Trzaskowski za Tuska? Jest komentarz z Platformy Obywatelskiej

Politycy z PO pytani o pogłoskę, że Rafał Trzaskowski mógłby zastąpić Donalda Tuska jako kandydat na premiera przekonują, że to narracja narzucana przez rywali.
Donald Tusk  Trzaskowski za Tuska? Jest komentarz z Platformy Obywatelskiej
Donald Tusk / / fot. Flickr / EPP / CC BY 2.0

Niektórzy przyznają jednak, że na pewno można je traktować jako mocną rekomendację dla prezydenta Warszawy do objęcia przywództwa w PO w razie porażki wyborczej.

Politycy PO, z którymi rozmawiała PAP przypominają, że pogłoska, iż Rafał Trzaskowski mógłby zastąpić Donalda Tuska jako kandydat na premiera rządu całej opozycji pojawiała się co jakiś czas od dawna. Teraz, dodają, ożywił ją sondaż Ipsosu dla OKO.press i TOK FM, z którego wynikało, że 75 proc. wyborców opozycji chciałoby, żeby po wygranych wyborach premierem został Rafał Trzaskowski, zaś Tuska w tej roli widziało tylko 67 proc. badanych. Z kolei aż 31 proc. nie chciałoby Tuska jako szefa rządu (w przypadku Trzaskowskiego 17 proc.).

Trzaskowski za Tuska?

Publikacja sondażu wywołała liczne komentarze, zarówno wśród ekspertów, jak i liderów pozostałych ugrupowań. Politolog prof. Antoni Dudek oceniał np., że racjonalizm polityczny powinien kazać PO postawić w obecnej sytuacji na prezydenta Warszawy.

Temat podchwycił lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który w Wirtualnej Polsce przyznał, że PO może chcieć "wypchnąć do przodu Rafała Trzaskowskiego jako to niezużyte ogniwo, ogniwo, które budzi mniej kontrowersji, jako kandydata na premiera".

Również wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS w TVP Info przekonywał, że "rozpaczliwe wysiłki Tuska wskazują na to, iż ziemia usuwa mu się spod nóg". "Spodziewam się, że w tej chwili większość polityków Platformy myśli o tym, jakby go wymienić na kogoś innego, tak jak uczyniono z panią marszałek Kidawą-Błońską" - powiedział Terlecki.

W 2020 roku Koalicja Obywatelska wymieniła swojego kandydata na prezydenta po tym, jak nie odbyły się wybory prezydenckie zaplanowane na 10 maja 2020 roku i kolejny termin wyznaczono na 28 czerwca 2020 roku. Małgorzatę Kidawę-Błońską, która miała być kandydatem w tych pierwszych wyborach, ale uzyskiwała w sondażach słaby wynik, zastąpił Rafał Trzaskowski, który w efekcie wszedł do drugiej tury i przegrał w niej minimalnie z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą.

Tyle że, jak przekonują politycy PO, z którymi rozmawiała PAP, sytuacja z wyborów prezydenckich jest nieporównywalna z obecną. Przypominają, że Donald Tusk wrócił do polskiej polityki w lecie 2021 roku w sytuacji, w której Platforma chyliła się ku upadkowi, a Rafał Trzaskowski, jak wszystko na to wskazywało, nie zamierzał jej ratować, tylko budować własne ugrupowanie na bazie ruchu "Wspólna Polska".

To powrót Tuska sprawił, dodają, że Platforma znów wróciła do gry i stała się ponownie główną siłą opozycyjną. Trzaskowski wtedy nie miał nic do gadania, choć przez chwilę usiłował podjąć polityczną rękawicę i stanąć do rywalizacji z Tuskiem. Gdyby więc dziś Tusk miał się w jakikolwiek sposób wycofywać z rywalizacji politycznej, zakwestionowałby sens swojego powrotu do polskiej polityki, a jego ruch musiałoby być potraktowany jako ucieczka z pola walki - przekonują rozmówcy PAP.

Lider PiS Jarosław Kaczyński - przypominają politycy PO - również ma duży negatywny elektorat, ale nikt nie wyobraża sobie, by wycofał się z kierowania PiS.

W przypadku Tuska nie wchodzi także w rachubę to, co miało miejsce w przypadku Kaczyńskiego - aby jako kandydat na premiera wskazany był kto inny. Cała filozofia polityczna PO opiera się bowiem na krytyce praktyk PiS "rządzenia z tylnego siedzenia" i na głoszeniu poglądu, że to lider największego zwycięskiego ugrupowania powinien stanąć na czele rządu.

Oficjalnie stanowisko takie sformułował zresztą szef klubu KO Borys Budka, gdy o zamianę Tuska na Trzaskowskiego został zapytany w minionym tygodniu Wirtualnej Polsce.

"Chcemy wrócić do normalności, kiedy lider partii jest premierem, a nie osoba, tak jak pan Morawiecki, a wcześniej pani Szydło, która nie ma żadnej politycznej mocy decyzyjnej" - mówił Budka. "Po wygranych wyborach Koalicja Obywatelska, w porozumieniu z partnerami, jeśli będzie do tego potrzeba jakiejś większej koalicji, wskaże kandydata na premiera, dla mnie oczywistym jest, że jest to lider rządzącej partii" - dodał.

Nieoficjalnie politycy PO przyznają jednak, że problem jest złożony. Przyznają, że taki ruch Tuska jak rezygnacja z ubiegania się o premierostwo musiałby zostać uznany za przyznanie się do politycznej bezsilności, a więc okazanie słabości, a na to w kampanii nikt nie może sobie pozwolić. "Tusk nie może dziś wskazać Trzaskowskiego jako kandydata na premiera i obaj to dobrze wiedzą. Zresztą stosunki między nimi znacznie się ostatnio poprawiły" - powiedział PAP polityk PO.

Stąd w centrali partyjnej rozprawianie o scenariuszu wymiany Tuska na Trzaskowskiego traktowane jest jako narracja politycznych rywali, zresztą nie tylko z obozu rządowego, chcących w ten sposób osłabić ugrupowanie Tuska i jego samego.

Tym niemniej w Platformie można usłyszeć także inne głosy. "Od lutego podjęliśmy ogromny wysiłek, klub odwiedza kolejne województwa, sam Tusk ma ciągle spotkania, a sondaże nie tylko nie wzrastają, a nawet spadają. Stąd u niektórych pojawia się nerwowość i próba szukania drogi wyjścia" - przyznaje polityk Platformy.

Inni wskazują, że co prawda Trzaskowski, jako "polski Kennedy" jest wciąż traktowany w partii jako "rezerwa strategiczna", gdyby krótko przed wyborami okazało się, że z notowaniami jest naprawdę źle. Przypominają, że obecny prezydent Warszawy w wyborach prezydenckich dostał poparcie 10 milionów Polaków, a więc poparcie, jakiego nie miał nigdy żaden polityk Platformy. Nawet więc jeśli nie wszedłby do gry przed wyborami, jest oczywistym następcą Tuska czele całego obozu PO, gdyby jednak wyborów nie udało się wygrać. Takie pogłoski jak te o wymianie kandydata na premiera, wskazują niektórzy politycy PO, jeszcze wzmacniają prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza.

Niektórzy wskazują w tym kontekście na ostatni wywiad bliskiego współpracownika Trzaskowskiego Sławomira Nitrasa dla "Super Expressu", który pytany, czy wybory parlamentarne będą testem partyjnego przywództwa dla Tuska, odpowiedział jednoznacznie: "To jest oczywiste".

Na razie jednak otoczenie Tuska sugestie o wymianie kandydata na premiera zbywa żartami, tak jak Borys Budka sugestie Szymona Hołowni. "Słyszałem, że partia Szymona Hołowni chce wybrać jako frontmana Michała Koboskę, bo zużyte ogniwo jakim staje się Hołownia musi zostać wymienione" - kpił szef klubu KO w Wirtualnej Polsce.

"Dla mnie Rafał Trzaskowski jest i mam nadzieję że będzie najlepszym kandydatem opozycji na prezydenta w 2025 roku" - podkreślił Budka, dodając, że obsadzanie prezydenta Warszawy w roli kandydata na premiera to marzenie tych, którzy już raz przegrali z nim z prezydenckim wyścigu, a teraz chcą się go pozbyć jako rywala do prezydentury.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Rozpad polskiego środowiska LGBT? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Rozpad polskiego środowiska LGBT?

Zaczęło się od homoseksualnego podrywu, a skończyło się na zarzutach defraudacji ponad 100 tys. złotych przez działaczy LGBT. Na naszych oczach dochodzi do rozpadu w polskim środowisku tęczy.

Przełomowe badania: Polak wpadł na trop życia na Wenus? Wiadomości
Przełomowe badania: Polak wpadł na trop życia na Wenus?

Polak przeprowadził jedne z najbardziej przełomowych w historii podboju wszechświata badania nad poszukiwaniem życia! W chmurach Wenus dr Janusz Pętkowski wraz z zespołem MIT odkrył fosfinę.

Jarosław Kaczyński: PiS wystawi na wybory do PE listy śmierci z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński: PiS wystawi na wybory do PE listy śmierci

– Te listy, które układamy do Europarlamentu, będą listami śmierci. Wszystko co mocne będzie tam włożone – powiedział w rozmowie z Anitą Gargas prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kierwiński: Będzie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Polsce z ostatniej chwili
Kierwiński: Będzie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Polsce

Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński poinformował w czwartek, że za kilka dni przedłożona zostanie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terenie Polski.

Józefaciuk porównał religię do męskiego przyrodzenia. Nawet Czarzasty nie wytrzymał z ostatniej chwili
Józefaciuk porównał religię do męskiego przyrodzenia. Nawet Czarzasty nie wytrzymał

- Religia jest jak pewien męski organ. Jest całkiem w porządku, gdy ktoś go ma i jest z niego dumny. Ale jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nosem, to już mamy pewien problem  - powiedział poseł Marcin Józefaciuk z sejmowej mównicy.

Książę Harry zostanie deportowany? Polityczna burza wokół monarchy narasta z ostatniej chwili
Książę Harry zostanie deportowany? Polityczna burza wokół monarchy narasta

Administracja prezydenta Joe Bidena odrzuciła wezwanie do ujawnienia dokumentów wizowych księcia Harry'ego.

Rozważałem odebranie sobie życia - szokujące wyznanie byłego reprezentanta Anglii z ostatniej chwili
"Rozważałem odebranie sobie życia" - szokujące wyznanie byłego reprezentanta Anglii

Były reprezentant Anglii Stephen Warnock przyznał, że rozważał popełnienie samobójstwa po tym, jak skorzystał on ze złych porad finansowych.

WP: Kurski i Obajtek z jedynkami w ważnych regionach. Jest decyzja PiS z ostatniej chwili
WP: Kurski i Obajtek z "jedynkami" w ważnych regionach. Jest decyzja PiS

Komitet Polityczny PiS w czwartek po południu zatwierdził start Jacka Kurskiego i Daniela Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego – twierdzi serwis Wirtualna Polska.

Ukraiński minister rolnictwa podejrzany o korupcję: zapadła decyzja w sprawie jego przyszłości z ostatniej chwili
Ukraiński minister rolnictwa podejrzany o korupcję: zapadła decyzja w sprawie jego przyszłości

Podejrzany w sprawie korupcyjnej ukraiński minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski podał się do dymisji – poinformował w czwartek przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

Tusk ma problem? PE poparł listę projektów, na której znajduje się CPK z ostatniej chwili
Tusk ma problem? PE poparł listę projektów, na której znajduje się CPK

PE w głosowaniu w Strasburgu poparł zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej. Znalazł się na niej Centralny Port Komunikacyjny. Oznacza to, że budowa CPK będzie współfinansowana ze środków UE.

