Marcin Bąk: Kiedyś królowie trzymali na dworach wróżbitów. Teraz rządzący mają analityków

Mijający wkrótce rok trwania pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę to dobra okazja, by zadumać się nad wartością prognoz, analiz i przepowiedni. Czy można w ogóle przewidzieć przyszłość?
Szklana kula. Ilustracja poglądowa Marcin Bąk: Kiedyś królowie trzymali na dworach wróżbitów. Teraz rządzący mają analityków
Szklana kula. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

„Jak na świntego Prota jest pogoda albo słota,

To na świntego Hieronima jest dysc, albo go nima”

Taką to mądrość życiową starzy górale mają na wszelkie sposoby przewidywania przyszłości, tej bliższej i tej dalszej. Kto z nas nie chciałby jednak mieć wglądu w sprawy, które mają się dopiero wydarzyć? Jest to równie ważne dla zwykłych ludzi jak i dla szefów rządu, prezesów banków, czy dyrektorów instytutów badawczych.

 

Prognozy przed inwazją

Niegdyś królowie, by poznać przyszłość w trudnych momentach swego panowania udawali się do wróżki, niczym biblijny król Saul. Nic dobrego z tego, jak pamiętamy, nie wyniknęło. Dzisiaj miejsce wróżbitów zajęli częściowo analitycy z dobrze opłacanych instytucji badawczych. Ludzie ci mają dostęp do ogromnej ilości danych, uzyskiwanych zarówno ze źródeł oficjalnych jak i poufnych, wywiadowczych. Jeszcze jesienią 2021 roku nad granicami Ukrainy zaczęły się zbierać ciemne chmury w postaci wojsk rosyjskich. I już wtedy mogliśmy usłyszeć lub przeczytać wypowiedzi ekspertów, które sprowadzały się do kwestii – wejdą czy nie wejdą? Po ekspertach głos zabierali politycy i publicyści, powtarzając na ogół eksperckie słowa okraszane własnym komentarzem. Ja sam, jeszcze w lutym zeszłego roku, zastanawiałem się nad szansą pełnej inwazji na Ukrainę >>> https://www.tysol.pl/a78889-tylko-u-nas-marcin-bak-wejda-czy-nie-wejda

Trzeba otwarcie powiedzieć, że większość zabierających głos w mediach pomyliła się i to grubo w kwestii prawdziwych zamiarów Rosji. Jeszcze w przeddzień ataku, 23 lutego można było usłyszeć/przeczytać opinie, że Putin w żadnym wypadku nie zaatakuje Ukrainy w formie pełnoskalowej inwazji. Może ewentualnie zintensyfikować działania na Donbasie ale całe to straszenie, całe gromadzenie wojsk, ma służyć wyłącznie wywarciu presji i podwyższeniu własnej pozycji negocjacyjnej z Zachodem. Trzeba przyznać, że wypowiadający te słowa argumentowali dość rozsądnie – siły zgromadzone przez Rosjan są zbyt małe na taką operację, brakuje odpowiedniej logistyki, Rosja ryzykuje zbyt wiele w relacjach międzynarodowych. Te wszystkie argumenty były bardzo racjonalne. Cóż z tego, Rosja zachowuje się często w sposób nieracjonalny, albo jak mawia mój znajomy, kieruje w swoich działaniach zupełnie innymi, niezrozumiałymi dla ludzi Zachodu racjami.

Niektórzy z ludzi wypowiadających się publicznie o tym, że „Putin tylko blefuje”, potrafili przyznać się po 24 lutego do błędu i powiedzieć otwarcie – „Pomyliłem się”.  Inni wyparli całkowicie ze świadomości własne słowa i traktują je tak, jakby wypowiedział je kto inny. Jednak internet nie zapomina i nigdy w nim nic nie ginie. Była też część komentatorów i specjalistów, część zdecydowanie mniejsza, która pod koniec 2021 roku zaczęła sygnalizować z coraz większym niepokojem, że tym razem Rosja nie blefuje tylko naprawdę uderzy, z czołgami, nalotami lotniczymi, ostrzałem rakietowym. Dla niektórych takim przekroczeniem Rubikonu w rosyjskich przygotowaniach był sygnał o gromadzeniu krwi w szpitalach polowych na terenie Białorusi i okręgu kurskiego. Można się dzisiaj zastanawiać, czy trafność ich prognoz wynikała faktycznie z dużej zdolności prawidłowego analizowania dostępnych danych, czy też była po prostu dziełem przypadku? W końcu jeśli wielu ludzi wypowiada się w różny sposób na temat przyszłości, to istnieje spora szansa, że któryś z nich zwyczajnie trafi, jak los na loterii. Czy takie trafienie powtórzy się przy kolejnych próbach przewidzenia zdarzeń w przyszłości – kto to może wiedzieć...

 

Wróżowie, jasnowidze, magicy...

Oprócz ludzi próbujących poznać przyszłość za pomocą racjonalnych środków, analizujących dużą ilość danych i dokonujących syntezy, wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością osoby, które twierdzą że uzyskały wgląd w sprawy zakryte dzięki wiedzy ezoterycznej. Istnieją nawet badania, które wykazują wzrost zainteresowania usługami wróżek w krajach zachodniej cywilizacja. Tam, gdzie upada wiara w Boga, jako jej namiastka rozwija się zabobon.

Jaka jest skuteczność przepowiedni w wydaniu zawodowych wróżbitów? Niewielka, trzeba to przyznać uczciwie. W naszym kraju od wielu lat działa aktywnie człowiek, reklamowany jako „najsłynniejszy jasnowidz w Polsce”. Co roku a czasem kilka razy w roku publikuje swoje przewidywania na temat nadchodzących wydarzeń politycznych. Można prześledzić te opowieści na przestrzeni kilkunastu lat wstecz, bo internet nie zapomina. Niczego nie udało mu się przewidzieć, część jego głośnych przepowiedni okazało się  spektakularną pomyłką, co nie przeszkadza mu nadal uchodzić za „najsłynniejszego polskiego jasnowidza”.  

Kilka dni temu umarł największy znawca i praktyk tarota w naszym kraju. Od wielu lat nie tylko sam zajmował się wróżeniem za pomocą kart tarota ale prowadził naukę tej techniki dywinacyjnej. Jeszcze w grudniu organizował nabór do swojej szkoły wróżbiarstwa, zajęcia w której miały ruszyć w styczniu. Wszystkie plany pokrzyżowała śmierć wróżbity. Nie dziwią więc pytania, stawiane przy tej okazji, o skuteczność jego metody zaglądania w przyszłość i wiarygodność samego wróżbity. Skoro nie potrafił zinterpretować zbliżających się niepomyślnych zdarzeń dotyczących prowadzonego biznesu oraz własnej osoby...

Mieszkańcy Podhala mają, o ile mi wiadomo, prostą odpowiedź na pytanie o to, które proroctwa pochodzą od Boga – „te, które się sprawdzają”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu

Fundacja Olgi Tokarczuk wydała oświadczenie, w którym znalazł się następujący fragment: „Nie zgadzamy się na krępowanie wolności wypowiedzi artystycznej i jakiekolwiek formy nacisku na artystki i artystów oraz odbiorczynie i odbiorców ich dzieł”.

Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech z ostatniej chwili
Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech

„Tymczasem na aukcji w Niemczech znowu artefakty husarskie – szyszaki i buławy. I jak zawsze – obrazy i srebra. Te są praktycznie zawsze” – czytamy we wpisie jednej z użytkowniczek Facebooka.

Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego” z ostatniej chwili
Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego”

– Jeśli raz się otworzymy, to będziemy mieli powtórkę z tego, co jest na Zachodzie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w TVP Info. – My powinniśmy różne rzeczy z Zachodu sprowadzać do Polski, ale nie powinniśmy sprowadzać z Zachodu błędów i to bardzo ciężkich błędów – ocenił.

„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie” z ostatniej chwili
„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie”

Maciej Fijak jest krakowskim aktywistą miejskim działającym w ramach Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Twierdzi, że nachodzą go politycy Platformy Obywatelskiej.

Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy z ostatniej chwili
Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy

Pod pretekstem wakacji pilot lotniczej Rosgwardii, posługujący się nazwiskiem Gawryczenko, udał się wraz z rodziną na wakacje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie zdecydował poddać się ambasadzie USA w Dubaju.

Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby” z ostatniej chwili
Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby”

– Tusk posłuchał jednej osoby. Konkretnie Niemki. Konkretnie Angeli Merkel. Ona mu doradzała podczas rozmowy, żeby podniósł wiek emerytalny. On jej posłuchał. To jest dowód na to, że w referendum musimy pójść i odpowiedzieć jednoznacznie. Czy jest zgoda Polaków na podniesienie wieku emerytalnego – mówił w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki.

Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto z ostatniej chwili
Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto

W środę w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata w sprawie tzw. paktu migracyjnego. Do sprawy odniósł się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.

Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz musi sprostować wypowiedź o polityku Koalicji Obywatelskiej Andrzeju Rozenku (byłym współpracowniku Jerzego Urbana i uczestniku tzw. Klubu Wałdajskiego, w spotkaniach którego uczestniczył również Władimir Putin) – orzekł prawomocnie sąd apelacyjny. Nie utrzymał jednak orzeczonego wcześniej zakazu rozpowszechniania przez Sakiewicza informacji, jakoby m.in. „Rozenek dopuszczał się prób tłumienia krytyki prasowej”.

„Prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej”. 7 postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE z ostatniej chwili
„Prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej”. 7 postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE

„7 głównych postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE na temat zmiany Traktatów UE. Tę Rezolucję i Raport PE popiera opozycja” – pisze w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Sikorski o końcu Unii Europejskiej. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Sikorski o końcu Unii Europejskiej. Padły mocne słowa

Były szef MSZ Radosław Sikorski jest zaniepokojony przyszłością Unii Europejskiej. Polityk na antenie Polsat News skomentował m.in. wyniki wyborów na Słowacji, gdzie zwyciężyła partia Smer (partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym). Uważa, że sytuacja w innych krajach może być dużo gorsza.

REKLAMA

Marcin Bąk: Kiedyś królowie trzymali na dworach wróżbitów. Teraz rządzący mają analityków

Mijający wkrótce rok trwania pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę to dobra okazja, by zadumać się nad wartością prognoz, analiz i przepowiedni. Czy można w ogóle przewidzieć przyszłość?
Szklana kula. Ilustracja poglądowa Marcin Bąk: Kiedyś królowie trzymali na dworach wróżbitów. Teraz rządzący mają analityków
Szklana kula. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

„Jak na świntego Prota jest pogoda albo słota,

To na świntego Hieronima jest dysc, albo go nima”

Taką to mądrość życiową starzy górale mają na wszelkie sposoby przewidywania przyszłości, tej bliższej i tej dalszej. Kto z nas nie chciałby jednak mieć wglądu w sprawy, które mają się dopiero wydarzyć? Jest to równie ważne dla zwykłych ludzi jak i dla szefów rządu, prezesów banków, czy dyrektorów instytutów badawczych.

 

Prognozy przed inwazją

Niegdyś królowie, by poznać przyszłość w trudnych momentach swego panowania udawali się do wróżki, niczym biblijny król Saul. Nic dobrego z tego, jak pamiętamy, nie wyniknęło. Dzisiaj miejsce wróżbitów zajęli częściowo analitycy z dobrze opłacanych instytucji badawczych. Ludzie ci mają dostęp do ogromnej ilości danych, uzyskiwanych zarówno ze źródeł oficjalnych jak i poufnych, wywiadowczych. Jeszcze jesienią 2021 roku nad granicami Ukrainy zaczęły się zbierać ciemne chmury w postaci wojsk rosyjskich. I już wtedy mogliśmy usłyszeć lub przeczytać wypowiedzi ekspertów, które sprowadzały się do kwestii – wejdą czy nie wejdą? Po ekspertach głos zabierali politycy i publicyści, powtarzając na ogół eksperckie słowa okraszane własnym komentarzem. Ja sam, jeszcze w lutym zeszłego roku, zastanawiałem się nad szansą pełnej inwazji na Ukrainę >>> https://www.tysol.pl/a78889-tylko-u-nas-marcin-bak-wejda-czy-nie-wejda

Trzeba otwarcie powiedzieć, że większość zabierających głos w mediach pomyliła się i to grubo w kwestii prawdziwych zamiarów Rosji. Jeszcze w przeddzień ataku, 23 lutego można było usłyszeć/przeczytać opinie, że Putin w żadnym wypadku nie zaatakuje Ukrainy w formie pełnoskalowej inwazji. Może ewentualnie zintensyfikować działania na Donbasie ale całe to straszenie, całe gromadzenie wojsk, ma służyć wyłącznie wywarciu presji i podwyższeniu własnej pozycji negocjacyjnej z Zachodem. Trzeba przyznać, że wypowiadający te słowa argumentowali dość rozsądnie – siły zgromadzone przez Rosjan są zbyt małe na taką operację, brakuje odpowiedniej logistyki, Rosja ryzykuje zbyt wiele w relacjach międzynarodowych. Te wszystkie argumenty były bardzo racjonalne. Cóż z tego, Rosja zachowuje się często w sposób nieracjonalny, albo jak mawia mój znajomy, kieruje w swoich działaniach zupełnie innymi, niezrozumiałymi dla ludzi Zachodu racjami.

Niektórzy z ludzi wypowiadających się publicznie o tym, że „Putin tylko blefuje”, potrafili przyznać się po 24 lutego do błędu i powiedzieć otwarcie – „Pomyliłem się”.  Inni wyparli całkowicie ze świadomości własne słowa i traktują je tak, jakby wypowiedział je kto inny. Jednak internet nie zapomina i nigdy w nim nic nie ginie. Była też część komentatorów i specjalistów, część zdecydowanie mniejsza, która pod koniec 2021 roku zaczęła sygnalizować z coraz większym niepokojem, że tym razem Rosja nie blefuje tylko naprawdę uderzy, z czołgami, nalotami lotniczymi, ostrzałem rakietowym. Dla niektórych takim przekroczeniem Rubikonu w rosyjskich przygotowaniach był sygnał o gromadzeniu krwi w szpitalach polowych na terenie Białorusi i okręgu kurskiego. Można się dzisiaj zastanawiać, czy trafność ich prognoz wynikała faktycznie z dużej zdolności prawidłowego analizowania dostępnych danych, czy też była po prostu dziełem przypadku? W końcu jeśli wielu ludzi wypowiada się w różny sposób na temat przyszłości, to istnieje spora szansa, że któryś z nich zwyczajnie trafi, jak los na loterii. Czy takie trafienie powtórzy się przy kolejnych próbach przewidzenia zdarzeń w przyszłości – kto to może wiedzieć...

 

Wróżowie, jasnowidze, magicy...

Oprócz ludzi próbujących poznać przyszłość za pomocą racjonalnych środków, analizujących dużą ilość danych i dokonujących syntezy, wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością osoby, które twierdzą że uzyskały wgląd w sprawy zakryte dzięki wiedzy ezoterycznej. Istnieją nawet badania, które wykazują wzrost zainteresowania usługami wróżek w krajach zachodniej cywilizacja. Tam, gdzie upada wiara w Boga, jako jej namiastka rozwija się zabobon.

Jaka jest skuteczność przepowiedni w wydaniu zawodowych wróżbitów? Niewielka, trzeba to przyznać uczciwie. W naszym kraju od wielu lat działa aktywnie człowiek, reklamowany jako „najsłynniejszy jasnowidz w Polsce”. Co roku a czasem kilka razy w roku publikuje swoje przewidywania na temat nadchodzących wydarzeń politycznych. Można prześledzić te opowieści na przestrzeni kilkunastu lat wstecz, bo internet nie zapomina. Niczego nie udało mu się przewidzieć, część jego głośnych przepowiedni okazało się  spektakularną pomyłką, co nie przeszkadza mu nadal uchodzić za „najsłynniejszego polskiego jasnowidza”.  

Kilka dni temu umarł największy znawca i praktyk tarota w naszym kraju. Od wielu lat nie tylko sam zajmował się wróżeniem za pomocą kart tarota ale prowadził naukę tej techniki dywinacyjnej. Jeszcze w grudniu organizował nabór do swojej szkoły wróżbiarstwa, zajęcia w której miały ruszyć w styczniu. Wszystkie plany pokrzyżowała śmierć wróżbity. Nie dziwią więc pytania, stawiane przy tej okazji, o skuteczność jego metody zaglądania w przyszłość i wiarygodność samego wróżbity. Skoro nie potrafił zinterpretować zbliżających się niepomyślnych zdarzeń dotyczących prowadzonego biznesu oraz własnej osoby...

Mieszkańcy Podhala mają, o ile mi wiadomo, prostą odpowiedź na pytanie o to, które proroctwa pochodzą od Boga – „te, które się sprawdzają”.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe