Święci od grzybów? Dziesięć ciekawostek o Piotrze i Pawle

W dniu 29 czerwca Kościół powszechny obchodzi uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pierwszego z nich Jezus nazwał „Opoką" – skałą, drugiego zaś powołał na Apostoła Narodów. Obaj ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie podczas prześladowań chrześcijan, rozpoczętych na rozkaz cesarza Nerona. Przed watykańską bazyliką ku czci pierwszego z nich znajdują się ich posągi: św. Piotr trzyma na nim w rękach klucze, św. Paweł – miecz. Wśród różnych podań i zwyczajów ich dotyczących wymienia się też ich związki z grzybami i grzybobraniem.
El Greco -
El Greco - "Apostołowie Piotr i Paweł" / wikimedia.commons/public domain/El Greco - Web Gallery of Art

Tradycja chrześcijańska wspomina, że byli zupełnie różni, ale łączyło ich jedno – miłość do Chrystusa i Jego Ewangelii. Wykazy hagiograficzne wymieniają 91 świętych i 31 błogosławionych Piotrów oraz 56 świętych i 20 błogosławionych Pawłów. Ku czci obu apostołów postawiono w Polsce ponad 300 kościołów. Oto 10 ciekawostek o tych świętych.

1. Nowe imiona

Obaj opowiedzieli się za Jezusem i otrzymali nowe imiona. Szymon stał się Piotrem – Kefasem („skałą"), na której Chrystus zbudował Kościół. Szaweł zaś po nawróceniu przyjął imię Paweł – Paulus, czyli mały, okazując w ten sposób swoją pokorę. Piotr poznał Jezusa i był Jego najbardziej zaufanym uczniem, Paweł nie spotkał Go osobiście – gdy Jezus nauczał, on był dopiero nastolatkiem.

2. Współzałożyciele wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie

Świętych Piotra i Pawła uważa się za współzałożycieli wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie.

3. Pierwsze spotkanie przyszłych świętych

Do pierwszego spotkania Pawła z Piotrem mogło dojść w Jerozolimie w związku z prześladowaniem chrześcijan, na początku lat trzydziestych I w. po Chr. Paweł wspomina w listach, że prześladował Kościół. W tym czasie w Jerozolimie przebywał także Piotr Apostoł. Mówi się, że ich spotkanie nastąpiło tuż po „wydarzeniach damasceńskich", a więc już po nawróceniu Szawła i powołaniu go na Apostoła przez zmartwychwstałego Jezusa.

4. „Książęta apostołów"

Piotra i Pawła nazywano „książętami apostołów". Paweł nie należał wprawdzie do grona Dwunastu, ale określany jest „apostołem" na podstawie swej charyzmy i powołania.

5. Listy włączone do Biblii

Św. Piotr pozostawił w swojej spuściźnie literackiej 2 listy, które należą do ksiąg Pisma Świętego, św. Paweł natomiast napisał lub był inspiratorem powstania aż 13 listów, włączonych do kanonu biblijnego.

6. Święci od grzybów

W polskiej tradycji ludowej istniało przekonanie, że po uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła zaczynają rosnąć grzyby. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w przysłowiach ludowych: „Jak w Piotra i Pawła deszcz popada, dużo grzybów zapowiada" lub „Gdy w świętego Piotra i Pawła deszcz leje, to jeden ze świętych grzyby sieje". Dawniej ludzie byli przekonani, że dzień ten jest pechowy, bo patronat nad nim sprawują aż dwaj święci. Na podstawie tego dnia ludność przewidywała pogodę. „Jak Piotr święty z świętym Pawłem płaczą, to ludzie przez tydzień słońca nie zobaczą" – mówiono.

7. Męczeństwo

Według dawnych podań obaj Apostołowie mieli ponieść śmierć męczeńską tego samego dnia. Św. Paweł zginął w 67 r. Tradycja zachowała w pamięci miejsce jego męczeństwa: za Bramą Ostyjską. Jako obywatela rzymskiego nie można go było ukrzyżować ani zabić w granicach Wiecznego Miasta, dlatego ścięto go mieczem za jego murami. Św. Piotr poniósł śmierć męczeńską na krzyżu około 64 r. za panowania cesarza Nerona. Najstarsze źródła tradycji wskazywały jako miejsce jego męczeństwa ogrody cesarskie, które rodzina Augusta Oktawiana założyła na brzegu Tybru pod nazwą „Pole Watykańskie".

8. Święto obu Apostołów wcześniejsze niż Boże Narodzenie

Już w roku 258 obchodzono święto obu Apostołów razem 29 czerwca. Uroczystość tę włączono do obchodów liturgicznych wcześniej niż Boże Narodzenie. W IV w. w Rzymie czczono ich, odprawiając trzy Msze św.: kolejno w Bazylice św. Piotra na Watykanie, drugą w Bazylice św. Pawła za Murami i trzecią w katakumbach św. Sebastiana. Kult ten rozszerzał się bardzo dynamicznie w Kościele zarówno Zachodnim, jak i Wschodnim.

9. Najpopularniejsi patroni

Wykazy hagiograficzne wskazują 91 świętych i 31 błogosławionych Piotrów oraz 56 świętych i 20 błogosławionych Pawłów. Ku ich czci wzniesiono w Polsce ponad 300 kościołów. Obaj święci Apostołowie są też patronami Poznania; ponadto Piotr patronuje blacharzom, kowalom, sprzedawcom ryb, murarzom, a Paweł – marynarzom, powroźnikom, tkaczom.

10. 29 czerwca to nie przypadek

Tradycja wskazuje na związki obu Apostołów z pierwszymi chrześcijanami i tradycjami rzymskimi. Tego dnia oddawano cześć legendarnym założycielom Wiecznego Miasta Romulusowi i Remusowi, którzy mieli położyć fundamenty pod powstanie Rzymu. A święci Apostołowie tam właśnie oddali swoje życie, przyczyniając się do rozkwitu wiary i nadając fundamenty chrześcijańskie pogańskiemu świętu. Źródła historyczne wskazują, że to właśnie 29 czerwca wróciły na miejsce pochówku doczesne szczątki św. Piotra, zamęczonego na Polach Watykańskich i pochowanego na cmentarzu, na Wzgórzu Watykańskim. Prochy św. Pawła złożono najpierw w posiadłości św. Lucyny przy Drodze Sotyjskiej, a następnie przeniesiono je do katakumb św. Sebastiana przy Drodze Apijskiej (podobnie postąpiono z ciałem św. Piotra z obawy przed ich profanacją w czasie prześladowań chrześcijan). Nastąpiło to prawdopodobnie w 258 roku i odtąd czczono Apostołów Piotra i Pawła wspólnie właśnie 29 czerwca.

 

 


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Święci od grzybów? Dziesięć ciekawostek o Piotrze i Pawle

W dniu 29 czerwca Kościół powszechny obchodzi uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pierwszego z nich Jezus nazwał „Opoką" – skałą, drugiego zaś powołał na Apostoła Narodów. Obaj ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie podczas prześladowań chrześcijan, rozpoczętych na rozkaz cesarza Nerona. Przed watykańską bazyliką ku czci pierwszego z nich znajdują się ich posągi: św. Piotr trzyma na nim w rękach klucze, św. Paweł – miecz. Wśród różnych podań i zwyczajów ich dotyczących wymienia się też ich związki z grzybami i grzybobraniem.
El Greco -
El Greco - "Apostołowie Piotr i Paweł" / wikimedia.commons/public domain/El Greco - Web Gallery of Art

Tradycja chrześcijańska wspomina, że byli zupełnie różni, ale łączyło ich jedno – miłość do Chrystusa i Jego Ewangelii. Wykazy hagiograficzne wymieniają 91 świętych i 31 błogosławionych Piotrów oraz 56 świętych i 20 błogosławionych Pawłów. Ku czci obu apostołów postawiono w Polsce ponad 300 kościołów. Oto 10 ciekawostek o tych świętych.

1. Nowe imiona

Obaj opowiedzieli się za Jezusem i otrzymali nowe imiona. Szymon stał się Piotrem – Kefasem („skałą"), na której Chrystus zbudował Kościół. Szaweł zaś po nawróceniu przyjął imię Paweł – Paulus, czyli mały, okazując w ten sposób swoją pokorę. Piotr poznał Jezusa i był Jego najbardziej zaufanym uczniem, Paweł nie spotkał Go osobiście – gdy Jezus nauczał, on był dopiero nastolatkiem.

2. Współzałożyciele wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie

Świętych Piotra i Pawła uważa się za współzałożycieli wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie.

3. Pierwsze spotkanie przyszłych świętych

Do pierwszego spotkania Pawła z Piotrem mogło dojść w Jerozolimie w związku z prześladowaniem chrześcijan, na początku lat trzydziestych I w. po Chr. Paweł wspomina w listach, że prześladował Kościół. W tym czasie w Jerozolimie przebywał także Piotr Apostoł. Mówi się, że ich spotkanie nastąpiło tuż po „wydarzeniach damasceńskich", a więc już po nawróceniu Szawła i powołaniu go na Apostoła przez zmartwychwstałego Jezusa.

4. „Książęta apostołów"

Piotra i Pawła nazywano „książętami apostołów". Paweł nie należał wprawdzie do grona Dwunastu, ale określany jest „apostołem" na podstawie swej charyzmy i powołania.

5. Listy włączone do Biblii

Św. Piotr pozostawił w swojej spuściźnie literackiej 2 listy, które należą do ksiąg Pisma Świętego, św. Paweł natomiast napisał lub był inspiratorem powstania aż 13 listów, włączonych do kanonu biblijnego.

6. Święci od grzybów

W polskiej tradycji ludowej istniało przekonanie, że po uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła zaczynają rosnąć grzyby. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w przysłowiach ludowych: „Jak w Piotra i Pawła deszcz popada, dużo grzybów zapowiada" lub „Gdy w świętego Piotra i Pawła deszcz leje, to jeden ze świętych grzyby sieje". Dawniej ludzie byli przekonani, że dzień ten jest pechowy, bo patronat nad nim sprawują aż dwaj święci. Na podstawie tego dnia ludność przewidywała pogodę. „Jak Piotr święty z świętym Pawłem płaczą, to ludzie przez tydzień słońca nie zobaczą" – mówiono.

7. Męczeństwo

Według dawnych podań obaj Apostołowie mieli ponieść śmierć męczeńską tego samego dnia. Św. Paweł zginął w 67 r. Tradycja zachowała w pamięci miejsce jego męczeństwa: za Bramą Ostyjską. Jako obywatela rzymskiego nie można go było ukrzyżować ani zabić w granicach Wiecznego Miasta, dlatego ścięto go mieczem za jego murami. Św. Piotr poniósł śmierć męczeńską na krzyżu około 64 r. za panowania cesarza Nerona. Najstarsze źródła tradycji wskazywały jako miejsce jego męczeństwa ogrody cesarskie, które rodzina Augusta Oktawiana założyła na brzegu Tybru pod nazwą „Pole Watykańskie".

8. Święto obu Apostołów wcześniejsze niż Boże Narodzenie

Już w roku 258 obchodzono święto obu Apostołów razem 29 czerwca. Uroczystość tę włączono do obchodów liturgicznych wcześniej niż Boże Narodzenie. W IV w. w Rzymie czczono ich, odprawiając trzy Msze św.: kolejno w Bazylice św. Piotra na Watykanie, drugą w Bazylice św. Pawła za Murami i trzecią w katakumbach św. Sebastiana. Kult ten rozszerzał się bardzo dynamicznie w Kościele zarówno Zachodnim, jak i Wschodnim.

9. Najpopularniejsi patroni

Wykazy hagiograficzne wskazują 91 świętych i 31 błogosławionych Piotrów oraz 56 świętych i 20 błogosławionych Pawłów. Ku ich czci wzniesiono w Polsce ponad 300 kościołów. Obaj święci Apostołowie są też patronami Poznania; ponadto Piotr patronuje blacharzom, kowalom, sprzedawcom ryb, murarzom, a Paweł – marynarzom, powroźnikom, tkaczom.

10. 29 czerwca to nie przypadek

Tradycja wskazuje na związki obu Apostołów z pierwszymi chrześcijanami i tradycjami rzymskimi. Tego dnia oddawano cześć legendarnym założycielom Wiecznego Miasta Romulusowi i Remusowi, którzy mieli położyć fundamenty pod powstanie Rzymu. A święci Apostołowie tam właśnie oddali swoje życie, przyczyniając się do rozkwitu wiary i nadając fundamenty chrześcijańskie pogańskiemu świętu. Źródła historyczne wskazują, że to właśnie 29 czerwca wróciły na miejsce pochówku doczesne szczątki św. Piotra, zamęczonego na Polach Watykańskich i pochowanego na cmentarzu, na Wzgórzu Watykańskim. Prochy św. Pawła złożono najpierw w posiadłości św. Lucyny przy Drodze Sotyjskiej, a następnie przeniesiono je do katakumb św. Sebastiana przy Drodze Apijskiej (podobnie postąpiono z ciałem św. Piotra z obawy przed ich profanacją w czasie prześladowań chrześcijan). Nastąpiło to prawdopodobnie w 258 roku i odtąd czczono Apostołów Piotra i Pawła wspólnie właśnie 29 czerwca.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe