Rafał Ziemkiewicz: Kraje poza cywilizacją europejską nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej

Dziś w siedzibie redakcji „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl, w Warszawie na ul. Prostej 30 odbywa się debata na temat książki prof. Davida Engelsa „Co robić? Jak żyć w obliczu upadku Europy”. Spotkanie prowadzi Cezary Krysztopa, a jego uczestnikami są prof. David Engels i Rafał Ziemkiewicz, publicysta.
Rafał Ziemkiewicz Rafał Ziemkiewicz: Kraje poza cywilizacją europejską nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej
Rafał Ziemkiewicz / foto. Marcin Żegliński

W swojej książce używam metafory, że od wielu lat naszym największym problemem było przecisnąć się na środek sali, do stołu, gdzie odbywa się bankiet. Tam siedzą wielcy tego świata, oni bawią się na tym bankiecie, a my byliśmy przy drzwiach. I nadal jesteśmy przy drzwiach, ale sytuacja się zmieniła, bo sufit się wali. I w tej sytuacji naprawdę lepiej być przy drzwiach niż przy stole. Dlaczego wali się sufit? Nie użyłbym określenia, że Europa postanowiła popełnić samobójstwo. Myślę, że prof. Engels jako znawca tych starożytnych cywilizacji zgodzi się ze mną, że zawsze taki kryzys zaczynał się od nowej technologii. Zmiany technologiczne, nowy sposób uprawy ziemi, nowe wynalazki, które zmieniały układ społeczny, nagle zastana sytuacja doznawała wstrząsu, bo biedni się bogacili albo bogaci biednieli, albo ktoś przestawał być ważny. W wieku XIX nasz świat ukształtowany został przez rewolucję przemysłową, to, że arystokracja rodowa straciła na znaczeniu, pojawiło się mieszczaństwo, władza pieniądza. Prawidłowość jest ta sama. W dziejach jest coraz więcej wszystkiego, wszystko jest coraz większa, tak więc i katastrofa będzie większa niż katastrofa poprzednich cywilizacji

- zaznaczył Rafał Ziemkiewicz, który w dość szczegółowy sposób opisał kwestie związane z rozwojem nowych technologii, które mają duży wpływ na społeczeństwo. 

 

GAFAM

Zbiegło się wiele czynników, samo ich wyliczenie trwałoby bardzo długo. Wymienię podstawowe. Pojawienie się nowych technologii informatycznych, internetu, sprawiło, że pojawił się nowy rodzaj bogactwa. Te koncerny informatyczne, używa się akronimu GAFAM - Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft. Google i Facebook są właścicielami 70 proc. zawartości internetu, a pozostałe 30 proc. jest od nich uzależnione przez różne powiązania kapitałowe. Technologia informatyczna pozwoliła wyrosnąć tak niewiarygodnym potęgom jakich wcześniej nie było. Żeby zarobić miliardy na ropie naftowej, czy na produkcji samochodów, trzeba było budować fabrykę, robić odwierty, kłaść tory, ponosić ogromne inwestycje. Koncerny informatyczne wypłukały z powietrza miliony w ciągu kilku lat. Miały kapitalizację, które nikt nigdy nie osiągnął. To pozwoliło im zmienić reguły w których funkcjonował kapitał akcyjny, tzn. sprzedawać akcje, które nie mają wpływu na przedsiębiorstwo. To księstwa rządzone przez założyciela, który jest decyzyjny. Dawnej jeśli się chciało pozyskać kapitał trzeba było sprzedawać akcje, dzielić się władzą nad firmą. Teraz mamy magnatów, którzy nie muszą się liczyć z nikim. Dysponują środkami, którymi nie dysponuje żadne państwo, nie muszą z nikim konsultować jak tych środków użyją

- podkreślił i wskazał, że w w 2008 r. weszły smartfony, przez co pojawił się zupełnie inny rodzaj komunikacji.

Coś co wymusza naszą uwagę. Z tego wynika kompletne rozbicie więzi społecznych, więzi międzypokoleniowch. Dzieci nie są wychowywane przez rodziców. Zerwana zostaje cała ciągłość, rośnie pokolenie, które nie jest zakorzenione w tej kulturze co rodzice. To nie jest nic nowego, że młode pokolenie nie rozumie się ze starym, ale aż tak jeszcze nie było 

- powiedział popularny publicysta. Ziemkiewicz zwrócił uwagę na to, że zachodni model demokracji przestał być atrakcyjny. 

 

"Nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej"

Kraje poza cywilizacją europejską nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej, samo Zachód odszedł od demokracji liberalnej bardzo poważnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu Zachód przestał imponować innym krajom. W XIX wieku, kiedy chciały się modernizować Chiny czy Japonia, to on wiedział, że nie ma innej drogi do bogactwa niż naśladować Europę. Dzisiaj oni uważają, że nie potrzebują naśladować Europę, nie potrzebują naśladować systemu demokratycznego, bo w swoim autorytarnym czują się lepiej. Tu trzeba zwrócić uwagę, że w w wieku XIX, ludność biała, europejska dominowała nad ludnością Azji czy Afryki. W tej chwili jest odwrotnie. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Donald Tusk chciał ocieplić wizerunek. Kompletna masakra w komentarzach Wiadomości
Donald Tusk chciał ocieplić wizerunek. Kompletna masakra w komentarzach

W dość powszechnym mniemaniu, jeśli Donald Tusk w czymś jest sprawny, to na pewno w dbaniu o własny wizerunek. Tym razem postanowił go ocieplić zdjęciem wnuczki. Reakcji chyba jednak spodziewał się innej.

Dr Piotr Łysakowski: Destrukcja Wiadomości
Dr Piotr Łysakowski: Destrukcja

Jakiś czas temu, krótko po powstaniu rządu „ocalenia narodowego” patrząc na jego silny intelektualnie skład pomyślałem sobie - będzie to niewątpliwie gabinet likwidujący „masę upadłościową” po marzeniach (niektórych) Polaków i po Polsce. Ot taka sobie sarkastyczna, ironiczna refleksja.

Pierwszy Transport [Polaków] do Auschwitz. Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja Wiadomości
Pierwszy Transport [Polaków] do Auschwitz. "Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja"

Zajechaliśmy do Harmęży na tyle wcześnie, że dzięki życzliwości Pani Urszuli mogliśmy wejść do piwnic Kościoła Matki Bożej Niepokalanej w Centrum św. Maksymiliana i obejrzeć niezwykłe dzieło Mariana Kołodzieja więźnia Auschwitz nr 432. Jego dewiza: OCALAŁEŚ NIE PO TO ABY ŻYĆ, MASZ MAŁO CZASU, TRZEBA DAĆ ŚWIADECTWO zaowocowała kilkunastoletnią pracą człowieka ciężko doświadczonego w młodości, a pod koniec życia złożonego rozległą niemocą fizyczną po wylewie, której efekty wywołują ekstremalne emocje u zwiedzających.

Kompromitujący komunikat rzecznika MSZ Wiadomości
Kompromitujący komunikat rzecznika MSZ

Kontrowersyjny, a wręcz często stanowiący pośmiewisko pośród innych publicystów, "poszukiwacz związków z Rosją" Tomasz Piątek, według doniesień Do Rzeczy miał "przytulić fuchę w MSZ". Po dłuższym czasie od publikacji, do sprawy odniósł się oficjalny profil rzecznika MSZ.

Strzelanina w Rosji. Są nagrania z ostatniej chwili
Strzelanina w Rosji. Są nagrania

Co najmniej sześć osób, w tym dwóch napastników, zginęło w niedzielnych atakach w Dagestanie – podało dagestańskie MSW, na które powołuje się rosyjski dziennik "Kommiersant". Ostrzelane zostały synagoga i cerkiew w mieście Derbent oraz posterunek policji i cerkiew w Machaczkale.

Ważna informacja dla mieszkańców Kalisza z ostatniej chwili
Ważna informacja dla mieszkańców Kalisza

Kierowców czekają spore utrudnienia, wiadukt kolejowy w Piwonicach zostanie zamknięty od 1 lipca na ponad rok – powiedział PAP dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu Krzysztof Gałka. Celem tych działań jest kompleksowa modernizacja wiaduktu.

Atak mieczem samurajskim na Dolnym Śląsku z ostatniej chwili
Atak mieczem samurajskim na Dolnym Śląsku

W Boguszowie-Gorcach w woj. dolnośląskim doszło do brutalnego ataku. Zraniony mężczyzna z poważnymi obrażeniami został przewieziony do szpitala.

Kto wygra wybory parlamentarne we Francji? Partia Le Pen ma coraz wyższe notowania z ostatniej chwili
Kto wygra wybory parlamentarne we Francji? Partia Le Pen ma coraz wyższe notowania

Skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) według ostatnich sondaży uzyskuje 36 proc. poparcia przed wyborami parlamentarnymi we Francji. Projekcje dotyczące liczby mandatów wskazują, że partii Marine Le Pen zabraknie niewiele głosów do większości bezwzględnej.

Zełenski: Rosyjski terror nie zwalnia, potrzebujemy silnego wsparcia z ostatniej chwili
Zełenski: Rosyjski terror nie zwalnia, potrzebujemy silnego wsparcia

Trwa wojna na Ukrainie. Rosjanie w sobotę i niedzielę zaatakowali ukraińskie miasta m.in. Charków. Tam według doniesień mediów w wyniku ostrzału miały zginąć cztery osoby, a 60 zostać rannych. Ukraiński przywódca w związku z zaostrzaniem się konfliktu zaapelował do sojuszników. Wygłosił przy tym mocne słowa.

Sukces seniorki. Osiągnęła to w wieku 105 lat z ostatniej chwili
Sukces seniorki. Osiągnęła to w wieku 105 lat

W wieku 105 lat Virginia Hislop uzyskała tytuł magistra amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda po tym, gdy 83 lata temu atak Japonii na Pearl Harbor zmusił ją do przerwania nauki - poinformowała telewizja CBS.

REKLAMA

Rafał Ziemkiewicz: Kraje poza cywilizacją europejską nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej

Dziś w siedzibie redakcji „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl, w Warszawie na ul. Prostej 30 odbywa się debata na temat książki prof. Davida Engelsa „Co robić? Jak żyć w obliczu upadku Europy”. Spotkanie prowadzi Cezary Krysztopa, a jego uczestnikami są prof. David Engels i Rafał Ziemkiewicz, publicysta.
Rafał Ziemkiewicz Rafał Ziemkiewicz: Kraje poza cywilizacją europejską nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej
Rafał Ziemkiewicz / foto. Marcin Żegliński

W swojej książce używam metafory, że od wielu lat naszym największym problemem było przecisnąć się na środek sali, do stołu, gdzie odbywa się bankiet. Tam siedzą wielcy tego świata, oni bawią się na tym bankiecie, a my byliśmy przy drzwiach. I nadal jesteśmy przy drzwiach, ale sytuacja się zmieniła, bo sufit się wali. I w tej sytuacji naprawdę lepiej być przy drzwiach niż przy stole. Dlaczego wali się sufit? Nie użyłbym określenia, że Europa postanowiła popełnić samobójstwo. Myślę, że prof. Engels jako znawca tych starożytnych cywilizacji zgodzi się ze mną, że zawsze taki kryzys zaczynał się od nowej technologii. Zmiany technologiczne, nowy sposób uprawy ziemi, nowe wynalazki, które zmieniały układ społeczny, nagle zastana sytuacja doznawała wstrząsu, bo biedni się bogacili albo bogaci biednieli, albo ktoś przestawał być ważny. W wieku XIX nasz świat ukształtowany został przez rewolucję przemysłową, to, że arystokracja rodowa straciła na znaczeniu, pojawiło się mieszczaństwo, władza pieniądza. Prawidłowość jest ta sama. W dziejach jest coraz więcej wszystkiego, wszystko jest coraz większa, tak więc i katastrofa będzie większa niż katastrofa poprzednich cywilizacji

- zaznaczył Rafał Ziemkiewicz, który w dość szczegółowy sposób opisał kwestie związane z rozwojem nowych technologii, które mają duży wpływ na społeczeństwo. 

 

GAFAM

Zbiegło się wiele czynników, samo ich wyliczenie trwałoby bardzo długo. Wymienię podstawowe. Pojawienie się nowych technologii informatycznych, internetu, sprawiło, że pojawił się nowy rodzaj bogactwa. Te koncerny informatyczne, używa się akronimu GAFAM - Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft. Google i Facebook są właścicielami 70 proc. zawartości internetu, a pozostałe 30 proc. jest od nich uzależnione przez różne powiązania kapitałowe. Technologia informatyczna pozwoliła wyrosnąć tak niewiarygodnym potęgom jakich wcześniej nie było. Żeby zarobić miliardy na ropie naftowej, czy na produkcji samochodów, trzeba było budować fabrykę, robić odwierty, kłaść tory, ponosić ogromne inwestycje. Koncerny informatyczne wypłukały z powietrza miliony w ciągu kilku lat. Miały kapitalizację, które nikt nigdy nie osiągnął. To pozwoliło im zmienić reguły w których funkcjonował kapitał akcyjny, tzn. sprzedawać akcje, które nie mają wpływu na przedsiębiorstwo. To księstwa rządzone przez założyciela, który jest decyzyjny. Dawnej jeśli się chciało pozyskać kapitał trzeba było sprzedawać akcje, dzielić się władzą nad firmą. Teraz mamy magnatów, którzy nie muszą się liczyć z nikim. Dysponują środkami, którymi nie dysponuje żadne państwo, nie muszą z nikim konsultować jak tych środków użyją

- podkreślił i wskazał, że w w 2008 r. weszły smartfony, przez co pojawił się zupełnie inny rodzaj komunikacji.

Coś co wymusza naszą uwagę. Z tego wynika kompletne rozbicie więzi społecznych, więzi międzypokoleniowch. Dzieci nie są wychowywane przez rodziców. Zerwana zostaje cała ciągłość, rośnie pokolenie, które nie jest zakorzenione w tej kulturze co rodzice. To nie jest nic nowego, że młode pokolenie nie rozumie się ze starym, ale aż tak jeszcze nie było 

- powiedział popularny publicysta. Ziemkiewicz zwrócił uwagę na to, że zachodni model demokracji przestał być atrakcyjny. 

 

"Nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej"

Kraje poza cywilizacją europejską nie chcą naśladować modelu demokracji liberalnej, samo Zachód odszedł od demokracji liberalnej bardzo poważnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu Zachód przestał imponować innym krajom. W XIX wieku, kiedy chciały się modernizować Chiny czy Japonia, to on wiedział, że nie ma innej drogi do bogactwa niż naśladować Europę. Dzisiaj oni uważają, że nie potrzebują naśladować Europę, nie potrzebują naśladować systemu demokratycznego, bo w swoim autorytarnym czują się lepiej. Tu trzeba zwrócić uwagę, że w w wieku XIX, ludność biała, europejska dominowała nad ludnością Azji czy Afryki. W tej chwili jest odwrotnie. Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe