Dziennikarz śledczy „Gazety Wyborczej” chciał skompromitować PiS, a skompromitował się sam
Z wewnętrznych raportów Straży Granicznej, które ujawniamy w „Gazecie Wyborczej”, wynika, że słynna zapora postawiona na granicy polsko-białoruskiej za miliard 600 milionów złotych jest słabo skuteczna. Do jej przecięcia wystarczy zwykła piła albo szlifierka akumulatorowa. Dlatego, żeby ta zapora działała, trzeba było tam postawić dodatkowo cztery tysiące żołnierzy (…)
– mówi na nagraniu reklamującym materiał „GW” na platformie X (dawniej Twitter) Wojciech Czuchnowski.
Czytaj również: Uzbrojeni imigranci zaatakowali łódź straży przybrzeżnej. Jest nagranie
Niemiecka minister: „UE od Lizbony po Ługańsk”. Ekspert: „Właśnie negocjowana jest cena”
Kompromitacja Czuchnowskiego
Problem w tym, że jednocześnie pokazuje brzeszczot do metalu i… wkrętarkę z dyskiem szlifierskim, podczas gdy do cięcia metalu służy, owszem, narzędzie nazywane „szlifierką”, ale „szlifierką kątową”, która w zasadzie służy nie tyle do szlifowania co do przecinania. Wpadka Czuchnowskiego jest o tyle dziwna, że wcześniej chwalił się zamiłowaniem do majsterkowania.
Czuchnowski wywołał rozbawienie internautów.
Ekspert od układania podłóg mówi o szlifierce a pokazuje wiertarkę z dyskiem szlifierskim. Czuchnowski baranie, tym to możesz co najwyżej czoło wypolerować. Tylko miękką gąbkę zastosuj
Co on chce tą szlifierką akumulatorową zrobić? Przeciąć zaporę papierem ściernym? HAHAHAHA no takiego cyrku jeszcze nie widziałam. Wypoleruj pan sobie tylną część ciała. Ulży ci hahahaha
[pisownia oryginalna – przyp. red.]
– piszą komentatorzy.
„Zaporę można też przeciąć zwykłym ręcznym brzeszczotem do metalu, bo jej pręty wykonane z cienkiej stali są puste w środku. Łatwo je też rozgiąć np. lewarkiem samochodowym. Takich uszkodzeń jest już co najmniej 1 tys. W dodatku zapora jest wbita na zaledwie 90 cm i łatwo pokonać ją podkopem. Nie obejmuje też części bagien i rzeki Świsłocz”
– czytamy w materiale „Gazety Wyborczej”.
Zapora na granicy z Białorusią
Problem w tym, że nigdzie na świecie nie istnieje materialna zapora doskonała. Dlatego elementem systemu są zarówno czujniki elektroniczne, jak i ludzie. A bagna i rzeki uznaje się za rodzaj przeszkody naturalnej.
Zapora powstała na długości około 180 km wzdłuż granicy Polski z Białorusią. Ma 5,5 metra wysokości, z czego 5 metrów stanowią stalowe słupy, które są zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu kolczastego. Przy zaporze rozstawione są także czujniki ruchu oraz kamery. Na całą barierę składa się kilka linii ochrony. Głównym elementem konstrukcji jest bariera fizyczna – wysokie ogrodzenie.
Zapora za 1,6 mld złotych dziś powstrzymuje nie więcej niż 60 proc. migrantów https://t.co/d66H1EMXiP #30aferPiS #wyborcza pic.twitter.com/c1E4OSsm2Z
— Gazeta Wyborcza.pl (@gazeta_wyborcza) October 2, 2023