REKLAMA

Trzaskowski za Tuska? Jest komentarz z Platformy Obywatelskiej

Politycy z PO pytani o pogłoskę, że Rafał Trzaskowski mógłby zastąpić Donalda Tuska jako kandydat na premiera przekonują, że to narracja narzucana przez rywali.
Donald Tusk  Trzaskowski za Tuska? Jest komentarz z Platformy Obywatelskiej
Donald Tusk / / fot. Flickr / EPP / CC BY 2.0

Niektórzy przyznają jednak, że na pewno można je traktować jako mocną rekomendację dla prezydenta Warszawy do objęcia przywództwa w PO w razie porażki wyborczej.

Politycy PO, z którymi rozmawiała PAP przypominają, że pogłoska, iż Rafał Trzaskowski mógłby zastąpić Donalda Tuska jako kandydat na premiera rządu całej opozycji pojawiała się co jakiś czas od dawna. Teraz, dodają, ożywił ją sondaż Ipsosu dla OKO.press i TOK FM, z którego wynikało, że 75 proc. wyborców opozycji chciałoby, żeby po wygranych wyborach premierem został Rafał Trzaskowski, zaś Tuska w tej roli widziało tylko 67 proc. badanych. Z kolei aż 31 proc. nie chciałoby Tuska jako szefa rządu (w przypadku Trzaskowskiego 17 proc.).

Trzaskowski za Tuska?

Publikacja sondażu wywołała liczne komentarze, zarówno wśród ekspertów, jak i liderów pozostałych ugrupowań. Politolog prof. Antoni Dudek oceniał np., że racjonalizm polityczny powinien kazać PO postawić w obecnej sytuacji na prezydenta Warszawy.

Temat podchwycił lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który w Wirtualnej Polsce przyznał, że PO może chcieć "wypchnąć do przodu Rafała Trzaskowskiego jako to niezużyte ogniwo, ogniwo, które budzi mniej kontrowersji, jako kandydata na premiera".

Również wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS w TVP Info przekonywał, że "rozpaczliwe wysiłki Tuska wskazują na to, iż ziemia usuwa mu się spod nóg". "Spodziewam się, że w tej chwili większość polityków Platformy myśli o tym, jakby go wymienić na kogoś innego, tak jak uczyniono z panią marszałek Kidawą-Błońską" - powiedział Terlecki.

W 2020 roku Koalicja Obywatelska wymieniła swojego kandydata na prezydenta po tym, jak nie odbyły się wybory prezydenckie zaplanowane na 10 maja 2020 roku i kolejny termin wyznaczono na 28 czerwca 2020 roku. Małgorzatę Kidawę-Błońską, która miała być kandydatem w tych pierwszych wyborach, ale uzyskiwała w sondażach słaby wynik, zastąpił Rafał Trzaskowski, który w efekcie wszedł do drugiej tury i przegrał w niej minimalnie z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą.

Tyle że, jak przekonują politycy PO, z którymi rozmawiała PAP, sytuacja z wyborów prezydenckich jest nieporównywalna z obecną. Przypominają, że Donald Tusk wrócił do polskiej polityki w lecie 2021 roku w sytuacji, w której Platforma chyliła się ku upadkowi, a Rafał Trzaskowski, jak wszystko na to wskazywało, nie zamierzał jej ratować, tylko budować własne ugrupowanie na bazie ruchu "Wspólna Polska".

To powrót Tuska sprawił, dodają, że Platforma znów wróciła do gry i stała się ponownie główną siłą opozycyjną. Trzaskowski wtedy nie miał nic do gadania, choć przez chwilę usiłował podjąć polityczną rękawicę i stanąć do rywalizacji z Tuskiem. Gdyby więc dziś Tusk miał się w jakikolwiek sposób wycofywać z rywalizacji politycznej, zakwestionowałby sens swojego powrotu do polskiej polityki, a jego ruch musiałoby być potraktowany jako ucieczka z pola walki - przekonują rozmówcy PAP.

Lider PiS Jarosław Kaczyński - przypominają politycy PO - również ma duży negatywny elektorat, ale nikt nie wyobraża sobie, by wycofał się z kierowania PiS.

W przypadku Tuska nie wchodzi także w rachubę to, co miało miejsce w przypadku Kaczyńskiego - aby jako kandydat na premiera wskazany był kto inny. Cała filozofia polityczna PO opiera się bowiem na krytyce praktyk PiS "rządzenia z tylnego siedzenia" i na głoszeniu poglądu, że to lider największego zwycięskiego ugrupowania powinien stanąć na czele rządu.

Oficjalnie stanowisko takie sformułował zresztą szef klubu KO Borys Budka, gdy o zamianę Tuska na Trzaskowskiego został zapytany w minionym tygodniu Wirtualnej Polsce.

"Chcemy wrócić do normalności, kiedy lider partii jest premierem, a nie osoba, tak jak pan Morawiecki, a wcześniej pani Szydło, która nie ma żadnej politycznej mocy decyzyjnej" - mówił Budka. "Po wygranych wyborach Koalicja Obywatelska, w porozumieniu z partnerami, jeśli będzie do tego potrzeba jakiejś większej koalicji, wskaże kandydata na premiera, dla mnie oczywistym jest, że jest to lider rządzącej partii" - dodał.

Nieoficjalnie politycy PO przyznają jednak, że problem jest złożony. Przyznają, że taki ruch Tuska jak rezygnacja z ubiegania się o premierostwo musiałby zostać uznany za przyznanie się do politycznej bezsilności, a więc okazanie słabości, a na to w kampanii nikt nie może sobie pozwolić. "Tusk nie może dziś wskazać Trzaskowskiego jako kandydata na premiera i obaj to dobrze wiedzą. Zresztą stosunki między nimi znacznie się ostatnio poprawiły" - powiedział PAP polityk PO.

Stąd w centrali partyjnej rozprawianie o scenariuszu wymiany Tuska na Trzaskowskiego traktowane jest jako narracja politycznych rywali, zresztą nie tylko z obozu rządowego, chcących w ten sposób osłabić ugrupowanie Tuska i jego samego.

Tym niemniej w Platformie można usłyszeć także inne głosy. "Od lutego podjęliśmy ogromny wysiłek, klub odwiedza kolejne województwa, sam Tusk ma ciągle spotkania, a sondaże nie tylko nie wzrastają, a nawet spadają. Stąd u niektórych pojawia się nerwowość i próba szukania drogi wyjścia" - przyznaje polityk Platformy.

Inni wskazują, że co prawda Trzaskowski, jako "polski Kennedy" jest wciąż traktowany w partii jako "rezerwa strategiczna", gdyby krótko przed wyborami okazało się, że z notowaniami jest naprawdę źle. Przypominają, że obecny prezydent Warszawy w wyborach prezydenckich dostał poparcie 10 milionów Polaków, a więc poparcie, jakiego nie miał nigdy żaden polityk Platformy. Nawet więc jeśli nie wszedłby do gry przed wyborami, jest oczywistym następcą Tuska czele całego obozu PO, gdyby jednak wyborów nie udało się wygrać. Takie pogłoski jak te o wymianie kandydata na premiera, wskazują niektórzy politycy PO, jeszcze wzmacniają prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza.

Niektórzy wskazują w tym kontekście na ostatni wywiad bliskiego współpracownika Trzaskowskiego Sławomira Nitrasa dla "Super Expressu", który pytany, czy wybory parlamentarne będą testem partyjnego przywództwa dla Tuska, odpowiedział jednoznacznie: "To jest oczywiste".

Na razie jednak otoczenie Tuska sugestie o wymianie kandydata na premiera zbywa żartami, tak jak Borys Budka sugestie Szymona Hołowni. "Słyszałem, że partia Szymona Hołowni chce wybrać jako frontmana Michała Koboskę, bo zużyte ogniwo jakim staje się Hołownia musi zostać wymienione" - kpił szef klubu KO w Wirtualnej Polsce.

"Dla mnie Rafał Trzaskowski jest i mam nadzieję że będzie najlepszym kandydatem opozycji na prezydenta w 2025 roku" - podkreślił Budka, dodając, że obsadzanie prezydenta Warszawy w roli kandydata na premiera to marzenie tych, którzy już raz przegrali z nim z prezydenckim wyścigu, a teraz chcą się go pozbyć jako rywala do prezydentury.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe