Ordo Iuris: dekryminalizacja aborcji, normalizacja prostytucji i narkomanii w raporcie Międzynarodowej Komisji Prawników:

Międzynarodowa Komisja Prawników opublikowała raport zawierający zasady jakimi, jej zdaniem, powinny się kierować państwa w zakresie prawodawstwa dotyczącego m.in. aborcji, narkomanii, prostytucji czy czynności seksualnych z udziałem osób małoletnich. Komisja rekomenduje całkowite zniesienie zakazu aborcji czy depenalizację zachowań mogących szkodzić zdrowiu i życiu nienarodzonych dzieci. Autorzy raportu postulują też pozwolenie na organizowanie prostytucji i czerpanie korzyści z tego procederu, a także uwzględnienie zdolności osób niepełnoletnich do wyrażania zgody na podejmowanie czynności seksualnych. Komisja domaga się także legalizacji zażywania narkotyków. W raporcie znalazł się również postulat karania za praktyki mające na celu stłumienie „ekspresji płciowej” danej osoby. Zasady zostały opracowane w konsultacji z organami ONZ.

Dokument nosi tytuł „Zasady z 8 marca dotyczące opartego na prawach człowieka podejścia do prawa karnego zakazującego zachowań związanych z seksem, reprodukcją, zażywaniem narkotyków, HIV, bezdomnością i ubóstwem”. Zasady te opracowano w ciągu pięcioletniego procesu konsultacyjnego wraz ze wspólnym programem ONZ ds. HIV/AIDS i Biurem Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka.

Zdaniem autorów publikacji, prawa człowieka wymagają, aby przy stosowaniu prawa karnego uwzględnić m.in. ewoluującą zdolność nastolatków do wyrażenia zgody na pewne kwestie, nawet w przypadku, gdy coś w świetle prawa jest zabronione poniżej określonego, minimalnego wieku zgody. W ponad 40-stronicowym raporcie zawarto 21 zasad, które powinny zostać uwzględnione przy ustanawianiu i egzekwowaniu prawa karnego w poszczególnych państwach na świecie. Wśród nich, znajdują się m.in. zasady dotyczące „praw reprodukcyjnych i seksualnych”, aborcji, prostytucji, wirusa HIV, „świadomych zachowań seksualnych” czy „orientacji seksualnej, tożsamości płciowej i ekspresji płciowej”.

Komisja wskazuje m.in., że „prawo karne nie może w żaden sposób naruszać prawa do podejmowania decyzji dotyczących własnego ciała, seksualności i reprodukcji, takich jak ciąża, antykoncepcja, w tym awaryjna, kompleksowa opieka aborcyjna, profilaktyka zakażeń przenoszonych drogą płciową, opieka/terapia potwierdzająca płeć, dostęp do placówek służby zdrowia, usług i towarów, w tym informacji”. Autorzy publikacji wprost domagają się także całkowitej depenalizacji aborcji. „Aborcja musi zostać całkowicie wyłączona z zakresu prawa karnego” – napisano w raporcie. Legalne ma być również „przeprowadzenie, pomoc, asystowanie lub dostarczanie aborcji, leków lub usług związanych z aborcją lub dostarczanie opartych na dowodach informacji związanych z aborcją”.

Prawnicy domagają się również dekryminalizacji zachowań matki mogących szkodzić nienarodzonemu dziecku, takich jak „spożywanie alkoholu lub narkotyków, zarażenie się wirusem HIV lub przeniesienie go na płód w czasie ciąży lub utrata ciąży”. Komisja uważa również, że w sprawach dotyczących czynności seksualnych z udziałem osób nieletnich, należy uwzględniać ich zdolność do wyrażania zgody na podejmowanie czynności seksualnych, nawet jeśli są one zabronione przez prawo. „Egzekwowanie prawa karnego powinno odzwierciedlać prawa i zdolność osób poniżej 18 roku życia do podejmowania decyzji dotyczących angażowania się w dobrowolne zachowania seksualne oraz ich prawo do bycia wysłuchanym w sprawach ich dotyczących” – pisze Komisja.

Raport podejmuje też temat prostytucji. Zdaniem autorów, nie można pociągać do odpowiedzialności karnej osób, które, „ułatwiają, zarządzają, organizują, komunikują się z innymi, reklamują, dostarczają informacji, zapewniają lub wynajmują pomieszczenia w celu wymiany usług seksualnych między wyrażającymi na to zgodę osobami dorosłymi za pieniądze, towary lub usługi”. Komisja stwierdza też, że należy natomiast penalizować „praktyki mające na celu zmianę lub stłumienie orientacji seksualnej, tożsamości płciowej lub ekspresji płciowej danej osoby”.

W publikacji podkreślono również, że „prawo karne nie może zakazywać nieujawniania statusu HIV lub narażenia na HIV lub przenoszenia wirusa HIV”. Komisja domaga się także depenalizacji „zażywania narkotyków lub posiadania, zakupu lub uprawy narkotyków na własny użytek, w tym przez osoby poniżej 18 roku życia lub będące w ciąży”. Ponadto, zdaniem autorów raportu, „nikt nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za angażowanie się w czynności podtrzymujące życie w miejscach publicznych, takie jak spanie, jedzenie, przygotowywanie jedzenia, pranie ubrań, siedzenie lub wykonywanie czynności związanych z higieną, w tym mycie się, oddawanie moczu i defekacja, lub za inne analogiczne czynności w miejscach publicznych w przypadku, gdy nie są dostępne odpowiednie alternatywy”.

Jak wskazuje Komisja, „zasady te mają na celu zapewnienie jasnych, przystępnych i operacyjnych ram prawnych oraz praktycznych wskazówek prawnych w zakresie stosowania prawa karnego do zachowań związanych ze:

· zdrowiem oraz prawami seksualnymi i reprodukcyjnymi, w tym aborcją;

· czynnościami seksualnymi podejmowanymi za obopólną zgodą, w tym w takich kontekstach jak seks pozamałżeński, stosunki seksualne między osobami tej samej płci, aktywność seksualna nastolatków i praca seksualna;

· tożsamością płciowa i ekspresją płciowa;

· nieujawnianiem, narażeniem lub przenoszeniem wirusa HIV;

· zażywaniem narkotyków i posiadaniem narkotyków na własny użytek;

· bezdomnością i ubóstwem”.

Międzynarodowa Komisja Prawników to organizacja pozarządowa, założona w 1952 r., działająca aktualnie na pięciu kontynentach. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie stopniowego rozwoju i skutecznego wdrażania praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, zabezpieczenie realizacji praw obywatelskich, kulturalnych, gospodarczych, politycznych i społecznych, a także troska o praworządność oraz niezależność sądownictwa i zawodów prawniczych na świecie.

„Międzynarodowa Komisja Prawników to stała grupa 60 wybitnych prawników – w tym starszych sędziów i naukowców. Przygotowywane przez nich dokumenty były często wykorzystywane zarówno przez organizacje międzynarodowe, jak również regionalne izby adwokackie czy ośrodki akademickie, a powyższy dokument został przygotowany w ścisłej współpracy z organami ONZ. Świadczy to o ich szerokim wpływie na kształtowanie postrzegania praw człowieka na świecie, a więc tak radykalne rekomendacje powinny spotkać się ze sprzeciwem ze strony państw członkowskich” – podkreśla Weronika Przebierała, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

RAPORT KOMISJI - LINK


 

POLECANE
Newsweek: Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor z ostatniej chwili
"Newsweek": "Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor"

W środę najpierw dziennikarz Piotr Krysiak, a następnie tygodnik "Newsweek" poinformowali, że na słynnej ostatnio uczelni Collegium Humanum "studiował" wicemarszałek Sejmu i "niezależny" kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. 

Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa

Prezydent elekt USA Donald Trump wybrał emerytowanego generała Keitha Kellogga, by służył jako specjalny wysłannik ds. Rosji i Ukrainy. Kellogg był autorem artykułu nazwanego przez media "planem pokojowym", który zakładał zawieszenie broni i zmuszenie obu stron do negocjacji.

Aktywista LGBT przeprasza posła PiS z ostatniej chwili
Aktywista LGBT przeprasza posła PiS

"Koniec batalii sądowej" – informuje w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, udostępniając wpis z przeprosinami, który opublikował aktywista LGBT Michał Kowalówka.

Niemcy mają przejąć polski port z ostatniej chwili
Niemcy mają przejąć polski port

W polskich portach może wkrótce dojść do spektakularnych roszad na poziomie właścicielskim. Grupa Rhenus jest bliska przejęcia kontroli nad spółką Bulk Cargo. Oferta konsorcjum Viterry i CM została natomiast uznana za najlepszą przez port w Gdyni. Obie transakcje mogę wywołać polityczną burzę – ocenił w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps

Minister Kujawiak czuł, że wystawili go na odstrzał. Z Adamem nie dało się nic ustalić, znikał gdzieś na całe dni, rozmarzony zerkał przez okno.

Szok w Niemczech. Kanclerz i jego zielony zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2 z ostatniej chwili
Szok w Niemczech. Kanclerz i jego "zielony" zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2

Na skutek decyzji UE od stycznia przyszłego roku producenci samochodowi mają obowiązek znacznego obcięcia emisji dwutlenku węgla, emitowanego przez sumę sprzedanych przez nich samochodów. Nieprzestrzeganie rygorystycznych norm ma być karane finansowo. Dość zaskakująco sprzeciw wobec tego rozwiązania wyrazili kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także nominowany z ugrupowania Zielonych wicepremier i minister gospodarki Robert Habeck. 

Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura z ostatniej chwili
Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura

Na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policja przeprowadziła działania w biurach grupy HRE Investments, zatrzymując Michała Sapotę – prezesa i głównego udziałowca spółki. Sprawa dotyczy licznych nieprawidłowości, w tym podejrzeń o oszustwa finansowe wobec klientów – podał portal TVP Info.

Nieoficjalnie: Sprzeciw Polski i Francji to za mało, żeby zablokować umowę z Mercosurem z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Sprzeciw Polski i Francji to za mało, żeby zablokować umowę z Mercosurem

Polska i Francja to za mało, żeby zablokować podpisanie przez Komisję Europejską umowy o wolnym handlu z Mercosurem, czyli państwami Ameryki Płd.; kwestią sporną pozostaje to, czy KE odważy się podpisać porozumienie przy sprzeciwie dwóch tak dużych państw członkowskich – usłyszała PAP w unijnych źródłach.

„Stan likwidacji”. Jutro premiera filmu, który wstrząśnie widzami z ostatniej chwili
„Stan likwidacji”. Jutro premiera filmu, który wstrząśnie widzami

28 listopada 2024 roku o godzinie 20:00 nowe wydanie „Magazynu Anity Gargas”. „Stan likwidacji” – to film, którzy wstrząśnie widzami. 

Były premier w żałobie. Smutne doniesienia obiegły sieć z ostatniej chwili
Były premier w żałobie. Smutne doniesienia obiegły sieć

Waldemar Pawlak, były premier Polski i wieloletni lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, podzielił się bolesną informacją o śmierci swojej mamy, Marianny Pawlak. Smutną wiadomość przekazał w środę, 27 listopada, za pośrednictwem mediów społecznościowych.

REKLAMA

Ordo Iuris: dekryminalizacja aborcji, normalizacja prostytucji i narkomanii w raporcie Międzynarodowej Komisji Prawników:

Międzynarodowa Komisja Prawników opublikowała raport zawierający zasady jakimi, jej zdaniem, powinny się kierować państwa w zakresie prawodawstwa dotyczącego m.in. aborcji, narkomanii, prostytucji czy czynności seksualnych z udziałem osób małoletnich. Komisja rekomenduje całkowite zniesienie zakazu aborcji czy depenalizację zachowań mogących szkodzić zdrowiu i życiu nienarodzonych dzieci. Autorzy raportu postulują też pozwolenie na organizowanie prostytucji i czerpanie korzyści z tego procederu, a także uwzględnienie zdolności osób niepełnoletnich do wyrażania zgody na podejmowanie czynności seksualnych. Komisja domaga się także legalizacji zażywania narkotyków. W raporcie znalazł się również postulat karania za praktyki mające na celu stłumienie „ekspresji płciowej” danej osoby. Zasady zostały opracowane w konsultacji z organami ONZ.

Dokument nosi tytuł „Zasady z 8 marca dotyczące opartego na prawach człowieka podejścia do prawa karnego zakazującego zachowań związanych z seksem, reprodukcją, zażywaniem narkotyków, HIV, bezdomnością i ubóstwem”. Zasady te opracowano w ciągu pięcioletniego procesu konsultacyjnego wraz ze wspólnym programem ONZ ds. HIV/AIDS i Biurem Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka.

Zdaniem autorów publikacji, prawa człowieka wymagają, aby przy stosowaniu prawa karnego uwzględnić m.in. ewoluującą zdolność nastolatków do wyrażenia zgody na pewne kwestie, nawet w przypadku, gdy coś w świetle prawa jest zabronione poniżej określonego, minimalnego wieku zgody. W ponad 40-stronicowym raporcie zawarto 21 zasad, które powinny zostać uwzględnione przy ustanawianiu i egzekwowaniu prawa karnego w poszczególnych państwach na świecie. Wśród nich, znajdują się m.in. zasady dotyczące „praw reprodukcyjnych i seksualnych”, aborcji, prostytucji, wirusa HIV, „świadomych zachowań seksualnych” czy „orientacji seksualnej, tożsamości płciowej i ekspresji płciowej”.

Komisja wskazuje m.in., że „prawo karne nie może w żaden sposób naruszać prawa do podejmowania decyzji dotyczących własnego ciała, seksualności i reprodukcji, takich jak ciąża, antykoncepcja, w tym awaryjna, kompleksowa opieka aborcyjna, profilaktyka zakażeń przenoszonych drogą płciową, opieka/terapia potwierdzająca płeć, dostęp do placówek służby zdrowia, usług i towarów, w tym informacji”. Autorzy publikacji wprost domagają się także całkowitej depenalizacji aborcji. „Aborcja musi zostać całkowicie wyłączona z zakresu prawa karnego” – napisano w raporcie. Legalne ma być również „przeprowadzenie, pomoc, asystowanie lub dostarczanie aborcji, leków lub usług związanych z aborcją lub dostarczanie opartych na dowodach informacji związanych z aborcją”.

Prawnicy domagają się również dekryminalizacji zachowań matki mogących szkodzić nienarodzonemu dziecku, takich jak „spożywanie alkoholu lub narkotyków, zarażenie się wirusem HIV lub przeniesienie go na płód w czasie ciąży lub utrata ciąży”. Komisja uważa również, że w sprawach dotyczących czynności seksualnych z udziałem osób nieletnich, należy uwzględniać ich zdolność do wyrażania zgody na podejmowanie czynności seksualnych, nawet jeśli są one zabronione przez prawo. „Egzekwowanie prawa karnego powinno odzwierciedlać prawa i zdolność osób poniżej 18 roku życia do podejmowania decyzji dotyczących angażowania się w dobrowolne zachowania seksualne oraz ich prawo do bycia wysłuchanym w sprawach ich dotyczących” – pisze Komisja.

Raport podejmuje też temat prostytucji. Zdaniem autorów, nie można pociągać do odpowiedzialności karnej osób, które, „ułatwiają, zarządzają, organizują, komunikują się z innymi, reklamują, dostarczają informacji, zapewniają lub wynajmują pomieszczenia w celu wymiany usług seksualnych między wyrażającymi na to zgodę osobami dorosłymi za pieniądze, towary lub usługi”. Komisja stwierdza też, że należy natomiast penalizować „praktyki mające na celu zmianę lub stłumienie orientacji seksualnej, tożsamości płciowej lub ekspresji płciowej danej osoby”.

W publikacji podkreślono również, że „prawo karne nie może zakazywać nieujawniania statusu HIV lub narażenia na HIV lub przenoszenia wirusa HIV”. Komisja domaga się także depenalizacji „zażywania narkotyków lub posiadania, zakupu lub uprawy narkotyków na własny użytek, w tym przez osoby poniżej 18 roku życia lub będące w ciąży”. Ponadto, zdaniem autorów raportu, „nikt nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za angażowanie się w czynności podtrzymujące życie w miejscach publicznych, takie jak spanie, jedzenie, przygotowywanie jedzenia, pranie ubrań, siedzenie lub wykonywanie czynności związanych z higieną, w tym mycie się, oddawanie moczu i defekacja, lub za inne analogiczne czynności w miejscach publicznych w przypadku, gdy nie są dostępne odpowiednie alternatywy”.

Jak wskazuje Komisja, „zasady te mają na celu zapewnienie jasnych, przystępnych i operacyjnych ram prawnych oraz praktycznych wskazówek prawnych w zakresie stosowania prawa karnego do zachowań związanych ze:

· zdrowiem oraz prawami seksualnymi i reprodukcyjnymi, w tym aborcją;

· czynnościami seksualnymi podejmowanymi za obopólną zgodą, w tym w takich kontekstach jak seks pozamałżeński, stosunki seksualne między osobami tej samej płci, aktywność seksualna nastolatków i praca seksualna;

· tożsamością płciowa i ekspresją płciowa;

· nieujawnianiem, narażeniem lub przenoszeniem wirusa HIV;

· zażywaniem narkotyków i posiadaniem narkotyków na własny użytek;

· bezdomnością i ubóstwem”.

Międzynarodowa Komisja Prawników to organizacja pozarządowa, założona w 1952 r., działająca aktualnie na pięciu kontynentach. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie stopniowego rozwoju i skutecznego wdrażania praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, zabezpieczenie realizacji praw obywatelskich, kulturalnych, gospodarczych, politycznych i społecznych, a także troska o praworządność oraz niezależność sądownictwa i zawodów prawniczych na świecie.

„Międzynarodowa Komisja Prawników to stała grupa 60 wybitnych prawników – w tym starszych sędziów i naukowców. Przygotowywane przez nich dokumenty były często wykorzystywane zarówno przez organizacje międzynarodowe, jak również regionalne izby adwokackie czy ośrodki akademickie, a powyższy dokument został przygotowany w ścisłej współpracy z organami ONZ. Świadczy to o ich szerokim wpływie na kształtowanie postrzegania praw człowieka na świecie, a więc tak radykalne rekomendacje powinny spotkać się ze sprzeciwem ze strony państw członkowskich” – podkreśla Weronika Przebierała, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

RAPORT KOMISJI - LINK



 

Polecane
Emerytury
Stażowe