"Proces nad Chrystusem trwa". Ulicami Żoliborza przeszła XXIII Droga Krzyżowa Ludzi Pracy

Główną intencją Drogi Krzyżowej stała się w tym roku modlitwa o zjednoczenie narodu i Kościoła wobec wyzwań współczesności.
Przed dwudziestoma trzema laty zgromadziła nas po raz pierwszy Droga Krzyżowa Ludzi Pracy ulicami Żoliborza od grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Od tamtej pory wiele się zmieniło, miała miejsce katastrofa smoleńska, beatyfikacja ks. Jerzego i kardynała Wyszyńskiego, wydarzyła się pandemia, a ostatnio wojna…
- przypomniał w homilii ks. Michał Kotowski, duszpasterz ludzi pracy.
Nie wiemy, jak potoczą się losy Europy i świata, ale jest takie powiedzenie: stat crux dum volvitur orbis – to znaczy: świat przemija, a krzyż trwa. Nie wiemy, co będzie za rok, ale wiemy na pewno, że Krzyż Chrystusa będzie trwał. I ci, którzy trwają przy Krzyżu, mogą czuć się bezpiecznie, mogą czuć się silni wiarą, nadzieją i miłością, mogą czuć się wytrwali
- wskazał kapłan.
W Drodze Krzyżowej uczestniczyli przedstawiciele NSZZ Solidarność, służb mundurowych, młodzieży i Związku Piłsudczyków modląc się o poszanowanie godności ludzi pracy, a także o dochowanie przez polski naród wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Wspólnie z ludźmi Solidarności modlił się m.in. ks. Czesław Banaszkiewicz, przyjaciel bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przypomniał on słowa męczennika o trwającym przez bieg dziejów procesie nad Chrystusem, odnosząc je do obecnych ataków na św. Jana Pawła II, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Adama Sapiehę czy Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
Nasze cierpienia, nasze krzyże możemy ciągle łączyć z Chrystusem, bo proces nad Chrystusem trwa. Trwa proces nad Chrystusem w Jego braciach. Bo aktorzy dramatu i procesu Chrystusa żyją nadal. Zmieniły się tylko ich nazwiska i twarze, zmieniły się daty i miejsca ich urodzin. Zmieniają się metody, ale sam proces nad Chrystusem trwa. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy zadają ból i cierpienie braciom swoim, ci, którzy walczą z tym, za co Chrystus umierał na krzyżu. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy usiłują budować na kłamstwie, fałszu i półprawdach, którzy poniżają godność ludzką, godność dziecka Bożego, którzy zabierają współrodakom wartość tak bardzo szanowaną przez samego Boga, zabierają i ograniczają wolność
- brzmiały cytowane podczas Drogi Krzyżowej słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Autorem części rozważań był ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku. Modlitwie towarzyszyła gra pieśni wielkopostnych wykonywanych przez orkiestrę górniczą z Jaworzna. Droga Krzyżowa Ludzi Pracy przeszła m.in. ulicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie przed pomnikiem męczennika zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.
Agnieszka Żurek