Dr Rafał Brzeski: Dlaczego NAPRAWDĘ Rosja boi się amunicji na bazie zubożonego uranu

Władimir Putin powiedział, że Rosja rozmieści na Białorusi taktyczną broń jądrową. Stosowne magazyny mają być gotowe do 1 lipca.
Amerykański pocisk M829 z rdzeniem ze zubożonego uranu Dr Rafał Brzeski: Dlaczego NAPRAWDĘ Rosja boi się amunicji na bazie zubożonego uranu
Amerykański pocisk M829 z rdzeniem ze zubożonego uranu / Wikipedia domena publiczna

Nie mówił, w jakim celu, ale zrobił to za niego sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew, którego zdaniem Rosja powinna „dominować w Europie”, gdyż „jest jej historycznie przypisana wiodąca rola na kontynencie”. Dla wyjaśnienia prognozował: „w XIX wieku było to imperium rosyjskie, w XX wieku Związek Sowiecki i tak będzie w XXI stuleciu”. Natomiast dla krnąbrnych, którzy nie wyciągają wniosków z historii Rosja, ma „nowoczesną, unikalną broń zdolną zniszczyć każdego przeciwnika”.

 

Straszny uran

Patruszew nie ujawnił, co to za broń. Putin tłumaczył, że Rosja robi to, co „USA robią od dziesięcioleci”, a zgodny chór propagandzistów wyjaśnia, że decyzja rozmieszczenia głowic jądrowych jest odpowiedzią na udostępnienie Ukrainie „radioaktywnych pocisków przeciwpancernych”. Chodzi o przekazywane przez Wielką Brytanię rzadko używane pociski przeciwczołgowe, których rdzeń wykonany jest ze zubożonego uranu. Używany do produkcji broni jądrowej wzbogacony uran jest wysoce radioaktywny. Zubożony uran emituje znikome promieniowanie, które nie zagraża zdrowiu. Tu uran i tu uran, wspaniała kombinacja do mrożącej krew w żyłach narracji, która dociera już nad Wisłę.

Zapowiedź przekazania Ukrainie pocisków z rdzeniem wykonanym ze zubożonego uranu wywołała w Rosji histeryczne reakcje. Konstantin Gawriłow, szef rosyjskiej delegacji na wiedeńskie rozmowy o kontroli zbrojeń, ostrzegł, że jeśli pojawią się na ukraińskim froncie, to Kreml uzna to za użycie przeciwko Rosji „brudnej broni jądrowej”. Strach Rosjan jest uzasadniony. Zubożony uran ma gęstość 1,7 raza większą niż ołów, co sprawia, że pocisk z uranowym rdzeniem jest mały, ale z łatwością wchodzi w betonowy bunkier i praktycznie przebija każdy pancerz czołgowy. Znanym wyjątkiem jest supertajny pancerz w niektórych modelach czołgów Abrams wzmocniony najprawdopodobniej płytkami ze zubożonego uranu, umieszczonymi pomiędzy płytami ze stali. Dzięki swym małym rozmiarom pocisk napotyka mniejszy opór powietrza, a więc ma większą szybkość i dalszy zasięg. Przy uderzeniu w twardą powierzchnię jego temperatura gwałtownie rośnie i odłamki rdzenia pocisku zapalają się, co ma znaczenie po przebiciu czołgowego pancerza.

 

Zabójcy T-72

Nafaszerowane zubożonym uranem pociski przeciwpancerne skonstruowano w USA w latach 70. z myślą  o wykorzystaniu ich przeciwko sowieckim czołgom T-72 uważanym wówczas za nie do pokonania. (Czołgi te Rosjanie wyciągnęli teraz z magazynów i wysyłają na Ukrainę dla zastąpienia nowocześniejszych maszyn zniszczonych w walkach.) Równoległe prace prowadzono w Związku Sowieckim i to Armia Czerwona pierwsza użyła takich pocisków podczas walk w Afganistanie. Amerykanie i Brytyjczycy użyli tych pocisków podczas kampanii w Iraku przeciwko czołgom produkcji sowieckiej wojsk Saddama Husajna. Z druzgocącym skutkiem. W trwającej około 100 godzin konfrontacji wojsk pancernych amerykańskie czołgi Abrams, opancerzone transportery Bradley, samoloty szturmowe A-10 Warthog oraz brytyjskie czołgi Challenger zniszczyły około 1400 irackich czołgów. Wynik ten medialnie przykryły bardziej sensacyjne doniesienia o „niewidzialnych” samolotach stealth i „inteligentnych” bombach trafiających w mosty i budynki sztabów, co można było rejestrować z monitorów naprowadzania i pokazać na ekranach telewizorów.

Zaletą uranowego „wkładu” do pocisku lub pancerza jest też jego stosunkowo niski koszt. Zubożony uran jest materiałem odpadowym w procesie wzbogacania uranu do stopnia wykorzystywanego w cywilnych reaktorach lub w bojowych ładunkach jądrowych i termojądrowych. Jednak pomimo opłacalności i sukcesów na polu walki pociski z uranowym rdzeniem nie są powszechnie stosowane. Nie są wprawdzie radioaktywne i ich promieniowanie nie jest bardziej niebezpieczne niż starych modeli telewizorów, ale ich wielką wadą jest toksyczność uranu oraz powstający w trakcie eksplozji drobniejszy od pudru pył oraz aktywne gazy. Według pacyfistycznych i zielonych organizacji pozarządowych wiatr, deszcz i wody powierzchniowe roznoszą pył nawet na duże odległości, powodując skażenia z dala od frontu, a nawet w domach, gdzie dostaje się przez szpary w drzwiach i oknach. Pył i gazy wnikają do organizmu poprzez system oddechowy i trawienny oraz bezpośrednio wskutek trafienia odłamkiem lub zanieczyszczenie rany, powodując negatywne skutki, od zaburzeń systemu odpornościowego po nowotwory. Długofalowe skutki wykorzystania amunicji zawierającej zubożony uran nie zostały dokładnie zbadane. Wiele organizacji i krajów wzywa do jej zakazania. Pod koniec ubiegłego stulecia Komisja Praw Człowieka ONZ wnioskowała, żeby uznać ją za broń masowej zagłady, ale żadna organizacja międzynarodowa nie wydała jeszcze globalnego zakazu. Jest więc w pełni legalna i czy to się Moskwie podoba, czy nie jej użycie w odpowiednim momencie może przechylić szalę na ukraińskim froncie.


 

POLECANE
Szef NATO zganił Zełenskiego z ostatniej chwili
Szef NATO zganił Zełenskiego

– Prezydent Ukrainy powinien powściągnąć swoje skargi na kanclerza Niemiec – powiedział sekretarz generalny NATO Mark Rutte.

Tusk po cichu zrezygnował polityka
"Tusk po cichu zrezygnował"

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz została niedawno zapytana o kwestię funduszy dla Polski w ramach KPO. Ujawniła również, że premier Donald Tusk zrezygnował z oskładkowania umów zlecenie.

Paweł Szefernaker może stracić immunitet gorące
Paweł Szefernaker może stracić immunitet

Poseł Paweł Szefernaker poinformował, że otrzymał pismo od marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Jak wyjaśnił polityk, dotyczyło ono rozpoczęcia procedury uchylania immunitetu za podanie dalej tweeta ze spotem PiS ws. polityki migracyjnej. Sprawa leżała od 23.11.2023 w Sejmie. Marszałek Hołownia zajął się nią 10.12.2024 kiedy zostałem już szefem sztabu K.Nawrockiego

Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Obrońca zwraca uwagę na jeden dziwny szczegół z ostatniej chwili
Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Obrońca zwraca uwagę na jeden dziwny szczegół

Rzecznik Praw Obywatelskich zakończył i opublikował raport ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego. Jak poinformowano, duchowny nie został poddany torturom w rozumieniu prawa międzynarodowego, ale doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności. Jest komentarz obrońcy księdza, mec. Krzysztofa Wąsowskiego.

Sprawozdanie finansowe PiS. Szef PKW przekazał nowe informacje z ostatniej chwili
Sprawozdanie finansowe PiS. Szef PKW przekazał nowe informacje

W rozmowie z Polską Agencją Prasową przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że PKW nie podjęła w poniedziałek w trybie obiegowym uchwały ws. sprawozdania komitetu PiS. – Sprawa musi wrócić na posiedzenie 30 grudnia – przekazał Marciniak.

Kto rozwiesza banery z życzeniami od Karola Nawrockiego na wiaduktach w Warszawie? Wiadomości
Kto rozwiesza banery z życzeniami od Karola Nawrockiego na wiaduktach w Warszawie?

Już wkrótce święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji w poniedziałek nad ranem w Warszawie pojawiły się banery z życzeniami od Karola Nawrockiego. Nie wiadomo jednak, kto jest pomysłodawcą akcji.

To żałosne. Jest odpowiedź ministra na otwarty list Romanowskiego z ostatniej chwili
"To żałosne". Jest odpowiedź ministra na otwarty list Romanowskiego

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak skomentował list otwarty Marcina Romanowskiego do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, w którym polityk stwierdza, że chciałby wrócić do kraju i dowieść swojej niewinności w uczciwym procesie.

Chaos w Korei Południowej. Opozycja grozi premierowi impeachmentem polityka
Chaos w Korei Południowej. Opozycja grozi premierowi impeachmentem

Południowokoreańska opozycja po obaleniu dotychczasowego prezydenta Yun Suk Yeola, zagroziła impeachmentem pełniącemu obowiązki prezydenta Hanowi Duck-soo. Politycy domagają się, aby podpisał on ustawę powołującą specjalnego prokuratora

Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Jest komentarz mec. Bartosza Lewandowskiego gorące
Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Jest komentarz mec. Bartosza Lewandowskiego

Rzecznik Praw Obywatelskich zakończył i opublikował raport ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego. Jak poinformowano, duchowny nie został poddany torturom w rozumieniu prawa międzynarodowego, ale doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności. Jest komentarz mec. Bartosza Lewandowskiego.

RPO wskazuje na liczne naruszenia w traktowaniu byłych urzędniczek ministerstwa sprawiedliwości podczas aresztowania z ostatniej chwili
RPO wskazuje na liczne naruszenia w traktowaniu byłych urzędniczek ministerstwa sprawiedliwości podczas aresztowania

Rzecznik Praw Obywatelskich zbadał sprawę traktowania byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości podczas przebywania w areszcie.

REKLAMA

Dr Rafał Brzeski: Dlaczego NAPRAWDĘ Rosja boi się amunicji na bazie zubożonego uranu

Władimir Putin powiedział, że Rosja rozmieści na Białorusi taktyczną broń jądrową. Stosowne magazyny mają być gotowe do 1 lipca.
Amerykański pocisk M829 z rdzeniem ze zubożonego uranu Dr Rafał Brzeski: Dlaczego NAPRAWDĘ Rosja boi się amunicji na bazie zubożonego uranu
Amerykański pocisk M829 z rdzeniem ze zubożonego uranu / Wikipedia domena publiczna

Nie mówił, w jakim celu, ale zrobił to za niego sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew, którego zdaniem Rosja powinna „dominować w Europie”, gdyż „jest jej historycznie przypisana wiodąca rola na kontynencie”. Dla wyjaśnienia prognozował: „w XIX wieku było to imperium rosyjskie, w XX wieku Związek Sowiecki i tak będzie w XXI stuleciu”. Natomiast dla krnąbrnych, którzy nie wyciągają wniosków z historii Rosja, ma „nowoczesną, unikalną broń zdolną zniszczyć każdego przeciwnika”.

 

Straszny uran

Patruszew nie ujawnił, co to za broń. Putin tłumaczył, że Rosja robi to, co „USA robią od dziesięcioleci”, a zgodny chór propagandzistów wyjaśnia, że decyzja rozmieszczenia głowic jądrowych jest odpowiedzią na udostępnienie Ukrainie „radioaktywnych pocisków przeciwpancernych”. Chodzi o przekazywane przez Wielką Brytanię rzadko używane pociski przeciwczołgowe, których rdzeń wykonany jest ze zubożonego uranu. Używany do produkcji broni jądrowej wzbogacony uran jest wysoce radioaktywny. Zubożony uran emituje znikome promieniowanie, które nie zagraża zdrowiu. Tu uran i tu uran, wspaniała kombinacja do mrożącej krew w żyłach narracji, która dociera już nad Wisłę.

Zapowiedź przekazania Ukrainie pocisków z rdzeniem wykonanym ze zubożonego uranu wywołała w Rosji histeryczne reakcje. Konstantin Gawriłow, szef rosyjskiej delegacji na wiedeńskie rozmowy o kontroli zbrojeń, ostrzegł, że jeśli pojawią się na ukraińskim froncie, to Kreml uzna to za użycie przeciwko Rosji „brudnej broni jądrowej”. Strach Rosjan jest uzasadniony. Zubożony uran ma gęstość 1,7 raza większą niż ołów, co sprawia, że pocisk z uranowym rdzeniem jest mały, ale z łatwością wchodzi w betonowy bunkier i praktycznie przebija każdy pancerz czołgowy. Znanym wyjątkiem jest supertajny pancerz w niektórych modelach czołgów Abrams wzmocniony najprawdopodobniej płytkami ze zubożonego uranu, umieszczonymi pomiędzy płytami ze stali. Dzięki swym małym rozmiarom pocisk napotyka mniejszy opór powietrza, a więc ma większą szybkość i dalszy zasięg. Przy uderzeniu w twardą powierzchnię jego temperatura gwałtownie rośnie i odłamki rdzenia pocisku zapalają się, co ma znaczenie po przebiciu czołgowego pancerza.

 

Zabójcy T-72

Nafaszerowane zubożonym uranem pociski przeciwpancerne skonstruowano w USA w latach 70. z myślą  o wykorzystaniu ich przeciwko sowieckim czołgom T-72 uważanym wówczas za nie do pokonania. (Czołgi te Rosjanie wyciągnęli teraz z magazynów i wysyłają na Ukrainę dla zastąpienia nowocześniejszych maszyn zniszczonych w walkach.) Równoległe prace prowadzono w Związku Sowieckim i to Armia Czerwona pierwsza użyła takich pocisków podczas walk w Afganistanie. Amerykanie i Brytyjczycy użyli tych pocisków podczas kampanii w Iraku przeciwko czołgom produkcji sowieckiej wojsk Saddama Husajna. Z druzgocącym skutkiem. W trwającej około 100 godzin konfrontacji wojsk pancernych amerykańskie czołgi Abrams, opancerzone transportery Bradley, samoloty szturmowe A-10 Warthog oraz brytyjskie czołgi Challenger zniszczyły około 1400 irackich czołgów. Wynik ten medialnie przykryły bardziej sensacyjne doniesienia o „niewidzialnych” samolotach stealth i „inteligentnych” bombach trafiających w mosty i budynki sztabów, co można było rejestrować z monitorów naprowadzania i pokazać na ekranach telewizorów.

Zaletą uranowego „wkładu” do pocisku lub pancerza jest też jego stosunkowo niski koszt. Zubożony uran jest materiałem odpadowym w procesie wzbogacania uranu do stopnia wykorzystywanego w cywilnych reaktorach lub w bojowych ładunkach jądrowych i termojądrowych. Jednak pomimo opłacalności i sukcesów na polu walki pociski z uranowym rdzeniem nie są powszechnie stosowane. Nie są wprawdzie radioaktywne i ich promieniowanie nie jest bardziej niebezpieczne niż starych modeli telewizorów, ale ich wielką wadą jest toksyczność uranu oraz powstający w trakcie eksplozji drobniejszy od pudru pył oraz aktywne gazy. Według pacyfistycznych i zielonych organizacji pozarządowych wiatr, deszcz i wody powierzchniowe roznoszą pył nawet na duże odległości, powodując skażenia z dala od frontu, a nawet w domach, gdzie dostaje się przez szpary w drzwiach i oknach. Pył i gazy wnikają do organizmu poprzez system oddechowy i trawienny oraz bezpośrednio wskutek trafienia odłamkiem lub zanieczyszczenie rany, powodując negatywne skutki, od zaburzeń systemu odpornościowego po nowotwory. Długofalowe skutki wykorzystania amunicji zawierającej zubożony uran nie zostały dokładnie zbadane. Wiele organizacji i krajów wzywa do jej zakazania. Pod koniec ubiegłego stulecia Komisja Praw Człowieka ONZ wnioskowała, żeby uznać ją za broń masowej zagłady, ale żadna organizacja międzynarodowa nie wydała jeszcze globalnego zakazu. Jest więc w pełni legalna i czy to się Moskwie podoba, czy nie jej użycie w odpowiednim momencie może przechylić szalę na ukraińskim froncie.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe