Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski

– Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szwecja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO – powiedział profesor Paweł Soroka w rozmowie z portalem Tysol.pl.
Szwedzka armia  Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski
Szwedzka armia / Brindefalk from Karlskrona, Sweden, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Kandydatura Szwecji do NATO była przez 20 miesięcy blokowana przez Turcję i Węgry, a następnie jeszcze przez miesiąc już tylko przez Węgry. Ratyfikacja przez węgierski parlament, ostatniego wśród państw NATO, oznacza, że do szwedzkiej akcesji po formalnościach dojdzie w ciągu najbliższych dni.

Czytaj także: Nikt nie chce pochować Nawalnego

Zmiana architektury bezpieczeństwa 

Zapytaliśmy profesora Pawła Sorokę z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, eksperta ds. polityki zagranicznej, o to, jak jego zdaniem obecność Szwecji w NATO zmieni architekturę europejskiego bezpieczeństwa. – W tej sprawie należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów – rozpoczął profesor.

Pierwszy aspekt to taki geopolityczny. Wiadomo, że Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szweja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO

– powiedział. 

Czytaj także: Politico przerażone skalą buntu przeciwko Zielonemu Ładowi

To nie wszystko 

Drugim ważnym aspektem w ocenie eksperta jest to, że Szwecja posiada bardzo silny przemysł zbrojeniowy. 

W tym zakresie istnieje już pewna współpraca z Polską, bo na przykład mamy rakiety RBS-15 woda-woda na okrętach. To są rakiety szwedzkie. Jest też rozważane nabycie okrętów podwodnych, albo w ramach rozwiązania pomostowego, albo docelowego produkcji szwedzkiej, bo Szwedzi produkują okręty podwodne. Jest to więc szansa na zacieśnienie przemysłu zbrojeniowego Polski ze Szwecją, czy też innych państw NATO ze Szwecją 

– zauważył. 

Profesor Paweł Soroka zwrócił na zakończenie uwagę, że Szwedzi mają nie tylko stosunkowo silną armię, ale także dobrze rozwiniętą obronę terytorialną. 

Czytaj także: Rozpoczął się protest rolników. Zebrały się tłumy [WIDEO]

Kontekst: Kim jest Paweł Soroka? 

Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka urodził się 3 września 1953 roku w Gnieźnie. W 1976 roku z wyróżnieniem ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim – specjalność stosunki międzynarodowe. W dniu 10 lipca 1985 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW Paweł Soroka obronił pracę doktorską na temat: „Teorie podejmowania decyzji w amerykańskiej nauce o stosunkach międzynarodowych”.

W latach 1999–2004 w WSZ-SW Paweł Soroka piastował stanowisko prodziekana, ponadto od 2004 roku był kierownikiem studiów podyplomowych. Od 2000 roku do chwili obecnej jest członkiem Senatu, a w dniu 3 listopada 2017 roku został powołany na stanowisko dziekana. Jest redaktorem naukowym książek i skryptów wydawanych przez Oficynę Warszawskiej Szkoły Zarządzania – Szkoły Wyższej, a ponadto sekretarzem „Zeszytów Naukowych” WSZ-SW. Uchwałą Rady Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 23 kwietnia 2008 roku Paweł Soroka uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej „Strategia bezpieczeństwa zewnętrznego Polski. Proces formułowania”.

W latach 2008–2010 był profesorem nadzwyczajnym Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach. Od października 2010 roku Paweł Soroka jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od 1 października 2014 roku kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa UJK. Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka jest członkiem kilku towarzystw naukowych. W 2001 roku został przyjęty w poczet członków Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa. Jest członkiem zarządu Oddziału Warszawskiego TNOiK. W 2003 roku został powołany w skład Krajowej Rady Lotnictwa, a w 2012 roku został członkiem Rady Budowy Okrętów. Od 2005 roku należy do Towarzystwa Wiedzy Obronnej i jest członkiem Zarządu Głównego TWO. Jestem także członkiem Rady Programowej wydawanego przez TWO kwartalnika „Wiedza Obronna”.

Jest również członkiem Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Ponadto od 1993 roku jest koordynatorem Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (www.plp.info.pl), organizacji opartej na pracy społecznej, o charakterze opiniotwórczym i opiniodawczym, artykułującej interesy i wyrażającej problemy strategicznych branż i dziedzin polskiej gospodarki. Należy także do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

201 cudzoziemców próbowało w ostatnich dwóch dniach nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę – poinformowała w środę na platformie X Straż Graniczna. Podała, że kilku migrantom udzielono pomocy, zatrzymano też kolejnych tzw. kurierów.

Będzie spotkanie Duda–Trump. Podano szczegóły z ostatniej chwili
Będzie spotkanie Duda–Trump. Podano szczegóły

Jak podaje Onet, powołując się na doniesienia agencji Associated Press, podczas wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych dojdzie do spotkania prezydenta RP z Donaldem Trumpem.

„Obrzydliwe, brak słów”. Burza po kontrowersyjnej wystawie we Wrocławiu z ostatniej chwili
„Obrzydliwe, brak słów”. Burza po kontrowersyjnej wystawie we Wrocławiu

„To ma być «sztuka»? Takie obrzydliwe plakaty pojawiły się we Wrocławiu. Was już całkiem pogrzało. Należy to natychmiast usunąć, a odpowiedzialnych za to obrzydlistwo pociągnąć do odpowiedzialności!” – pisze na Facebooku były minister cyfryzacji w rządzie PiS Adam Andruszkiewicz. Chodzi o jeden z plakatów, jaki zaprezentowano na ulicach Wrocławia w ramach wystawy „Iron Man” realizowanej w Galerii Szewskiej.

Prezydent Iranu: Na najmniejszą agresję Izraela odpowiemy potężnym ciosem z ostatniej chwili
Prezydent Iranu: Na najmniejszą agresję Izraela odpowiemy potężnym ciosem

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi oświadczył w środę z okazji święta sił zbrojnych, że na „najmniejszą agresję” Izraela jego kraj odpowie „potężnym i brutalnym ciosem”. Według prezydenta „armia broni ojczyzny, integralności terytorialnej i wartości Rewolucji Islamskiej”.

Gorąco w „Tańcu z gwiazdami”. Szczere wyznanie celebrytki z ostatniej chwili
Gorąco w „Tańcu z gwiazdami”. Szczere wyznanie celebrytki

Najnowsza edycja „Tańca z gwiazdami” cieszy się dużą popularnością. Budzi również wiele emocji, chociażby ze względu na udział w nej celebrytki Dagmary Kaźmierskiej. Gwiazda, zdaniem jurorów programu, nie radzi sobie najlepiej.

„To nie wystarczyło”. Lewandowski w ogniu krytyki z ostatniej chwili
„To nie wystarczyło”. Lewandowski w ogniu krytyki

Robert Lewandowski po ostatnim meczu między FC Barceloną i Paris Saint-Germain znalazł się pod ostrzałem krytyki. Dziennikarze nie zostawili na nim suchej nitki, twierdząc, że piłkarz nie zaangażował się wystarczająco. To nie pierwszy raz, kiedy zawodnik zebrał pod swoim adresem surowe komentarze.

Co z polską tarczą antyrakietową? Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień z ostatniej chwili
Co z polską tarczą antyrakietową? Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak skierował pytania do rządzących, co dalej z polską tarczą antyrakietową. – Czy stać nas na to, żeby finansować dwa systemy, w tym ten niemiecki, zwany europejskim, który jest znacznie droższy i znacznie mniej zaawansowany od polskiego systemu? – pytał były szef MON.

Lubelskie: Incydent w szkole. Ewakuowano uczniów z ostatniej chwili
Lubelskie: Incydent w szkole. Ewakuowano uczniów

14-latek niechcący rozpylił gaz pieprzowy w jednej ze szkół w Białej Podlaskiej. Ewakuowano z placówki niemal 100 uczniów i nauczycieli. Chłopak twierdził, że chciał pokazać go kolegom i przez przypadek rozpylił gaz na korytarzu.

„Brawo Belgia!” Kowal zadowolony z rozbicia konferencji konserwatystów przez policję z ostatniej chwili
„Brawo Belgia!” Kowal zadowolony z rozbicia konferencji konserwatystów przez policję

„Posiedzenie Putinternu w Brukseli zamknięte przez policję. Brawo Belgia! Szkoda, że polazł tam były polski premier. Szkoda” – napisał na platformie X poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal.

Potężne eksplozje na lotnisku wojskowym na okupowanym przez Rosję Krymie [WIDEO] z ostatniej chwili
Potężne eksplozje na lotnisku wojskowym na okupowanym przez Rosję Krymie [WIDEO]

Na lotnisku wojskowym w Dżankoju na okupowanym przez Rosję Krymie doszło do eksplozji; w środę nad ranem w sieciach społecznościowych pojawiły się doniesienia o sześciu ogniskach pożarów na terenie tego obiektu – poinformowała niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

REKLAMA

Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski

– Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szwecja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO – powiedział profesor Paweł Soroka w rozmowie z portalem Tysol.pl.
Szwedzka armia  Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski
Szwedzka armia / Brindefalk from Karlskrona, Sweden, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Kandydatura Szwecji do NATO była przez 20 miesięcy blokowana przez Turcję i Węgry, a następnie jeszcze przez miesiąc już tylko przez Węgry. Ratyfikacja przez węgierski parlament, ostatniego wśród państw NATO, oznacza, że do szwedzkiej akcesji po formalnościach dojdzie w ciągu najbliższych dni.

Czytaj także: Nikt nie chce pochować Nawalnego

Zmiana architektury bezpieczeństwa 

Zapytaliśmy profesora Pawła Sorokę z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, eksperta ds. polityki zagranicznej, o to, jak jego zdaniem obecność Szwecji w NATO zmieni architekturę europejskiego bezpieczeństwa. – W tej sprawie należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów – rozpoczął profesor.

Pierwszy aspekt to taki geopolityczny. Wiadomo, że Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szweja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO

– powiedział. 

Czytaj także: Politico przerażone skalą buntu przeciwko Zielonemu Ładowi

To nie wszystko 

Drugim ważnym aspektem w ocenie eksperta jest to, że Szwecja posiada bardzo silny przemysł zbrojeniowy. 

W tym zakresie istnieje już pewna współpraca z Polską, bo na przykład mamy rakiety RBS-15 woda-woda na okrętach. To są rakiety szwedzkie. Jest też rozważane nabycie okrętów podwodnych, albo w ramach rozwiązania pomostowego, albo docelowego produkcji szwedzkiej, bo Szwedzi produkują okręty podwodne. Jest to więc szansa na zacieśnienie przemysłu zbrojeniowego Polski ze Szwecją, czy też innych państw NATO ze Szwecją 

– zauważył. 

Profesor Paweł Soroka zwrócił na zakończenie uwagę, że Szwedzi mają nie tylko stosunkowo silną armię, ale także dobrze rozwiniętą obronę terytorialną. 

Czytaj także: Rozpoczął się protest rolników. Zebrały się tłumy [WIDEO]

Kontekst: Kim jest Paweł Soroka? 

Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka urodził się 3 września 1953 roku w Gnieźnie. W 1976 roku z wyróżnieniem ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim – specjalność stosunki międzynarodowe. W dniu 10 lipca 1985 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW Paweł Soroka obronił pracę doktorską na temat: „Teorie podejmowania decyzji w amerykańskiej nauce o stosunkach międzynarodowych”.

W latach 1999–2004 w WSZ-SW Paweł Soroka piastował stanowisko prodziekana, ponadto od 2004 roku był kierownikiem studiów podyplomowych. Od 2000 roku do chwili obecnej jest członkiem Senatu, a w dniu 3 listopada 2017 roku został powołany na stanowisko dziekana. Jest redaktorem naukowym książek i skryptów wydawanych przez Oficynę Warszawskiej Szkoły Zarządzania – Szkoły Wyższej, a ponadto sekretarzem „Zeszytów Naukowych” WSZ-SW. Uchwałą Rady Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 23 kwietnia 2008 roku Paweł Soroka uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej „Strategia bezpieczeństwa zewnętrznego Polski. Proces formułowania”.

W latach 2008–2010 był profesorem nadzwyczajnym Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach. Od października 2010 roku Paweł Soroka jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od 1 października 2014 roku kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa UJK. Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka jest członkiem kilku towarzystw naukowych. W 2001 roku został przyjęty w poczet członków Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa. Jest członkiem zarządu Oddziału Warszawskiego TNOiK. W 2003 roku został powołany w skład Krajowej Rady Lotnictwa, a w 2012 roku został członkiem Rady Budowy Okrętów. Od 2005 roku należy do Towarzystwa Wiedzy Obronnej i jest członkiem Zarządu Głównego TWO. Jestem także członkiem Rady Programowej wydawanego przez TWO kwartalnika „Wiedza Obronna”.

Jest również członkiem Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Ponadto od 1993 roku jest koordynatorem Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (www.plp.info.pl), organizacji opartej na pracy społecznej, o charakterze opiniotwórczym i opiniodawczym, artykułującej interesy i wyrażającej problemy strategicznych branż i dziedzin polskiej gospodarki. Należy także do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe