krzysztofa Skowrońskiego w audycji „Poranek Radia Wnet”. Panowie rozmawiali m.in. o zbliżających się wyborach parlamentarnych i związkowych oraz o samej Solidarności w tym przedwyborczym czasie. 

– Mówimy o największej, najsilniejszej i najlepiej zorganizowanej grupie społecznej, która szczególnie w czasach wyborów, a te wybory są w Polsce już faktem, jest organizacją, czy grupą osób, na którą politycy patrzą w sposób szczególny i w sposób szczególny przypominają sobie o postulatach ludzi, którzy swoją pracę sprzedają na rynku pracy, mają różne oczekiwania i różne swoje problemy do rozwiązania – wyjaśniał Marek Lewandowski.

To, do czego dążymy przede wszystkim, to żeby jak najwięcej spraw sprowadzić do dialogu z pracodawcami, jak najwięcej sprowadzić do dialogu z przedsiębiorcami, a jak najbardziej wycofać z tego dialogu państwo. To w nowoczesnym języku nazywa się układ zbiorowy, ale tak naprawdę to jest zejście do samego fundamentu społecznej nauki Kościoła, która właśnie mówi, że najważniejsze rzeczy dzieją się pomiędzy pracownikami a pracodawcami, tam powstają największe napięcia i tam te napięcia powinny być rozwiązywane. Dlatego Solidarność od lat przede wszystkim stara się, żeby tak pracodawcy mogli się zorganizować, żeby byli dla nas stroną do prowadzenia rozmów. Żeby jak najwięcej tego państwa, które zapędziło się w wojenkach między sobą, potworzyły się różne bańki polityczne, które się wzajemnie zwalczają, żeby jak najmniej miały wpływu na to, co jest między nami a pracodawcami. Myślę, że rok wyborczy, też rok wyborczy w Solidarności, to jest bardzo dobry czas na dyskusję o takim porządku społecznym, który będzie pozwalał nam budować wspólnotę przede wszystkim z pracodawcami

– przekonywał Marek Lewandowski.

– To, co się działo w ciągu ostatnich siedmiu lat, to jest ogromny postęp w wielu dziedzinach – przypominał rzecznik KK NSZZ „S”, wspominając m.in. o handlu w niedziele. 

Solidarność od blisko dziesięciu lat próbowała rozmawiać z pracodawcami o prawdziwych problemach, które mają w handlu miejsce – o czasie pracy, braku prawa do wypoczynku, wielu nadużyć. To były ważne problemy, o których pracodawcy nie chcieli rozmawiać. Gdyby chcieli, ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nigdy nie musiałaby powstać, bo w dialogu z pracodawcami byśmy sobie te problemy mogli rozwiązać. Ale ponieważ nie było żadnego zainteresowania ze strony pracodawców, prowadzenia dialogu w tym temacie, mamy dzisiaj ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, która działa nieźle i pracownicy handlu są z tej ustawy bardzo zadowoleni 

– powiedział Marek Lewandowski.

„Rozmawiajcie z nami”

Marek Lewandowski uważa, że w wielu dziedzinach przedstawiciele pracowników mogliby dogadać się z pracodawcami lepiej, gdyby funkcjonował dialog między nimi. – Rozmawiajcie z nami – apelował do pracodawców. – Macie swoje postulaty dotyczące VAT-u, lepszych przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania biznesu. My też jako związek zawodowy mamy dużo rzeczy, które byśmy od was chcieli, a w demokracji stanowimy dużą siłę. Solidarność razem z sympatykami i rodzinami to jest blisko 2 miliony wyborców.

Całą rozmowę można obejrzeć tu:


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tłumy na Marszu Papieskim w Warszawie #SolidarnizJPII [FOTORELACJA] Wiadomości
Tłumy na Marszu Papieskim w Warszawie #SolidarnizJPII [FOTORELACJA]

Uczestnicy warszawskiego I Marszu Papieskiego wyruszyli o godz. 11.00 z Ronda im. Romana Dmowskiego.

Rozpoczyna się Marsz Papieski w Krakowie #SolidarnizJPII [NA ŻYWO] Wiadomości
Rozpoczyna się Marsz Papieski w Krakowie #SolidarnizJPII [NA ŻYWO]

W Krakowie o godz. 13:30 z Błoni Krakowskich przy kamieniu upamiętniającym Msze Papieskie ruszy Marsz Papieski.

Abp Jędraszewski: Wezwaniem Jana Pawła II było Nie bójcie się #SolidarnizJPII Wiadomości
Abp Jędraszewski: Wezwaniem Jana Pawła II było "Nie bójcie się" #SolidarnizJPII

Jan Paweł II, rozpoczynając swój pontyfikat i kiedy kończyły się dni jego posługiwania Piotrowego, wzywał: "Nie bójcie się" – przypomniał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w kazaniu wygłoszonym w Niedzielę Palmową w katedrze wawelskiej.

Premier: Dzisiaj zdajemy egzamin z tych wartości, których nas uczył Jan Paweł II Wiadomości
Premier: Dzisiaj zdajemy egzamin z tych wartości, których nas uczył Jan Paweł II

Dzisiaj zdajemy egzamin z tych wartości, których nas uczył. Zdajemy egzamin z człowieczeństwa i wartości, które są jego częścią. Zdajemy egzamin z niesienia prawdy, która musi przeciwstawić się fałszom, potwarzy, obelgom – napisał premier Mateusz Morawiecki w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II.

Dawid Kubacki udzielił wywiadu. Sport zszedł na drugi albo nawet trzeci plan Wiadomości
Dawid Kubacki udzielił wywiadu. "Sport zszedł na drugi albo nawet trzeci plan"

Dawid Kubacki udzielił pierwszego wywiadu od czasu rezygnacji ze startów w sezonie 2022/23 Pucharu Świata w skokach narciarskich.

I Marsz Papieski w Warszawie #SolidarnizJPII Wiadomości
I Marsz Papieski w Warszawie #SolidarnizJPII

W Warszawie o godz. 11:00 rozpoczął się I Marsz Papieski.

Rosja przejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jest reakcja Ukrainy Wiadomości
Rosja przejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jest reakcja Ukrainy

Rosja przejmuje przewodnictwo w ONZ. – Istnienie tej organizacji mija się z sensem – ocenia Wołodymyr Jelczenko, były ambasador Ukrainy przy ONZ.

Łódź: W nocy zniszczono pomnik Jana Pawła II #SolidarnizJPII Wiadomości
Łódź: W nocy zniszczono pomnik Jana Pawła II #SolidarnizJPII

Stojący przed bazyliką archikatedralną w Łodzi pomnik Jana Pawła II został w nocy oblany farbą. Na cokole nieznany sprawca, którego szuka policja, napisał "maxima culpa". Pomnik ma być oczyszczony przed marszem papieskim zapowiadanym na niedzielne popołudnie.

Premier Włoch o św. Janie Pawle II: Wiele nauczył i dał naszemu krajowi i całemu światu Wiadomości
Premier Włoch o św. Janie Pawle II: Wiele nauczył i dał naszemu krajowi i całemu światu

Premier Włoch Giorgia Meloni napisała na Twitterze w przypadającą w niedzielę 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II, że wiele nauczył i wiele dał jej krajowi oraz całemu światu. Przypomniała też słowa papieża Polaka o wolności jako prawie do czynienia tego, co trzeba.

Co dalej z Kamilem Stochem? Thurnbichler odpowiedział na trudne pytanie Wiadomości
Co dalej z Kamilem Stochem? Thurnbichler odpowiedział na trudne pytanie

Co dalej z Kamilem Stochem? O przyszłość wybitnego polskiego skoczka został zapytany trener Thomas Thurnbichler.

Emerytury
Stażowe