Lekki powiew optymizmu

Nowy Rok to zawsze nowe nadzieje, oczekiwania, życzenia. Chociaż niezadowoleni z rozwoju sytuacji w Polsce nadal stanowią większość, jej oceny są obecnie najlepsze od pół roku. Z 66% do 59% zmniejszył się udział źle oceniających stan spraw w kraju – czytamy w raporcie CBOS „Nastroje społeczne w styczniu”.
fot. pixabay.com Lekki powiew optymizmu
fot. pixabay.com

Spośród cech społeczno-demograficznych na postrzeganie sytuacji w kraju wpływa przede wszystkim wiek. Najbardziej zadowoleni są ludzie w wieku 55+, spośród których 42% uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku. 


Wśród respondentów do 44 roku życia wyraźnie przeważa krytycyzm – najwięcej niezadowolonych ze stanu spraw w kraju jest wśród badanych w wieku od 25 do 44 lat (73%).


Jakie są prognozy dotyczące sytuacji w Polsce w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy?
Z 53% do 42% ubyło przede wszystkim przewidujących jej pogorszenie. Tylko nieznacznie zwiększył się jednak odsetek badanych oczekujących poprawy (z 14% do 16%). W większym stopniu przybyło osób spodziewających się utrzymania status quo (z 26% do 31%) oraz niemających opinii na ten temat (z 7% do 11%). Obecnie przewidywania dotyczące sytuacji w kraju są najlepsze od września 2021 roku.


Wraz z poprawą ocen polepszyły się również przewidywania dotyczące sytuacji politycznej. Uwzględniając zarówno optymistyczne, jak i pesymistyczne prognozy, można powiedzieć, że przewidywania dotyczące sytuacji politycznej są obecnie najlepsze od lipca 2021 roku.


SYTUACJA GOSPODARCZA 


Poprawę notujemy również w ocenach sytuacji gospodarczej. Z 53% do 46% zmniejszył się odsetek uważających, że jest ona zła. 


21 % Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce i są to najlepsze oceny od maja 2022 roku. 


Zwiększyły się nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, choć stan gospodarki w perspektywie roku nadal budzi raczej niepokój. Z 14% do 18% wzrósł odsetek spodziewających się polepszenia sytuacji gospodarczej, zaś z 47% do 41% zmalał udział przewidujących jej pogorszenie. 


Postrzeganie sytuacji ogólnej i gospodarczej jest najlepsze od mniej więcej pół roku. Niezależnie od tego od jesieni 2020 roku oceny sytuacji w kraju są w przeważającej mierze złe, zaś od jesieni 2021 roku, a więc od kiedy inflacja zaczęła coraz bardziej przyspieszać, negatywne opinie o sytuacji gospodarczej przewyższają pozytywne. Być może m.in. za sprawą wyhamowania wzrostu cen pod koniec ubiegłego roku w przewidywaniach dotyczących rozpoczynającego się roku widoczny jest pewien powiew optymizmu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Abp Jędraszewski: Wezwaniem Jana Pawła II było Nie bójcie się #SolidarnizJPII Wiadomości
Abp Jędraszewski: Wezwaniem Jana Pawła II było "Nie bójcie się" #SolidarnizJPII

Jan Paweł II, rozpoczynając swój pontyfikat i kiedy kończyły się dni jego posługiwania Piotrowego, wzywał: "Nie bójcie się" – przypomniał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w kazaniu wygłoszonym w Niedzielę Palmową w katedrze wawelskiej.

Premier: Dzisiaj zdajemy egzamin z tych wartości, których nas uczył Jan Paweł II Wiadomości
Premier: Dzisiaj zdajemy egzamin z tych wartości, których nas uczył Jan Paweł II

Dzisiaj zdajemy egzamin z tych wartości, których nas uczył. Zdajemy egzamin z człowieczeństwa i wartości, które są jego częścią. Zdajemy egzamin z niesienia prawdy, która musi przeciwstawić się fałszom, potwarzy, obelgom – napisał premier Mateusz Morawiecki w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II.

Dawid Kubacki udzielił wywiadu. Sport zszedł na drugi albo nawet trzeci plan Wiadomości
Dawid Kubacki udzielił wywiadu. "Sport zszedł na drugi albo nawet trzeci plan"

Dawid Kubacki udzielił pierwszego wywiadu od czasu rezygnacji ze startów w sezonie 2022/23 Pucharu Świata w skokach narciarskich.

I Marsz Papieski w Warszawie #SolidarnizJPII Wiadomości
I Marsz Papieski w Warszawie #SolidarnizJPII

W Warszawie o godz. 11:00 rozpoczął się I Marsz Papieski.

Rosja przejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jest reakcja Ukrainy Wiadomości
Rosja przejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jest reakcja Ukrainy

Rosja przejmuje przewodnictwo w ONZ. – Istnienie tej organizacji mija się z sensem – ocenia Wołodymyr Jelczenko, były ambasador Ukrainy przy ONZ.

Łódź: W nocy zniszczono pomnik Jana Pawła II Wiadomości
Łódź: W nocy zniszczono pomnik Jana Pawła II

Stojący przed bazyliką archikatedralną w Łodzi pomnik Jana Pawła II został w nocy oblany farbą. Na cokole nieznany sprawca, którego szuka policja, napisał "maxima culpa". Pomnik ma być oczyszczony przed marszem papieskim zapowiadanym na niedzielne popołudnie.

Premier Włoch o św. Janie Pawle II: Wiele nauczył i dał naszemu krajowi i całemu światu Wiadomości
Premier Włoch o św. Janie Pawle II: Wiele nauczył i dał naszemu krajowi i całemu światu

Premier Włoch Giorgia Meloni napisała na Twitterze w przypadającą w niedzielę 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II, że wiele nauczył i wiele dał jej krajowi oraz całemu światu. Przypomniała też słowa papieża Polaka o wolności jako prawie do czynienia tego, co trzeba.

Co dalej z Kamilem Stochem? Thurnbichler odpowiedział na trudne pytanie Wiadomości
Co dalej z Kamilem Stochem? Thurnbichler odpowiedział na trudne pytanie

Co dalej z Kamilem Stochem? O przyszłość wybitnego polskiego skoczka został zapytany trener Thomas Thurnbichler.

Rosyjska ofensywa nie zrealizowała do końca marca zadań stawianych przez Kreml Wiadomości
"Rosyjska ofensywa nie zrealizowała do końca marca zadań stawianych przez Kreml"

Rosyjska ofensywa zimowa nie doprowadziła do postawionego przez Kreml celu zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego do końca marca – pisze w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Trzaskowski za Tuska? Jest komentarz z Platformy Obywatelskiej Wiadomości
Trzaskowski za Tuska? Jest komentarz z Platformy Obywatelskiej

Politycy z PO pytani o pogłoskę, że Rafał Trzaskowski mógłby zastąpić Donalda Tuska jako kandydat na premiera przekonują, że to narracja narzucana przez rywali.

Emerytury
Stażowe