Forum Młodych NSZZ "Solidarność". "To w Was jest siła Solidarności"

Służby mundurowe - to temat przewodni Forum Młodych NSZZ "Solidarność" 2024. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w 6-7 czerwca w Hotelu "HYRNY" w Zakopanem. Podczas Forum Młodych odbędą się panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli służb mundurowych zrzeszonych w związku zawodowe.
Forum Młodych NSZZ
Forum Młodych NSZZ "Solidarność" / fot. M. Żegliński

Wstępem do dwóch dni dyskusji wokół służb mundurowych były wystąpienia Macieja Kłosińskiego, zastępcy przewodniczącego NSZZ "Solidarność" oraz Michała Ossowskiego, redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność".

Wcześniej uczestników Forum przywitała Alicja Skowron, przewodnicząca Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność". Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. członkowie Prezydium KK NSZZ "S", oprócz Macieja Kłosińskiego także Grzegorz Adamowicz oraz Bartłomiej Mickiewicz. Na wydarzenie przybył też Tadeusz Majchrowicz, wieloletni zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność", a także zastępcy przewodniczącego ZR Małopolska NSZZ "Solidarność" Adam Lach i Daniel Pokuta.

- Z roku na rok mamy coraz większą ambicję, by to wydarzenie było rozpoznawalne w całej Polsce, nie tylko wśród młodych osób z Solidarności, ale żeby było to wydarzenie ogólnopolskie

- powiedziała Alicja Skowron.

Czas transformacji

- Tematem tegorocznego Forum są służby mundurowe i jest to temat nieprzypadkowy. Dokładnie pięć lat temu dzięki staraniom Solidarności udało się zmienić ustawę, która umożliwiła zrzeszanie się w Związku funkcjonariuszy Policji czy Straży Granicznej. To jest nasz wielki sukces

- powiedział Maciej Kłosiński.

- W Solidarności jest czas transformacji. Można powiedzieć, że jej przykładem jest moja osoba, bo w wieku 40 lat zostałem zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". - Do was, młodych, mówię, że to w nas będzie siła. To my będziemy kierować tym Związkiem za 10, 15 lat. Natomiast musimy uwierzyć, że każde nasze działanie w oparciu o wyzwania, które przed nami, jak robotyzacja czy sztuczna inteligencja, automatyzacja, będzie wyzwaniem dla Związku

- przekonywał zastępca przewodniczącego KK NSZZ "S'.

- Chciałbym, żebyście wiedzieli, że nasz-wasz głos jest bardzo ważny

- powiedział.

"Jest was coraz więcej"

Michał Ossowski wrócił pamięcią do czasów, gdy narodził się pomysł organizacji Forum Młodych.

- Jest was coraz więcej i to bardzo cieszy. Ale wówczas mówiliśmy o tym, że Związek się zmienia i my musimy się na te zmiany przygotować. Związek musi się przygotowywać na te zmiany

- powiedział.

- Osoby, które tworzyły Solidarność w latach osiemdziesiątych, miały po dwadzieścia kilka lat. Nie sześćdziesiąt czy siedemdziesiąt. One były młode i walczyły. Ryzykowały bardzo wiele. Dużo więcej niż my teraz. Ryzykowały utratę pracy, ryzykowały więzienie, ryzykowały ostracyzm. (...) Dzisiaj my korzystamy z ich dziedzictwa, z tego, co zostało wówczas wypracowane. To jest ta ogromna siła Solidarności

- przekonywał.

Przeciwko Zielonemu Ładowi

Obaj preleganci mówili także o wyzwaniach na przyszłość, m.in. o walce, jaką Solidarność toczy z polityką klimatyczną UE i o akcji referendalnej Związku.

- Jeśli każdy z nas weźmię kartę referendalną i pozbiera podpisy wśród rodziny i znajomych, to będziemy mieli te miliony, których oczekujemy - powiedział Maciej Kłosiński.

Michał Ossowski zaś podreślił, że narzucenie nam Zielonego Ładu sprawi, że nie interesy zwykłych obywateli, lecz wąskiej grupy uprzywilejowanych będą wdrażane w życie.

Forum Młodych NSZZ "Solidarność"

Forum Młodych to organizowane przez Krajową Sekcję Młodych NSZZ “Solidarność" we współpracy z "Tygodnikiem Solidarność" i portalem Tysol.pl to cykliczne wydarzenie, które, jak przekonują jego organizatorzy, pozwala młodym działaczom Solidarności, rozwijać się oraz brać udział w dyskusji w tematach ważnych z punktu widzenia młodych pracowników.
Porozmawiają o służbach mundurowych

W tym roku tematem Forum będą służby mundurowe.

Podczas dwóch dni wydarzenia odbędą się cztery panele tematyczne, na których uczestnicy Forum z różnej perspektywy omówią problemy służb mundurowe oraz ich funkcjonariusz i pracowników.

Policja i Straż Pożarna

W pierwszym panelu Konrad Wernicki ("Tygodnik Solidarność") porozmawia z Bartłomiejem Mickiewiczem, zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i przewodniczącym Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”, Jackiem Łukasikiem, przewodniczącym Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ "S" oraz z Mateuszem Pietrzykiem z Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

Służba Więzienna

W drugim panelu omówiona zostanie Służba Więzienna. Moderatorem dyskusji będzie Grzegorz Sadecki z KSM NSZZ "S", który porozmawia z Andrzejem Kołodziejskim i Krzysztofem Sajdakiem z Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”, a także z Iwoną Mróz z Krajowej Sekcji Młodych.

Krajowa Administracja Skarbowa

Drugiego dnia Forum Barbara Michałowska z "Tygodnika Solidarność" porozmawia z przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej: Krzysztofem Małaszewskim, Adamem Obryckim i Dominikiem Lachem.

Wyzwania dla młodych

Forum zakończy panel, w którym Anna Ziętek z Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "S" porozmawia z Izabellą Kotas
praz Mateuszem Szymańskim, ekspertami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, a także z Łukaszem Żuchowiczem na temat bieżących wyzwań młodych pracowników.

Podsumowanie i zakończenie forum planowane jest na godzinę 14.00.


 

POLECANE
Budka o Hołowni: Niech nie robi z siebie ofiary polityka
Budka o Hołowni: Niech nie robi z siebie ofiary

Na antenie Polsatu do słów Szymona Hołowni wypowiedzianych w kontekście jego studiów na Collegium Humanum odniósł się Borys Budka: "Budowanie teorii spiskowej nie przystoi". Po czym dodał, że, służby nie mieszają się w prywatne sprawy marszałka Sejmu.

Zmienił nazwisko, bo był poszukiwany w Polsce listem gończym. Takich obcokrajowców jest więcej pilne
Zmienił nazwisko, bo był poszukiwany w Polsce listem gończym. Takich obcokrajowców jest więcej

Jak informuje bieszczadzki oddział Straży Granicznej, 28 listopada na granicy zatrzymano 37-letniego Gruzina, który zmienił nazwisko. Był poszukiwany listem gończym do odbycia wyroku więzienia. Tłumaczył, że nie lubił poprzedniego

Wzdłuż polskiego wybrzeża dryfuje statek widmo Wiadomości
Wzdłuż polskiego wybrzeża dryfuje statek widmo

Szwedzki statek handlowy "Sofia", który w czwartek wypłynął z Ustki w kierunku Szwecji, dryfuje bez załogi 32 mile morskie (ok. 59 km) od polskiego wybrzeża, na wysokości Koszalina.

Chcieli otruć Skripala, teraz szkolą szpiegów w Moskwie z ostatniej chwili
Chcieli otruć Skripala, teraz szkolą szpiegów w Moskwie

W marcu 2018 r. byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala, skazanego w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, i jego córkę Julię próbowano otruć w angielskim Salisbury bojowym środkiem trującym Nowiczok.

Niebezpiecznie w Tatrach. TOPR ostrzega Wiadomości
Niebezpiecznie w Tatrach. TOPR ostrzega

Od soboty w Tatrach ponownie obowiązuje zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia - ogłosili ratownicy TOPR. Od piątku na szczytach intensywnie padał śnieg, a dodatkowo silny wiatr utworzył niebezpieczne depozyty śniegu. Ratownicy górscy apelują do turystów o ostrożność.

O 192 proc. wzrosła liczba nielegalnych migrantów na wschodniej granicy UE pilne
O 192 proc. wzrosła liczba nielegalnych migrantów na wschodniej granicy UE

W piątek poseł sprawozdawca ds. budżetu UE Siegfried Muresan wraz z trzema innymi eurodeputowanymi udał się na granicę polsko-białoruską. "Zaproponuję zwiększenie środków dla krajów graniczących z Białorusią i Ukrainą" - powiedział wiceszef grupy Europejskiej Partii Ludowej w PE po swojej wizycie.

Nowy redaktor naczelny Newsweeka pilne
Nowy redaktor naczelny "Newsweeka"

Michał Szadkowski od 1 grudnia obejmie stanowisko redaktora naczelnego "Newsweeka" - poinformował Ringier Axel Springer Polska. Jako szef wszystkich tytułów wydawanych pod marką "Newsweeka" będzie odpowiedzialny za tygodnik "Newsweek Polska", serwis Newsweek.pl oraz wydania tematyczne tygodnika.

Patostreamer Crawly wydalony z Polski bez prawa powrotu do Schengen Wiadomości
Patostreamer Crawly wydalony z Polski bez prawa powrotu do Schengen

O zatrzymaniu Crawly'ego, czyli Vladyslava O., rzecznik MSWiA poinformował w piątek. Mężczyzna został przekazany funkcjonariuszom SG, którzy na podstawie rejestracji w Systemie Informacyjnym Schengen podjęli czynności związane z wydaleniem go z kraju.

Urlop podczas kampanii? Co na to Hołownia? pilne
Urlop podczas kampanii? Co na to Hołownia?

"W życiu publicznym, tak jak w sporcie, trzeba grać fair play. Dlatego zdecydowałem, że gdy 8 stycznia marszałek Sejmu zarządzi wybory, od razu pójdę na urlop w Instytucie Pamięci Narodowej. Urlop do końca kampanii" – powiedział na nagraniu w mediach społecznościowych Karol Nawrocki. Jak odnieśli się do tego konkurenci?

Tadeusz Płużański: „Bury” - mój bohater tylko u nas
Tadeusz Płużański: „Bury” - mój bohater

30 listopada 1913 r. w Jabłonce w powiecie brzozowskim urodził się kpt. Romuald Rajs, „Bury”, dowódca 1. kompanii szturmowej 3. Brygady Wileńskiej AK, II szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK, a następnie 3. Brygady Wileńskiej NZW. Aresztowany przez UB w 1948 r., skazany na karę śmierci i zamordowany w grudniu 1949 r.

REKLAMA

Forum Młodych NSZZ "Solidarność". "To w Was jest siła Solidarności"

Służby mundurowe - to temat przewodni Forum Młodych NSZZ "Solidarność" 2024. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w 6-7 czerwca w Hotelu "HYRNY" w Zakopanem. Podczas Forum Młodych odbędą się panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli służb mundurowych zrzeszonych w związku zawodowe.
Forum Młodych NSZZ
Forum Młodych NSZZ "Solidarność" / fot. M. Żegliński

Wstępem do dwóch dni dyskusji wokół służb mundurowych były wystąpienia Macieja Kłosińskiego, zastępcy przewodniczącego NSZZ "Solidarność" oraz Michała Ossowskiego, redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność".

Wcześniej uczestników Forum przywitała Alicja Skowron, przewodnicząca Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność". Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. członkowie Prezydium KK NSZZ "S", oprócz Macieja Kłosińskiego także Grzegorz Adamowicz oraz Bartłomiej Mickiewicz. Na wydarzenie przybył też Tadeusz Majchrowicz, wieloletni zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność", a także zastępcy przewodniczącego ZR Małopolska NSZZ "Solidarność" Adam Lach i Daniel Pokuta.

- Z roku na rok mamy coraz większą ambicję, by to wydarzenie było rozpoznawalne w całej Polsce, nie tylko wśród młodych osób z Solidarności, ale żeby było to wydarzenie ogólnopolskie

- powiedziała Alicja Skowron.

Czas transformacji

- Tematem tegorocznego Forum są służby mundurowe i jest to temat nieprzypadkowy. Dokładnie pięć lat temu dzięki staraniom Solidarności udało się zmienić ustawę, która umożliwiła zrzeszanie się w Związku funkcjonariuszy Policji czy Straży Granicznej. To jest nasz wielki sukces

- powiedział Maciej Kłosiński.

- W Solidarności jest czas transformacji. Można powiedzieć, że jej przykładem jest moja osoba, bo w wieku 40 lat zostałem zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". - Do was, młodych, mówię, że to w nas będzie siła. To my będziemy kierować tym Związkiem za 10, 15 lat. Natomiast musimy uwierzyć, że każde nasze działanie w oparciu o wyzwania, które przed nami, jak robotyzacja czy sztuczna inteligencja, automatyzacja, będzie wyzwaniem dla Związku

- przekonywał zastępca przewodniczącego KK NSZZ "S'.

- Chciałbym, żebyście wiedzieli, że nasz-wasz głos jest bardzo ważny

- powiedział.

"Jest was coraz więcej"

Michał Ossowski wrócił pamięcią do czasów, gdy narodził się pomysł organizacji Forum Młodych.

- Jest was coraz więcej i to bardzo cieszy. Ale wówczas mówiliśmy o tym, że Związek się zmienia i my musimy się na te zmiany przygotować. Związek musi się przygotowywać na te zmiany

- powiedział.

- Osoby, które tworzyły Solidarność w latach osiemdziesiątych, miały po dwadzieścia kilka lat. Nie sześćdziesiąt czy siedemdziesiąt. One były młode i walczyły. Ryzykowały bardzo wiele. Dużo więcej niż my teraz. Ryzykowały utratę pracy, ryzykowały więzienie, ryzykowały ostracyzm. (...) Dzisiaj my korzystamy z ich dziedzictwa, z tego, co zostało wówczas wypracowane. To jest ta ogromna siła Solidarności

- przekonywał.

Przeciwko Zielonemu Ładowi

Obaj preleganci mówili także o wyzwaniach na przyszłość, m.in. o walce, jaką Solidarność toczy z polityką klimatyczną UE i o akcji referendalnej Związku.

- Jeśli każdy z nas weźmię kartę referendalną i pozbiera podpisy wśród rodziny i znajomych, to będziemy mieli te miliony, których oczekujemy - powiedział Maciej Kłosiński.

Michał Ossowski zaś podreślił, że narzucenie nam Zielonego Ładu sprawi, że nie interesy zwykłych obywateli, lecz wąskiej grupy uprzywilejowanych będą wdrażane w życie.

Forum Młodych NSZZ "Solidarność"

Forum Młodych to organizowane przez Krajową Sekcję Młodych NSZZ “Solidarność" we współpracy z "Tygodnikiem Solidarność" i portalem Tysol.pl to cykliczne wydarzenie, które, jak przekonują jego organizatorzy, pozwala młodym działaczom Solidarności, rozwijać się oraz brać udział w dyskusji w tematach ważnych z punktu widzenia młodych pracowników.
Porozmawiają o służbach mundurowych

W tym roku tematem Forum będą służby mundurowe.

Podczas dwóch dni wydarzenia odbędą się cztery panele tematyczne, na których uczestnicy Forum z różnej perspektywy omówią problemy służb mundurowe oraz ich funkcjonariusz i pracowników.

Policja i Straż Pożarna

W pierwszym panelu Konrad Wernicki ("Tygodnik Solidarność") porozmawia z Bartłomiejem Mickiewiczem, zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i przewodniczącym Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”, Jackiem Łukasikiem, przewodniczącym Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ "S" oraz z Mateuszem Pietrzykiem z Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

Służba Więzienna

W drugim panelu omówiona zostanie Służba Więzienna. Moderatorem dyskusji będzie Grzegorz Sadecki z KSM NSZZ "S", który porozmawia z Andrzejem Kołodziejskim i Krzysztofem Sajdakiem z Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”, a także z Iwoną Mróz z Krajowej Sekcji Młodych.

Krajowa Administracja Skarbowa

Drugiego dnia Forum Barbara Michałowska z "Tygodnika Solidarność" porozmawia z przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej: Krzysztofem Małaszewskim, Adamem Obryckim i Dominikiem Lachem.

Wyzwania dla młodych

Forum zakończy panel, w którym Anna Ziętek z Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "S" porozmawia z Izabellą Kotas
praz Mateuszem Szymańskim, ekspertami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, a także z Łukaszem Żuchowiczem na temat bieżących wyzwań młodych pracowników.

Podsumowanie i zakończenie forum planowane jest na godzinę 14.00.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe