Tusk odwiedzi dziś Paryż i Berlin

W poniedziałek premier Donald Tusk udaje się do Paryża, gdzie spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Następnie poleci do Berlina, na rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Donald Tusk Tusk odwiedzi dziś Paryż i Berlin
Donald Tusk / gov.pl/premier

Premier Donald Tusk uda się do Paryża, gdzie w Pałacu Elizejskim spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Po południu z Paryża Tusk poleci do Berlina, gdzie w Urzędzie Kanclerskim spotka się z kanclerzem Olafem Scholzem. Paryż i Berlin to jedne z pierwszych stolic, jakie odwiedzi Tusk od momentu objęcia urzędu. Do tej pory, od zaprzysiężenia w grudniu ub.r., wziął udział w posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, w styczniu natomiast odbył wizytę w Kijowie.

Również w poniedziałek z wizytą do Paryża uda się szef MSZ Radosław Sikorski, który spotka się z ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec – Stephane Sejourne i Annaleną Baerbock. Trójka ministrów odbędzie spotkanie w formacie Trójkąta Weimarskiego, zrzeszającego Polskę, Niemcy i Francję. Sikorski podał, że tematem spotkania będzie m.in. wsparcie dla Ukrainy oraz wspólna polityka obronna Unii Europejskiej. 

Wśród planowanych tematów rozmów znajdą się aktualne zagadnienia międzynarodowe, w szczególności kwestia wsparcia dla walczącej Ukrainy, współpraca w dziedzinie obronności i zbliżający się szczyt państw NATO w Waszyngtonie. Poruszony zostanie także problem rosyjskiej dezinformacji oraz destabilizujące działania realizowane przez reżim w Mińsku

– podaje MSZ w oficjalnym komunikacie.

Czytaj również: USA: Szef Pentagonu Lloyd Austin trafił na intensywną terapię

Trójkąt Weimarski

Utworzony w 1991 r. Trójkąt Weimarski służy jako platforma współpracy i dialogu między Polską, Niemcami i Francją. Początkowo skupiał się na wspieraniu transformacji ustrojowej Polski i jej integracji z UE. Obecnie znaczenie Trójkąta ewoluuje w kierunku odpowiedzi na bieżące realia polityczne.

Utworzenie Trójkąta miało przynieść korzyści wszystkim stronom. Dla Polski była to szansa na większe otwarcie na Zachód i umocnienie pozycji lidera wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Zjednoczonym Niemcom format oferował lepszą kontrolę sytuacji na wschodniej granicy i nawiązanie kontaktów z krajami postkomunistycznymi przechodzącymi transformację ustrojową. Francja widziała dla siebie możliwość aktywniejszego udziału w integrowaniu państw byłego bloku wschodniego z Zachodem.

U swoich początków Trójkąt Weimarski miał na celu przede wszystkim rozwijanie współpracy gospodarczo-politycznej pomiędzy trzema krajami, wzajemne wspieranie się, a także zbliżenie Polski do struktur europejskich i euroatlantyckich. W tym zakresie Trójkąt spełnił swoją rolę już w latach 1991–2004, gdy w 1999 r. Polska wstąpiła do NATO, a w 2004 r. do Unii Europejskiej, ale formuła tej współpracy była nadal kontynuowana.

Czytaj także: [SONDAŻ] Polacy coraz bardziej doceniają niedziele wolne od handlu

Ochłodzenie

Współpracy weimarskiej nie sprzyjały spory polityczne, zwłaszcza dotyczące kwestii migracyjnych, a także konflikt między Francją a Polską z powodu zerwania przez polski rząd wstępnej umowy na sprzedaż śmigłowców Caracal Siłom Zbrojnym RP w 2016 r. Nie odbył się zaplanowany na 4 listopada 2016 r. szczyt, w którym mieli wziąć udział prezydenci Polski i Francji oraz kanclerz Niemiec. Odwołane zostały również konsultacje ministrów ds. europejskich, które miały mieć miejsce w grudniu tego samego roku w Berlinie.

Dopiero w październiku 2020 r. udało się spotkać szefom dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego w Paryżu, gdzie polską stronę reprezentował minister Zbigniew Rau. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z kanclerzem Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem dwukrotnie – w 2022 i 2023 r.

Krytycy Trójkąta Weimarskiego uważają, że format ten należy do przeszłości, ponieważ został on stworzony przed wejściem Polski do UE i jego główną funkcją było utorowanie drogi do rozszerzenia Unii, więc po osiągnięciu tego celu znaczenie Trójkąta Weimarskiego musiało ulec zmniejszeniu. Wskazuje się tutaj na fakt, że w latach 2013–2021 nie odbył się ani jeden szczyt głów państw lub rządów, co postrzegane było jako symptom politycznego paraliżu.

Z drugiej strony podkreśla się, że Polskę, Niemcy i Francję łączy wiele spraw i po przezwyciężeniu wewnętrznych konfliktów, zarówno tych polsko-niemieckich oraz polsko-francuskich, jak i niemiecko-francuskich, Trójkąt Weimarski może służyć wymianie poglądów i konsultacjom pomiędzy trzema państwami, a także wypracowywaniu stanowisk w sprawach dotyczących polityki europejskiej i bezpieczeństwa. (PAP)


 

POLECANE
Donald Trump dał Iranowi ultimatum? Chodzi o porozumienie nuklearne polityka
Donald Trump dał Iranowi ultimatum? Chodzi o porozumienie nuklearne

- Donald Trump, który napisał list do duchowo-politycznego przywódcy Iranu Alego Chameneia, dał Teheranowi dwa miesiące na zawarcie nowego porozumienia nuklearnego i zagroził poważnymi konsekwencjami, jeśli umowa taka nie zostanie zawarta - pisze w środę portal Axios.

Olbrychski na wiecu po rosyjsku. Konsternacja Trzaskowskiego Wiadomości
Olbrychski na wiecu po rosyjsku. Konsternacja Trzaskowskiego

Podczas spotkania kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego w ramach kampanii wyborczej w Grodzisku Mazowieckim, głos zabrał Daniel Olbrychski. Aktor opowiadał o spotkaniu rosyjskiego dziennikarza w Cannes po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w 2015 r. Wtrącał przy tym do swojej wypowiedzi, zdania w języku rosyjskim.

Premier Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy. Jest komentarz Przemysława Czarnka polityka
Premier Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy. Jest komentarz Przemysława Czarnka

Premier Donald Tusk odpowiedział na list prezydenta Andrzeja Dudy ws. śmierci Barbary Skrzypek twierdząc m.in., że "czasy, kiedy prezydent, premier czy prezes partii wpływali na losy śledztw, minęły". Do wpisu szefa polskiego rządu w mediach społecznościowych odniósł się poseł Przemysław Czarnek.

Samuel Pereira: państwowiec kontra hejter tylko u nas
Samuel Pereira: państwowiec kontra hejter

Kiedy prezydent Polski kieruje do premiera poważny list dotyczący ładu prawnego w Polsce, można byłoby spodziewać się poważnej debaty o ważnych sprawach dla wszystkich obywateli. Tymczasem Donald Tusk odpowiada mu w mediach społecznościowych zdawkowym, niemal hejterskim komentarzem, ku uciesze gawiedzi spod znaku Silnych Razem.

Umowa USA–Ukraina ws. złóż mineralnych. Jest komunikat Białego Domu polityka
Umowa USA–Ukraina ws. złóż mineralnych. Jest komunikat Białego Domu

– USA chcą wyjść poza ramę wcześniejszej umowy dot. minerałów ziem rzadkich i teraz są przede wszystkim skupione na uzyskaniu długotrwałego pokoju między Ukrainą a Rosją – poinformowała rzecznik Białego Domu Karoline Leavitt po rozmowie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego po rozmowie z Donaldem Trumpem polityka
Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego po rozmowie z Donaldem Trumpem

"Wierzymy, że wspólnie z Ameryką, z prezydentem Trumpem i pod amerykańskim przywództwem trwały pokój może zostać osiągnięty w tym roku" – napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Pożar Bazaru Różyckiego w Warszawie. Jest apel policji Wiadomości
Pożar Bazaru Różyckiego w Warszawie. Jest apel policji

Według doniesień medialnych doszło do pożaru na Bazarze Różyckiego w Warszawie. Na miejsce przyjechała straż pożarna, która zajęła się gaszeniem ognia. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a przyczyna pożaru zostanie zbadana przez służby.

Jaka pogoda nas czeka? Nowy komunikat IMGW Wiadomości
Jaka pogoda nas czeka? Nowy komunikat IMGW

Najbliższe dni będą ciepłe i słoneczne, a temperatura w dzień wyniesie nawet 17 st. C; noce będą chłodne, a temperatura spadnie przy gruncie nawet do -8 st. C - poinformowała w środę synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszka Prasek.

Mały Alanek potrzebuje Twojej pomocy. Monetyzację tego nagrania przekażemy na jego zbiórkę gorące
Mały Alanek potrzebuje Twojej pomocy. Monetyzację tego nagrania przekażemy na jego zbiórkę

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a – za tą niezrozumiałą nazwą kryje się tragedia. Wyrok, który słyszą rodzice około jednego na 5 tysięcy chłopców. Choroba objawia się w pierwszych latach życia dziecka, którego mięśnie stopniowo słabną, ostatecznie powodując problemy z samodzielnym poruszaniem się, oddychaniem, a nawet biciem serca.

„Badania wyszły bardzo słabo”. Była gwiazda TVN opublikowała wpis Wiadomości
„Badania wyszły bardzo słabo”. Była gwiazda TVN opublikowała wpis

Anna Wendzikowska coraz częściej otwarcie mówi o swoich problemach zdrowotnych. Tym razem podzieliła się z fanami szczegółami swojej walki z anemią, z którą zmaga się już od kilku lat. Dziennikarka przeszła szereg badań i wprowadziła zmiany w stylu życia, aby poprawić swoje zdrowie.

REKLAMA

Tusk odwiedzi dziś Paryż i Berlin

W poniedziałek premier Donald Tusk udaje się do Paryża, gdzie spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Następnie poleci do Berlina, na rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Donald Tusk Tusk odwiedzi dziś Paryż i Berlin
Donald Tusk / gov.pl/premier

Premier Donald Tusk uda się do Paryża, gdzie w Pałacu Elizejskim spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Po południu z Paryża Tusk poleci do Berlina, gdzie w Urzędzie Kanclerskim spotka się z kanclerzem Olafem Scholzem. Paryż i Berlin to jedne z pierwszych stolic, jakie odwiedzi Tusk od momentu objęcia urzędu. Do tej pory, od zaprzysiężenia w grudniu ub.r., wziął udział w posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, w styczniu natomiast odbył wizytę w Kijowie.

Również w poniedziałek z wizytą do Paryża uda się szef MSZ Radosław Sikorski, który spotka się z ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec – Stephane Sejourne i Annaleną Baerbock. Trójka ministrów odbędzie spotkanie w formacie Trójkąta Weimarskiego, zrzeszającego Polskę, Niemcy i Francję. Sikorski podał, że tematem spotkania będzie m.in. wsparcie dla Ukrainy oraz wspólna polityka obronna Unii Europejskiej. 

Wśród planowanych tematów rozmów znajdą się aktualne zagadnienia międzynarodowe, w szczególności kwestia wsparcia dla walczącej Ukrainy, współpraca w dziedzinie obronności i zbliżający się szczyt państw NATO w Waszyngtonie. Poruszony zostanie także problem rosyjskiej dezinformacji oraz destabilizujące działania realizowane przez reżim w Mińsku

– podaje MSZ w oficjalnym komunikacie.

Czytaj również: USA: Szef Pentagonu Lloyd Austin trafił na intensywną terapię

Trójkąt Weimarski

Utworzony w 1991 r. Trójkąt Weimarski służy jako platforma współpracy i dialogu między Polską, Niemcami i Francją. Początkowo skupiał się na wspieraniu transformacji ustrojowej Polski i jej integracji z UE. Obecnie znaczenie Trójkąta ewoluuje w kierunku odpowiedzi na bieżące realia polityczne.

Utworzenie Trójkąta miało przynieść korzyści wszystkim stronom. Dla Polski była to szansa na większe otwarcie na Zachód i umocnienie pozycji lidera wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Zjednoczonym Niemcom format oferował lepszą kontrolę sytuacji na wschodniej granicy i nawiązanie kontaktów z krajami postkomunistycznymi przechodzącymi transformację ustrojową. Francja widziała dla siebie możliwość aktywniejszego udziału w integrowaniu państw byłego bloku wschodniego z Zachodem.

U swoich początków Trójkąt Weimarski miał na celu przede wszystkim rozwijanie współpracy gospodarczo-politycznej pomiędzy trzema krajami, wzajemne wspieranie się, a także zbliżenie Polski do struktur europejskich i euroatlantyckich. W tym zakresie Trójkąt spełnił swoją rolę już w latach 1991–2004, gdy w 1999 r. Polska wstąpiła do NATO, a w 2004 r. do Unii Europejskiej, ale formuła tej współpracy była nadal kontynuowana.

Czytaj także: [SONDAŻ] Polacy coraz bardziej doceniają niedziele wolne od handlu

Ochłodzenie

Współpracy weimarskiej nie sprzyjały spory polityczne, zwłaszcza dotyczące kwestii migracyjnych, a także konflikt między Francją a Polską z powodu zerwania przez polski rząd wstępnej umowy na sprzedaż śmigłowców Caracal Siłom Zbrojnym RP w 2016 r. Nie odbył się zaplanowany na 4 listopada 2016 r. szczyt, w którym mieli wziąć udział prezydenci Polski i Francji oraz kanclerz Niemiec. Odwołane zostały również konsultacje ministrów ds. europejskich, które miały mieć miejsce w grudniu tego samego roku w Berlinie.

Dopiero w październiku 2020 r. udało się spotkać szefom dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego w Paryżu, gdzie polską stronę reprezentował minister Zbigniew Rau. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z kanclerzem Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem dwukrotnie – w 2022 i 2023 r.

Krytycy Trójkąta Weimarskiego uważają, że format ten należy do przeszłości, ponieważ został on stworzony przed wejściem Polski do UE i jego główną funkcją było utorowanie drogi do rozszerzenia Unii, więc po osiągnięciu tego celu znaczenie Trójkąta Weimarskiego musiało ulec zmniejszeniu. Wskazuje się tutaj na fakt, że w latach 2013–2021 nie odbył się ani jeden szczyt głów państw lub rządów, co postrzegane było jako symptom politycznego paraliżu.

Z drugiej strony podkreśla się, że Polskę, Niemcy i Francję łączy wiele spraw i po przezwyciężeniu wewnętrznych konfliktów, zarówno tych polsko-niemieckich oraz polsko-francuskich, jak i niemiecko-francuskich, Trójkąt Weimarski może służyć wymianie poglądów i konsultacjom pomiędzy trzema państwami, a także wypracowywaniu stanowisk w sprawach dotyczących polityki europejskiej i bezpieczeństwa. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe