Rafał Ziemkiewicz: Kraje poza cywilizacją europejską nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej

Dziś w siedzibie redakcji „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl, w Warszawie na ul. Prostej 30 odbywa się debata na temat książki prof. Davida Engelsa „Co robić? Jak żyć w obliczu upadku Europy”. Spotkanie prowadzi Cezary Krysztopa, a jego uczestnikami są prof. David Engels i Rafał Ziemkiewicz, publicysta.
Rafał Ziemkiewicz Rafał Ziemkiewicz: Kraje poza cywilizacją europejską nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej
Rafał Ziemkiewicz / foto. Marcin Żegliński

W swojej książce używam metafory, że od wielu lat naszym największym problemem było przecisnąć się na środek sali, do stołu, gdzie odbywa się bankiet. Tam siedzą wielcy tego świata, oni bawią się na tym bankiecie, a my byliśmy przy drzwiach. I nadal jesteśmy przy drzwiach, ale sytuacja się zmieniła, bo sufit się wali. I w tej sytuacji naprawdę lepiej być przy drzwiach niż przy stole. Dlaczego wali się sufit? Nie użyłbym określenia, że Europa postanowiła popełnić samobójstwo. Myślę, że prof. Engels jako znawca tych starożytnych cywilizacji zgodzi się ze mną, że zawsze taki kryzys zaczynał się od nowej technologii. Zmiany technologiczne, nowy sposób uprawy ziemi, nowe wynalazki, które zmieniały układ społeczny, nagle zastana sytuacja doznawała wstrząsu, bo biedni się bogacili albo bogaci biednieli, albo ktoś przestawał być ważny. W wieku XIX nasz świat ukształtowany został przez rewolucję przemysłową, to, że arystokracja rodowa straciła na znaczeniu, pojawiło się mieszczaństwo, władza pieniądza. Prawidłowość jest ta sama. W dziejach jest coraz więcej wszystkiego, wszystko jest coraz większa, tak więc i katastrofa będzie większa niż katastrofa poprzednich cywilizacji

- zaznaczył Rafał Ziemkiewicz, który w dość szczegółowy sposób opisał kwestie związane z rozwojem nowych technologii, które mają duży wpływ na społeczeństwo. 

 

GAFAM

Zbiegło się wiele czynników, samo ich wyliczenie trwałoby bardzo długo. Wymienię podstawowe. Pojawienie się nowych technologii informatycznych, internetu, sprawiło, że pojawił się nowy rodzaj bogactwa. Te koncerny informatyczne, używa się akronimu GAFAM - Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft. Google i Facebook są właścicielami 70 proc. zawartości internetu, a pozostałe 30 proc. jest od nich uzależnione przez różne powiązania kapitałowe. Technologia informatyczna pozwoliła wyrosnąć tak niewiarygodnym potęgom jakich wcześniej nie było. Żeby zarobić miliardy na ropie naftowej, czy na produkcji samochodów, trzeba było budować fabrykę, robić odwierty, kłaść tory, ponosić ogromne inwestycje. Koncerny informatyczne wypłukały z powietrza miliony w ciągu kilku lat. Miały kapitalizację, które nikt nigdy nie osiągnął. To pozwoliło im zmienić reguły w których funkcjonował kapitał akcyjny, tzn. sprzedawać akcje, które nie mają wpływu na przedsiębiorstwo. To księstwa rządzone przez założyciela, który jest decyzyjny. Dawnej jeśli się chciało pozyskać kapitał trzeba było sprzedawać akcje, dzielić się władzą nad firmą. Teraz mamy magnatów, którzy nie muszą się liczyć z nikim. Dysponują środkami, którymi nie dysponuje żadne państwo, nie muszą z nikim konsultować jak tych środków użyją

- podkreślił i wskazał, że w w 2008 r. weszły smartfony, przez co pojawił się zupełnie inny rodzaj komunikacji.

Coś co wymusza naszą uwagę. Z tego wynika kompletne rozbicie więzi społecznych, więzi międzypokoleniowch. Dzieci nie są wychowywane przez rodziców. Zerwana zostaje cała ciągłość, rośnie pokolenie, które nie jest zakorzenione w tej kulturze co rodzice. To nie jest nic nowego, że młode pokolenie nie rozumie się ze starym, ale aż tak jeszcze nie było 

- powiedział popularny publicysta. Ziemkiewicz zwrócił uwagę na to, że zachodni model demokracji przestał być atrakcyjny. 

 

"Nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej"

Kraje poza cywilizacją europejską nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej, samo Zachód odszedł od demokracji liberalnej bardzo poważnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu Zachód przestał imponować innym krajom. W XIX wieku, kiedy chciały się modernizować Chiny czy Japonia, to on wiedział, że nie ma innej drogi do bogactwa niż naśladować Europę. Dzisiaj oni uważają, że nie potrzebują naśladować Europę, nie potrzebują naśladować systemu demokratycznego, bo w swoim autorytarnym czują się lepiej. Tu trzeba zwrócić uwagę, że w w wieku XIX, ludność biała, europejska dominowała nad ludnością Azji czy Afryki. W tej chwili jest odwrotnie. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Abp Jędraszewski: Wezwaniem Jana Pawła II było Nie bójcie się #SolidarnizJPII Wiadomości
Abp Jędraszewski: Wezwaniem Jana Pawła II było "Nie bójcie się" #SolidarnizJPII

Jan Paweł II, rozpoczynając swój pontyfikat i kiedy kończyły się dni jego posługiwania Piotrowego, wzywał: "Nie bójcie się" – przypomniał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w kazaniu wygłoszonym w Niedzielę Palmową w katedrze wawelskiej.

Premier: Dzisiaj zdajemy egzamin z tych wartości, których nas uczył Jan Paweł II Wiadomości
Premier: Dzisiaj zdajemy egzamin z tych wartości, których nas uczył Jan Paweł II

Dzisiaj zdajemy egzamin z tych wartości, których nas uczył. Zdajemy egzamin z człowieczeństwa i wartości, które są jego częścią. Zdajemy egzamin z niesienia prawdy, która musi przeciwstawić się fałszom, potwarzy, obelgom – napisał premier Mateusz Morawiecki w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II.

Dawid Kubacki udzielił wywiadu. Sport zszedł na drugi albo nawet trzeci plan Wiadomości
Dawid Kubacki udzielił wywiadu. "Sport zszedł na drugi albo nawet trzeci plan"

Dawid Kubacki udzielił pierwszego wywiadu od czasu rezygnacji ze startów w sezonie 2022/23 Pucharu Świata w skokach narciarskich.

I Marsz Papieski w Warszawie #SolidarnizJPII Wiadomości
I Marsz Papieski w Warszawie #SolidarnizJPII

W Warszawie o godz. 11:00 rozpoczął się I Marsz Papieski.

Rosja przejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jest reakcja Ukrainy Wiadomości
Rosja przejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jest reakcja Ukrainy

Rosja przejmuje przewodnictwo w ONZ. – Istnienie tej organizacji mija się z sensem – ocenia Wołodymyr Jelczenko, były ambasador Ukrainy przy ONZ.

Łódź: W nocy zniszczono pomnik Jana Pawła II #SolidarnizJPII Wiadomości
Łódź: W nocy zniszczono pomnik Jana Pawła II #SolidarnizJPII

Stojący przed bazyliką archikatedralną w Łodzi pomnik Jana Pawła II został w nocy oblany farbą. Na cokole nieznany sprawca, którego szuka policja, napisał "maxima culpa". Pomnik ma być oczyszczony przed marszem papieskim zapowiadanym na niedzielne popołudnie.

Premier Włoch o św. Janie Pawle II: Wiele nauczył i dał naszemu krajowi i całemu światu Wiadomości
Premier Włoch o św. Janie Pawle II: Wiele nauczył i dał naszemu krajowi i całemu światu

Premier Włoch Giorgia Meloni napisała na Twitterze w przypadającą w niedzielę 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II, że wiele nauczył i wiele dał jej krajowi oraz całemu światu. Przypomniała też słowa papieża Polaka o wolności jako prawie do czynienia tego, co trzeba.

Co dalej z Kamilem Stochem? Thurnbichler odpowiedział na trudne pytanie Wiadomości
Co dalej z Kamilem Stochem? Thurnbichler odpowiedział na trudne pytanie

Co dalej z Kamilem Stochem? O przyszłość wybitnego polskiego skoczka został zapytany trener Thomas Thurnbichler.

Rosyjska ofensywa nie zrealizowała do końca marca zadań stawianych przez Kreml Wiadomości
"Rosyjska ofensywa nie zrealizowała do końca marca zadań stawianych przez Kreml"

Rosyjska ofensywa zimowa nie doprowadziła do postawionego przez Kreml celu zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego do końca marca – pisze w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Trzaskowski za Tuska? Jest komentarz z Platformy Obywatelskiej Wiadomości
Trzaskowski za Tuska? Jest komentarz z Platformy Obywatelskiej

Politycy z PO pytani o pogłoskę, że Rafał Trzaskowski mógłby zastąpić Donalda Tuska jako kandydat na premiera przekonują, że to narracja narzucana przez rywali.

Emerytury
Stażowe