"Proces nad Chrystusem trwa". Ulicami Żoliborza przeszła XXIII Droga Krzyżowa Ludzi Pracy

"Tylko ludzie silni nadzieją są zdolni przetrwać wszelkie trudności" - pod tym hasłem sprzed grobu ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie wyruszyła XXIII Ogólnopolska Droga Krzyżowa Świata Pracy. Wzięły w niej udział delegacje NSZZ Solidarność z całej Polski, na czele z Tadeuszem Majchrowiczem, wiceszefem Związku.
/ Fot. Tomasz Gutry

Główną intencją Drogi Krzyżowej stała się w tym roku modlitwa o zjednoczenie narodu i Kościoła wobec wyzwań współczesności.

Przed dwudziestoma trzema laty zgromadziła nas po raz pierwszy Droga Krzyżowa Ludzi Pracy ulicami Żoliborza od grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Od tamtej pory wiele się zmieniło, miała miejsce katastrofa smoleńska, beatyfikacja ks. Jerzego i kardynała Wyszyńskiego, wydarzyła się pandemia, a ostatnio wojna…

- przypomniał w homilii ks. Michał Kotowski, duszpasterz ludzi pracy.

 

Nie wiemy, jak potoczą się losy Europy i świata, ale jest takie powiedzenie: stat crux dum volvitur orbis – to znaczy: świat przemija, a krzyż trwa. Nie wiemy, co będzie za rok, ale wiemy na pewno, że Krzyż Chrystusa będzie trwał. I ci, którzy trwają przy Krzyżu, mogą czuć się bezpiecznie, mogą czuć się silni wiarą, nadzieją i miłością, mogą czuć się wytrwali

- wskazał kapłan.

W Drodze Krzyżowej uczestniczyli przedstawiciele NSZZ Solidarność, służb mundurowych, młodzieży i Związku Piłsudczyków modląc się o poszanowanie godności ludzi pracy, a także o dochowanie przez polski naród wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Wspólnie z ludźmi Solidarności modlił się m.in. ks. Czesław Banaszkiewicz, przyjaciel bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przypomniał on słowa męczennika o trwającym przez bieg dziejów procesie nad Chrystusem, odnosząc je do obecnych ataków na św. Jana Pawła II, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Adama Sapiehę czy Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Nasze cierpienia, nasze krzyże możemy ciągle łączyć z Chrystusem, bo proces nad Chrystusem trwa. Trwa proces nad Chrystusem w Jego braciach. Bo aktorzy dramatu i procesu Chrystusa żyją nadal. Zmieniły się tylko ich nazwiska i twarze, zmieniły się daty i miejsca ich urodzin. Zmieniają się metody, ale sam proces nad Chrystusem trwa. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy zadają ból i cierpienie braciom swoim, ci, którzy walczą z tym, za co Chrystus umierał na krzyżu. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy usiłują budować na kłamstwie, fałszu i półprawdach, którzy poniżają godność ludzką, godność dziecka Bożego, którzy zabierają współrodakom wartość tak bardzo szanowaną przez samego Boga, zabierają i ograniczają wolność

- brzmiały cytowane podczas Drogi Krzyżowej słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Autorem części rozważań był ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku. Modlitwie towarzyszyła gra pieśni wielkopostnych wykonywanych przez orkiestrę górniczą z Jaworzna. Droga Krzyżowa Ludzi Pracy przeszła m.in. ulicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie przed pomnikiem męczennika zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. 

Agnieszka Żurek
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nad marszem Tuska przeleciał tajemniczy samolot. Hasło z baneru nie pozostawia wątpliwości z ostatniej chwili
Nad marszem Tuska przeleciał tajemniczy samolot. Hasło z baneru nie pozostawia wątpliwości

W niedzielę 4 czerwca ulicami Warszawy przeszedł marsz zorganizowany przez Donalda Tuska i przedstawicieli opozycji.

Groźny wypadek w Tatrach. Turystka spadła z ogromnej wysokości z ostatniej chwili
Groźny wypadek w Tatrach. Turystka spadła z ogromnej wysokości

W niedzielę na Rysach w Tatrach doszło do groźnego wypadku. Turystka spadła z wysokości kilkaset metrów.

Podano nieoficjalne dane na temat frekwencji na marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Podano nieoficjalne dane na temat frekwencji na "marszu 4 czerwca"

W niedzielnym marszu zorganizowanym przez PO i Donalda Tuska wzięło udział między 100 a 150 tys. osób - wynika z nieoficjalnych danych z policji, do których dotarła PAP.

Prezenter Dzień dobry TVN trafił do szpitala. Teraz apeluje z ostatniej chwili
Prezenter "Dzień dobry TVN" trafił do szpitala. Teraz apeluje

Robert Stockinger, który od 9 lat związany jest z "Dzień dobry TVN" trafił do szpitala, by poddać się badaniom. Teraz prezenter zaapelował do internautów, by dbali o siebie.

Premier Morawiecki o marszu Tuska: Śmieszy mnie, kiedy stare lisy organizują marsz antyrządowy z ostatniej chwili
Premier Morawiecki o marszu Tuska: Śmieszy mnie, kiedy stare lisy organizują marsz antyrządowy

Śmieszy mnie trochę, kiedy stare lisy, siedzące w polityce wiele lat, organizują marsz antyrządowy i przedstawiają go jako spontaniczny protest obywatelski – powiedział premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym odcinku swojego podcastu.

Orban próbował pocałować premier Mołdawii w dłoń. Zrobiło się niezręcznie [VIDEO] z ostatniej chwili
Orban próbował pocałować premier Mołdawii w dłoń. Zrobiło się niezręcznie [VIDEO]

Podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w środkowej Mołdawii doszło do niezręcznej sytuacji z udziałem premiera Węgier. Polityk próbował pocałować w rękę prezydent Mołdawii Maię Sandu, jednak coś poszło nie tak.

Włochy. Tragiczny wypadek z udziałem autokaru z ostatniej chwili
Włochy. Tragiczny wypadek z udziałem autokaru

Na autostradzie A16 w pobliżu Neapolu na południu Włoch doszło do groźnego wypadku autobusu. Pojazdem podróżowało 38 pasażerów oraz dwóch kierowców. Wiadomo, że poszkodowani jechali z Lecce nad Adriatykiem w kierunku Rzymu.

[Przypominamy] Antoni Macierewicz: Gdyby nie nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji z ostatniej chwili
[Przypominamy] Antoni Macierewicz: Gdyby nie "nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji

– Gdyby nie „nocna zmiana”, Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji. Odpowiedzialność za zablokowanie możliwości rozwoju Polski, próbę cofnięcia nas do poziomu Białorusi, spada w pełni na tych, którzy głosowali za obaleniem rządu Olszewskiego. I na Lecha Wałęsę, i na Jacka Kuronia – mówił Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim w wywiadzie, który przeprowadziliśmy po śmierci Premiera.

Zbigniew Ziobro o marszu opozycji: Nienawiść, wulgaryzmy i pogarda z ostatniej chwili
Zbigniew Ziobro o marszu opozycji: Nienawiść, wulgaryzmy i pogarda

Jako marsz nienawiści, marsz pogardy ocenił w niedzielę w Jarosławiu (Podkarpackie) minister sprawiedliwości i lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro niedzielny marsz, który odbywa się w niedzielę m.in. w Warszawie.

Jak nie chcecie słuchać.... Wałęsa obraził się na uczestników marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
"Jak nie chcecie słuchać...". Wałęsa obraził się na uczestników "marszu 4 czerwca"

Uczestnicy zorganizowanego przez PO i Donalda Tuska niedzielnego marszu zebrali się na warszawskim placu Na Rozdrożu. Marsz ma być protestem przeciw obecnym rządom. Biorą w nim udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych. Jednym z przemawiających był Lech Wałęsa.

Emerytury
Stażowe